Kripto Para Haberleri

İsveç Merkez Bankası CBDC Testlerini Bitirdi!

ABONE OL:

İsveç Merkez Bankası Sveriges Riksbank bugün dijital para test projesinin ilk aşamasını tamamladığını açıkladı. Banka bu test sırasında İsveç Stockholm sakinlerinin E-krona ile kahve ya da başka bir şey satın almadan önce ele alınması gereken bazı kritik sorunlar olduğunu söyledi.

Yakın zamanda yapılan bir çalışmada İsveç merkez bankası, merkez bankası dijital para birimi pilotunun ilk sonuçlarını R3’ün Corda blok zincirine dayalı bir ağ üzerinde sundu.

Riksbank, Riksbank’ın mutabakat sistemi aracılığıyla likidite arzı, RIX ve e-krona dağıtıcıları olarak hizmet veren ağ üyeleri dahil olmak üzere potansiyel bir CBDC sisteminin temel özelliklerini test etti. Bunlara ek olarak İsveç Merkez bankası katılımcıları, son kullanıcıları ve mobil uygulamalar gibi ödeme araçlarını test etti.

İsveç merkez bankası CBDC testleri başarılı olmadı

Riksbank, yeni CBDC teknolojisinin daha fazla araştırılması gerektiğini ve ölçeklenebilirliğin büyük bir darboğaz oluşturduğunu söyledi.

İsveç Merkez Bankası Sveriges Riksbank:

E-krona pilotunun birinci aşamasında test edilen çözüm, kamu alımlarında yapılan performans gereksinimlerini karşıladı. Ancak bu, sınırlı bir test ortamında gerçekleşti ve yeni teknolojinin perakende ödemeleri büyük ölçekte yönetme kapasitesinin araştırılması ve daha fazla test edilmesi gerekiyor.

Bu İçeriğimizi Mutlaka Okumalısınız!!  Binance CEO’su: BTC 200 dolara düştüğünde ev satıp 600 dolardan alım yapmıştım

İsveç Merkez bankası ayrıca bir e-krona işleminde yer alan bilgilerin, bankacılık gizliliği yasalarına uymak ve kişisel verilerin ifşa edilmesinden kaçınmak için korunması gerektiğini vurgulayarak bazı gizlilik zorluklarına da dikkat çekti.

Riksbank:

Şu anda işlem geçmişinde depolanan bilgilerin ne ölçüde bankacılık gizliliği kapsamına giren bilgiler olduğunu ve kişisel verileri içerip içermediğini analiz ediyor.

CBDC testleri devam edecek

Riksbank’ın Stockholm’deki e-krona pilot bölümünün başkanı Mithra Sundberg, İsveç’de CBDC’nin kullanılmadan önce muhtemelen yeni bir yasal çerçeve gerekeceğini söyledi. E-krona ciddi şekilde geliştirilmeden önce ele alınması gereken konuların kapsamı göz önüne alındığında, Riksbank 2026’ya kadar blok zinciri testlerine devam edebilir.

Riksbank, e-krona testlerine devam etmek için teknik tedarikçi olarak muhasebe devi Accenture ile anlaşmasını uzatacağını belirtti. İkinci aşamanın odak noktası, e-krona’nın potansiyel dağıtımcılarını perakende ödemelerde deneyecek CBDC performansını ölçecek ve depolama yöntemlerini deneyecek. 2. aşamada çevrimdışı e-kronanın işlevselliğini ve mevcut satış noktası yerleri ile entegrasyon da test edilecek.

Daha önce bildirildiği üzere İsveç, dünyanın en eski CBDC kaşiflerinden biri olarak ortaya çıktı ve 2019’un sonlarında e-krona için bir test platformunu duyurdu.

Content Protection by DMCA.com

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu