Bitcoin Haberleri

İsveç Merkez Bankası Yöneticisi Bitcoin Hakkında Yeni Açıklamalarda Bulundu

İsveç merkez bankası Riksbank’ın yöneticisi Stefan Ingves, Bitcoin ve diğer kripto para birimlerinde daha fazla düzenleyici gözetiminin geleceğine inanmak için iyi bir nedeni olduğunu söyledi. Kripto para birimlerinin sürekli büyümesi ve her zamankinden daha fazla benimsenmesi, uluslararası para otoritelerinde farklı farklı sorunlar oluşturuyor.

İsveç merkez bankası Riksbank yöneticisi Stefan Ingves bugün Bitcoin ve diğer kripto para birimlerinin artan popülaritesinin dünya çapındaki düzenleyiciler, merkez bankacıları ve milletvekilleri için riskleri artırdığını söyledi: “Bir şey yeterince büyüdüğünde, tüketici çıkarları ve kara para aklama gibi şeyler devreye giriyor. Dolayısıyla düzenlemelerin geleceğine inanmak için iyi bir neden var.” dedi.

Yeni Kripto Para Birimi Düzenlemeleri Gelecek

Başlangıçta geleneksel finansın mimarisini ve kurallarını aşmak için tasarlanmış bir varlık için düzenleyici çerçeve tasarlamak kolay bir iş değildir. Amerika Birleşik Devletleri’nde, Federal Rezerv’in Denetimden Sorumlu Başkan Yardımcısı Randal Quarles, kripto para birimleri için mevcut düzenleyici hükümlerin yetersiz olduğuna dair endişelerini dile getirerek, Fed’in sorunu en iyi nasıl çözeceğini araştırma sürecinde olduğunu belirtti. Quarles bu açıklamalarını kripto para piyasalarında bir haftalık vahşi dalgalanmanın ortasında yaptı ve Bitcoin (BTC) bir kez daha düşerek 15.000 dolar değer kaybetti.

Bu İçeriğimizi Mutlaka Okumalısınız!!  Ünlü Analist: "Bitcoin rallisi bitmedi, devam edecek!"

kriptolar

DLT teknolojileri

Avrupa Birliği ise 2024 yılına kadar “dağıtılmış defter teknolojisinin (DLT) ve kripto varlıklarının finans sektöründe alınmasını sağlayan kapsamlı bir çerçeveyi uygulamaya koyma” sözü verdi. Avrupa Birliği yeni düzenleyici çerçeve ile bu teknolojilerde yer alan riskleri eşit olarak ele alacak.

İsveç’te, Finansal Piyasalar Bakanı Åsa Lindhagen, hükumetin kripto para birimi borsaları için düzenleyici standartları güçlendirmeye çalıştığını söyledi. Çeşitli kripto para düzenleyici yaklaşımların “uluslararası düzeyde devam eden bir çalışma” olduğunu söyledi.

Kara para aklama

Riksbank yöneticisi Stefan Ingves, kripto para düzenlemelerinin “muhtemelen farklı alanlarda farklı zamanlarda geleceğini” belirtti. Yine de kara para aklama sorununun çok önemli bir konu olduğu ve dünya çapındaki düzenleyiciler arasında sınır ötesi koordinasyon ihtiyacı olacağına işaret etti.

bitcoin

Merkez bankası dijital para birimi

Düzenleyiciler, merkezi olmayan kripto varlıkları olgusuna nasıl yaklaşacaklarını düşünürken, İsveç merkez bankası bir merkez bankası dijital para birimi olan e-krona’yı geliştirme yolunda ilerleme kaydediyor. E-krona’nın kavram kanıtı, R3’ten dağıtılmış bir defter teknolojisi çözümü olan Corda’yı kullanıyor. Stefan Ingves daha önce E-krona’nın beş yıl içinde faaliyete geçebileceğini belirtmişti.

Bu İçeriğimizi Mutlaka Okumalısınız!!  Goldman Sachs: Bitcoin çok büyük düşüş yaşayabilir

İlgili İçerik: Kripto Paralara Yaptırım Uygulanırsa Ne Olur?

İçeriğimizin kalitesi nasıl ?
[Toplam oy: 2 Puan: 5]
Content Protection by DMCA.com

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu