Kripto Para Haberleri

Janet Yellen: Bitcoin ve diğer kripto para birimleri terörizm nedeniyle kısıtlanmalı

ABD Hazine bakanı adayı Janet Yellen dün, milletvekillerinin Bitcoin gibi kripto paraların “çoğunlukla” yasadışı faaliyetler için kullanıldığından endişe duyduğunu ve bu yüzden kripto paraların kullanımının “kısıtlanması” gerektiğini söyledi.

Janet Yellen’ın bu yorumları, BTC fiyatının geçen yıl %300 civarında yükselmesinden ve genel olarak Bitcoin’e duyulan ilginin arttığı bir dönemde geldi. Bitcoin fiyatı bugün %7,59’luk bir düşüşle 34.183,57 dolara düşerken, Ethereum fiyatı dün tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 1.430 dolara çıktıktan sonra %9.74 düşüşle 1.259.97 dolara geriledi.

ABD Hazine bakanı adayı Janet Yellen yorumları, Joe Biden yönetiminin kripto paralara düşman olabileceğini ve düzenlemeleri artırmaya çalışabileceğini öne sürüyor. Avrupa Merkez Bankası’ndan İngiltere’nin finansal düzenleyicisine kadar dünyanın dört bir yanındaki düzenleyiciler son zamanlarda Bitcoin gibi kripto paralar konusunda endişelerini dile getirdiler.

ABD’den Kripto paralara yeni düzenleme gelebilir

ABD, Bitcoin
Janet Yellen: Bitcoin ve diğer kripto para birimleri terörizm nedeniyle kısıtlanmalı 3

ABD senatörü Maggie Hassan dün gerçekleştirilen ABD Hazine onay oturumunda Janet Yellen’e kripto para kullanan teröristlerin tehlikelerini sordu.

Bu İçeriğimizi Mutlaka Okumalısınız!!  ABD Kongresi 2020 Yeni Kripto Para Yasa Tasarısı

Janet Yellen:

Bu değişimi sağlayacak teknolojilerin zamanla değiştiği konusunda kesinlikle haklısınız ve bu konularla başa çıkma yöntemlerimizin terörün finansmanı ile birlikte değişen teknolojiyle birlikte değişmesini sağlamamız gerekiyor.

Kripto para birimleri özel bir endişe kaynağı. Birçoğunun esas olarak yasadışı finansman için kullanıldığını düşünüyorum ve bence kullanımlarını kısıtlayabileceğimiz ve kara para aklamanın bu kanallar aracılığıyla gerçekleşmediğinden emin olabileceğimiz yolları gerçekten incelememiz gerekiyor.

Janet Yellen bu açıklaması ile geçen hafta Bitcoin’in bazı tamamen kınanacak kara para aklama faaliyetleri için kullanıldığını söyleyen Avrupa Merkez Bankası (ECB) başkanı Christine Lagarde’nin görüşlerini yineledi.

Büyük yatırımcıların da benzer endişeleri var. Warren Buffet geçen yıl “Bitcoin’in makul miktarda parayı yasadışı olarak dolaştırmak için kullanıldığını” söyledi. Ayrıca Warren Buffet suçluların artık nakit taşımak yerine kripto para kullandığını söyledi.

Kripto paralar fiziksel bir biçime sahip olmayan ve bir merkez bankası gibi merkezi bir otorite tarafından kontrol edilmeyen dijital para birimleridir. Bu kripto paraların büyük ölçüde düzenlenmemiş ve izlenemez oldukları anlamına gelir ve bu yüzden kripto paralar suçlular arasında tercih edilir.

Bu İçeriğimizi Mutlaka Okumalısınız!!  Halving Öncesi Bitcoin Madencilik Faaliyeti Artıyor

Yine de kripto para destekçileri merkezi kontrol eksikliğinin kripto paraları başka şekillerde çekici kıldığını iddia ediyor. Örneğin merkez bankaları büyük destek paketleri yaptığında ulusal para birimlerinin değerinin düşmesine karşı Bitcoin’in koruma sağlayabileceğini savunuyorlar.

Bitcoin destekçileri geri adım atmıyor

Bitcoin (BTC)
Janet Yellen: Bitcoin ve diğer kripto para birimleri terörizm nedeniyle kısıtlanmalı 4

Bitcoin boğaları ise şu anda lider kripto paranın fiyatındaki son artıştan büyük heyecan duyuyor.

Kripto para borsası Bitfinex’in baş teknoloji sorumlusu (CTO) Paolo Ardoino:

Kripto para kralı, ortaya çıkan alternatif bir finansal sistemin temel katmanıdır. Bitcoin, bundan 10 yıl sonrasında paranın doğasını temelinden değiştirecek şaşırtıcı bir dizi proje için sağlam bir temel sağlıyor.

Yine de hükumetlerin düzenleyicileri kripto paralara konusunda ihtiyatlı olunmasını istiyor. Bu ayın başlarında bildirdiğimiz gibi, İngiltere Mali Davranış Otoritesi (FCA) Bitcoin ve Ethereum gibi kripto paralara yatırım yapan kişilerin tüm paralarını kaybedebilecekleri konusunda uyarı yapmıştı.

İçeriğimizin kalitesi nasıl ?
[Toplam oy: Puan: ]
Content Protection by DMCA.com

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu