Anasayfa Kimdir Jordi Baylina Kimdir?

Jordi Baylina Kimdir?

Geliştiriciler

Jordi Baylina Kimdir? Hayatı, Eğitimi, Kariyeri ve Polygon zkEVM hakkında bilinmesi gerekenler...

Jordi Baylina Kimdir?

Jordi Baylina, Polygon zkEVM'nin teknik lideridir.

Hayatı

Jordi Baylina, 1973 yılında dünyaya gelmiştir. Kendisini blockchain geliştiricisi, Ethereum hayranı, beyaz şapkalı hacker ve Katalonya özgürlük savaşçısı olarak nitelendiren Baylina, şu anda İsviçre'nin Zug şehrinde yaşamaktadır.

Eğitimi

Jordi Baylina, Katalonya Politeknik Üniversitesi'nde Haberleşme Mühendisliği üzerine eğitim almıştır. Baylina, IESE İşletme Okulu'nda İşletme üzerine yüksek lisans yapmıştır.  

Kariyeri

Jordi Baylina, Polygon zkEVM'nin teknik gelişimini denetlemekten sorumludur ve şu anda Ethereum'u ölçeklendirmek için zkEVM uygulaması ile ilgilenmektedir. Dünyanın en güçlü Solidity programcılarından biri olan Baylina, Ethereum topluluğuna önemli katkılarda bulunmuştur.

Baylina, TheDAO ve Parity Multisig hack'lerinden fonların kurtarılmasında kritik bir rol oynayan White Hat Group'un kurucu ortağıdır. Söz konusu isim; Ethereum ekosisteminde MiniMe token sözleşmesi, eliptik eğriler Solidity kütüphanesi ve diğerleri de dâhil olmak üzere birkaç tanınmış sözleşmenin yaratıcısıdır.

Aynı zamanda saygın bir denetçi olan Baylina, özellikle MakerDAO stablecoin sistemini ve Aragon projesini denetleyen ekiplere liderlik etmiştir. Baylina; hayırsever bağış web sitesi Giveth, DAppNode, Iden3 ve son olarak Polygon Hermez'in kurucu ortağı olmuştur. 

Polygon zkEVM

Polygon, 2021 yılında Hermez Network'ü 250 milyon dolara satın almış ve daha sonra 2022 yılının ortalarında Ethereum Layer-2 ZK-Rollup çözümü Polygon Hermez'i piyasaya sürmüştür. Polygon, 2022 yılının Temmuz ayında Polygon Hermez'in yeniden markalaşma kapsamında Polygon zkEVM adını aldığını duyurmuştur. Polygon zkEVM, EVM'ye eşdeğer olan ancak Ethereum'a eşdeğer olmayan Tip-2 zkEVM yaklaşımını benimsemektedir.

Polygon zkEVM, ZK-Rollup olarak da bilinen zincir dışı işlem hesaplamasına geçerlilik ve hızlı kesinlik sunmak için kriptografik sıfır bilgi kanıtlarını kullanan merkeziyetsiz bir Ethereum Layer 2 ölçeklenebilirlik çözümüdür. ZK-Rollup, Ethereum Sanal Makinesi ile işlem kodu uyumluluğunu korurken, sıfır bilgi geçerlilik kanıtları yayınlayarak akıllı sözleşmeleri şeffaf bir şekilde yürütmektedir. 

Jordi Baylina Kimdir?
Jordi Baylina Kimdir? Jordi Baylina Kimdir? Hayatı, Eğitimi, Kariyeri ve Polygon zkEVM hakkında bilinmesi gerekenler...