Joseph Stiglitz: Kripto paralar konusu tartışmalı

3 Dakikada Okunabilir


Bir ekonomi profesöründen çarpıcı bir açıklama yapıldı, kripto para birimi hakkında bazı tartışmaların olduğu bu dönemde yapılan tüm kripto para açıklamaları çok büyük bir önem taşımakta.

Nobel ödüllü ekonomist Joseph Stiglitz, CNBC ile yaptığı röportajda kripto para birimleri hakkındaki görüşünü paylaştı. “Kripto para birimlerinin para birimi olarak benimsenmesi için gereken şeffaflığı sağlamadığı” konusunda hemfikir olduğunu açıklayan Joseph Stiglitz “kripto para birimlerini yasaklama” hakkında ise bazı açıklamalarda bulundu.

Bununla birlikte, elektronik ödeme mekanizmalarına geçmenin ve etkinliklerini vurgulamanın büyük bir savunucusu olduğunu söylese de, esasen, gelecek nesil dijital ödeme mekanizmalarının öncüsü olan kripto para birimlerinin çok az olduğunu düşünüyor. İronik olarak, elektronik ödemeler hakkında konuşurken şöyle dedi:

GERÇEK ZAMANLI OLARAK TÜM VERİLERE SAHİP OLURSAK, İNSANLARIN NE HARCADIĞINI BİLEREK DAHA İYİ DÜZENLENMİŞ BİR EKONOMİYE SAHİP OLABİLECEĞİMİZİ DÜŞÜNÜYORUM… MAKROEKONOMİK YÖNETİMİN DAHA İYİ OLACAĞINI DÜŞÜNÜYORUM.

Açıkçası, Joseph Stiglitz kripto para biriminin şeffaf olmadığını ve buna bağlı olarak bazı normal ekonomik konuların dışında farklı bir tercih olduğunu iddia ediyor. Kripto paraların geleceğinin olup olmayacak olduğu konusunda net bir tahminde bulunmayan Joseph Stiglitz, kripto para sahiplerine ise ne yapmaları veya ne yapmamaları gerektiği hakkında bir öneri vermemekte.

Şeffaflık açıklaması

Belki Stiglitz’in izlenebilirlik ve şeffaflık arasında açık bir ayrım yapması gerekli olabilir, bunun nedeni de bazı kripto para birimlerinin özniteliklerinin özellikle de gizlilik merkezli kripto paraların, izlenmelerini zorlaştırmasıydı. Ancak, halka açık blok zincirinde yapılan her işlem halka açıktır ve özel becerilerle sorgulanması mümkün olabilir ve bu da şeffaflık konusunda bazı durumlarda kripto para birimlerinin yeteri olabileceğini göstermektedir.

Joseph Stiglitz, Columbia Üniversitesi’nde düzenli profesörlük mesleğini icra ediyor olmasının dışında, ekonomi alanında Nobel ödüllü bir kazanan ve bir zamanlar dünya bankasında kıdemli başkan yardımcısı ve baş ekonomist olarak tanınan bir isim. Kendisi bir süre önce daha fazla dikkat çeken bir isimdi ancak bugünlerde artık adı ile tanınan ancak yaptığı açıklamalar o döneme göre çok fazla gündemde olmayan bir ekonomist.

Bir başka kripto para birimi eleştirmeni, milyarder Warren Buffett kısa süre önce Bitcoin’i bir kumar cihazı olarak adlandırdı, ancak Blockchain hakkında ise çok iyi düşünceleri olduğunu Bitcoin’in hızlı ve bir anda büyümesinin kendisi için gizemli bir konu olduğunu açıkladı.

Açıklamalar çok önemli

Bitcoin, hakkında Joseph Stiglitz tarafından yapılan bu ve buna benzer açıklamalar ne kadar dikkat çekerse çeksin, kripto para birimlerinin değerini bu tür açıklamalar artık eskiye nazaran düşürmekte pek etkili değil. Joseph Stiglitz tarafından açıklanan kripto para birimi ile ilgili önemli sözler bir süre sonra unutulacaktır.

Kısacası, Bitcoin yeni bir kurumsal yatırım sınıfı olarak kabul ediliyor ve yakın tarihli bir rapora göre Bitcoin, 2019 yılında bugüne kadar birçok geleneksel varlık sınıfından daha iyi performans göstererek, yatırım dünyasında tüm yatırımcıların geçtiğimiz yıl ve 2019 yılında dikkatini çeken bir dijital yatırım aracıdır.

Ancak, Bitcoin hakkındaki olumsuz görüşler temelsiz değil ve önemsenmesi gerek, çünkü çoğu zaman dijital varlıkların henüz doğru bir şekilde yasal kararlara bağlı olmadığı ve bazı yasaların eksikliğinden dolayı ve bazı yetki alanlarında tamamen yasaklandığı göz önüne alındığında Joseph Stiglitz tarafından yapılan açıklamanın bir bölümünde doğruluk payı vardır. Muhtemelen, endüstri gelişmeye devam ettikçe ve kripto para birimlerinin daha çok alanda adından söz ettirdikçe, dünyadaki en büyük ve 105 milyar dolar piyasa hacmine sahip kripto parası adından daha fazla ilgi duyacaktır.


İçeriğe Nasıl Tepki Verdiniz?

Kızgın Kızgın
322
Kızgın
Şaşkın Şaşkın
322
Şaşkın
Lol Lol
40
Lol
Harika Harika
322
Harika
Korkunç Korkunç
282
Korkunç
Uğur Acar
28 yaşındayım, 6 senedir gazetecilik yapıyorum ve kripto para yatırımcısı olmamdan ötürü Bitcoin haberleri konusunda yazılarımı okuyucular ile buluşturuyorum. İngilizce biliyorum ve sürekli fotoğraf çekmek hobilerimden sadece bazıları.
error: Kopyalama Engellendi!