Joule dergisi: Madencilik emisyon yayıyor!

1 Dakikada Okunabilir


Joule dergisinde 12 Haziran’da yayınlanan bir araştırmaya göre, bitcoin (BTC) madencilerinin yarattığı karbon emisyonu bazı ülkelerin ürettiği karbon emisyonundan çok daha fazla oranda.

Projede yer alan araştırmacılardan biri olan Christian Stoll, madencilik yoluyla üretilen büyük enerji tüketiminin önemli bir karbon ayak izi anlamına geldiğini ve madencilik yapanların dünyaya zarar veren karbon emisyonuna doğrudan katkı sağlayarak gezegenin havasının daha kötü olmasına katkı sundukları uyarısında bulundu. Açıklamada, bir Bitcoin bloğunun (üretimin)  çözmek için gerekli olan çalışma saati ve gücünün geçen yıldan bu yana dört kattan fazla artması nedeniyle, karbon emisyonunun daha çok arttığı açıklandı:

Araştırmalar, kripto para birimi madencilerinin sürekli olarak dünya havasına zarar veren emisyon ürettiklerini, kripto para birimleri için harcanan enerjinin getiriye göre çok daha fazla olduğunu düşünüyorlar. Bu tür açıklamalar ve raporlar bazı çevrelerin tepkisini çekiyor ve bu konuda devletler tarafından bir takım yeni düzenlemeler ve madenciliği kısıtlayacak bazı kararlara imza atmaları istenmekte. Bu konuda henüz hiçbir devlet kesin ve belirli çerçevede yasaklar uygulamadı ve bugüne kadar uygulanmayan bu yasakların doğal çevreye belirli bir zarar vermiş olabileceği kendisine ”uzman” diyen kişilerce iddia edildi.

Kripto para birimi madencileri ise kendilerine karışılmaması ve fabrikaların emisyonunun ve araçların emisyonunun daha önemli olduğunu belirtiyorlar ve bu konu üzerine devletlerin ve kendi yöneticilerinin kısıtlayıcı kararlar almasını öneriyorlar.


error: Kopyalama Engellendi!