Anasayfa Bitcoin JPMorgan'dan Bitcoin Raporu: Halving Sonrası Yüzde 20 Düşüş..

JPMorgan'dan Bitcoin Raporu: Halving Sonrası Yüzde 20 Düşüş..

Bitcoin

JPMorgan; Bitcoin hash oranının, bir sonraki halving olayının ardından yüzde 20 düşebileceğini dile getirdi.

JPMorgan'dan Bitcoin Raporu: Halving Sonrası Yüzde 20 Düşüş..

JPMorgan, Nisan 2024 için planlanan bir sonraki halving etkinliğinin ardından Bitcoin ağındaki hash oranında yüzde 20'lik potansiyel bir düşüş öngördü.

Raporda, "Daha az verimli donanımlar hizmet dışı bırakıldıkça bir sonraki halving'de 80 EH/s (veya hash oranının yüzde 20'si) kadarının ortadan kaldırılabileceğini tahmin ediyoruz." denildi. Bitcoin halving, her dört yılda bir gerçekleşir ve Bitcoin madencileri için ödüllerin yarıya indirilmesini içerir.

Raporda, Bitcoin'in mevcut fiyatına göre, dört yıllık blok ödül fırsatının yaklaşık 20 milyar dolar tutarında olduğu belirtildi. Bununla birlikte iki yıl öncesine kıyasla yaklaşık yüzde 72'lik önemli bir düşüş yaşandığı belirtildi:

Bu rakam, 2021 yılının Nisan ayında yaklaşık 73 milyar dolar ile zirve yaptı ve geçtiğimiz yıl 14 milyar dolar ile 25 milyar dolar arasında dalgalandı.

JPMorgan, En İyi Bitcoin Madencilerini Açıkladı

JPMorgan'dan Bitcoin Raporu: Halving Sonrası Yüzde 20 Düşüş..

JPMorgan tarafından hazırlanan raporda; mevcut hash oranı, operasyonel verimlilik, güç sözleşmeleri, finanse edilen büyüme planları ve likidite gibi faktörlere dayalı olarak en iyi göreceli değeri sunan madencilik operatörleri önerildi.

Yatırım bankasının aşağıdaki derecelendirme ve fiyat hedefleriyle kapsama başlayacağını da ekledi: 

CleanSpark (CLSK) 5,50 dolar hedefle aşırı ağırlık, Marathon Digital (MARA) 5 dolar hedefle düşük ağırlık, Riot Platforms (RIOT) 6,50 dolar hedefle düşük ağırlık ve Cipher Mining (CIFR) nötr. Ayrıca, Iris Energy (IREN) nötrden aşırı ağırlığa yükseltildi.

JPMorgan'ın en iyi seçimi; ölçek, büyüme potansiyeli, enerji maliyetleri ve göreceli değer açısından en iyi dengeyi sunan CleanSpark oldu. 

Raporda, Marathon'un en büyük maden işletmecisi olmasına rağmen en yüksek enerji maliyetlerine ve en düşük marjlara sahip olduğu vurgulandı. 

Riot ise nispeten düşük enerji maliyetlerine ve likiditeye sahip olmakla birlikte JPMorgan'ın kapsama evrenindeki en pahalı hisse senedidir.

Cipher Mining, benzerleri arasında en düşük enerji maliyetlerine sahip olsa da büyüme açısından kısıtlı kabul ediliyor.

Madenciler Riskten Korunma Seçeneklerine Yöneliyor

Bildirildiği üzere Bitcoin madencileri, kripto para piyasasındaki dalgalanmaların ortasında gelir istikrarlarını korumak için riskten korunma seçeneklerini değerlendiriyor.

Ticaret ve piyasa yapıcılığı alanında lider bir firma olan GSR, madencilere daha öngörülebilir bir gelir sağlayacak riskten korunma ürünleri sunuyor.

GSR, bu araçları sunarak 500 milyar dolarlık Bitcoin ağını daha dirençli hale getirmeyi ve büyük operatörlerin piyasa düşüşleri sırasında batma riski altında olmamasını sağlamayı amaçlıyor.

Madencilerin, çıkardıkları Bitcoin'i hemen satmak yerine genellikle ellerinde tuttuklarını belirtmek gerekir. Madenciler fiyatın zaman içinde artacağını tahmin ettiklerinden bu, bir tür doğal korunma işlevi görür. Fakat madenciler, çıkardıkları Bitcoin'leri satmayarak anlık kârlardan vazgeçme riskini almış olurlar.

Kaynak: Cryptonews

JPMorgan'dan Bitcoin Raporu: Halving Sonrası Yüzde 20 Düşüş.. içeriğimizle alakalı tüm SORULARINIZI aşağıda yer alan yorum alanından bizlere iletebilirsiniz. Alanında uzman analistlerimiz ve editörlerimiz, sizlerin sorularını cevaplayacaktır.
Yorumlar(0)
Yürüdükçe Kazandıran Sweatcoin Nedir?
Rehber Banu Fırıncılar
Exen Coin (EXEN) Nedir? Nasıl Alınır?
Rehber Burak Atik
Kripto Para Grafik Okuma Rehberi
Rehber Banu Fırıncılar
GateToken (GT) Nedir? Nasıl Alınır?
Rehber Banu Fırıncılar
Trust Wallet Token (TWT) Nedir? Nasıl Alınır?
Rehber Burak Atik
Major Coin Nedir? Major Coin Listesi
Rehber Banu Fırıncılar