Anasayfa Altcoin JPMorgan'dan Çarpıcı Rapor: Ethereum ile İlgili Endişeler Var!

JPMorgan'dan Çarpıcı Rapor: Ethereum ile İlgili Endişeler Var!

Altcoin

JPMorgan raporunda, Merge ve Shanghai yükseltmelerinin ardından Ethereum ağının merkezileşmesinin arttığı bildirildi.

JPMorgan'dan Çarpıcı Rapor: Ethereum ile İlgili Endişeler Var!
Hızlı İçerik

JPMorgan tarafından Perşembe günü yayınlanan bir rapora göre, Ethereum'un Merge ve Shanghai yükseltmeleriyle teşvik edilen ETH stake etme işlemindeki son artış, merkezileşme ve genel staking getirilerinin azalmasıyla ilgili endişeleri artırdı.

Lido'nun likit staking platformu gibi merkeziyetsiz alternatiflere rağmen Ethereum'un artan merkezileşmesi, ağın güvenliğine ve merkeziyetsizlik ethosuna yönelik riskler oluşturuyor.

Nikolaos Panigirtzoglou liderliğindeki analistler, "Kripto topluluğundaki pek çok kişi, merkeziyetsiz bir likit staking platformu olan Lido'yu, merkezi borsalarla ilişkili merkezi likit stake platformlarına kıyasla daha iyi bir alternatif olarak görüyordu." diye yazdı.

Lido, stake edilmiş ETH'sini birden fazla düğüm operatörü arasında paylaştırarak merkeziyetsizleştirme yönünde bireysel olarak çaba sarf etmiştir.

Fakat rapor; az sayıda likidite sağlayıcısının ya da düğüm operatörünün tek hata noktası olarak hareket etme potansiyeli, saldırılar için savunmasız hedefler ya da topluma zarar veren oligopoller oluşturan iş birlikçiler de dâhil olmak üzere merkezileşme ile ilgili risklerin altını çizdi.

Likit staking'in yükselişi, likidite tokenlerinin aynı anda birden fazla merkeziyetsiz finans (DeFi) protokolünde teminat olarak yeniden kullanıldığı rehipotekasyon riskini de beraberinde getirmiştir.

Raporda, şu ifadelere yer verildi: "Yeniden stake etme, stake edilen bir varlığın değerinin keskin bir şekilde düşmesi ya da kötü niyetli bir saldırı veya bir protokol hatası nedeniyle hack'lenmesi veya kesilmesi durumunda kademeli bir likidasyonla sonuçlanabilir."

Raporda; ayrıca artan stake etme faaliyetinin, özellikle geleneksel finansal varlıklardaki artan getirilerle karşılaştırıldığında, getiri açısından ETH'nin çekiciliğini azalttığı kaydedildi.  

JPMorgan'dan Çarpıcı Rapor: Ethereum ile İlgili Endişeler Var!

Ethereum'un Gerçek Getirisi

Ethereum'un toplam staking getirisi, Shanghai yükseltmesinden önceki yüzde 7,3'ten yaklaşık yüzde 5,5'e düştü. Bu, gelişen piyasa dinamikleri ortasında kripto yatırımlarının değişen manzarasını yansıtıyor.

YCharts'a göre; iki yıllık ABD hazine tahvillerinin getiri oranı, genel olarak artan faiz oranlarına paralel olarak yüzde 5'in üzerine çıktı.

Staking teknik olarak herkesin erişimine açık olsa da, bir staking düğümü kurmak ve staking arenasına sıfırdan girmek için 32 ETH'ye (52.000 dolar) sahip olmak gerekiyor. Daha az varlığı olan kullanıcılar, kârlarının kesilmesi karşılığında finansal ve teknik yükü kullanıcılarının omuzlarından alan merkezi bir staking sağlayıcı aracılığıyla ETH staking'e erişmelidir.

Lido, şu anda bu tür sağlayıcıların en büyüğüdür ve ağın stake sözleşmesinde kilitli olan toplam 30,7 milyon ETH'nin 8,9 milyon ETH'sini kontrol etmektedir.

Glassnode'a göre; Coinbase, Kraken ve Binance gibi bir dizi merkezi firma da 5 milyondan fazla stake edilmiş ETH'yi toplu olarak kontrol ediyor.

Kaynak: Cryptonews

JPMorgan'dan Çarpıcı Rapor: Ethereum ile İlgili Endişeler Var! içeriğimizle alakalı tüm SORULARINIZI aşağıda yer alan yorum alanından bizlere iletebilirsiniz. Alanında uzman analistlerimiz ve editörlerimiz, sizlerin sorularını cevaplayacaktır.
Yorumlar(0)
Yürüdükçe Kazandıran Sweatcoin Nedir?
Rehber Banu Fırıncılar
Exen Coin (EXEN) Nedir? Nasıl Alınır?
Rehber Burak Atik
Kripto Para Grafik Okuma Rehberi
Rehber Banu Fırıncılar
GateToken (GT) Nedir? Nasıl Alınır?
Rehber Banu Fırıncılar
Trust Wallet Token (TWT) Nedir? Nasıl Alınır?
Rehber Burak Atik
Major Coin Nedir? Major Coin Listesi
Rehber Banu Fırıncılar