Anasayfa Sektörel JPMorgan'dan Flaş Adım: Tokenizasyon Uygulaması Kullanımda!

JPMorgan'dan Flaş Adım: Tokenizasyon Uygulaması Kullanımda!

Sektörel

JPMorgan, blockchain tabanlı tokenizasyon uygulamasını piyasaya sürdü. Kilit müşteriler arasında BlackRock da yer alıyor.

JPMorgan'dan Flaş Adım: Tokenizasyon Uygulaması Kullanımda!

Bloomberg'e göre; Amerika Birleşik Devletleri bankacılık devi JPMorgan, 11 Ekim'de şirket içi blockchain tabanlı tokenizasyon uygulaması Tokenized Collateral Network'ü (TCN) piyasaya sürdü. TCN, ilk işlemini varlık yönetimi devi BlackRock için gerçekleştirdi.

Tokenized Collateral Network, yatırımcıların varlıkları teminat olarak kullanmalarını sağlayan bir uygulamadır. Yatırımcılar, blockchain teknolojisini kullanarak temel defterlerdeki varlıkları hareket ettirmeden teminat sahipliğini transfer edebilirler.

JPMorgan ve BlackRock arasındaki ilk halka açık teminatlı ticarette TCN, bir para piyasası fonunun hisselerini dijital tokenlere dönüştürdü. Bunlar, daha sonra iki şirket arasındaki tezgâh üstü türev borsası için teminat olarak Barclays bankasına aktarıldı.

TCN'nin ilk dâhili testi Mayıs 2022'de JPMorgan tarafından gerçekleştirildi ve TCN'nin canlı olduğu şu anda diğer müşteriler ve işlemlerden oluşan bir veri hattı var. TCN, bir blockchain üzerinde geleneksel mutabakat sürecini kolaylaştırmak ve ölçeklendirmek için başlatıldı. Merkeziyetsiz teknolojinin kullanımı; süreci daha hızlı, daha güvenli ve daha verimli hale getirdi.

JPMorgan'dan Flaş Adım: Tokenizasyon Uygulaması Kullanımda!

TCN, Sermayenin Teminat Olarak Kullanımını Mümkün Kılıyor

JPMorgan Onyx Dijital Varlıklar Başkanı Tyrone Lobban'a göre; yeni TCN platformu, sermayenin kilidini açıyor ve devam eden işlemlerde bunun teminat olarak kullanılmasına izin vererek ölçekte verimliliği artırıyor. Platform, tokenize edilmiş geleneksel varlıkların oluşturulmasını, transfer edilmesini ve ödenmesini sağlıyor. Ayrıca, daha önceki yöntemlerin aksine, teminatın neredeyse anında hareket etmesine imkân tanıyor.

Blockchain platformu, müşterilerin pahalı teminatsız kredi limitlerine bağlı kalmak yerine tokenize teminat kullanarak teminatlı bir repo işlemi yoluyla gün içi likiditeye erişmelerini sağlıyor. Blockchain ticaretini kabul eden harici müşteriler, ticareti gerçekleştirebilecekleri ve diğer raporlara erişebilecekleri kendi düğümlerine sahip oluyorlar. 

ABD bankacılık devi, merkeziyetsiz dünyayı eleştirdiği ilk günlerinden bu yana uzun bir yol katetti ve şu anda artan talebin ortasında çeşitli blockchain ve kripto merkezli hizmetleri test etme ve başlatma konusunda aktif olarak yer alıyor. Banka, Haziran ayında Hint bankalarıyla işlem yapmak için blockchain tabanlı bir çözüm kullandı.

JPMorgan'dan Flaş Adım: Tokenizasyon Uygulaması Kullanımda! içeriğimizle alakalı tüm SORULARINIZI aşağıda yer alan yorum alanından bizlere iletebilirsiniz. Alanında uzman analistlerimiz ve editörlerimiz, sizlerin sorularını cevaplayacaktır.
Yorumlar(0)
Exen Coin (EXEN) Nedir? Nasıl Alınır?
Rehber Burak Atik
Kripto Para Grafik Okuma Rehberi
Rehber Banu Fırıncılar
GateToken (GT) Nedir? Nasıl Alınır?
Rehber Banu Fırıncılar
Trust Wallet Token (TWT) Nedir? Nasıl Alınır?
Rehber Burak Atik
Major Coin Nedir? Major Coin Listesi
Rehber Banu Fırıncılar
Zettelkasten Coin (ZTTL) Nedir? Nasıl Alınır?
Rehber Burak Atik