Bitcoin Haberleri

Kâhin Analist Açıkladı: Elon Musk Bitcoin Konusunda Yanılıyor!

Bitcoin kullanıcıları, entelektüel mücadeleye hazır bilgili eleştirmenlerle yapılan büyük tartışmaların eski güzel günlerini özlüyor. Bu entelektüel tartışmalar geçmişte topluluğun düşünce süreçlerini geliştirmesine ve tartışmayı genişletmek için bilgi ve beceriler kazanmasına ve genel olarak yatırım tezimize olan kararlılığımızı ve bağlılığımızı güçlendirmesine izin verdi.

Maalesef yaklaşık yedi yıldır bu eleştirinin tamamen dışındayız ve Bitcoin’in ortaya çıkmasına yönelik henüz gerçeklere dayalı olarak ölümüne çürütülmemiş tek bir yeni eleştiri bile yok. Eski eleştirmenler soğuk bir cam şişe klasik kolaydı, şimdi ise elimizde sıcak, markasız ucuz kola var…

Elon Musk Bitcoin Konusunda Yanılıyor!

Bu makaleyi makul bir süre içinde okunabilir kılmak için, endüstri uzmanları tarafından sunulan sabit verilere ve bilgisayar bilimine dayalı olarak hazırlanan bu argümanların çürütülmeleri için okuyucuların kendi araştırmalarına güveneceğiz. Aksi takdirde bu makalemizi okumak için saatler harcamak zorunda kalabilirsiniz.

Elon Musk’ın tweet’indeki üç paragrafı tek tek gözden geçireceğiz:

1.“Tesla, Bitcoin kullanarak araç alımlarını askıya aldı. Bitcoin madenciliği ve işlemleri için fosil yakıtların, özellikle de yakıtlar arasında en kötü emisyona sahip olan kömürün hızla artan kullanımından dolayı endişe duyuyoruz.”

Burada Elon Musk’ın bu iddiasını kanıtlaması gerekiyor: Bitcoin madenciliği için fosil yakıt kullanımının arttığını kanıtlamalıdır. Ne yazık ki herkes için bu:

  • Endüstrinin merkezi olmayan doğası ve dünyadaki her bir madencilik operasyonunu incelemenin imkansızlığı nedeniyle %100 doğrulukla yapılması imkansızdır.
  • Literatürün söylediği gibi değil: A) Cambridge Alternatif Finans Merkezi, tüm madencilerin %76’sının büyük bir parçası Bitcoin’de yenilenebilir enerji kullanıyor ve kullanılan tüm enerjinin %29 ila %39’unun endüstriye dayalı olarak yenilenebilir kaynaklardan geldiğini tahmin ediyor. Bu dünyanın en büyük madencileri ve madencilik havuzlarından elde edilen veriler B) CoinShares, yenilenebilir kaynakların toplam payının %73’e kadar çıkabileceğini tahmin ediyor.

Kâhin Analist Açıkladı: Elon Musk Bitcoin Konusunda Yanılıyor! –

2.“Kripto para pek çok açıdan iyi bir fikir ve umut verici bir geleceği olduğuna inanıyoruz, ancak bunun çevreye büyük bir maliyeti olamaz.”

Görünüşe göre Elon Musk bu açıklamayı baskı altında yapıyor olabilir. Açıkçası Elon Musk, metan gazının karbondioksit olarak 50 kat daha fazla sera gazı etkisine sahip olduğunu açıkça biliyor ve kesinlikle şu anda Bitcoin madenciliği yapmak için Upstream Data, Great American Mining, Giga Energy, Crusoe Energy ve Wesco Operating Inc gibi atık metan gazını kullanan madencilerin olduğunu da biliyor.

Bu İçeriğimizi Mutlaka Okumalısınız!!  Bitcoin geliştiricisi Tamas Blummer: Libra projesi çok pahalı bir başarısızlık

Belki de yalnızca ABD’de 2019’da 538 milyar kübik feet (cf) metan gazının boşaltıldığını ve yakıldığını bilmiyor. 1 cf metanın 0,29 kilowatt saat (kWh) enerjiye ve 1 kübik metreküp 10,28 kWh’ye eşit olduğunu biliyoruz), bu nedenle 156 terawatt saat (TWh) her yıl boşa yakılıyor, bu bir yıl boyunca Bitcoin’e güç sağlamak için fazlasıyla yeter. Küresel olarak fazla metanın yakılması için toplamda 150 milyar metreküp veya 5,3 trilyon kübik feet harcanıyor, bu da 1.536 TWh’nin boşa gitmesine neden oluyor, bu Bitcoin’i 10 kattan daha fazla beslemeye yetecek kadardır.

Bitcoin gerçekten gezegeni kurtarıyor mu? Aker Grubu, hissedarlarına yazdığı son mektubunda ve çevresel amaçlara ulaşmaya adanmış bir girişimi olan Seetee.io’nun kurulmasıyla da böyle düşünüyor gibi görünüyor. Bu, Bitcoin madencilerinden gelen ısının kutup ortamlarında seracılık verimini artırmak, konutlarda su kazanları inşa etmek, viski demlemek ve hatta gurme tuz üretmek için kullanılmasıyla diğer birçok endüstrilerde bile görülüyor. Uluslararası Enerji Ajansı (IEA), “Sürdürülebilir Kalkınma Senaryosu” (SDS) ile dünya genelinde boşa gaz yakılmasını düzenli olarak takip ediyor.

IEA’ya göre, “2030 yılına kadar boşa gaz yakılması ortadan kaldırmak için artan sayıda gönüllü hükumet ve endüstri var. Sürdürülebilir Kalkınma Senaryosu bu hükumet politikaları ve endüstri taahhüdüyle birlikte, 2025 yılına kadar boşa gaz yakılmasını tamamen ortadan kaldırılmasının hızlı bir şekilde olacağına güveniyor.

Ancak 2025 yılına kadar küresel olarak boşa gaz yakılmasını ortadan kaldırmak gibi yüksek bir hedefe yaklaşmanın tek yolu çok daha fazla Bitcoin madenciliği yapmaktır!

Kâhin Analist Açıkladı: Elon Musk Bitcoin Konusunda Yanılıyor! –

3.“Tesla herhangi bir Bitcoin satmayacak ve madencilik daha sürdürülebilir enerjiye geçer geçmez bunu işlemler için kullanmayı planlıyoruz. Ayrıca Bitcoin’in enerjisinin/işleminin <%1’ini kullanan diğer kripto para birimlerine de bakıyoruz.”

Bu paragrafın sadece iki cümlesi olmasına rağmen aslında burada ele alınması gereken üç ifade var. Açıkçası, Tesla Bitcoin satmıyor; ama Elon Musk’ın 1.8 milyar dolarlık Bitcoin, 120 milyon dolarlık Dogecoin ve 3.45 milyar dolarlık Shiba Inu koinin tasfiyesine neden olan tweet’inin ardından muhtemelen daha fazla Bitcoin satın alıyor.

Bu İçeriğimizi Mutlaka Okumalısınız!!  Nokta Atışları ile Bilinen Analist, Bitcoin'in Yeni Zirvelere Çıkacağını Söyledi

İkinci bir düşüncede ise Tesla’nın ek BTC alımı yaptığını duyurması muhtemelen yetkililerin şirketi ziyaretini tetikleyecektir, çünkü Elon Musk’ın pervasızlığı, tweetinden bu yana geçen haftalarda 1 trilyon doların üzerinde bir paranın sektörden silinmesini tetikledi, bu nedenle Tesla’nın yatırımını ikiye katlanması piyasa manipülasyonudur. Ayrıca Elon Musk bu şakaları ile Tesla hissedarlarına büyük zararlar verdi, bu yüzden belki de Tesla’nın 1.5 milyar doların üzerinde Bitcoin’i varken fiyatı neden yörüngeden çıkarmaya karar verdiğine dair hissedarlarından gelen soruları yanıtlaması gerekebilir.

Elon Musk daha sonra madencilik daha sürdürülebilir enerjiye geçiş yapınca Bitcoin kullanmayı düşündüklerini söylüyor. ABD enerji şebekesi %20 yenilenebilir ve %19 kömürdür ve Tesla’nın ikinci en büyük pazarı olan Çin ise %28 yenilenebilir enerji ve %64 kömürden oluşan bir şebekeye sahiptir. Daha önce de belirtildiği gibi, en kötü durumda Bitcoin %29 yenilenebilir ve en iyi durumda ise yaklaşık %73 yenilenebilir enerji kullanabilir ancak muhtemelen yaklaşık %39’a yakın bir seviyeye ulaşılacaktır.

Bu, ABD veya Çin şebekesinden daha iyi bir rakamdır. Dolayısıyla, Elon Musk sürdürülebilir şebekeler konusunda ciddiyse arabalarına giden elektrik Bitcoin’e giden elektrikten daha kirli olduğu için Elon Musk’ın ABD veya Çin’de arabalarını satmayı bırakması gerekiyor. Şebeke %100 sürdürülebilir olduğunda belki satışlara devam edebilir? Bitcoin kullanma konusunda kendini iyi hissetmeye başlamadan önce ideal şebeke karışımının ne olması gerektiği konusundaki bilgisiz olduğu açıkça ortadadır.

Kâhin Analist Açıkladı: Elon Musk Bitcoin Konusunda Yanılıyor! –

Son olarak, “işlem” başına Bitcoin enerjisinin %1’inden daha azını kullanan kripto para birimlerine baktığını söyledi. Neredeyse üç yıldır yayında olan ve Bitcoin’in “işlem başına” gücünün oktilyonda birinden daha azını kullanan bir kripto para birimi var: Bitcoin! Evet, doğru duydunuz Bitcoin, işlem başına enerjinin oktilyonda birini veya 0.000000000000000000000000001’ini yine Bitcoin kullanır. Buna daha detaylı olarak bakalım:

Şimdi Elon Musk 1.5 milyar dolarlık Bitcoin almadan önce BTC hesap kapama ve BTC ticari işlemlerinin nasıl çalıştığını öğrenmemiş olabilir. Etkili bir şekilde Bitcoin çalıştığı her 10 dakikada bir; tüm dünyadaki para arzını ve tarihteki her hesap kapama işlemini titizlikle inceler ve denetler. Bu sırada birkaç bine yakın hesap kapama Bitcoin’in temel katman blok zincirine yazılıyor. Bu, Bitcoin’in temel mekaniğinin mümkün olduğu kadar geniş ve basit bir açıklamasıdır. Ayrıca, Bitcoin’in tüm enerji kullanımı, etkin bir şekilde neredeyse sıfır enerji kullanımına sahip hesap kapama işlemlerine ek olarak para arzını denetlemeye ve güvence altına almaya yöneliktir.

Bu İçeriğimizi Mutlaka Okumalısınız!!  Son dakika: XRP'nin düşüşü Bitcoin'i mi ateşledi?

Hesap kapama ve ticari işlemleri birbirinden ayırt edilmesi çok kritik bir konudur. Her hesap kapama bir işlemdir, ancak her işlem bir hesap kapama değildir. Bununla kastedilen, Bitcoin’in saniyede yalnızca 3.5 hesap kapama yapabileceği olsa da herhangi bir bireysel hesap kapama içindeki işlem sayısı işlemleri birleştirme gibi tekniklerle bir işlem ile birkaç yüz işlem arasında değişebilir.

Lightning Network veya Liquid yan zinciri gibi Bitcoin’in ikinci katmanlarında, saniyedeki işlem sayısı teorik olarak sonsuzdur. Muhtemelen bu yılın ilerleyen aylarında etkinleştirilecek olan Taproot gibi yeni gelişmeler Elon Musk’ın umduğu gibi olmasa da temel katmanı daha da verimli hale getirecektir.

Kâhin Analist Açıkladı: Elon Musk Bitcoin Konusunda Yanılıyor! –

Elon Musk büyük ihtimalle matematikte ve kalkülüs hesaplamalarında başarılıdır ve limit kavramını anlıyordur: Bu nedenle bir kesirdeki payda sonsuza bölünürse, elde edilen cevabın sıfıra yaklaşacağını not etmelidir. Örneğin, Bitcoin şu anda yılda yaklaşık olarak 116 TWh kullanıyor. Saniyede yaklaşık 3,5 hesap kapama işlemi veya yılda yaklaşık 110 milyon hesap kapama işlemi olduğunu varsayalım. Her bir hesap kapama işleminin yalnızca bir işlem içerdiği varsayılırsa, evet, Bitcoin işlem başına 116.000.000 kWh / 110 milyon = ~1 MWh tüketecektir.

2015’te ortalama bir ABD evinin yılda 22,5 MWh’ye eşdeğer bir enerji kullandığı düşünüldüğünde, bir Bitcoin “işlemi” bir ABD evini iki haftadan biraz daha fazla çalıştırabilir. Ancak bir hesap kapamada 10 işlemin gerçekleştiğini varsayarsanız, yukarıda açıklandığı gibi aslında sıfır olmasına rağmen “işlem başına enerji kullanımınız” 1 MWh yerine sadece 100 kWh olur. Daha da ileri giderseniz ve Lightning Network gibi ikinci katmanları öğrenirseniz, hesap kapama işlemi başına işlem limitinin teorik olarak sonsuz olduğunu öğreneceksiniz. Bu nedenle, işlem başına ortalama enerji, yılda 116 TWh bölü sonsuz ise sıfıra yakın olmalıdır.

Elon Musk’ın neyi neden yaptığını asla tam olarak bilemeyeceğiz. Bununla birlikte, bu makaleden hepimizin çıkarabileceği şey, gerçeklerin bilinmesi ve yaygınlaştırılmasının Bitcoin’in büyümesi için son derece önemli olduğudur, çünkü bir “dahi milyarder” bile kolayca yanlış açıklamalar yapabilir ve hasar bir trilyon dolar değerinde olabilir…

İçeriğimizin kalitesi nasıl ?
[Toplam oy: 1 Puan: 5]
Content Protection by DMCA.com

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu