Kaldıraçlı işlem nedir?

2 Dakikada Okunabilir


Finansal varlıkların veya kripto para birimlerinin tahmin edilmesi ve alım satımı söz konusu olduğunda, marj ve kaldıraç ticareti genellikle el ele gider. Marj ticareti bir komisyoncu tarafından verilen bir kredi olduğundan, bu normaldir. Potansiyel karı arttırmak için söz konusu marj ticaretinden yararlanarak, kendi teminatının çoğunu kullanmak zorunda kalmadan çok para kazancı çok fazla mümkün olabilir. Kağıt üzerinde hızlı bir şekilde art arda para kazanmak için iyi bir yoldur.

Kaldıraçlı bir ticaret sayesinde, spekülatörler artan alıcı gücü kazanabilir ve çok fazla sorun olmadan potansiyel olarak iki, üç veya dört potansiyel kar elde edebilir. Muazzam potansiyel karları elde edebilmekle birlikte, bir işlem için tam fiyattan daha az ödeme yapabilmek, birçok tüccarın elde edemeyeceği bir şeydir. Bu, mutlaka herkesin bu seçeneği keşfetmesi gerektiği anlamına gelmez, çünkü finansal varlıklarla uğraşırken hiçbir şey tehlikesiz olmaz ve herkes için bir takım tehdit ve tehlikeler olacaktır, hep böyle olmak zorundadır, yoksa bir kişi kazanıp diğer kişi de kazanırsa bir yatırımdan kazanç elde etmek uzun süre asla ama asla mümkün değildir.

Kaldıraçlı işlemler potansiyel risktir

Finansal sektörde kaldıraçlı bir işlem her zaman bir oran şeklinde belirtilir. Örneğin, 2:1 oranı, dünyadaki en yaygın kaldıraç ticareti türüdür. Özel ticaret formları özellikle kripto para birimi sektöründe spekülatörlerin işlemlerinde 100:1’e kadar kaldıraç kullanabilmelerini sağlar. Eğer böyle bir ticaret kötüye giderse ve tasfiye edilirse, finansal sorunlar çok hızlı bir şekilde art arda ortaya çıkacaktır.

Ne kripto para birimlerinin, ne de finansal varlıklar ve menkul kıymetlerin kaldıraç alım satım işlemine tabi tutulmadığına dikkat etmek de aynı derecede önemlidir. Kripto para dünyasında, Bitcoin, Ethereum, XRP ve bazen Litecoin gibi önemli olan para birimleri genellikle bu tür işlemler için uygun olacaktır. Geriye kalan her şey, ticaret platformunun müşterilerinden gelen talep ve planlarına tabidir. Tüm kripto para biriminin kaldıraç oranına bakılmaksızın, risk ve ödül “oranları” aynı kalır.

Çoğu insan için gördükleri tek şey, kripto para birimleri ile birlikte kaldıraçlı ticaret kullanırken elde edilecek potansiyel paradır. Bazı insanlar bunu yaparak geçimini sağladığı doğru olsa da, deneyimsiz tüccarların büyük çoğunluğu şüphesiz para kaybetmektedir ve bunu yaparken çok dikkatli olmaları gerektiğini asla unutmamalı ve bunu yaparken olası düşüşler ve riskleri aldıklarının farkına vararak hareket etmelidirler. Bu piyasaların nasıl çalıştığına dair özel bir bilgi olmadan ve beklenmedik değişebilen eğilimleri hafifletmek için yeterli cesaret almadan kaldıraçlı işlem, tavsiye edilen bir işlem değildir.

Kaldıraçlı kripto para birimi işlemleri herkes için iyi olmayabilir ve herkes için belirli bir düzeyde potansiyel kazanç garantisi asla vermez. İnsanlar kaldıraçlı işlemlerin neler olduğu ve nasıl olduğu, potansiyel kazancın ve risklerin olduğu bir konuda yatırımcılar çok dikkatli olmalıdırlar.


error: Kopyalama Engellendi!