Karanlık internetin kripto para kabulü

9 Dakikada Okunabilir


Kripto paraların durumu nedir? Kripto paralar ve bugüne kadar 10 yıl sürede neler oldu ve neler yaşandı? Tüm bunları bir kenara bırakırsak insanların asıl dikkat etmesi gereken karanlık internetin kripto para birimleri ile tanışmasına dayanıyor. Kripto para birimlerinin kullanım alanı ilk olarak ödeme aracı olarak karanlık internette başladığı biliniyor. Yani bizlerden önce kripto paraları kullanan ve yatırım yapan insanların büyük bölümünün karanlık internet kullanıcıları olduğunu söyleyebiliriz. Karanlık internetten giriş kısmında biraz bahsedecek olursak, karanlık internet insanların sürekli olarak kötü işler için olmasa da yarısından biraz fazlasının kötü işler bulunduğu özel, ucu olmayan bir platform. Karanlık internete her isteyen giriş sayfalarına erişebilir ancak ileri seviye sayfalara erişim bir hacker için bile mümkün olmayabilir.

En üst seviyelere erişim asla normal bilgisayarlardan yapılamaz. Bu nedenle karanlık internet herkes için karanlık olmaya devam ediyor. İnsanlar karanlık interneti ne sanıyor? Karanlık internet medyada ”sürekli kötü” olarak gösterildiği ve insanların girmesinin sonucunda evlerine polis baskınları olduğu gibi gerçek ancak nedeni olan haberler dolayısı ile baskılanmaya çalışılıyor.

Hükümetler karanlık interneti asla engelleyemiyor. Bu bile başlı başına karanlık internetin bazı baskıcı rejimin hakim olduğu ülkelerde karanlık internete olan medyanın karanlık internet bakışını ve neler düşünüldüğü konusunu gösterebilir.

Bu bölümde aslında sizlere olağanüstü gizli bilgiler vermeyeceğiz, hizmet şartlarımız gereği bazı bilgileri vermemiz hem etik değil, hem yasal olarak bazı problemlere sebep olabilecek olduğu için kısıtlı ancak normalde bilinmeyen bilgiler vereceğiz. Zaten sizler eğer karanlık internetin müdavimi değilseniz bu bilgileri Google’da bulmanızda mümkün olmayabilir.

Bu araştırmada birçok farklı kaynak internet sitesini ve birçok kripto para sahibinin konu hakkındaki neler düşündüğü ile ilgili geçmiş açıklamaları ve mevcut yasal açıklamaları göz önünde bulundurarak hazırladık. Hem bir araştırma makalesi, hem bir rehber…

Kripto para birimlerinin gizli olduğundan daha gizli bir şey var ise o da dark web, yani KARA ÇOK KARA OLAN KARANLIK İNTERNET!

Konu bakımından çok fazla bilgi ve belge olduğu için akıl karıştırmadan kripto paraların insanların yatırım için eline ulaşana dek karanlık internette neler olup bittiğini yazacağız. Daha fazlasını belki ilerleyen aylarda yayınlayabilir ve size de bildirim gönderebiliriz…

Dışlamalar

Karanlık internet 18 yaş altı çocuklar için uygun bir yer değildir. Her ne kadar sıradan bir insan tarafından karanlık internetin %95’ine ulaşılamayacak olsa bile 18 yaş altı çocukların sadece %5 olan orantılı bölümde bile bazı istenmeyen görüntülere, bilgilere ve akıl karıştırıcı bilgilere erişmeleri tek bir tuşa basmaları ile karşılarına çıkabilme potansiyeli vardır.

Karanlık internette +18 içerikler, terör örgütlerinin chat sayfaları, gizli siyasi bilgiler, sağlık alanında daha önce açıklanmamış ancak devrim niteliğinde olabilecek bilgiler, askeri ürünlerin kullanım belgeler, bomba yapımı, siber saldırıların nasıl kolayca yapılabilecek olduğu ve teknik olarak bunlarla ilgili milyarlarca petebayt belge, bilgi, video ve fotoğraf var. Bunların sayısı sürekli olarak artıyor. Aslında toplumda bazen bilgisayarı iyi bilen insanlar ile görüştüğümüzde bunların bile karanlık internet kullanıyor olması mümkün. Karanlık internet kullanan insanlar kötü insanlar olmak zorunda değiller ve aksine karanlık internette faydalı milyarlarca belge ve bilgi var. Ancak bu noktada yasal olarak bazı sorunlar yaşayabilecek olduğunuz, yapabileceğiniz en ufak bir tıklama sonucunda +18 ve yasal olmayan içeriklerle karşı karşıya kalabileceğiniz uyarısı ile devam etmek zorundayız.

Lütfen sadece denemek amacı için bile olsa özellikle de İngilizce bilmiyorsanız karanlık internetin ilk erişim sayfalarına bile mouse ile tıklama gafletinde bulunmayın.

İlk pazar yeri analizimiz

Araştırmamızda, tüccarların çok çeşitli kategorilerde çeşitli ürünler sundukları bir pazar bulduk. Düzenli tasarımı, tüccarların listelerinde Bitcoin mi yoksa bir gizlilik madalyonu mu tercih edeceğini kategorize etme ve tespit etme sürecini basitleştirdi.

Bu noktada, söz konusu pazarın sadece Monero kripto para birimlerini kabul etmesine izin vermesine rağmen, satıcıların yalnızca kimseyle karşılaşmadıklarını belirtmek gerekir. Herkes ya sadece Bitcoin’i ya da her iki kripto para birimini de kabul ettiklerini belirtiyor.

İlk bakış: Dolandırıcılar

Bu pazarda ilk göze çarpan şeylerden biri ve göz attığımız, güvenilmez olan satıcıların çoğunluğudur. Karanlık internete gireceksiniz ve kripto para ile ödeme yaparak dolandırılacaksınız ve siz bu parayı geri alabilecek olduğunuzu düşüneceksiniz? Maalesef en azından bugün yaşadığımız dünyada bu mümkün değil. Eğer böylesine bir durum yaşadıysanız bunu hemen aklınızdan çıkarmanızı öneririz.

Yapılan bir sayfa incelemesinde bir sayfada günde 100.000 dolar kazandıracak olduğunu iddia eden ve 1.000 dolar değerinde satılan bir rehber vardı. Bu rehber kripto para kazancını artırmak için günde 100 bin dolar kazanmak isteyenlere sadece ama sadece 1.000 dolara bir rehber satıyordu.

 

Sayfalar dolusu dolandırıcılık olayı vardı ancak en büyük dolandırıcılık olaylarından birisi kripto para piyasalarını yakından etkileme potansiyelindeki güçlü ve adı sanı karanlık internet müdavimlerince bilinmekte olan internet siteleriydi. Karanlık internetteki bir sayfada bu bilgi vardı ve kripto para ile ödeme kabul ediyordu.

 

Baktığımız pazarda bu tür 106 dolandırıcılık tespit ettik ve 57’sinin (% 53.77) Bitcoin’i, diğer 49’unun (% 46.22) hem Bitcoin’i hem de Monero’yu kabul ettiğini tespit eden bir çalışma olduğunu bulduk.

İlaç pazarını analiz ettiler

Bugüne kadar karanlık ağdaki en büyük pazar uyuşturucu, özellikle esrar içindir. Bu pazar bir istisna değildir ve en çok kullanılan pazarlardan birisidir.

Toplam 5,405 ilaç bulundu, aslan payı (1,624) esrar ve esrarla ilgili ürünlerdi. Tüm bu tekliflerin 921’i (% 56.71) Bitcoin’i, 703’ü (% 43.28) BTC ve XMR’yi kabul eden satıcılardan oluşuyordu.

Piyasadaki uyuşturucu tekliflerinin geri kalanı aşağıdaki gibidir:

 • UYUŞTURUCU*
  • Toplam Teklif: 199
  • Bitcoin: 112 (% 56.28)
  • Bitcoin / Monero: 87 (% 43,71)
 • Steroidler:
  • Toplam teklifler: 582
  • Bitcoin: 226 (% 38,83)
  • Bitcoin / Monero: 357 (% 61,34)
 • İLAÇ*
  • Toplam teklifler: 371
  • Bitcoin: 198 (% 53,36)
  • Bitcoin / Monero: 173 (% 46.63)
 • Diğer ilaçlar:
  • Toplam teklifler: 611
  • Bitcoin: 358 (% 58,59)
  • Bitcoin / Monero: 253 (% 41,41)
 • Diğer:
  • Toplam teklifler: 2,017
  • Bitcoin: 1,219 (% 60,44)
  • Bitcoin / Monero: 798 (% 39,56)

Monero kabul edenlerin oranı çok yüksek. İnsanlar dark web sayfalarından her gün milyonlarca dolar değerinde binlerce ilaç siparişi veriyorlar ve bunları bir şekilde teslim alabiliyorlar. İnsanların böylesine büyük bir pazarda kripto para dışında ödeme seçenekleri yok denecek kadar sınırlı.

Diğer pazarlar

Diğer pazarlarda da kripto paraların kullanımı karanlık internette yine çok yüksekti. İnsanların büyük bölümü karanlık internette birçok ürünü satın almak için sayfa sayfa gezmesine gerek olmadan, sadece buldukları ilk saydadan bile binlerce dolar değerinde ürün alabilecek oldukları sayfalar oluyor. Bu sayfaların tamamına yakınında kripto paralar ilk ödeme seçeneği olurken bazı sayfaların dolandırıcılık amaçlı olduğunu anlamak o kadar kolay ki bir iletişim formu bile yok. Zaten karanlık internette bir ürün alacak olanlar bunu almadan önce çok iyi araştırma yapan kişiler oldukları için bu tür durumların farkındalar.

Giysiler, elektronik eşya, mücevher, nakit para, sahte kimlik ve benzer nitelikteki diğer ürünleri içeren sahte piyasa, Bitcoin’e karşı son derece önyargılıydı. Toplam 293 tekliften yalnızca Bitcoin’i kabul eden 233 (% 79,52) ve Monero’yu da kabul eden 60 (% 20,48) teklif vardı.

Kötü amaçlı yazılım piyasasında, bunun tersini bulmak mümkündü. 399 teklifin 357’sinin (% 89,47) Monero kabul ettiğini ve sadece 42’sinin (% 10,53) yalnızca Bitcoin’i kabul ettiğini gördük.

Hesaplar, kredi kartları, sahte belgeler, kimlik bilgileri dökümü ve benzer nitelikteki diğer öğeleri içeren sahtekarlık piyasaları, kötü amaçlı yazılım piyasaları kadar Monero’ya karşı önyargılı değildirler, ancak yine de gizlilik madalyonunu kabul etme eğilimi gösteren sayfaların sayısı giderek artmaktadır. 990 teklif arasından sadece 708’i (% 29,09) Bitcoin’i kabul etti, 702’si (% 70,91) Monero’yu kabul ediyor.

Daha büyük pazar var

Araştırmamızda, çoğunlukla uyuşturucu ve dijital ürünler için neyin kazançlı olduğu ile ilgili 129.878 teklif içeren geniş bir pazar bulduk. Bu özel pazar, yalnızca Bitcoin veya Bitcoin Cash’i kabul eden satıcılarla donatılmış büyük ve çok büyük bir pazar olarak karşımıza çıktı.

Analiz ettiğimiz her pazar segmentinde, her iki kripto para birimini de dahil etme yönünde güçlü bir önyargı tespit ettik. Toplamda 27.676 (% 21.31) teklif Bitcoin önyargılıyken 102.200 (% 78.69) Bitcoin Cash kabul eden satıcılardan oluşuyordu.

Bu özel pazar, kaotik olma eğiliminde olduğu için, kendi alt kategorilerinin dışındaki birkaç teklifle, sonuçları uyuşturucu ve dijital ürünlere ayırarak analiz etmeye karar verdik.

İlaç piyasasında, 22.073’ü (% 31.24) Bitcoin’e ve% 48.76’ya (Bitcoin Cash dahil) 48.587’ye (% 68.76) eğilimli toplam 70.660 teklif bulduk.

Dijital ürünler pazarı, Bitcoin Cash’i kabul etme konusunda çok daha fazla önyargılıydı. 59.218 teklif arasından Bitcoin’e özel yalnızca 5.605 (% 9.47) ve Bitcoin Cash dahil 53.613 (% 90.53) bulduk.

Milyarlarca dolarlık pazar

Bitcoin’in, alıcılara ve satıcıları tanımlamakta güçlük çekecek anonim işlemleri yapmak için ideal bir para olmamasına rağmen, yeraltı pazarlarındaki ticaretin ana para birimi olmaya devam etmesi dikkat çekicidir.

Bu sitelere bakmak, satıcılarla iletişim kurmak ve kripto para birimi trendleri hakkında bilgi toplamak için harcadığımız uzun süre*, bu eğilimlerin nasıl gerçekleştiği konusunda zaman içinde herhangi bir değişiklik fark etmedik. Yani, belirli bir kripto para birimini veya bir başkasını kabul eden bireylerin oranı, araştırmamızı yaptığımız dönemde tamamen tutarlı kaldı ve hiçbir şekilde değişmeyerek bizleri de şaşırttı.

Interpol dahil dünyada birçok devlet tarafından izlenen bazı karanlık internet sayfaları arasında bu sayfalar çoğu kripto para ile işlem yapabiliyor ve bunun önüne geçmek en azından gelecek uzun yıllar boyunca asla inanılabilecek bir karar olmayabilir.

Karanlık internette kripto para birimlerinin kullanılmasının gelecekte devam edecek olduğunu ve bunun giderek daha fazla artacak olduğunu anlamak zor değil. Kripto paralar olduğu sürece karanlık internet sayfaları da güçlenerek büyümeye ve daha fazla insanın ilk olarak olmasa bile aklından girmeyi düşündüğü sayfalar olacaktır. Karanlık internette her gün milyarlarca dolar değerinde kripto para ticareti yapılabiliyor olabilir ve bunu bilmek mümkün olmayabilir.

Tüm zamanların en deneyimli kripto para sahibi olan isimlerinin olduğu karanlık internette Satoshi Nakamoto’nun olduğu bile tahmin edilmektedir. Hatta bazı rivayetlere göre kripto paraların yaratıcısı Satoshi Nakamoto’nun Bitcoin’i yaratma düşüncesinin karanlık internette gizliliğini en üst düzeyde tutabilmek olduğu ve bunu yapmak için Bitcoin yaratıcısı olarak bu işe girdiği iddia edilmiştir.

*Bu içerik birçok farklı sayfadan İngilizce olarak çevrilmiştir. Yapılan araştırmalar Koinbox.net yönetim ve ekibi tarafından yapılmamıştır sadece içerik çevirisi yapılmıştır.

*Koinbox.net editör ekibi karanlık internet sayfalarında bu tür bilgileri araştırmamaktadır. Sadece bu bilgileri araştıran Google’da aktif olarak index alan bazı kripto para siteleri ve güvenlik ile ilgili teknik sitelerden bu verilere ulaşmaktadır.

*Türkiye’de yasal sorun oluşturmaması için karanlık internete girişiniz Koinbox.net tarafından asla tavsiye edilmez.

*Birçok insanın canını yakan bir yerdir karanlık internet. Eğer bir bilgi arıyorsanız bilgiyi Google’da aramaktan bir an olsun asla ve asla bir gaflet sonucu vazgeçmeyin.


error: Kopyalama Engellendi!