Anasayfa Rehber Kava.io (KAVA) Nedir? Nasıl Alınır?

Kava.io (KAVA) Nedir? Nasıl Alınır?

Rehber

Kava.io nedir? Kripto para projesinin kurucuları, çalışma sistemi, kullanım alanları, avantajları ve dezavantajları ile ilgili tüm bilgiler burada...

Kava.io (KAVA) Nedir? Nasıl Alınır?

Kava Coin Nedir?

Kava nedir? ve Kava Coin nedir? sorularının yanıtını merak eden birçok yatırımcı bulunuyor. Kava projesi, kusursuz birlikte çalışabilirlik ile kullanıcılar tarafından yıldırım hızında, izin gerektirmeyen ödünç almaya ve ödünç vermeye olanak sağlayan bir Layer 1 blockchain olarak karşımıza çıkıyor.  

Ekip, ihtiyacı olanlara sermaye sunarken kullanıcıların ellerinde bulunan kripto varlıkları ile daha fazla kazanç sağlamalarına imkân tanıyan bir açık banka olarak söz konusu projeyi geliştirmiştir. Kullanıcılar, varlıklarını platforma taşıdıkları zaman ödüller alarak kâr elde etmenin yeni yolları ile karşı karşıya geliyorlar.

Mevcut blok zincirlerinin üzerine inşa edilen Layer 2 protokollerinin aksine Layer 1, blok zincirinin temel platformu olarak nitelendiriliyor. Layer 1 blok zincirleri, genellikle sınırlı ölçeklenebilirlik problemi ile karşılaşıyor. Kava protokolü ise eşsiz Co-Chain mimarisi vasıtasıyla bu probleme çözüm getirmeyi hedefliyor.  

Kava, iki Co-Chain protokolünün güçlü taraflarını eşsiz bir şekilde bir araya getiriyor: Ethereum Co-Chain'in gücü ve Cosmos Co-Chain'in kusursuz birlikte çalışabilirliği, düşük işlem ücretleri ve hızı.  

Kava ağını kendi sistemine entegre edebilen herhangi bir DeFi uygulaması, bu şekilde kullanıcıları tarafından platformun hizmetlerine erişim sağlanmasına imkân tanıyor. Kava.io nedir? sorusuna yanıt ararken projenin kurucuları ile yazımıza devam ediyoruz.  

Kava Coin Kimin?

Proje, 2018 yılında DeFi'nin gücü vasıtasıyla finansal hizmetleri herkes için kolay bir şekilde erişilebilir hale getirmeye yoğunlaşan Kava Labs şirketi tarafından hayata geçirilmiştir. Ana ağ ise 14 Kasım 2019 tarihinde kullanıma sunulmuştur. Kava ekibi; Brian Kerr, Scott Stuart ve Ruaridh O'Donnell olmak üzere üç kurucu ortaktan oluşuyor.  

Kava Coin Nasıl Çalışır?

Kava.io (KAVA) Nedir? Nasıl Alınır?

Çapraz zincir kabiliyetleri ve eşsiz ödünç verme stratejisi ile bilinen ağın nasıl çalıştığı da önemli bir konudur. Kava platformu, çeşitli tescilli teknolojilerin entegrasyonu vasıtasıyla merkeziyetsiz ödünç verme sektörünü kolaylaştırmak istiyor.  

Tüm büyük kripto varlıklar karşılığında daha şeffaf ve kolay bir şekilde merkeziyetsiz ödünç vermeyi ve stablecoinleri sunmak için özel olarak geliştirilen platform, DeFi sektörünün öncüsü olarak uluslararası medyanın dikkatini çekmeyi başarıyor.

Kullanıcılar, ağda stablecoin işlevini gören USDX karşılığında kripto varlıklarını teminat altına alabiliyorlar. Bu kullanıcıların, USDX cinsinden kredi almak için kripto varlıklarını platformda yer alan bir akıllı sözleşmeye kilitlemeleri gerekiyor. Kilitlenen kripto para birimi, kullanıcıların kredilerine karşı teminat işlevini görüyor.  

Kullanıcılar, aynı zamanda sistemde desteklenen herhangi bir kripto varlık için sentetik kaldıraç yaratmak üzere birçok teminatlandırılmış kredi alabiliyorlar. Mesela protokol kullanımı ile Bitcoin ya da XRP varlıklarını kilitlemeyi tercih edebilirsiniz. Daha fazla Bitcoin satın almak için eşdeğer miktarda yeni basılmış USDX alırsınız. Böylece piyasada kaldıraçlı pozisyona sahip olursunuz.

Kava, topluluk tarafından inşa edilmiş olan çok çeşitli uygulamaları da kapsıyor. Bu merkeziyetsiz uygulamaların (Dapps) her biri, platformun genel kullanıcı deneyimine katkı sağlıyor. Söz konusu birlikte çalışabilirlik, kullanıcıların varlıklarını çeşitli donanım cüzdanları ve kurumsal seviyede emanetçiler kullanarak saklamalarına izin veriyor. Bu esneklik, projeyi ilgi çekici hale getiren bir özellik olarak ön plana çıkıyor.

Projenin ana ürünü merkezi olmayan kredilerdir. Bütün kullanıcılar; riskten korunma için kredilere, kaldıraca ve stablecoinlere açık bir erişim elde ediyorlar. Kava platformu, böylece piyasada yatırım yapanlar için güçlü bir araç görevi görüyor. Bir diğer eşsiz özellik ise stablecoinin kabiliyetleridir. Makul bir pasif gelir elde etmek isteyen kullanıcılar, USDX stablecoini stake edip teminat altına alabiliyorlar.  

Proje, ilerleyen süreçte büyümeyi mümkün hale getiren eşsiz bir açık mimariye sahip görünüyor. Çok sayıda yeni kripto varlığı ve teklifi desteklemesi beklenen platformun, yeni sentetikler ve türev ürünler sayesinde önemli ölçüde benimsenmeye tanıklık edeceği düşünülüyor.  

Platform, her kullanıcının üst düzey bir esnekliğe ve kullanılabilirliğe ulaşmasına imkân tanımak için çift token stratejisini kullanıyor. Çift token stratejisini kullanan platformların, her zamankinden daha yaygın olduğu görülüyor. Bu strateji; hem kullanıcıların hem de geliştiricilerin her iki sektörün de değerini düşürmeden işlevselliklerini maksimuma çıkarmalarını sağlıyor. KAVA ve USDX, platform için kritik olan iki coin olarak görülüyor.  

KAVA, blockchain için yerel token iken ekosistem içerisinde yönetişim tokeni işlevini görüyor. Kullanıcılar, kritik parametreler ile ilgili olarak oy kullanmak için bu tokenlere ihtiyaç duyuyorlar. Söz konusu oylar, ağ yükseltmelerine yol gösteriyor. Teminatlandırılmış borç pozisyonu (CDP) sisteminin belirli parametreleri ile ilgili teklifler için de oy kullanılıyor.  

USDX ise yukarıda söz ettiğimiz gibi ağın stablecoinidir. Kredilerinizi aldığınız ve geri ödediğiniz bir finansal araç olan stablecoin, ayrıca bir genel ödeme sistemi işlevini de görüyor. Stablecoin, hızlı işlem sürelerine sahip olmasıyla dikkat çekiyor. Bu da onu maaş bordrosu ve diğer kurumsal ödeme süreçleri için ideal bir hale getiriyor.  

Kullanıcılar, platformda ek kripto varlıkları satın almak amacıyla stablecoinden faydalanıyorlar. Bu da yatırım yapanların, pozisyonlarını yeni yöntemlerle etkili bir şekilde geliştirmelerine olanak sağlıyor. Stablecoini istikrarlı bir varlık olarak da tutmak mümkündür. Bu şekilde stablecoin, piyasa istikrarsızlığının olduğu dönemlerde güvenli bir sığınak işlevini görüyor. Stablecoin sahipleri, tokenlerini güvence altına aldıkları zaman mevcut tasarruf oranına eşit birikmiş faiz alıyorlar.

Kava, Cosmos blok zincirine dayanıyor. Bu, piyasada artan sayıdaki blok zincirini sınıflandırmaya ve bunları geliştirmeye katkıda bulunmayı hedefleyen dördüncü nesil bir blok zinciri olarak biliniyor. Platform, özellikle Cosmos SDK kullanılarak inşa edilmiştir. Bu protokol, halka açık proof of stake/hisse kanıtı (PoS) blok zincirleri oluşturmak için açık kaynaklı bir yapı olarak tanınıyor.  

Kava, Tendermint tabanlı bir hisse kanıtı konsensüs mekanizması ile çalışıyor. Bu yükseltilmiş mekanizma, Bizans Hata Toleransı konsensüs motorunu kullanıyor. Mekanizma, Bitcoin ya da Ethereum gibi köklü blok zincirlerine kıyasla çok daha fazla enerji tasarrufludur. Proje, CDP'lerin entegrasyonu vasıtasıyla birçok yönden MakerDAO ile benzerlik gösteriyor.

Kava Coin Hangi Borsalarda Var?

Kava Coin; Binance, Coinbase, KuCoin, Kraken, Huobi, Gate.io, Crypto.com Exchange ve MEXC gibi popüler kripto para borsalarında listelenmiş durumdadır. Binance borsasında kolay bir şekilde hesap oluşturabilir ve Tether (USDT), Binance USD (BUSD), Bitcoin (BTC), BNB veya Ethereum (ETH) karşılığında Kava Coin satın alabilirsiniz.

Kava Coin Kullanım Alanları Nelerdir?

Kava.io (KAVA) Nedir? Nasıl Alınır?

Kripto para birimi, ağın güvenliğinin sağlanmasında önemli bir rol üstleniyor. Kullanıcılar, bu görevi yerine getirmek için KAVA stake ediyorlar. Özellikle ağda yer alan ilk 100 düğüm, söz konusu sistemde bulunan blokları doğruluyor. En iyi token sahipleri, her kullanıcının ağırlıklı teminat altında hisselerini inceleyen bir algoritmanın kullanımı ile tespit ediliyor. Stakerlar, çabaları karşılığında blok ödülleri olarak kripto kazanıyorlar.

Ağdaki stakerlar da birkaç sorumluluğa sahip oluyorlar. Bu kullanıcılar, blok zincirini korumanın yanı sıra ağ doğrulayıcılarının bonding eğrilerini (fiyat ile mevcut arz arasında ilişki kurmak amacıyla kullanılan matematiksel fonksiyon) kullanarak varlıklarını daha fazla stake edebiliyorlar. Kötü amaçlı düğümler, varlıklarını kaybedebiliyorlar. Çift imza işlemleri ve yüksek hizmet zamanı sağlayamama gibi eylemler, ağdan çıkarılmanıza sebep oluyor. Proje, kötü amaçlı düğümlere hiçbir şekilde tolerans göstermiyor.  

KAVA, ağ için rezerv para birimi işlevini de görebiliyor. USDX'in aşırı teminatlandırılmış olması halinde ağ, stablecoin alımında kullanmak üzere yeni KAVA basıyor. Böylece stablecoinin kendi değerini koruması sağlanıyor.  

Kava Coin Avantajları Nelerdir?

Kava.io (KAVA) Nedir? Nasıl Alınır?

Projenin avantajları şöyle özetlenebilir:

  • Kusursuz ölçeklenebilirlik

Tendermint Core konsensüs motoru, kusursuz ölçeklenebilirlik sağlayabilmesi için hisse kanıtı sistemlerini desteklemek üzere geliştirilmiştir. Motorun etkileyici hızı, eşsiz miktarda işlemi dakikalar içerisinde işleyebileceği manasına geliyor. Yıldırım gibi hız, motorun merkeziyetsiz özelliğini ya da ağın güvenliğini zayıflatmıyor ve blockchain üçlemesine uygun bir çözüm sunuyor. Bu da projeye öncelikle Ethereum ağı üzerine inşa edilmiş olan MakerDAO gibi DeFi rakipleri karşısında bir avantaj sunuyor.  

  • Çapraz zincir birlikte çalışabilirliği

Projenin iki Co-Chain'i bir araya getirmesi; geliştiricilerin, projelerini çok çeşitli varlıklar ve tek bir ağ içerisinde yer alan milyonlarca kullanıcı ile kusursuz bir şekilde bağlamalarına olanak sağlıyor.  

  • Blok Zincirler Arası İletişim (IBC)

Cosmos ekosisteminin IBC protokolü, aynı ağ üzerine inşa edilmiş blok zincirlerinin iletişim kurmasına imkân tanıyor. SDK, 30'un üstünde blockchain geliştirmek için kullanılmıştır. Bu; projenin, diğer açık kaynaklı ağlardan olumlu özellikleri uygulayabileceği ve bu şekilde daha fazla büyüyebileceği manasına geliyor.  

Kava Coin Dezavantajları Nelerdir?

Kava.io (KAVA) Nedir? Nasıl Alınır?

Projenin dezavantajları şöyledir:

  • Stablecoin istikrarı

USDX, stablecoin olsa da iddia edildiği kadar istikrarlı olmayabilir. 2022 yılının Mayıs ayında sabitliğini kaybeden varlık, 0,55 dolar seviyesine kadar gerilemiştir. Teminat rezervleri olarak çeşitli kripto varlıklar tarafından desteklendiği için tek bir kripto varlığın çöküşü, stablecoinin istikrarı üzerinde önemli ölçüde etkili olabilir.  

  • Zaman

Kava, büyük Layer 1 ağları arasında nispeten yeni sayılıyor. Bu da ilgi için eski ağlarla rekabet etmesini gerektiriyor. Bitcoin, bu ağdan neredeyse 10 yıl daha eskidir. Büyük akıllı sözleşme ağı olan Ethereum da çok daha eskidir. Bitcoin ve Ethereum, ilk sahneye çıkanlardan oldukları için daha büyük pazar payına sahip olmuşlardır. Bu nedenle proje, ön plana çıkmak için daha fazlasını yapmalıdır. 

Kava.io (KAVA) Nedir? Nasıl Alınır? içeriğimizle alakalı tüm SORULARINIZI aşağıda yer alan yorum alanından bizlere iletebilirsiniz. Alanında uzman analistlerimiz ve editörlerimiz, sizlerin sorularını cevaplayacaktır.
Yorumlar(0)