Anasayfa Sektörel Kesintiye Uğrayan Layer-2 Ağı Duyuru Yaptı! Sorun Çözüldü mü?

Kesintiye Uğrayan Layer-2 Ağı Duyuru Yaptı! Sorun Çözüldü mü?

Sektörel

Kesintiye uğrayan Ethereum Layer-2 protokolü zkSync Era, söz konusu olaya ilişkin önemli bir duyuru yaptı.

Kesintiye Uğrayan Layer-2 Ağı Duyuru Yaptı! Sorun Çözüldü mü?

zkSync Development'ın bir gönderisine göre; zkSync geliştirme ekibi, yakın zamanda zkSync Era platformundaki bir ağ sorununu ele aldı ve "hiçbir fon riske atılmadan" bu sorunu çözdü.

Geliştirme ekibinin bildirdiği üzere; zkSync Era platformundaki ağ sorunu, 25 Aralık 05:50 UTC'de meydana geldi. Olayın ardından protokol birkaç saatliğine çalışmayı durdurdu.

Geliştirme ekibi; sorunun, ağın güvenlik protokollerinin ayrılmaz bir parçası olan otomatik güvenlik mekanizmasının beklenmedik şekilde tetiklenmesinden kaynaklandığını belirtti.

Kesintiye Uğrayan Layer-2 Ağı Duyuru Yaptı! Sorun Çözüldü mü?

Otomatik Güvenlik Kontrolüyle Tetiklenen Ağ Sorunu

Aksaklığın nedeninin, operatörün durum güncellemesini hesaplama biçimindeki edge-case hatası olduğu belirlendi.

zkSync geliştirme ekibi, gönderilerinde şöyle açıkladı: 

Protokol tarafından hesaplananlar tamamen doğruydu ancak operatörün bunu hesaplama biçiminde ince bir hata vardı. Bu hata tespit edildi ve çözüldü. Sıralayıcı yeniden tx'leri işlemeye başladı.

Geliştirme ekibine göre, sorun giderildikten sonra diğer düğüm operatörlerinin değişiklikleri uygulayabilmesi için düğüm yazılımının güncellenmiş bir sürümü hemen yayınlandı.

Buna ek olarak zkSync ekibi; başlangıçta ana ağın başlatılması için oluşturulan yüksek savunma tutumunun, ağın gelişmiş olgunluğu göz önüne alındığında artık uygun olmayabileceğini kabul etti. Fakat en önemli konu "hiçbir fonun risk altında olmamasıydı."

Gönderide, "Etkilenen geliştiricilerden ve kullanıcılardan özürlerimizi sunmak istiyoruz. Ayrıca, topluluğun bu olay sırasındaki sabrını ve yardım tekliflerini de derinden takdir ediyoruz." ifadeleri kullanıldı. 

Kaynak: Cryptonews

Kesintiye Uğrayan Layer-2 Ağı Duyuru Yaptı! Sorun Çözüldü mü? içeriğimizle alakalı tüm SORULARINIZI aşağıda yer alan yorum alanından bizlere iletebilirsiniz. Alanında uzman analistlerimiz ve editörlerimiz, sizlerin sorularını cevaplayacaktır.
Yorumlar(0)
Yürüdükçe Kazandıran Sweatcoin Nedir?
Rehber Banu Fırıncılar
Exen Coin (EXEN) Nedir? Nasıl Alınır?
Rehber Burak Atik
Kripto Para Grafik Okuma Rehberi
Rehber Banu Fırıncılar
GateToken (GT) Nedir? Nasıl Alınır?
Rehber Banu Fırıncılar
Trust Wallet Token (TWT) Nedir? Nasıl Alınır?
Rehber Burak Atik
Major Coin Nedir? Major Coin Listesi
Rehber Banu Fırıncılar