Anasayfa Sektörel Kıdemli Güvenlik Mühendisi Hack'i İtiraf Etti! Fonları İade Edecek

Kıdemli Güvenlik Mühendisi Hack'i İtiraf Etti! Fonları İade Edecek

Sektörel

Kıdemli güvenlik mühendisi Shakib Ahmed, Nirvana Finance protokolünü hack'lediğini itiraf etti. Söz konusu isim, 12,3 milyon doları iade edecek.

Kıdemli Güvenlik Mühendisi Hack'i İtiraf Etti! Fonları İade Edecek

Kıdemli güvenlik mühendisi Shakib Ahmed, Nirvana Finance protokolünü ve adı açıklanmayan başka bir merkeziyetsiz borsayı (DEX) hack'lediğini kabul etti.

Açıklamaya göre; Ahmed, istismar sonucunda elde edilen 12,3 milyon doları iade etmeyi ve 5,07 milyon dolar tutarında tazminat ödemeyi kabul etti. ABD Savcılığı, Ahmed'in 2022 yazında, Solana merkezli isimsiz bir borsanın akıllı sözleşmesindeki bir güvenlik açığından yararlanarak fonları çaldığını söylüyor.

Birkaç hafta sonra bilgisayar korsanı, başka bir Nirvana Finance projesine yönelik bir saldırı gerçekleştirdi. Protokol yetkilileri, fonları iade etmesi karşılığında kendisine 500.000 dolar ödül teklif etti ancak taraflar hiçbir zaman bir anlaşmaya varamadı.

New York Güney Bölgesi mahkemesi, Shakib Ahmed'i akıllı sözleşmeleri hack'lemek ve varlıkları çalmaktan suçlu buldu. ABD Savcısı Damian Williams, Shakib Ahmed'in davasının bu tür bir hack'leme için ilk mahkumiyet olduğunu söyledi:

Ofisim, akıllı bir sözleşmeye yönelik bir saldırıyla ilgili ilk tutuklamayı açıkladı. Bugün kıdemli güvenlik mühendisi Shakeeb Ahmed suçunu kabul etti ve çalınan tüm kriptoyu kurbanlarına iade etmeyi kabul etti.

Kıdemli Güvenlik Mühendisi Hack'i İtiraf Etti! Fonları İade Edecek

Hacker için Hapis Cezası Bekleniyor

Ahmed, en fazla beş yıl hapis cezasıyla karşı karşıya. Davanın nihai kararı, 13 Mart 2024 tarihinde açıklanacak. Kripto para sektöründeki dolandırıcılık, ABD'li yetkililer için giderek daha görünür hale geliyor. İç Gelir Servisi'ne göre, bu yıl en önemli 10 kripto suçundan 4'ü kripto para birimiyle ilgiliydi.

ABD'li düzenleyiciler, FTX kripto para borsasının iflas ettiği Kasım 2022'den sonra kripto piyasasındaki en büyük oyunculara saldırmaya başladı.

Yılın başından bu yana başta Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu olmak üzere ABD'li düzenleyiciler, önde gelen kripto piyasası oyuncularından bazılarına veya varlıklarını ihraç edenlere karşı çeşitli davalar açtı.

Aynı zamanda kripto para platformları için hesap ve ödeme işleme hizmetleri sağlayan bankalar da hedef alındı.

Kıdemli Güvenlik Mühendisi Hack'i İtiraf Etti! Fonları İade Edecek içeriğimizle alakalı tüm SORULARINIZI aşağıda yer alan yorum alanından bizlere iletebilirsiniz. Alanında uzman analistlerimiz ve editörlerimiz, sizlerin sorularını cevaplayacaktır.
Yorumlar(0)
GateToken (GT) Nedir? Nasıl Alınır?
Rehber Banu Fırıncılar
Trust Wallet Token (TWT) Nedir? Nasıl Alınır?
Rehber Burak Atik
Major Coin Nedir? Major Coin Listesi
Rehber Banu Fırıncılar
En İyi ve Güvenilir Kripto Para Borsası Hangisi?
Rehber Hüseyin Özlan
Paribu Nedir? Paribu Güvenilir mi?
Rehber Hüseyin Özlan
Gate.io Nedir? Gate.io Güvenilir mi?
Rehber Burak Atik