Anasayfa Rehber Korku ve Açgözlülük Endeksi Nedir?

Korku ve Açgözlülük Endeksi Nedir?

Rehber

Korku ve açgözlülük endeksi (crypto fear and greed ındex) nedir? Ne işe yarar? Nasıl hesaplanır? Detaylar için rehbere göz atın!

Korku ve açgözlülük endeksi nedir? Crypto fear and greed index nedir? Bu iki endeksin tanımına, nasıl hesaplandığına ve bileşenlerine bakamadan önce ilk olarak nereden geldiklerine bakalım:

Korku ve Açgözlülük İndeksi Nedir?

Korku ve açgözlülük endeksi nedir? Korku ve açgözlülük endeksi, yatırımcıların bir hisse senedine ne kadar yatırım yapacağını etkileyen iki ana duyguyu ölçmek için CNNMoney tarafından geliştirilmiştir. Günlük, haftalık, aylık ve yıllık olarak ölçülmektedir. Teoride bu endeks hisse senedi piyasasındaki senetlerin adil bir şekilde fiyatlanıp fiyatlanmadığını belirlemekte kullanılır. Bu aşırı korku döneminin fiyatları aşağı yönde çekme eğiliminde olduğu ve aşırı açgözlülük fiyatları yukarı yönde ittirme eğiliminde olduğu mantığına dayanır.

Crypto Fear and Greed Index Nedir?

Crypto fear and greed index nedir? Kripto para korku ve açgözlülük endeksi, dijital varlık piyasasındaki yatırımcıların korku ve açgözlülüğünü ölçen alternatif bir endekstir. Alternative.me websitesi tarafından geliştirilmiştir ve kripto para piyasasındaki yatırımcıların davranışlarını ve duygularını analiz etmek için kullanılır. Bu endeks her gün Bitcoin ve büyük altcoinler hakkındaki piyasa duygusunu tespit etmek için internet üzerindeki çeşitli kaynaklardaki yatırımcı duygu ve düşüncesini analiz eder. Piyasada olumlu ya da olumsuz önemli olaylar yaşandığında yatırımcılar hızlı bir şekilde bu haberleri görür ve bunlara aynı hızda cevap verir. Tüm dünya genelindeki yatırımcıların çok önemli bir haberi anında aldığını düşünün. Böyle bir haber diğer piyasalardan daha çok kripto piyasası sürekli açık olduğundan hızlı bir şekilde FOMO satın altımını ya da panik satışlarını tetikleyebilir.

Piyasada 24/7 olarak alım ya da satım talebi varsa bu endeks yatırımcıların karar verme süreçlerini geliştirmeye yarayabilir. Bu yüzden piyasanın genel düşüncesine bağlı olmayan ve bundan etkilenmeyen yatırımcılar kendi stratejilerini değerlendirmek için bu endeksi kullanabilir. Kripto korku ve açgözlülük endeksi 0 puandan 100’e kadardır. 0 puan yatırımcılar arasın satış baskısı oluşturabilecek aşırı korkuyu temsil etmektedir. 100 puan ise bunun tam tersidir, yatırımcıların aşırı açgözlü olduğunu gösterir ve FOMO kaynaklı satın alımları tetikleyebilir.

Crypto Fear and Greed Index Nedir?

Korku ve Açgözlülük İndeksi Nasıl Hesaplanır?

Web sitesi 6 kaynaktan gelen verileri analiz ederek bu endeksi hesaplar. Şu anda sadece Bitcoin bu endekse dahildir. Bitcoin ilk ve en popüler kripto para birimidir ve en çok volitite BTC’de görülür. Bu yüzünden Bitcoin piyasayı en çok hareket ettirme potansiyeline sahiptir. Korku ve açgözlülük endeksi aşağıdaki 6 kaynaktan gelen veriler ile hesaplanır. Bunlar; volatilite, piyasa hareketi/hacim, sosyal medya, anketler, piyasa hakimiyeti ve trendler şeklindedir. Endeksin bileşenleri aşağıdaki gibidir.

Korku ve Açgözlülük İndeksi Bileşenleri Nedir?

Kripto piyasası ve özellikle Bitcoin tüm ilgiyi üstüne çekerken ortaya çıkan kripto para korku ve açgözlülük endeksi piyadaki yatırımcıların duygusal ve düşüncelerini ölçer ve bunu puan olarak gösterir. Alternative.me websitesinde gösterilen bu puan her 8 saatte bir güncellenir. Endeks 0 puandan 100 puana kadar uzanan skora sahiptir.

1. Volatilite (%25)

Bitcoin fiyatının maksimum gerilemesi ve volatilite (fiyat oynaklığı) hesaplanır, 30 gün ve 90 günlük ortalama fiyat oynaklığı ile karşılaştırılır. Fiyat oynaklığı yükseldiğinde bu piyasadaki heyecanın artığını gösterir.

2. Piyasa Hareketi/Hacim (%25)

Fiyat oynaklığı gibi ticaret hacmi ve fiyat hareketinden hesaplanır, 30 ve 90 günlük hareketli ortalamalar (MA) ile karşılaştırılır. Bu piyasadaki yatırımcıların açgözlü olduğunu ortaya çıkarır.

3. Sosyal Medya (%15)

Her bir kripto para birimi için hashtag (#) analizi yapılır. Bu analiz bahsetme oranları ve cevap oranlarının analizi ile yapılır.

4. Anketler (%15)

Websitesi üzerinde bulunan anketlerin fikirleri baz alınır. Şu anda bu özellik kapalıdır.

5. Piyasa Hakimiyeti (%10)

Bitcoin ve altcoinleri piyasa değeri alınır, piyada korku artığında Bitcoin hakkındaki güvenli liman varlığı anlatıları artar ve böyle durumlarda altcoinler sadece spekülasyon amaçlı olarak kullanılır. Bu yüzden toplam piyasa değerine bakmak yatırımcılara genel duygusal hareketin ne yönde olduğuna dair bir fikir verir. Yine de altcoinlerin toplam piyasa değerindeki keskin bir artış ya da düşüş yatırımcıların bu varlıklara doğal olarak ilgi duymasından ya da ilgi duymayı bırakmasından da gelebilir.

6. Trendler (%10)

Google Trends kullanılarak popüler arama motorundaki Bitcoin anahtar kelimesinin analizi yapılır. Bitcoin ile ilgili aramalar artıyorsa bu yatırımcıların kripto piyasasına olan ilgisinin artığını gösterir.

Korku ve Açgözlülük İndeksi Bileşenleri Nedir?

Korku ve Açgözlülük İndeksi Bileşenleri Nedir?

Bitcoin fiyatı ile kripto para korku ve açgözlülük endeksini karşılaştıracak olursak, endeks yukarıdaki ilk resimdeki 10 puan civarındaki yeşil çizgiye dokunduğunda Bitcoin fiyatı bu en düşük seviyelerinden şimdiye kadar 5 kez yükselmiştir.

  • Yükseliş 1: %70
  • Yükseliş 2: %45
  • Yükseliş 3: %310
  • Yükseliş 4: %25
  • Yükseliş 5: %300

Tam tersi bir durumda yani aşırı korku durumunda, endeks yukarıdaki ilk resimdeki 90 puan civarındaki kırmızı çizgiye dokunduğunda Bitcoin fiyatı bu en yüksek seviyelerinden şimdiye kadar 2 kez düşmüştür.

  • Düşüş 1: %40
  • Düşüş 2: %45

Bu test sonuçlarına bakarak bir yatırımcı korku ve açgözlülük endeksini kripto yatırım stratejilerine entegre edebilir. Yine de bu endeksin genel olarak piyasadaki yatırımcıların duygu ve düşüncelerini ölçmek için kullanıldığı unutulmamalıdır. Bir alım satım sinyali olarak kullanılamaz. Kullanıldığı takdirde yatırımcılar piyasa duygusunun içinde kaybolabilir.

Kripto Para Korku ve Açgözlülük Endeksi Nasıl Kullanılır?

Kripto para korku ve açgözlülük endeksi genel olarak piyasaya tam olarak ne zaman girileceğini ya da çıkılacağını zamanlamak için kullanılır. Bundan dolayı endeks bir yatırım aracı olarak değil de piyasa zamanlama aracı olarak görülür. Örneğin endeks 90 puana geldiğinde bu takip edilen varlıkların fiyatının çok yükseldiğini gösterir. Bu endeksi izleyen yatırımcıların varlıklarını satmasına neden olabilir.

Korku ve Açgözlülük Endeksi Nedir? içeriğimizle alakalı tüm SORULARINIZI aşağıda yer alan yorum alanından bizlere iletebilirsiniz. Alanında uzman analistlerimiz ve editörlerimiz, sizlerin sorularını cevaplayacaktır.
Yorumlar(0)