Anasayfa Rehber Kraken Nedir? Kraken Güvenilir mi?

Kraken Nedir? Kraken Güvenilir mi?

Rehber

Kraken nedir? Kraken güvenilir mi? Kraken para çekme, para yatırma, kullanıcı yorumları, şikayet ve aradığınız her şey Koinbox da.

Kraken Nedir? Kraken Güvenilir mi?

Kraken nedir? Kraken güvenilir mi? Bitcoin (BTC) kripto para biriminden 2 yıl sonra açılan Kraken piyasa üzerindeki en sabit kripto para borsalarından biridir. En eski kripto para borsalarından biri olsa da en iyisi değildir. Ancak Kraken borsası üst düzey güvenlik sistemlerine sahiptir ve borsada 212 kripto para ve 644 ticaret çifti bulunmaktadır. Kraken borsası ayrıca kripto staking hizmetleri sunmaktadır böylece staking yapan kolayca kişiler pasif gelir elde edebilir. Kraken borsası Euro ticaret hacminde üst konumdadır. Kraken kullancıları 200’den fazla kripto para biriminde alım satım yapabilir. Kripto para borsası Kraken ayrıca USD, EUR, CAD, GBP, JPY, CHF, ve AUD itibari para birimlerini hem internet platformunda hem de mobil uygulamalarında desteklemektedir.

Kraken Nedir?

Kraken nedir? Kraken güvenilir mi? Bu platform Bitcoin (BTC), Ethereum (ETH) ve diğer listelediğini büyük kripto para birimlerinin alım ve satımının yapılabileceği büyük bir kripto para borsasıdır. Piyasa fiyatlarından kripto para birimi alım satımına ek olarak borsa bazı ticaret stratejilerinen tercih edilen daha riskli işlemler olan marj ticareti ve vadeli işlemler ticareti sunmaktadır. Kraken kripto para borsası ekosistemine giriş yapan yeni kullanıcıların ana Kraken platformunu kullanması tavsiye edilir. Daha deneyimli tüccarlar daha düşük işlem ücretlerine sahip Kraken Pro platformunu tercih edebilir.

Kraken borsasının sunmakta olduğu hizmet ve ürün seçenekleri şu şekildedir: Spot ticaret, marj ticareti, vadeli işlemler ticareti, endeksler, staking, OTC ticareti ve NFT pazar yeri. Kraken borsası kişisel ve kurumsal olarak toplamda 8 milyon kullacıya sahiptir. Kraken, Digital Currency Group, Blockchain Capital, Tribe Capital, Hummingbird Ventures ve diğerleri tarafından desteklenmektedir.

Kraken Nedir? Kim Tarafından Kuruldu?

Kraken kripto para alanındaki öncülerden biri olan Jesse Powell tarafından 2011 yılında ABD, San Francisco şehrinde kurulmuştur. 2001’den beri kripto paralar ile ilgilenmekte olan Powell, California Eyalet Üniversitesi'nden Felsefe bölümünde Etik ve Hukuk yan dalından mezun oldu. Verge Gallery, Studio Project ve Internet Ventures & Holdings'i kurdu. 21 Eylül 2022’de Jesse Powell borsadaki 11 yıllık CEO’luk konumundan ayrıldığını ve borsanın COO’su David Ripley’in CEO’luk konumuna geçeceğini duyurdu.

ABD merkezli Kraken borsası ülkenin California eyaletinde ana merkeze sahiptir. Ayrıca dünya genelindeki diğer noktalarda ofislere sahiptir. ABD’li müşteriler dahil dünya genelindeki çoğu ülkede kullanılabilir. ABD merkezli borsa bazı ülkelerde çeşitli kısıtlamalar uygulamaktadır: Afganistan, Orta Afrika Cumhuriyeti, Kongo-Brazzaville, Eritre, Kongo-Kinşasa, Gine-Bissau, Küba, Lübnan, İran, Mali, Irak, Namibya, Libya, Somali, Kuzey Kore, Güney Sudan, Suriye, Sudan, Tacikistan ve Yemen. Kripto para borsası Kraken bireysel ve ve kurumsal yatırımcıların rekabetçi fiyatlarla kripto para ticareti yapmasına destek sağlar.

İlk kez bir çevrim içi borsa ya da kripto para borsası kullanacak kişiler ana Kraken borsası kullanabilir. Daha profesyonel yatırımcılar ise Kraken Pro platformunu kullanabilir, marj ticareti ve vadeli işlemler ticareti yapabilir. Hem ilk başlayanlar hem de profesyonel tüccarlar Kraken üzerinde coin staking yaparak pasif gelir elde edebilir. Platformların ve hizmetlerin birleştirilmesi ile Kraken borsası bir kripto yatırımcısının hemen hemen tüm isteklerini yerine getirebilir.

Kraken Nedir? Nasıl Çalışır?

Kraken saf kripto para birimi borsasıdır. Krediler ya da saklama tasarruf hesabı sunmaz. Kullanıcıları varlıklarını platformda bulunan cüzdanlarında bırakabilir ancak Kraken kullanıcıların varlıklarını donanım gibi cüzdanlarda saklamasını tavsiye eder. Kripto para borsası Kraken kendisinin bir cüzdan hizmet sağlayıcısı olmak yerine saf bir borsa olduğunu vurgular. Yine de herkes borsa cüzdanını kripto para saklamak ya da staking yapmak için kullanabilir. Kraken borsası üzerinde staking yapılabilecek kripto paraların geniş bir yelpazesi vardır ve borsa rekabetçi ödüller sunar.

Merkezi bir yapıya sahip olduğundan dolayı Kraken internet ve mobil uygulaması üzerinden kullanılabilinir. Nitelikli kişiler borsanın marj ticareti, durdurma emirleri, kısa pozisyon ya da uzun pozisyon hizmet seçeneklerini kullanabilir. Ayrıca Kraken kullanıcıların kendi hesaplarındaki kripto paraları kilitleyerek coin staking yapmasına olanak sağlar.

Kraken Nedir? Nasıl Çalışır?

Kraken borsasında hesap açmak için ad ve soyad, doğrum tarihi ve adres gibi bilgilerinizi paylaşmanız gerekir. Ayrıca borsanın hizmetlerini sunduğu bir ülke ya da bölgede yaşamanız ve 18 yaşını doldurmuş olmanız gerekir. Kraken borsasındaki hesapların üç seviyesi vardır. Bunlar:

 • Başlangıç hesabı: Başlangıç hesabı kullanıcıları kripto para birimi depozitosu, alım satım ve çekim yapmasına izin verir. Bu hesap türünde başka işlem yapılamaz. İtibari para birimleri ile depozito ya da çekim yapılamaz. Bundan dolayı fiat para birimleri ile çalışan çoğu kişinin hesaplarını bir sonraki seviyeye çıkarması tavsiye edilir.
 • Orta seviye hesap: Başlangıç hesabını orta seviye ya da üçüncü seviyeye çıkarmak için kullanıcının geçerli bir kimlik, pasaport ya da ehliyet fotoğrafını, ikamet ettiği yeri kanıtlayabilecek fatura gibi bir belgeyi ve sosyal güvenlik numarasını sunması gerekmektedir. Bu süreç genel olarak kimlik doğrulama ya da diğer adıyla KYC doğrulaması olarak bilinmektedir. Orta seviye hesap kullanıcıları başlangıç seviye hesap kullanıcılarına ek olarak itibari para birimleri ile depozito ve çekim yapabilir.
 • Pro hesabı: Pro hesap seviyesi kullancıların hesap limitlerini en üst seviyelerde kullanmasına ve OTC hizmet aracılığıyla karanlık havuzlara erişim elde etmesine izin verir. Karanlık havuzlar kullanılarak bir kullanıcı market fiyatları etkilenmeden yüksek miktarlarda alım satım yapabilir.

Bir Kraken hesabını fonlamak için kullanıcıların hesaplarına itibari para ya da kripto para birimi göndermesi gerekir. Bazı bölgelerde ve ülkelerde banka ya da kredi kartı kullanarak borsaya para gönderilemez.

Kraken Nedir? Kraken Güvenilir mi?

Kraken güvenilir mi? sorusunun tam bir cevabı yoktur. Günümüz dünyasındaki gelişmiş teknolojiler sayesinde her türlü cihaz ve kurum saldırıya uğrayabilir. Ancak Kraken borsasının övünebileceği bir şey varsa o da 11 yıllık hizmet sürecinde bir kez bile hacklenmemiş olmasıdır. Buna ek olarak borsanın güvenliği en üst seviyededir ve kapsamlı kontrolleri sayesinde sektördeki diğer borsalar için adeta bir standart oluşturmuştur. Bu kontroller iki faktörlü doğrulama (2FA) ve KYC doğrulamaları gibidir. Bu tarz güvenlik önlemleri sayesinde Kraken kullanıcılarının varlıkları ve kişisel bilgileri güvence altına alınır.

Yine de Kraken borsası bugünkü konumuna gelmek için güvenlik üzerine yoğun bir çalışma yapmak zorunda kalmıştır. 2017 Mayıs ayında kripto para borsası Kraken ve Bitcoin (BTC) borsası Polonix DDoS (dağıtık hizmet engelleme) saldırılarına kurban olmuştur ve borsa kullanıcıları bu saldırılarından büyük darbeler almıştır. Bu sorun yüzünden borsaya toplu dava bile açılmıştır. Davacılar borsanın DDoS saldırısını kötü bir şekilde yönettiğini iddia ederek 5 milyon doların üzerinde tazminat istemiştir. Bu en güvenli kripto para birimi alım satım platformu olduğunu iddia eden Kraken’in güvenilirliğine ve bilinirliliğine büyük bir darbe indirmiştir. Bu DDoS saldırısından dolayı Kraken güvenilir mi? sorusuna verilebilecek en iyi cevap borsanın güvenilirliğini ne kadar böyle hoş olmayan bir saldırı yaşasada kullanıcılarını korumak için ön planda tuttuğudur. 

Kraken Nedir? Kraken Güvenilir mi?

Dünya genelinde kripto para birimlerinin 2020 ve 2021 yıllarında herkes tarafından konuştulduğu dönemlerde sektöre milyonlarca kişi katılmıştır. Yeni kullanıcıların borsalara akın ettiği ilk zamanlarda Kraken borsası bozulmuştur. Platform yaptığı açıklamalarda 50.000’den fazla yeni hesabın ve 10.000’den fazla destek bileti oluşturulduğunu açıklamıştır. Bu durum borsanın istikrarı ve ölçeklenebilirliği hakkında soruları ortaya çıkarmıştır. Bu yüzden Kraken gibi kripto para borsalarının arada sırada performans sorunu yaşamaları normaldir. Bu tarz yoğunluklardan dolayı Kraken borsası likidite artırımına ve Bitcoin (BTC) pisasındaki alım satım işlemlerine özel olarak odaklanmaktadır.

Kraken Nedir? Komisyon Oranları Nasıl?

Kraken'in komisyon oranlarının yapısı genel olarak kripto para birimlerinin stabil kripto para birimlerine dönüştürülmesini teşvik etmemektedir. Bu tarz dönüşümlerde Kraken bir kullanıcının son 30 gündeki ticaret hacmini de göz önünde bulundurarak diğer işlemlere göre daha yüksek ücret almaktadır.

Stabil Kripto Para Komisyon Oranları

Kraken Pro platformunda kullanıcıların son 30 gündeki ticaret hacimlerine bağlı olarak piyasa yapıcı ve piyasa alıcı komisyon oranları çok düşüktür.

30 Günlük Hacim (USD)Piyasa YapıcıPiyasa Alıcı
$0 - $50,0000.20%0.20%
$50,001 - $100,0000.16%0.16%
$100,001 - $250,0000.12%0.12%
$250,001 - $500,0000.08%0.08%
$500,001 - $1,000,0000.04%0.04%
$1,000,000+0.00%0.00%

Kraken Pro Komisyon Oranları

Kredi ve banka kartı ya da dijital cüzdan kullanılarak yapılan kripto alım işlemlerindeki ücretler %3.75’dir. Yine de çevrim içi bankalar kullanılarak yapılan komisyon oranları %0.5’dir

30 Günlük Hacim (USD)Piyasa YapıcıPiyasa Alıcı
$0 - $50,0000.16%0.26%
$50,001 - $100,0000.14%0.24%
$100,001 - $250,0000.12%0.22%
$250,001 - $500,0000.10%0.20%
$500,001 - $1,000,0000.08%0.18%
$1,000,001 - $2,500,0000.06%0.16%
$2,500,001 - $5,000,0000.04%0.14%
$5,000,001 - $10,000,0000.02%0.12%
$10,000,000+0.00%0.10%

Anında Alım Komisyon Oranları

Komisyon OranlarıÖdeme Kartı Komisyon OranıDijital Cüzdan Ödeme ÜcretiÇevrimiçi Banka Ödeme Ücreti
Her türlü stabil kripto para için 0.9% komisyon oranı ve kripto yada FX çiftlerinde alımlar için 1.5% komisyon oranı3.75% + 0.25c3.75% + 0.25c0.5%

Kraken Kripto Staking

Kripto staking dijital varlıklar ile pasif gelir elde etmek için kullanılan popüler bir yöntemdir. Kraken borsasında herkes kripto staking yaparak varlıklarından yıllık olarak %23’e varan teklifler ile getiri elde edebilir. Her iki haftada bir olmak üzere ödüller alabilir ve istediğiniz zaman staking sürecini iptal edilebilirsiniz. Borsada staking yapılacak 15 kripto para birimi vardır. Bunlardan öne çıkanlar arasında Bitcoin (BTC), Tezos (XTZ), Solana (SOL), Cardano (ADA), Polkadot (DOT) ve Tron (TRX) yer almaktadır. Kraken borsasında staking yapmak için bir hesabın olması ve staking yapılacak kripto paranın kullanıcı cüzdanında olması gerekmektedir.

Kraken Kripto Staking

Kraken Avantajları

Borsanın öne çıkan yönleri aşağıdaki gibidir:

 1. En çok işlem yapılan 200’den fazla kripto paranın olması.
 2. Komisyon oranlarının düşük olması.
 3. Güvenliğin yüksek olması.
 4. Kullanıcıların hesaplarına 2FA ya da Yubikey gibi ekstra güvenlik önlemlerini ekleyebilmesi.
 5. Geniş staking opsiyonları olması.
 6. Mobil uygulaması olması.
 7. Piyasada merak edilen neredeyse her konu hakkında rehberlerin bulunması.

Kraken Dezavantajları

Borsanın sevilmeyen ve geliştirmesi gereken yönleri aşağıdaki gibidir:

 1. Kriptoya yeni başlayan için kullanımının zor olması.
 2. Bilgisayar kullanmaya alışkın olmayan kişiler için kullanımının zor olması.
 3. Anında satın alım platformunda yüksek işlem ücretleri olması.
 4. Başlangıç hesabının çeşitli sınırlamalara sahip olması.
 5. Hesap fonlamasının yavaş olması.
 6. Türkçe destek hizmeti olmaması.
 7. Türk Lirası desteği olmaması.
Kraken Nedir? Kraken Güvenilir mi? içeriğimizle alakalı tüm SORULARINIZI aşağıda yer alan yorum alanından bizlere iletebilirsiniz. Alanında uzman analistlerimiz ve editörlerimiz, sizlerin sorularını cevaplayacaktır.
Yorumlar(0)