Anasayfa Kripto Para Borsaları Kripto Borsası Nedir? Nasıl Kurulur?

Kripto Borsası Nedir? Nasıl Kurulur?

Kripto Para Borsaları

Kripto borsası nedir? Kripto borsası nasıl kurulur? Türkiye’deki en iyi 10 kripto para borsası hangisi? Tüm detaylar içeriğimizde...

Kripto Borsası Nedir? Nasıl Kurulur?

Kripto Borsası Nedir?

Kripto para borsası, kripto para ticaretinin yapıldığı internet sitelerine verilen isimdir. Bu platformlar üzerinde sadece kripto paralar değil aynı zamanda diğer dijital varlıklar ve itibari paraların ticareti ve işlemleri de yapılır. Bir kripto para borsası tipik olarak alım ve satın emirlerini dağıtan bir piyasa yapıcı olabilirken, bazen sadece işlem ücretlerini alan bir eşleşme platformu olarak da iş yapabilir.

Kripto Borsası Nasıl Kurulur?

Bir kripto para borsası oluşturmak için önce kendiniz için bazı soruları cevaplamanız gerekir. Bu sorular ve cevapları oluşturacağınız uygulama ve kuracağınız işletmenin asıl amacını, piyasada hedeflediği yerini ve bunun gibi diğer önemli unsurları belirler. Bu sorular aşağıdaki gibidir:

 • Nerede iş yapmak istiyorum?
 • İş yapmak istediğim yerdeki yerel düzenlemeler nasıl?
 • Bir banka veya ödeme işleyicisi ile mi ortaklık yapacağım?
 • Borsamdaki ticaret geçmişi ve likidite nasıl işleyecek?
 • Güvenliği nasıl sağlayacağım?
 • Müşteri hizmetini nasıl sağlayacağım?

Eğer bu sorulara verecek bir cevabınız yoksa, eminiz ki aşağıda hepsini daha derinlemesine açıkladığımızda olacaktır.

Borsanızın Çalışma Kapsamını Oturtun

İster yerel bir tekel olmak isteyin, ister dünyaya açılmayı planlayın, her halükârda şirketinizin kripto para borsasındaki yerine dair kapsamını resmileştirmek adına belirli otoritelerden izinler, onaylar ve ruhsatlar almanız gerecektir. Kanunlar coğrafyadan coğrafyaya değişiklik gösterdiği için yerel yasalarla uyumluluk adına profesyonel hukuk desteği almanız şiddetle önerilir. Malum, hukuki boyutu konu hakkında bilginiz olmadan yürütmeye çalışmak oldukça zor olacaktır.

Kripto Borsası Nedir? Nasıl Kurulur?

Ülkenizin Yerel Yasalarını Öğrenin

Neredeyse tüm ülkelerde, borsalar iş yapabilmek için KYC (Müşterini Tanı) prosedürü normlarına uymak zorundadır. KYC prosedürü borsaların müşterilerini nüfus cüzdanı numaraları ve diğer devlet tarafından verilmiş tanımlayıcılarını kullanarak ticaret için yetkilendirmek ve dolandırıcılığı önlemek adına kurulmuş bir sistemdir. Borsanıza yerel yasalarınıza uyumlu bir KYC protokolü entegre ettiğinizden emin olun, aksi takdirde günün birinde polis kapınızı çalabilir.

Bir Banka veya Ödeme İşleyicisi ile Ortak Olun

Ödemeleri itibari para ile işleyebilmek adına bir ödeme işleyicisi veya banka ile ortaklık kurmanız gerecektir. İyi çevrimiçi hizmetlere sahip güvenilir bir banka seçmek genellikle iyi bir seçimdir. Bunun bir örneğinin BtcTurk-Akbank ortaklığı olduğunu söyleyebiliriz. Hızlı işlem altyapısı olan bir banka ile ortaklık kurmak borsanızın işlemlerini hızlandıracaktır ki bu genelde bir tüccarın borsa seçimlerini etkileyen büyük faktörlerden bir tanesidir. 

Ani işlemler yapan insanlar, yani spot tüccarları, genellikle işlemlerinin hızlı olmasını ve derhal bir sonraki dalgayı yakalayabilmeyi isterler. Spot tüccarlarının sayısının hiç de az olmadığını da eklediğimizde, hızın ne kadar önemli olabileceğini iyice anlamış olacaksınız.

Borsanızda Likidite Oluşturun

Bir borsanın işlemesi için “likidite”ye ihtiyacı vardır. Eksiksiz bir emir defteri ve ticaret etkinliği görmeden tüccarlar ticaret şöyle dursun, yatırım yapmaktan bile çekinirler. Yeni borsalar genellikle bu adımda biraz tıkanırlar diyebiliriz fakat korkmayın, bu doğal bir şey. Yeni açılmış bir borsanın derhal tonla işlem ve beraberinde gelen likiditeye sahip olması pek beklenebilir bir şey değildir.

Likiditenizi artırmak için takip edebileceğiniz yollar arasında; kendi borsanız içindeki yapay hesaplar arasında ticaret yapmak, bir API ile borsanızı bir başka borsaya bağlamak veya bir kripto para borsası ağına katılabilirsiniz.

Müşteri Verileri ve İşlemler için Üst Düzey Güvenlik Sağlayın

Güvenlik, aynı şeyleri tekrarlamadan hakkında sayfalarca yazı yazabileceğimiz bir konu fakat tabii ki yazının amacı doğrultusunda basitleştireceğiz. Güvenlik sisteminizin sadece müşterilerinizin fonlarını ve işlemlerini koruması değil aynı zamanda kişisel verilerini ve kimliklerini de koruması gerekir. 

Bu kişisel verilerin arasında KYC detayları ve banka hesabı bilgileri de bulunur. Eğer güvenlik sisteminiz yeterince gelişmiş ve kapsamlı olmaz ise, saldırıya uğramanız durumunda müşterilerinize tazminat ödeyebilir veya ödemeyebilirsiniz. İki durumda da güvensiz bir platform olarak popülariteniz artacaktır, reklamın kötüsü olur.

Müşteri Destek Kanalları Oluşturun

Son olarak da bir başka hayati bileşen olan müşteri desteği geliyor. KYC taleplerini onaylamak, müşteri şikayetlerine cevap vermek, itibari paranın yatırımını ve geri çekimini işlemek için bir ekip gerekecektir. İyi bir müşteri hizmetleri ekibi müşterilerinizin hızla ticarete geçmesi ve borsanıza gelir kazandırmaya başlaması anlamına gelir.

Türkiye’deki En İyi 10 Kripto Para Borsası

Kripto Borsası Nedir? Nasıl Kurulur?

Türkiye olarak ülkemizde genel kripto para borsalarında en çok ilgi gören kripto para Bitcoin’dir. Yakın zamanlarda Türkiye en büyük kripto yatırımcılarından biri olma yolunda ilerlemeye başlamıştır ve bu şekilde yabancı kripto para borsalarının Türkçe desteği sağlamaya başlamasının yanı sıra yerli ve milli kripto para borsalarımız da ortaya çıkmaya başladı.

Tabii ki kullanıcılar tarafından yeni kripto paraların eklenmesi yönünde talepler geldikçe borsalarımız altcoinleri de platformlarına entegre ediyor, ancak genel olarak platformlarımızda en çok bulunan kripto para türleri en yaygın kullanılanlar. Hacim açısından sıralanmış halde en iyi Türk kripto para borsalarını aşağıdaki tablodan görebilirsiniz. Bu borsaların her biri itibari para birimi olarak TRY üzerinden işlem yapmakta ve mevcut kripto paralarının TRY ile işlem çiftleri bulunmaktadır.

Borsa AdıDesteklenen ParalarToplam Borsa Hacmi (TRY)
BtcTurkBTC, LINK, USDT, ATOM, XTZ, ETH, NEO, XRP, XLM, EOS, DASH, LTC,469.148,217
ParibuBTC, LINK, WAVES, USDT, ETH, ATOM, ADA, TRX, NEO, ONT, XRP, XTZ, CHZ, BAT, RVN, HOT, BCH, BTT, EOS, XLM, LTC, DOGE,248.776,565
BitexenBTC, USDT, ETH, LINK, XRP, NEO, EXEN, LTC, BCH97.482,203
VebitcoinETH, DEN, XRP, BCH, XLM, NPXS, ELF, CVC, OMG, BSV, PAY, TRX, PPT, SALT, ZRX, ZEC, BAT, FUN, LTC, DASH, HOT, LINK, GNT, BTG, ALGO,29.823,720
Bitci.comBTC, ETH, DGB, XRP, LINK, EOS, LTC, DASH, DOGE, XLM, ZEC, XMR, XRP, ZRX, HOT, ELF, BCH, BAT, BTG, BHY26.320,755
   
bittrtBTC, ETH, TRX, NEO, LTC, XRP, XLM, USDT, HOT, BCH9.578,860
coinzoBTC, ETH, NEO, XRP, CNZ, HOT, EOS7.672,223
BitTurkBTC, XRP, ETH, USDC, XLM, XMR, LTC, DC, TRX, XVG, GAS, DASH, NENO, DGB, DOGE, PPC, XEM, WAVES, EOS, STRAT, QTUM5.961,452
CryptosaBTC, USDT, LINK, BSV, BCH, ETH, LTC, BAT, XLM, HOT, XRP2.581,943

Dünya Çapındaki En İyi 10 Kripto Para Borsası

Dünya çapındaki en iyi borsalar için sadece destekledikleri kripto birimlerini veya hacimlerini sıralamak yetmeyecektir. 2022 yılında sayamayacağımız kadar çok borsa bulunuyor, fakat bunların hangileri en güvenlisi, hangileri en çok altcoini destekliyor ve hangileri en hızlısı aşağıdaki listemizde.

Binance

Nereye bakarsanız bakın, Binance her zaman listenin en başında geliyor olacaktır. Kullanışlı arayüzü ve bol ticaret çifti sayesinde Binance çoğu tüccarın favorisi kalmaya devam ediyor. Dahası, Binance’in tüm işlemlerinizi yönetebileceğiniz bir mobil uygulaması da var ve işletmelerini geliştirmek için sürekli yeni özellikler yaratmaya devam ediyorlar.

Avantajları:

 • Düşük işlem ücretleri
 • Kullanımı kolay
 • Geniş kripto yelpazesi
 • Piyasada iyi tanınmış
 • Geniş hizmet yelpazesi

Dezavantajları:

 • Platformda itibari para çiftleri bulunmamakta
 • Geçmiş güvenlik ihlalleri

Bitvavo

Hollandalı Bitvavo Avrupa içerisindeki en hesaplı kripto para borsalarından bir tanesi olarak listemizde bulunuyor.

Avantajları:

 • Anlaması kolay
 • Platformda bir çok kripto para türü mevcut
 • Premium olmadan bir çok ödeme türü

Dezavantajları:

 • Sadece Avrupa’da mevcut
 • Erişim için doğrulama gerekiyor
 • Telefon desteği yok

KuCoin

KuCoin 2017’den beridir aktif olan ve piyasada saygı kazanmış kripto para borsalarından biri, ve il 10’da olmazsa olmazlardan. 200’ün üzerinde kripto para türünü destekleyen KuCoin piyasadaki en rekabetçi oyunculardan biri.

Avantajları:

 • Çekme ve yatırma ücreti yok
 • 7/24 müşteri hizmet
 • Kolay anlaşılır platform
 • Düzenli olarak güncellenen, geniş çaplı kripto para çiftleri

Dezavantajları:

 • İtibari para çifti yok
 • Yeni başlayanlar için bir nebze kafa karıştırıcı arayüz
 • 2020’de saldırıya uğradı fakat sigortaları sayesinde kullanıcılar para kaybetmedi

Bybit

Bybit, İngiliz Virjin Adalarında kurulmuş olan bir türev borsasıdır fakat şu anda merkezleri Singapur’da. Hizmetleri 2018 yılında başlayan Bybit, kullanıcıların 100:1 oranında kaldıraçlı işlem yapmasına olanak sağlıyor.

Avantajları:

 • BitMEX’e kıyasla daha çeşitli ticaret aletleri ve çiftleri
 • Piyasadaki en güvenli borsalardan bir tanesi
 • 100X kaldıraç sunması

Dezavantajları:

 • Türev ticareti oldukça risklidir, bu sebeple sadece deneyimli tüccarlar tarafından yapılmalıdır
 • Bu platformda itibari para ile kripto satın alamazsınız

Kraken

Kripto Borsası Nedir? Nasıl Kurulur?

En yüksek Bitcoin likiditesi ve hacmine sahip olduğunu iddia eden Kraken piyasanının en popüler borsalarından bir tanesidir. San Fransisco’lu Kraken 2011 yılında kurulmuştur.

Avantajları:

 • Düşük işlem ücretleri
 • Yüksek likidite
 • 7/24 müşteri hizmeti
 • İtibari para çiftleri mevcuttur
 • Mevcut Forex piyasası

Dezavantajları:

 • Kredi kartı ile yatırım yapılamıyor
 • Doğrulama ve yatırımlar uzun zaman alıyor

Coinbase PRO

Ne zaman en yüksek kripto para borsalarını sıralayacak olsak, Coinbase’in daha gelişmiş bir versiyonu olan Coinbase Pro öyle ya da böyle kendine bir yer bulacaktır. 2015 yılında ortaya çıkmış olan Coinbase, 2018 yılında tekrar markalandırmaya giderek Coinbase PRO haline geldi.

Avantajları:

 • Kullanımı kolay
 • Coinbase Pro herhangi kripto çekme ücretine sahip değildir
 • Coinbase ücretlerinden kaçınmak için kusursuz bir araçtır
 • Deneyimli tüccarlar için ideal seçim

Dezavantajları:

 • Müşteri desteği düşüktür
 • Coinbase Pro yeni başlayanlar için uygun değildir

BitMEX

BitMEX kripto para borsası kripto dünyasında hareketlenme yaratmış bir eşler arası platformdur. 2014’te kurulan site bugün piyasanın en etkili oyuncularından bir tanesi.

Avantajları:

 • Geniş kapsamlı kripto para yelpazesi
 • Bitcoin’in yükselmesi ile birlikte ortaya çıkmış ilk borsalardan
 • 100X kaldıraç

Dezavantajları:

 • Platform sadece Bitcoin yatırımına izin verir
 • Tüm çekimler sadece günlük olarak bir kez işlenir
 • ABD düzenleyicileri tarafından araştırma altında

Huobi

Kripto Borsası Nedir? Nasıl Kurulur?

Seyşel Adalarının bir kaç kripto borsasından biri olan Huobi kendi internet sitelerinde yazana göre 130’dan fazla ülkeden kullanıcıya sahip. Platform hem kripto paraları hem de ICO tokenlerini destekliyor.

Avantajları:

 • Geniş kripto para yelpazesi
 • Yüksek likidite
 • 7/24 müşteri desteği
 • Son derece gelişmiş güvenlik sistemi

Dezavantajları:

 • Huobi’nin global değil yerel müşterilerine odaklanması

Phemex

Phemex bir çok kripto para platformunda dalgalanmalar yaratmaya başlamış platformlardan bir tanesi. 2019’da lansmanı yapılan platform bunun etkileşimli arayüzüne borçlu. Dahası, platform 100X kaldıraç da sunuyor.

Avantajları:

 • Platformu anlaması kolay
 • Piyasadaki en iyi güvenlik sistemlerinden bir tanesi
 • Yüksek hız

Dezavantajları:

 • Mobil uygulaması yok

Bitfinex

Hong Kong temelli bu borsa 2012 yılında ortaya çıktı. Ticaret hacmi ve tanınmışlığı sayesinde Bitfinex en iyi borsalardan biri olarak kabul görüyor.

Avantajları:

 • Düşük işlem ücretleri
 • Birden fazla ticaret opsiyonu
 • Arayüz deneyimli tüccarlar için tasarlanmış

Dezavantajları:

 • Şeffaflık konusunda bazı endişeler mevcut

Kripto Borsası Açmak için Gerekenler

Eğer bir kripto para borsasına sahip olmak istiyorsanız, sahip olmanız gereken şeyler arasında tabii ki borsanızı ayakta tutacak sermaye, akıllı bir plan ve geliştirme ekibinden müşteri hizmetlerine kadar çeşitli ekiplere ihtiyacınız olacaktır. Bunları bu “kripto para borsasına sahip olmak için ne gerekir?” sorusuna basit cevaplar olarak sayabiliriz, fakat bir kripto para borsasının “malum” gerekliliklerin ötesinde özelliklere ihtiyacı vardır.

Örneğin hesap kurulumu ve oturum açma özelliği... Hesap oluşturma veya oturum açma sayfaları bir kullanıcının ilk gördüğü şeydir ve sadece kayıt sonrasında insanların sitenize erişmesine izin vermeyi değil aynı zamanda yetkisiz oturumları, hack saldırılarını ve diğer art niyetli eylemleri de dışarıda tutmayı amaçlamalıdır. 

Yani oturum sayfanız borsanızın başına gelebilecek her buhran için birinci savunma hattıdır. Bu sebeple işlevselliği oldukça iyi geliştirilmiş olmalı ve standartları yüksek tutulmalıdır. Standart “e-postanız/adınız/kimliğiniz ve parolanız” girişinin yanı sıra bu önemli sayfaya bir 2FA veya herhangi başka bir güvenlik protokolü eklemekten de asla zarar gelmez.

Bir başka önemli unsur ise kullanıcı doğrulamasıdır. Kripto endüstrisinin kullanıcıları tarafından böylesi bir güvene sahip olmasının yegâne sebebi her kullanıcının kapsamlı biçimde onaylanmış, kontrol edilmiş ve doğrulanmış olmasıdır. Örneğin, genellikle doğrulanmış bir kullanıcının yatırma/çekme limitleri doğrulanmamış bir kullanıcınınkinden daha yüksek olur, hatta bu durumda bazı borsalar doğrulanmamış kullanıcıların bazı araçlara erişimini kısıtlar. Kullanıcılarınızı doğrulamak, veya KYC, oturum sayfanızdan sonraki ikinci savunma hattınız, ve dolandırıcılığı önlemenin birinci yoludur.

Kripto Borsası Nedir? Nasıl Kurulur?

Yatırma ve çekme özellikleri de kullanıcıların borsanıza para yatırmasına ve burada kazandıkları parayı banka hesaplarına aktarmalarına yarar. Bu sistem ne kadar güvenilir ve ne kadar hızlı olursa borsanız da piyasada kullanım rahatlığı ve güvenlik açısından o kadar takipçi edinir. Pekala güvenliği sağladınız ve saldırılara karşı oldukça kuvvetli bariyerler koydunuz. Peki borsanızın size para kazandırması için ne yapmalısınız? Tabii ki de işlem oluşturma.

İşlem oluşturma dediğimiz kavram kullanıcıların alım-satım yapmasına olanak sağlayan sistemdir. Ticaretin hızlı ve teknik hatalar olmadan gerçekleşmesi her borsa için paha biçilemez bir avantajdır. Sistem ne kadar çeşitli ticaret yöntemine izin verirse, kullanıcılar arasında o kadar değerli olur. Yüksek değer, yüksek müşteri çekimi, ve bu da yükselen ticaret hacmiyle beraber gelen yüksek komisyon kazancı anlamına gelir. Borsanızda aynı zamanda müşterilerinizin piyasa takibini yapmasına olanak sağlayan bir analiz altyapısı olması da her zaman bir artıdır.

Müşterilerin kendi otomatik ticaret sistemlerini oluşturması için bir borsanın kendine özel dahili API’ları olması gerekir. Bu sayede müşteriler geleceğe yönelik emirler verebilir ve ticaretlerini otomasyon ile birleştirip kazançlarını artırabilirler. Tabii ki de bu tür önemli özellikler de tüccarların dikkatini çekecektir.

Son olarak da bir admin paneli gerekiyor. Admin panelleri borsa şirketinin çalışanlarının yapılan ticari işlemlerini izlemesine ve erişim seviyelerine bağlı olarak borsada gerçekleşen hareketleri yönetmelerine olanak sağlar.

Kripto Para Borsası Açılış Kapanış Saatleri

Kripto para borsaları geleneksel borsaların ve bankaların aksine 7/24 ve 365 gün boyunca açıktır ve her saatte, her günde çalışmaya devam ederler.

Kripto Para Borsası Tüyoları

Yatırımlarınız için bir kripto para borsası seçmeye kalktığınızda seçeneklerinizin okumakla bitmediğini göreceksiniz. Evet, her geçen gün piyasaya bir başka borsa daha çıkıyor fakat bunların hangisinin size uygun olduğunu anlamak başta güç olabilir. Şu adımları takip ederek kafanızdaki sorulara cevaplar bulabilirsiniz:

Stratejinize Uygunluk

Öncelikle bir borsanın sizin için uygun olup olmadığını anlamak istiyorsanız sizin istediğiniz özellikleri içerip içermediğini kontrol etmelisiniz. Kaldıraçlı ticaret yapmak isteyen bir tüccarın kaldıraç özelliği sunmayan bir borsaya gitmesi doğal olarak saçma olurdu. Aynı şekilde günlük ticaret yapmak isteyen birinin de düşük hacimli veya ticaret çiftlerinin az olduğu bir borsaya gitmesi de gereksiz olacaktır. Ne tür ticaret yapmak istediğinizi seçin, ve borsanızda buna uygun özellikler arayın, eşler arası ticaret yapmak isteyip yatırım yaptığınız borsanın P2P özelliği sunmadığını öğrenmek her yeni başlayan tüccarın ağzında keyifsiz bir tat bırakacaktır.

Ticaret Çiftleri

Hangi kripto paralarla ticaret yapmak istediğinizi seçtikten sonra istediğiniz kripto paraları destekleyen, ve bu kripto paralar arasında ticaret çiftleri sunan bir borsa seçmeniz sizin için iyi olacaktır. Aksi takdirde sürekli olarak bir borsadan diğerine cüzdanlar arası aktarımlar yapmanız gerekecek ki bunlar da genellikle daha fazla işlem ücreti anlamına gelecektir.

Kullanım Kolaylığı

İster kripto para ticaretine bu rehberi bitirdikten sonra başlayacak, ister Bitcoin’in doğuşunu görmüş bir yatırımcı olun, hiç kimse rahat kullanılan bir arayüzden şikayet etmez. Forumlarda veya Koinbox da borsalar hakkında bilgiler alarak hangi borsanın arayüzünün kullanıcı dostu olduğunu, hangisinin karmaşık olduğunu rahatça öğrenebilirsiniz.

İşlem Ücretleri

Borsaların işlem ücretleri ve işlem ücreti tahsilatı yöntemleri sık sık değişiklik gösterir. Yapmak istediğiniz ticaret türü, kullanacağınız kripto paralar ve bunların üzerinden alınacak olan işlem ücretlerini ince bir şekilde tartarak giderlerinizi azaltmanız mümkündür.

Güvenlik

Yatırımınızı yaptınız, iyi bir strateji uyguladınız ve hacker’ın teki bir gecede tüm yatırımınızı yok etti. Muhteşem değil mi? En dikkat etmeniz gereken şeylerden bir tanesi katılacağınız borsanın güvenliğidir. İnternette kripto para dolandırıcılıklarını araştırmaya kalkarsanız sonu gelmeyen bir skandallar zinciri bulabilirsiniz, herhangi bir borsa herhangi bir zamanda saldırıya uğrayabilir. Bunun için yapılabilecek bir şey yok aslında; savunma sistemleri karmaşıklaştıkça saldırganların yöntemleri de bir o kadar karmaşık hale gelecektir. 

Burada asıl önemli olan bir borsanın saldırıya nasıl tepki vermiş olduğu, ve müşterilerinin ne denli zararlı çıkmış olduğu. Borsa çalınan tüm paralar için mağdurlarına tam tazminat mı ödemiş? Yoksa bütün olayı örtbas etmeye mi çalışmış? Hedefinizdeki borsa için bu soruları cevaplayın ve her zaman güvenliğinizi önce siz sağlayın.

Ödeme Yöntemleri

Kimi borsa kredi kartı kabul etmez, kimisi ise itibari para ile ticarete izin vermez. Bazıları sadece BTC veya ETH kabul eder. Öncelikle stratejiniz doğrultusunda seçtiğiniz borsanın size uygun ödeme, çekme ve yatırma imkanları sunduğundan emin olun.

Bu maddelerin her birini tamamladığınızda borsanızın sizin için yanlış olma ihtimali yoktur.

En Güvenilir 10 Kripto Para Borsası

Binance

Binance, piyasadaki en yüksek hacme sahip borsalardan bir tanesi ve en güvenilir olanlarından. Kullanıcı dostu arayüzü, iyi güvenlik sistemleri ve çok çeşitli ticaret olanakları ile her zaman doğru bir seçimdir.

Kripto Borsası Nedir? Nasıl Kurulur?

Huobi

Huobi yıllardır global kripto para borsalarının liderlerinden bir tanesi. Dijital varlıklara dahil olarak ICO tokenlerini desteklemesinin yanı sıra kendi cüzdanını sunması, ve piyasadaki en dayanıklı güvenlik sistemlerinden bir tanesine sahip olması ile biliniyor.

Coinbase PRO

Coinbase’in gelişmiş bir hali olan Coinbase PRO piyasadaki en iyi seçimlerden bir diğeri. Düşük işlem ücretleri, yüksek güvenlik ve deneyimli tüccarlara yönelik arayüzü ile en deneyimli tüccarların bile tüm ihtiyaçlarını karşılayabilecek şekilde tasarlanmış.

Kraken

Forex piyasasına sahip olmasının yanında itibari para çiftlerinin ticareti, iyi coin yelpazesi, 7/24 müşteri hizmeti, düşük işlem ücretleri ile Kraken her zaman iyi bir seçenek...

Bithumb

Hem yeni başlayanlar hem de deneyimli tüccarlar için uygun bir platform olan Bithumb 2013 yılında kuruldu ve düşük işlem ücretleri, yüksek likidite ve yüksek güvenliği ile öne çıkıyor.

Bitstamp

Bitstamp oldukça basit bir alım/satım arayüzü sunar ve büyük alımlar veya satışlar için ideal şekilde yüksek hacme sahiptir. Merkezi olmasından dolayı oldukça sıkı şekilde düzenleme altında olması güvenlik sağlar ve kredi kartı ile de alım yapabilirsiniz.

KuCoin

Geniş kripto para yelpazesi ve yüksek güvenliğinin yanında KuCoin platformunun en ilgi çekici özelliklerinden bir tanesi anonim olarak ticarete izin vermesi.

FTX

Sağlam sigorta ve tazminat politikasının yanı sıra FTX saatlik fonlama olanağı, oldukça fazla Ticari ürün (oynaklık sözleşmeleri, sınırsız hisseler) sunar ve oldukça düşük işlem ücretlerine sahiptir.

Bitfinex

Bitfinex, üstün likiditenin yanı sıra tüccarların çok çeşitli ihtiyaçlarını karşılayabilecek araç yelpazesi sayesinde her türlü piyasa hareketinden kârlı çıkmanızı sağlamak için tasarlanmıştır.

Bittrex

Kripto Borsası Nedir? Nasıl Kurulur?

Hızlı kayıt ve doğrulama sunan Bittrex, çoğu borsaya göre daha iyi güvenlik ve destek sunar. Dakikalık tablolar, kesintisiz hizmet, itibari para yatırma desteği ve yüksek hacimli tüccarlar için daha düşük ücretler sunar.

Kripto Para Nasıl Alınır?

Kripto para satın almak için öncelikle bir borsa seçmeli ve hesap oluşturmalısınız. Çoğu borsa ufak hacimli işlemler için KYC protokolünden geçmenize gerek duymaz ancak belirli bir limitin üzerine çıkabilmek için bu işlemi yapmalısınız. KYC protokolü sizden kimliğinizi doğrulamanızı ister ve borsaya bağlı olarak yarım saatten bir haftaya kadar sürebilir.

Hesabınız oluşturulduktan ve eğer gerekiyorsa kimliğiniz doğrulandıktan sonra size o borsa içinde kullanacağınız bir cüzdan verilecektir. “Cüzdan” terimi kafanızı karıştırmasın, aslen kripto paralarınızı göndereceğiniz adresten bahsediyoruz. Bu adres karşınıza uzun ve karmaşık bir kod olarak çıkacaktır. Bu kodu çok iyi saklamanız ve kimseyle paylaşmamanız gerekmekte. Eğer kafanızda “kripto para nasıl alınır?” şeklinde bir soru varsa, büyük ihtimalle bu kripto piyasasına ilk girişiniz olacaktır.

Binance ve Coinbase gibi çoğu borsa kredi veya banka kartı aracılığıyla kripto para satın alımına izin verir ve bunun için oldukça basit arayüzleri bulunur. Örneğin, Binance’de oturumunuzu açtıktan sonra sadece sol üstteki “Kripto Al” kısmından kredi kartı ile ödemeyi seçerek istediğiniz kriptoyu, miktarını ve kart bilgilerinizi girmeniz yetecektir. Kısa süre sonra satın almış olduğunuz kripto para cüzdanınızda belirecek ve ticaret için hazır hale gelecektir.

Kripto Para Borsaları Grafik Okuma

Grafik okumak genel olarak kendi içinde karmaşık bir uğraş sayılır fakat rehberimizde daha kolay anlaşılabilir hale getirmek için bu hayati konuyu 7 basit adıma böleceğiz. 

Piyasa değeri ve sirkülasyondaki arz arasındaki farkı anlamak

Yeni kripto para tüccarları karşılarına çıkan terimlerden ve bu terimlerin piyasayı nasıl etkilediklerinden korkabilirler. Örneğin, belirli bir kripto için “piyasa değeri” söz konusu kripto için piyasadaki kriptonun genel değerini açıklar. Bu değer mevcut kriptonun birim fiyatını piyasadaki toplam arzına çarparak elde edilir. Sirkülasyon halindeki arzın toplam arzdan ayırt edilebilmesi gerekir çünkü bir kripto paranın toplam arzı her zaman piyasada sirkülasyon halinde olmayabilir, hatta genellikle sadece bir kısmı olur.

Mevcut pazar koşullarını yakalamak

Herhangi bir kripto para sayfası veya öncüsü size herhangi bir kriptonun artılarını ve eksilerini uzun uzun anlatabilir, ancak en güvenilir kaynak her zaman piyasanın kendisini izlemektir. Piyasayı izleyerek eğilimleri, iniş veya çıkış olasılıklarını yakalayabilirsiniz. 7/24 güncellenen grafikler her zaman sizi en son olaylardan haberdar tutacaktır.

Liderleri takip etmek

Her ne kadar gerçek zamanlı veriye erişiminiz olsa da, piyasanın tepesinde oturan yatırımcıların yorumlarını almak her zaman akıllıca bir hareket sayılacaktır. Onlarca kripto para birimi ve sayısız borsa içerisindeki öngörülemez hareketlerin arasında neyin, neden ve ne zaman artacağını veya azalacağını anlamanın en basit yollarından birisi, her zamanki gibi bilen birine sormaktan geçer. Güncel bilginizi yatırımcıların deneyimleri ile birleştirerek her zaman daha kolay bir kâr elde edebilirsiniz.

Yatırımınızı çeşitlendirin

Geleneksel yatırım fırsatlarında da olduğu gibi, eğer kripto para borsalarında kazanan olmak istiyorsanız yatırımlarınızı çeşitlendirmelisiniz. Asla bütçenizin ve fonunuzun tamamı tek bir kripto paraya yatırılmış olmamalı. Böylece yatırım yaptığınız kriptonun düşmesi durumunda kayıplarınız azalmış olur. Aynı zamanda tüm yatırımlarınızı tek bir cüzdanda tutmamanız da önerilir. Bu, aynı zamanda kripto dışındaki alanlarda yatırım yapmanız adına da geçerlidir.

Hangi faktörlerin fiyatlandırmayı etkilediğini öğrenin

Kripto paraların tek itici gücü arz ve talepten ibaret değildir. Teknoloji temelli bir ürün olarak, kripto paralar bir çok farklı alanda da rol oynamaktadır, örneğin Ethereum’un blok zinciri platformunda Hydro Coin (HYDRO)’nun hidrojen ve su tasarrufu atılımları için kullanılması gibi. Bir proje ne kadar yaygınlaşırsa ve ne kadar fazla kullanım alanı var ise, ilerde fiyatının yükselmesi de bir o kadar olasıdır.

Farklı coin ve tokenleri araştırın

Faydalı, kârlı ve hatta kimi zaman topluma yararlı kripto paraların piyasaya çıktığı kadar bir çok tokenin arkasından dolandırıcılık veya terk edilmiş projeler çıktığı bir gerçek. Bir ICO veya tokene yatırım yapmadan önce arkasındaki ekibi, piyasa trendlerini, pump-and-dump (topluca coin satın alarak fiyatını yükseltme ve sonra da satarak fiyatını çökertme) riskini, white paper’ını, vaatlerini ve amaçlarını araştırın. Bir kripto paranın ardındaki işleyişi anlayarak piyasada nereye geleceğini, ve güncel trendlere uyarak patlamaya

Oynaklık için hazır olun

Kripto para ticareti spekülatif bir eylemdir. Bu, piyasanın her an her türlü hareketi gerçekleştirebileceği ve sizin bunları öngörmeniz gerektiği anlamına gelir. Tabii ki de kimse asla piyasayı %100 isabetle öngöremez ancak panik yapmak, kaçırma korkusuna kapılmak veya kısa ömürlü trendlere kapılmak yatırımınızın sonu olabilir. 

Her zaman en iyisini umarak en kötüsüne hazırlanmalı ve her yatırım eyleminiz için dersinize oldukça iyi çalışmalısınız. Bir planınız olmadan ticaret yapmayın, ve asla hazırlığını yapmamış veya gelişini göremediğiniz trendlere gözünüz kapalı dahil olmayın.

Kripto Borsa Terimleri

Eğer ticarete attığınız adımla birlikte karşınıza çıkan ve gündelik yaşamınızda daha önce duymadığınız (veya belki de duyup anlam veremediğiniz) kelimeler olması son derece doğal. Sizin için bu terimleri düzenleyerek bir sözlük oluşturduk.

 • Adres: Blok zinciri üzerinde 26 ila 35 haneden oluşan bir kod, bir adres gibi işler ve özgündür. Kripto paralarınız bu adres içerisinde saklanır.
 • Altcoin: “Alternatif Para” manasına gelen bu kısaltma, Bitcoin’e alternatif olan tüm kripto paraları kapsar. Kısacası BTC olmayan tüm kripto paralar…
 • Blok: Blok zinciri ağına kalıcı olarak kaydedilen veri paketi.
 • Blokzinciri: Kriptografi kullanarak şifrelenmiş dağıtık defter. Herkes yapılan tüm işlemleri şeffaf bir şekilde görebilir fakat herhangi bir şekilde değiştiremez.
 • Soğuk Depolama: Soğuk depolama, kripto para cüzdanınıza erişim için kullanılan özel anahtarların çevrimdışı bir formatta saklanmasıdır.
 • Sıcak Cüzdan: Bir sıcak cüzdan internete bağlanır ve günlük bir borsada işlem yapmak üzere paranızı internete bağlı bir halde saklar.
 • Doğrulama: Madenciler tarafından bir işlemin doğrulunun teyit edilmesi ve zincire eklenmesi.
 • Konsensüs (Fikir Birliği): Bir zincirdeki herkesin bir işlemin doğruluğunu onaylaması.
 • Kripto Para: Ticari amaçlarla kullanılan dijital para birimi. Güvenliği kriptografi yoluyla sağlanır.
 • Halving: Bitcoin madencilik ödülleri her 4 yılda bir yarıya iner. Bu olaya halving denir.
 • Gizli Anahtar: Bir cüzdanı açan gizli anahtara denir. Kimseyle paylaşmayın.
 • Oynaklık/Volatilite: Pazar veya fiyat oynaklığı pazarın genel hareketlerine verilen addır. Aniden çıkış veya inişler gerçekleşmesi olayı olarak açıklanabilir.

Dünyadaki En İyi 10 Kripto Para Borsası Hacimleri

Coinbase’den alınan veriler doğrultusunda, rehberin yazımı sırasındaki en yüksek spot borsası hacmi oranları aşağıdaki tabloda verilmiştir.

BorsaHacmi
Binance5,614.961.894$
Huobi6,012.465.730$
Coinbase Pro254,720.248$
Kraken246,093.749$
Bithumb179,362.629$
KuCoin57,053.938$
Bitfinex123,040.091$
FTX627,948.771$
Bitstamp95,475.288$
Zaif6,613.989$

En İyi 10 Kripto Para Borsasının Komisyon Oranları

2022 yılında en iyileri sayılan, ve piyasa tarafından en çok kabul görmüş borsaların işlem ücretleri aşağıdaki tabloda verilmiştir.

Borsa AdıYapıcı ÜcretiAlıcı ÜcretiAçıklama
Binance%0,1%0,1 
Huobi%0,20%0,20Huobi Token ile yapılan işlemlerde bu oranlar düşer.
Coinbase PRO%0,50%0,50İşlem hacmi arttıkça, bu oranlar düşer.
Kraken%0,14%0,24İşlem hacmi arttıkça, bu oranlar düşer.
Bithumb%0,15%0,15 
Bitstamp%0,50%0,50İşlem hacmi arttıkça, bu oranlar düşer.
KuCoin0,10%0,10%Bazı coinler kendi ücretlendirme oranlarına sahiptir, fakat KuCoin para çekmek için ücret almaz.
FTX%0,02%0,072020’nin sonuna kadar yapıcılardan ücret alınmayacak. İşlem hacmi arttıkça, bu oranlar düşer.
Bitfinex%0,100%0,200İşlem hacmi arttıkça, bu oranlar düşer.
Bittrex%0,20%0,20Bittrex işlem ücretleri sabittir.
Kripto Borsası Nedir? Nasıl Kurulur? içeriğimizle alakalı tüm SORULARINIZI aşağıda yer alan yorum alanından bizlere iletebilirsiniz. Alanında uzman analistlerimiz ve editörlerimiz, sizlerin sorularını cevaplayacaktır.
Yorumlar(0)