Anasayfa Rehber Kripto Dünyasının Maymun Hükümdarı: ApeCoin (APE) Nedir?

Kripto Dünyasının Maymun Hükümdarı: ApeCoin (APE) Nedir?

Rehber

Bored Ape Yacht Club'dan esinlenerek merkeziyetsiz Web3'ün geliştirilmesini desteklemeyi amaçlayan ApeCoin (APE) hakkında tüm merak edilenler burada…

Kripto Dünyasının Maymun Hükümdarı: ApeCoin (APE) Nedir?

İlgi çeken tüm NFT'ler arasında Bored Ape Yacht Club (BAYC) ve ilgili koleksiyonlar, muhtemelen en öne çıkanlarıdır. Alıcının zevkine göre en küçük ayrıntısına kadar özelleştirilebilen sıkılmış görünümlü maymunlar içeren ve sıradan görünen bu sanat eserleri, olağanüstü ilgi görmüştür. Hatta bazıları; Justin Bieber, Eminem ve Jimmy Fallon gibi isimlerin de dâhil olduğu bir müşteri listesiyle yüz binlerce dolara satılmıştır.

BAYC'ye yönelik ilgi doruk noktasındayken hayranlar, güçlü gelecek vadeden kripto para birimi ApeCoin'in piyasaya sürülmesiyle şaşkına dönmüştür. ApeCoin (APE), 2022 yılının Mart ayında resmen duyurulmuş ve çok sayıda alım satım platformlarında işlem görmeye başlamıştır.

ApeCoin (APE) Nedir?

ApeCoin (APE), bireysel token sahiplerinden ve token kullanan ürün ve hizmetlerden oluşan APE ekosisteminin yerel coin'i işlevini gören bir kripto para birimidir. ApeCoin; Ethereum blockchain üzerine inşa edilmiş, değiştirilebilir bir ERC 20 tokenidir. Başlangıçta Bored Ape Yacht Club (BAYC) veya Mutant Ape Yacht Club (MAYC) NFT sahiplerine airdrop yoluyla dağıtılmıştır.

APE, doğrudan alıcıların Ethereum cüzdanlarına dağıtılmıştır. Bu, o dönemde kripto tarihinin en değerli airdrop'larından birini temsil etmiştir. Aslında BAYC NFT'ye sahip olan her kişi, lansman sırasında 100.000 dolar değerinde APE talep edebilmiştir.

BAYC, Ethereum blockchain'de 10.000 Bored Ape NFT'sinden oluşan bir koleksiyondur. Bored Ape'ler, canı sıkılmış maymunları betimliyor. Bu benzersiz dijital koleksiyon öğelerinin her birinin; farklı bir görünüme, stile ve nadirliğe sahip olduğu fark ediliyor. MAYC ise BAYC koleksiyonunun devamı niteliğinde olmasının yanı sıra 20.000 Mutant Ape NFT'sinden meydana gelen bir diğer koleksiyon olarak karşımıza çıkıyor.

BAYC ve MAYC gibi NFT koleksiyonları, Yuga Labs tarafından geliştirilmiştir. Yuga Labs, ApeCoin'i kontrol etmese de şirketin kurucuları, APE'nin toplam arzının önemli bir kısmını almıştır. Şirket, aynı zamanda projeye katkıda bulunanlar listesinde yer alıyor.

ApeCoin, yaygın bir ERC 20 token olması dolayısıyla teknik olarak çoğu satıcı tarafından kabul edilebilir. Söz konusu kripto para birimi; ödemeler, NFT ödülleri ve ayrıca oyunlarda oyuncular için bir teşvik olarak kullanılabilir.

APE ekosistemi içerisinde yönetişim tokeni ve hizmet tokeni olarak kullanılabilen ApeCoin, hem sahiplerinin merkeziyetsiz otonom organizasyon (DAO) yönetişim oylamalarına katılmalarına izin veriyor hem de oyunlar, etkinlikler ve diğer hizmetler gibi ekosistemin yalnızca üyelere özel özelliklerine erişim imkânı sunuyor.

ApeCoin sahipleri, sonuç olarak APE ekosisteminin karar alma sürecine katılabiliyorlar. DAO'nun yasal temsilcisi olan APE Vakfı ise APE ekosisteminin adil ve kapsayıcı bir şekilde büyümesini ve gelişmesini mümkün kılıyor.

Kripto Dünyasının Maymun Hükümdarı: ApeCoin (APE) Nedir?

ApeCoin (APE) Nasıl Satın Alınır?

Kripto para borsaları üzerinden ApeCoin (APE) satın alabilirsiniz. Bunun için ilk olarak CoinMarketCap veya CoinGecko platformlarından birine giderek arama çubuğuna "APE" yazabilir ve "Piyasalar" sekmesine tıklayarak kripto para biriminin güncel olarak listelenmiş olduğu borsaların bir listesine rahatlıkla ulaşabilirsiniz. Daha sonra ise şu adımları takip edebilirsiniz:

 • ApeCoin'i destekleyen güvenilir bir kripto para borsasına kaydolun ve kimlik doğrulama işlemlerini tamamlayın.
 • Kripto para borsasındaki hesabınıza para yatırın.
 • Alım emri vermek için ticareti yapılabilir varlıklar listesinde ApeCoin'e tıklayın ve satın almak istediğiniz APE miktarını girin.
 • Tüm emir ayrıntılarının doğruluğundan emin olun ve işlemi onaylayın.
 • Alım emriniz yerine getirildiği zaman APE tokenlerinizi borsa hesabınızda göreceksiniz.
 • Son olarak varlıklarınızı kişisel cüzdanınızda güvenle saklayın.

ApeCoin'in, tıpkı diğer kripto para birimleri gibi oldukça değişken bir varlık olduğunu unutmamalısınız. Bu nedenle herhangi bir yatırım kararı almadan önce riskleri anlamalısınız.

Kripto Dünyasının Maymun Hükümdarı: ApeCoin (APE) Nedir?

ApeCoin (APE) Kullanmanın Avantajları Nelerdir?

ApeCoin (APE) kullanmanın avantajlarından bazıları şu şekildedir:

 • Topluluk faydaları: APE sahipleri, statülerini kullanarak ekosistemin başkalarının erişemediği kısımlarına erişebilirler.
 • Alternatif ödeme sistemi: APE, Ethereum blockchain tarafından desteklenen merkeziyetsiz bir para birimi olarak kullanılabilir. APE, internete erişiminiz olduğu sürece nispeten daha ucuz, anında ve güvenli olan alternatif bir ödeme sistemi sunar.
 • Yönetişim ve hizmet tokeni: APE sahipleri; ApeDAO'ya katılabilir, topluluğun yönü ve gelecekteki yeni girişimlere katılım konusunda kararlar alabilirler. APE'ye sahip olmak, topluluğun bir parçası olarak kullanıcılara ek airdrop'lar veya özel gerçek dünya etkinlikleri gibi fırsatlar sağlayabilir.
 • Teşvik: ApeCoin, geliştiricileri APE ekosistemine katkıda bulunmaya teşvik eder. Oyunlar veya metaverse'ler gibi yeni blockchain projelerinin geliştiricileri, APE'yi projelerine dâhil edebilir ve APE ekosistemine katılabilirler.
 • İlk hamle avantajı: ApeCoin, NFT'lerden esinlenen ilk kripto para birimi olarak ilk hamle avantajına sahiptir.

ApeCoin, çok sayıda Web3 ve metaverse projesinde kullanılmak üzere tasarlanmıştır ancak belki de en dikkat çekici olanı Otherside land NFT'lerinin piyasaya sürülmesi olmuştur. Otherside, Yuga Labs'ın BAYC bağlantılı metaverse'idir.

Şirket, Otherdeed adı verilen 55.000 parsel dijital gayrimenkul NFT'sinin basıldığını duyurduğunda bunlar, APE cinsinden fiyatlandırılmıştır. Yuga Labs, tamamı ApeCoin ile gerçekleştirilen satıştan toplamda 300 milyon dolardan fazla gelir elde etmiştir.

ApeCoin kullanımı, Yuga Labs tarafından geliştirilen projelerle sınırlı değildir. Animoca Brands'in Benji Bananas oyunu, oyuncuların kazançlarını ApeCoin şeklinde elde edebildikleri bir play-to-earn (P2E) oyunudur. ApeCoin yaratıcılarının vizyonu, bu tür bir benimsemenin artması ve gelecekte de devam etmesidir.

Kripto Dünyasının Maymun Hükümdarı: ApeCoin (APE) Nedir?

ApeCoin (APE) Nasıl Saklanır?

ApeCoin (APE) satın aldıktan sonra varlıklarınızı güvenli bir şekilde saklamanız önem arz ediyor. İşte ApeCoin'i saklamanın en iyi yollarından bazıları:

 • Donanım cüzdanları:

Ledger veya Trezor gibi bir donanım cüzdanı kullanmayı düşünebilirsiniz. Bu cüzdanlar, özel anahtarlarınızı çevrim dışı olarak saklar ve onları potansiyel çevrim içi tehditlerden uzak tutarak ekstra bir güvenlik katmanı sağlar.

 • Yazılım cüzdanları:

Yazılım cüzdanları, bilgisayarınıza veya mobil cihazınıza yüklenebilen dijital cüzdanlardır. ApeCoin'i destekleyen bazı popüler yazılım cüzdanları arasında MetaMask, Trust Wallet ve MyEtherWallet yer almaktadır.

 • Çevrim içi cüzdanlar:

Web cüzdanları olarak da bilinen çevrim içi cüzdanlara bir web tarayıcısı aracılığıyla erişilebilir. Kullanışlı olmakla birlikte genellikle donanım veya yazılım cüzdanlarından daha az güvenli kabul edilirler. Çevrim içi bir cüzdan kullanmayı tercih ederseniz araştırma yaptığınızdan ve güçlü güvenlik önlemlerine sahip saygın bir sağlayıcı seçtiğinizden emin olun.

 • Kağıt cüzdanlar:

Kağıt cüzdanlar, ApeCoin özel ve genel anahtarlarınızı fiziksel bir kağıda yazdırmayı içerir. Bu yöntem, anahtarlarınızı çevrim dışı tuttuğu için oldukça güvenli kabul edilir. Fakat kayıp veya hasarı önlemek için kağıt cüzdanları güvenli bir yerde saklamak önemlidir.

 • Borsa cüzdanları:

Güvenlik yerine rahatlığı tercih ediyorsanız ApeCoin'inizi borsa tarafından sağlanan cüzdanda saklamayı seçebilirsiniz. Fakat daha iyi bir güvenlik kontrolü için genellikle ApeCoin'inizi kişisel bir cüzdana aktarmanız tavsiye edilir.

Kripto Dünyasının Maymun Hükümdarı: ApeCoin (APE) Nedir?

ApeCoin (APE) Varlıklarının Borsada Saklanmasına İlişkin Güvenlik Riskleri Nelerdir?

ApeCoin (APE) varlıklarını bir kripto para borsasında saklamak çeşitli güvenlik risklerini de beraberinde getiriyor:

 • Hack: Kripto para borsaları, hack'lere karşı savunmasızdır. Geçmişte borsaların kullanıcı fonlarını kaybettiği durumlar meydana gelmiştir.
 • Dolandırıcılık: Bu, ApeCoin'e ve bir bütün olarak dijital para birimlerine yatırım yapmakla ilişkili bir başka risktir. Dolandırıcılar, kullanıcıları özel anahtarlarını veya diğer hassas bilgilerini vermeleri için kandırmaya çalışabilir.
 • Kontrol eksikliği: ApeCoin'lerini kripto para borsasında saklayan kullanıcılar, fonları üzerinde tam kontrole sahip değildir. Borsa, özel anahtarları elinde tutar. Bu da kullanıcıların, kendi varlıklarını korumak için borsanın güvenlik önlemlerine bel bağladıkları anlamına gelir.
 • Volatilite: ApeCoin, tek bir gün içerisinde büyük fiyat dalgalanmaları yaşayabilen oldukça değişken bir varlıktır. Bu; ApeCoin'lerini borsada saklayan kullanıcıların, APE fiyatının aniden düşmesi durumunda değer kaybetme riski altında olabileceklerini gösterir.

Yukarıdaki riskleri azaltmak için genellikle ApeCoin'in donanım cüzdanı veya yazılım cüzdanı gibi kişisel bir cüzdanda saklanması önerilir. Bu, kullanıcılara fonları üzerinde tam kontrol vermesinin yanı sıra bilgisayar korsanlığı veya dolandırıcılık riskini azaltır. Daha fazla koruma için iki faktörlü kimlik doğrulama (2FA) gibi ek güvenlik önlemlerini etkinleştirmek de önemlidir.

ApeCoin, kripto para dünyasında fırtınalar estiren en iyi NFT markalarından birini temsil ediyor. Bu proje, sağlam adımlar atması halinde adından söz ettirmeye devam edebilir.

Kripto Dünyasının Maymun Hükümdarı: ApeCoin (APE) Nedir? içeriğimizle alakalı tüm SORULARINIZI aşağıda yer alan yorum alanından bizlere iletebilirsiniz. Alanında uzman analistlerimiz ve editörlerimiz, sizlerin sorularını cevaplayacaktır.
Yorumlar(0)