Anasayfa Sektörel Kripto Dünyasının Tanınmış İsimlerine Tam 9 Yıl Yasak Getirildi!

Kripto Dünyasının Tanınmış İsimlerine Tam 9 Yıl Yasak Getirildi!

Sektörel

Singapur Merkez Bankası, iflas eden bir kripto koruma fonunun kurucularına 9 yıl yasak getirdi.

Kripto Dünyasının Tanınmış İsimlerine Tam 9 Yıl Yasak Getirildi!

Singapur'un merkez bankası olan Singapur Para Otoritesi (MAS), kripto koruma fonu Three Arrows Capital'in (3AC) kurucu ortakları Kyle Davies ve Zhu Su'ya 9 yıllık yasaklama emri verdi. Yasaklama kararları, ikili ve şu anda iflas etmiş olan fonları tarafından "ülkenin menkul kıymetler yasalarının ihlâl edildiği" iddialarına yanıt olarak geldi.

Yasaklama kararları 13 Eylül'de yürürlüğe girdi ve Davies ile Su'nun Singapur'da düzenlenmiş faaliyetlerde bulunmalarını yasakladı. Ayrıca, ülke içinde herhangi bir sermaye piyasası hizmetleri işini yönetmeleri, yönetici olarak hizmet vermeleri veya önemli hisselere sahip olmaları da yasaklandı.

MAS'ın Davies ve Su'yu men etme kararı, 3AC ve kurucu ortaklarına yönelik kapsamlı bir soruşturmanın ardından geldi. Soruşturma sırasında MAS, Su ve Davies'e atfedilen çeşitli menkul kıymetler kanunu ihlâllerini ortaya çıkardı.

3AC tarafından yeni bir iş temsilcisi atandığı ve kurucu ortaklar tarafından merkez bankasına bildirimde bulunulmadığı iddia ediliyor. Ayrıca, kurucu ortakların düzenleyicilere yanlış bilgi verdikleri ve uygun bir risk yönetimi çerçevesinden yoksun kaldıkları öne sürülüyor.

Kripto Dünyasının Tanınmış İsimlerine Tam 9 Yıl Yasak Getirildi!

MAS'ta politika, ödemeler ve mali suçlar genel müdür yardımcısı olan Loo Siew Yee, düzenleyici kurumun Su ve Davies'in eylemlerine ilişkin ciddi endişelerini dile getirdi. 

Yee, "MAS, Bay Zhu ve Bay Davies'in MAS'ın düzenleyici gerekliliklerini açıkça göz ardı etmeleri ve yöneticilerinin görevlerini ihmal etmeleri konusunda ciddi bir görüşe sahiptir." dedi. Yee, MAS'ın bu tür suiistimallerde bulunan üst düzey yöneticilere karşı harekete geçme konusundaki kararlılığını vurguladı.

Singapur Para Otoritesi Yasaklama Emirleri

Yasaklama kararları, MAS'ın Singapur'un "finans piyasalarının bütünlüğünü korumaya ve ülkede faaliyet gösteren kişi ve kuruluşların sağlam düzenleyici standartlara uymasını sağlamaya olan bağlılığını" yansıtmaktadır. Singapur, güçlü gözetim ve uluslararası finansal düzenlemelere bağlılık konusunda itibar sahibi küresel bir finans merkezi olarak kendini kanıtlamıştır.

Kripto Dünyasının Tanınmış İsimlerine Tam 9 Yıl Yasak Getirildi!

Su ve Davies'e yönelik yaptırım kararı, kripto para ve dijital varlık alanını düzenlemeye yönelik daha geniş bir küresel çabanın ortasında geldi. Dijital varlıklar finans sektöründe önem kazandıkça, dünya çapındaki düzenleyiciler yatırımcıları korumak ve piyasa istikrarını sürdürmek için önlemler almaya istekli.

Bu gelişme, kripto para sektörü katılımcılarına mevzuata uyumun çok önemli bir husus olduğunu hatırlatmaktadır. MAS'ın 3AC'nin kurucu ortaklarına yönelik eyleminin de gösterdiği gibi, finansal otoriteler tarafından oluşturulan düzenleyici çerçeveye uyulmaması ciddi sonuçlara yol açabilir.

Kripto para sektörü hızla gelişmeye devam ediyor ve geliştikçe düzenleyici incelemelerin yoğunlaşması muhtemel. Koruma fonları ve kripto para ile ilgili işletmeler de dâhil olmak üzere piyasa katılımcıları, yasal yansımalardan kaçınmak için yürürlükteki yasa ve yönetmeliklere uyma çabalarında dikkatli olmalıdır.

Kripto Dünyasının Tanınmış İsimlerine Tam 9 Yıl Yasak Getirildi! içeriğimizle alakalı tüm SORULARINIZI aşağıda yer alan yorum alanından bizlere iletebilirsiniz. Alanında uzman analistlerimiz ve editörlerimiz, sizlerin sorularını cevaplayacaktır.
Yorumlar(0)
Major Coin Nedir? Major Coin Listesi
Rehber Banu Fırıncılar
Ayı Piyasası (Bear Market) Nedir?
Rehber Hüseyin Özlan
SEC'in Gönderdiği Wells Bildirimi (Wells Notice) Nedir?
Rehber Banu Fırıncılar
Serum (SRM) Nedir, Nasıl Alınır?
Rehber Banu Fırıncılar
Kripto Para Birimleri Neye Göre Yükselir?
Rehber Burak Atik
Binance USD (BUSD) Nedir?
Rehber Burak Atik