Anasayfa Sektörel Kripto Düzenlemesi Yokluğu, Ülkeye 53 Milyar Dolar Kaybettirdi!

Kripto Düzenlemesi Yokluğu, Ülkeye 53 Milyar Dolar Kaybettirdi!

Sektörel

Ukrayna, kripto para düzenlemesinin olmaması nedeniyle yaklaşık 53 milyar dolar kaybetti.

Kripto Düzenlemesi Yokluğu, Ülkeye 53 Milyar Dolar Kaybettirdi!

Ukraynalı kripto para borsası Kuna tarafından yaptırılan yeni bir araştırmaya göre; Ukrayna'nın devlet bütçesi, net bir düzenleyici çerçevenin olmaması nedeniyle 2016'dan bu yana vergilerden ve kripto ile ilgili diğer faaliyetlerden 52,9 milyar dolar gelir kaybetti.

Ukraine Economic Outlook ve Blockchain Association of Ukraine ile ortaklaşa yapılan araştırma, kripto piyasasının 2013'ten bu yana 331 milyar dolar değerinde "gerçek fon" akışına tanık olduğunu söylüyor.

Kuna, bu girişin Haziran 2023 sonunda piyasa değerini 1,2 trilyon dolar, 2022 zirvesinde ise 2,2 trilyon dolar arttırdığını ortaya koydu. Bu rakam, girişim ve melek anlaşmaları ile ICO'lar, IDO'lar, IEO'lar, stablecoin alımları gibi çeşitli teklifler temel alınarak hesaplanmıştır.

Ukrayna Her Yıl Yaklaşık 7,6 Milyar Dolar Kaybediyor

Kripto Düzenlemesi Yokluğu, Ülkeye 53 Milyar Dolar Kaybettirdi!

Statista'ya göre; 2016'dan bu yana Ukrayna, kripto para piyasası için düzenleyici netlik olmadan her yıl yaklaşık 7,6 milyar dolar kaybediyor. Bu da ülkenin Rusya'nın saldırısından önce askeri bütçesine harcadığından 2 milyar dolar daha fazla.

Ukraine Economic Outlook'un kurucusu ve baş ekonomisti Mykhailo Kukhar'a göre; kripto madencileri için ucuz elektrik, nüfus için yatırım araçlarının eksikliği ve Ukrayna'daki döviz araçlarının sınırlı likiditesi, kaçırılan fırsatların arkasında önemli bir rol oynadı.

Belgede, ayrıca Ukrayna'nın ayrıcalıksız fiyatlarla küresel kripto madenciliği pazar payının yüzde 16-17'sine kadarını talep edebileceği belirtiliyor. Fakat Ukrayna'nın Rusya'ya karşı savaşı sürerken rapor, bu payın yüzde 1'e düştüğünü ifade ediyor. 

Eylül 2023'ün ortalarında Ukrayna Ekonomik Güvenlik Bürosu'nun (ESB), vergiden kaçındığından şüphelenilen yerel kripto ticaret platformlarına karşı bir ön soruşturma başlattığı ve bunun ülkeye 80 milyon dolarlık vergi kaybına mâl olduğunu bildirilmişti.

Ağustos 2023'te ESB, resmî bir açıklama yayınlayarak Ukraynalı kripto para borsalarının son 10 yılda alım satım ücretlerinde 445 milyon dolar topladığını kaydetti. Büronun hesaplamalarına göre; Bitcoin (BTC), Ethereum (ETH) ve Tether (USDT) ile yapılan yurt içi işlemler, 2013'ten 2023'e kadar toplam 55 milyar dolardan fazla hacme ulaştı. 

Kripto Düzenlemesi Yokluğu, Ülkeye 53 Milyar Dolar Kaybettirdi! içeriğimizle alakalı tüm SORULARINIZI aşağıda yer alan yorum alanından bizlere iletebilirsiniz. Alanında uzman analistlerimiz ve editörlerimiz, sizlerin sorularını cevaplayacaktır.
Yorumlar(0)
Yürüdükçe Kazandıran Sweatcoin Nedir?
Rehber Banu Fırıncılar
Exen Coin (EXEN) Nedir? Nasıl Alınır?
Rehber Burak Atik
Kripto Para Grafik Okuma Rehberi
Rehber Banu Fırıncılar
GateToken (GT) Nedir? Nasıl Alınır?
Rehber Banu Fırıncılar
Trust Wallet Token (TWT) Nedir? Nasıl Alınır?
Rehber Burak Atik
Major Coin Nedir? Major Coin Listesi
Rehber Banu Fırıncılar