Anasayfa Sektörel Kripto Influencer'ları için Harekete Geçildi: Lisans Verilecek!

Kripto Influencer'ları için Harekete Geçildi: Lisans Verilecek!

Sektörel

Fransa, kripto influencer'larına lisans vermek için harekete geçti. İşte ayrıntılar...

Kripto Influencer'ları için Harekete Geçildi: Lisans Verilecek!

Fransız yetkililer, yatırımcı koruma kaygılarını gerekçe göstererek kripto para birimleri de dâhil olmak üzere finansal ürünlerle ilgilenen influencer'lar için bir lisans programı başlattı.

İki Fransız kurumu olan Autorité des Marchés Financiers (AMF) ve Autorité de Régulation Professionnelle de la Publicité (ARPP), reklamlarla ilgili en iyi uygulamaları sağlamak amacıyla influencer'lar için ortaklaşa bir eğitim programı oluşturdu.

Programın başarıyla tamamlanması, katılımcılara zorunlu olmayan bir "Sorumlu Etki Sertifikası" kazandıracak. Sertifika, ilk olarak 2021 yılında ARPP tarafından tanıtıldı ve bugüne kadar 1.000'den fazla influencer'a verildi.

Duyuruya göre sertifika, kursun ardından hisse senetleri, tahviller, ETF'ler, türevler, yatırım ürünleri ve kripto para birimleri gibi piyasalardaki influencer'lar için verilecek.

AMF Başkanı Marie-Anne Barbat-Layani; finans piyasasının doğasının, her yıl kaydedilen yaygın dolandırıcılıkların ortasında yatırımın korunması için daha sıkı bir düzenlemeye ihtiyaç duyduğunu belirtiyor.

Perakende yatırımcıları korumak bizim en önemli önceliğimizdir. Bir influencer tarafından yapılan bir yayın için ödeme yapılıyorsa, kamuoyu bilgilendirilmelidir. Finans son derece düzenlenmiş bir sektördür ve yatırım iletişimleri kurallara uygun, açık, doğru, yanıltıcı olmayan ve dengeli olmalıdır. Görünen o ki bazı influencer'lar bunun farkında değil.

Layanu, bu hamlenin alanı profesyonelleştireceğini ve daha tekdüze hale getireceğini de sözlerine ekledi. ARPP Genel Müdürü Stephane Martin ise bu adımın tüm taraflar için faydalı olduğunu vurguladı.

ARPP, tüketiciler-vatandaşlar ve profesyoneller yararına adil, doğru, sağlıklı ve sorumlu reklamcılığı teşvik etme yönündeki yasal misyonunun bir parçası olarak, önleme faaliyetlerine ve içerik üreticilerinin ticari etki faaliyetleri bağlamında ihtiyaç duydukları eğitime katkıda bulunan Sorumlu Etki Sertifikası'nı oluşturmuştur.

Kursu geçmek ve sertifika almak için influencer'ların toplam 25 çoktan seçmeli sorudan yüzde 75 puan alması gerekiyor.

Kripto Influencer'ları için Harekete Geçildi: Lisans Verilecek!

Yetkililer, Influencer'ları Kontrol Etmek için Adım Attılar

Dijital varlık piyasasının dikkate değer bir özelliği, ürünler etrafında benimsenmeyi teşvik etmek için kripto influencer'larının artan popülaritesidir.

Çoğu influencer'a yöneltilen önemli bir eleştiri, platformun verimliliğini ve yatırımcı varlıklarının kaybına yol açan düzenleyici gerekliliklerini test etmek için gerekli özenin gösterilmemesidir.

Haziran ayında TikTok influencerı, suçunu kabul etti ve söz konusu ismin, 1,2 milyon dolarlık Bitcoin (BTC) ile itibari para ve diğer varlıklardan vazgeçmesi emredildi.

Kim Kardashian gibi ünlüler de kayıt dışı bir kripto ürününü tanıttıkları için Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu'nun (SEC) düzenleyici ağı altına girmiştir.

SEC'e göre; Kardashian, ücretli kripto reklamı için 1,26 milyon dolar para cezasına çarptırıldı ve daha fazla düzenleyiciyi bu eğilimi engellemek için yeni teknikler geliştirmeye itti.

İngiltere'de yetkililer, hileli bulunması halinde kripto promosyonlarının büyük para cezalarıyla birlikte iki yıl hapis cezasına çarptırılabileceği konusunda defalarca uyarıda bulundu. Mayıs ayında Fransız Senatosu, kripto şirketlerine ürün tanıtımları için sosyal medya fenomenlerini işe alma izni verdi.

Kaynak: Cryptonews

Kripto Influencer'ları için Harekete Geçildi: Lisans Verilecek! içeriğimizle alakalı tüm SORULARINIZI aşağıda yer alan yorum alanından bizlere iletebilirsiniz. Alanında uzman analistlerimiz ve editörlerimiz, sizlerin sorularını cevaplayacaktır.
Yorumlar(0)
Exen Coin (EXEN) Nedir? Nasıl Alınır?
Rehber Burak Atik
GateToken (GT) Nedir? Nasıl Alınır?
Rehber Banu Fırıncılar
Trust Wallet Token (TWT) Nedir? Nasıl Alınır?
Rehber Burak Atik
Major Coin Nedir? Major Coin Listesi
Rehber Banu Fırıncılar
BitTorrent (BTT) Nedir, Nasıl Alınır?
Rehber Burak Atik
En İyi ve Güvenilir Kripto Para Borsası Hangisi?
Rehber Hüseyin Özlan