Anasayfa Sektörel Kripto Madencilerine Kosta Rika Desteği!

Kripto Madencilerine Kosta Rika Desteği!

Sektörel

Kosta Rika’da bulunan bir hidroelektrik santrali, kripto madenciliği işlemlerini kolaylaştırmak için yeniden dizayn edildi.

Kripto Madencilerine Kosta Rika Desteği!

Kripto piyasası ile ilgili son zamanlarda en fazla tartışma yaratan konu başlıklarından biri kripto madenciliği oldu. Madencilik sırasında bilgisayarların CPU ve GPU güçlerinin kullanılması, enerji sarfiyatını üst seviyeye çıkarıyor. Bitcoin gibi bazı kripto paraların madenciliği için bu işlem için özelleştirilmiş ASIC devreleri kullanılıyor. Bu makineler, madencilik işlemlerini kolaylaştırıyor ancak muazzam miktarda elektrik harcıyor. Kripto işlemlerinin blockchain ağlarındaki bloklara kaydetme işlemi olan kripto madenciliğinin yol açtığı elektrik israfı, çok sayıda çevre kuruluşunun tepkisini çekiyor. 

Hidroelektrik Santralinden Güç Sağlanacak

Çin, Kosova, Irak, Mısır ve Katar gibi ülkeler, yoğun elektrik enerjisi tüketildiği gerekçesi ile kripto madenciliğini yasakladı. Kosta Rika’da ise tam tersine madencilik işlemlerini kolaylaştırmak için çeşitli girişimler hayata geçiriliyor. Ülkenin başkenti San Jose yakınlarında yer alan bir hidroelektrik santrali, kripto madencilik işlemlerinin daha kolay yapılabilmesi için yeniden dizayn edildi. Bu santralde üretilen enerjinin, bazı kripto madenciliği işletmelerine güç sağlayacağı kaydedildi.

Çin hükümetinin kripto madenciliğini yasaklaması, madencilerin yeni topraklar aramasına neden oldu. Pek çok kripto madenciliği işletmesi; geniş toprakları, su kaynaklarının fazlalığı ve hükümetin ılımlı politikaları nedeniyle Orta Amerika ülkesi olan Kosta Rika’ya taşındı. Güçlü internet bağlantısı ve yenilenebilir temiz enerji sunan ülke, kripto madenciliği merkezlerinden birine dönüştü.

Kripto madencilerine güç sağlayacak hidroelektrik santral, Poas Nehri’nin yanında bulunuyor. Santralin yaklaşık değerinin 14 milyon dolar olduğu söyleniyor. Santralin sahibi olan aile şirketinin, kripto madenciliği yapılan bilgisayarların muhafaza edileceği tesislerin inşası için 500 bin dolarlık harcama yaptığı öğrenildi. 

Kripto Madencilerine Kosta Rika Desteği!

“Başlangıçta Şüpheciydim”

Tesisin başkanı olan Eduardo Kooper, “Başlangıçta kripto madenciliği işlerine şüpheyle yaklaşıyordum. Çünkü harcanan elektrik miktarının fazla olduğunu duyuyordum. İşe girişince elde ettiğimiz kâr yüzdesinin çok daha fazla olduğunu gördük. Bence hükümet, kripto madenciliği işlemleri için daha uygun şartlar sunmalı. Bol ve yenilenebilir enerjiye sahip olan Orta Amerika, neden kripto madenciliğinin merkezi olmasın?” dedi.

Kripto Madenciliği Haberleri

Kripto madenciliği ile ilgili son zamanlarda çok sayıda olumsuz haber geliyor. Dünyanın en önemli kripto madenciliği merkezlerinden biri olan Kazakistan’da yaşanan şiddet olayları nedeniyle hashrate oranı düştü. Bitcoin’de yaşanan son düşüşlerin nedenlerinden birinin de bu durum olduğu iddia ediliyor. Öte yandan enerji sıkıntıları ile boğuşan Kosova, kripto madenciliğine yasaklama getirdi. Bazı adreslere baskın yapan Kosova polisi, çok sayıda madencilik makinesine el koydu.

Kripto Madencilerine Kosta Rika Desteği! içeriğimizle alakalı tüm SORULARINIZI aşağıda yer alan yorum alanından bizlere iletebilirsiniz. Alanında uzman analistlerimiz ve editörlerimiz, sizlerin sorularını cevaplayacaktır.
Haber Hakkında Bir İfade Bırak
Yorumlar(0)
Koinbox Lounge
Ethereum Madenciliği (Mining) Nedir? Nasıl Yapılır?
Rehber Banu Fırıncılar
BitTorrent (BTT) Nedir, Nasıl Alınır?
Rehber Burak Atik
Holo (HOT) Nedir?
Rehber Burak Atik
Blockchain Teknolojisi Nedir?
Rehber Banu Fırıncılar
Binance Nedir? Binance Güvenilir mi?
Rehber Burak Atik
Avalanche Coin (AVAX) Nedir? Nasıl Alınır?
Rehber Burak Atik