Kripto Para Haberleri

Kripto para alım ve satımı nedeniyle hapse girebilir miyiz?

Ülkemizde kripto para vergilendirmelerine girmeden önce kripto paraların bir bakıma vergiye tabii olduğu ABD’ye bakalım.

Bitcoin gibi sanal para birimleri hem dünya genelinde hem ABD Gelir İdaresi (IRS) için ilgi konusu olmaya devam ediyor. 2019’da IRS, belgelerine ek gelir ve gelire ayarlamalarına ilk kez benzersiz bir soru ekledi:

“2019 boyunca herhangi bir zamanda sanal para aldınız, sattınız, gönderdiniz, takas ettiniz mi veya herhangi bir sanal para biriminde herhangi bir finansal çıkar elde ettiniz mi?” Bu sorudan sonra, ABD’li vergi mükellefinin “evet” veya “hayır” seçeneğini işaretlemesi gerekiyor.

Bitcoin

ABD Gelir İdaresi 2020 vergi yılı için daha fazla Amerikalıya aynı soruyu sormayı planlıyor. Yani, yukarıdaki aynı soru çok daha fazla Amerikalı’ya sorulacak. IRS böylece vergi mükelleflerinin kripto para varlıkları ve işlemleri hakkında daha fazla bilgi almayı amaçlıyor.

ABD Gelir İdaresi daha önce yayınladığı Ücretliler ve Serbest Meslek Sahibi Bireyler için Toplama Bilgi Beyanı adlı bir belgede vergi mükellefinden özellikle, “Sahip olduğunuz veya mali çıkarınızın olduğu tüm sanal para birimlerini (ör. Bitcoin, Ethereum, Litecoin, Ripple gibi) listeleyin ve her sanal para biriminin bulunduğu cüzdanın kamu anahtarını yazın.” der.

Tüm bu gelişmelerin ışığında, ABD’li vergi mükellefleri IRS’in bu belgesinde “evet” kutusunu işaretlemesi gerekirken “hayır” kutusunu işaretler ise hapse girebilir…

Türkiye’de kripto para vergileri var mı?

Ülkemizde kripto paralar ile gelir elde etmek iki şekilde yapılmaktadır. İlki kripto para borsalarından yapılan alım ve satımlar. İkincisi kripto para ve nakit paranın aracı olmadan fiziki bir şekilde el değiştirmesidir.

Kripto para borsalarında işlem yapılan kişiler bahsedilen borsa Türkiye kaynaklı ise bu kişilerin kripto para alım ve satımından elde ettiği gelir tespit edilebilir. Kripto para borsası yurt dışı kaynaklı ise bu borsa Türkiye hükumetine bilgi vermek zorunda değildir.

Türkiye’de Bitcoin Kabul Eden Yerler

Kripto para borsalarında işlem yapmadan kripto para ticareti yapan kişilerin kimliği tespit edilemeyeceğinden dolayı bu konuda açıklık vardır.

Borsalarda kripto paralardan kazanç elde edilirse kripto paraların emtia olarak ve kripto para borsalarının emtia olarak düşünüldüğü tahmin edilmektedir. GVK Geçici 67/1-a. maddesindeki gibi elde edilen kazançların borsalar tarafından bildirilmesi vergilendirme açısından en etkili çözümdür. Ancak ülkemizde kripto para borsaları vergi soruşturmalarının yasal dayanağı olmadığını ve “kripto para” teriminin yukarıda bahsedilen madde kapsamına girmediğini söyleyebilir.

Kripto paralar ve katma değer vergisi

KDV Kanunu’nun 1. maddesi ülkemizde gerçekleşen ticari, sınai, zirai faaliyet ve serbest meslek faaliyeti çerçevesinde yapılan teslim ve hizmetlerin vergiye tabi olduğu yazar. Dolaysıyla kripto paralar ister ticari olsun ister serbest meslek kapsamına girsin her türlü KDV’ye tabi olacaktır.

Türkiye’de kripto paraların vergilendirilmesinde görülebilecek sorunlar

  • Kripto para işlemlerinin yapıldığı hesapların cüzdanlarının kamu anahtarlarının kripto para borsalarında olmaması ile kimlik tespiti yapılamaması.
  • Kripto para madenciliği yapan kişilerin çıkardıkları kripto paraları satmadığı durumlarda ne kadar kripto paraya sahip olduğunun tespit edilememesi.
  • Kripto para hesap cüzdanlarının kayıt dışı olarak el değiştirebilir olması.
  • Yeni kripto paraların piyasaya katılması ve bu kripto paraların herhangi bir resmi merkezi kuruluş tarafından üstlenilmemesi.
Bitcoin

Bitcoin ve kripto para vergilerinde son güncellemeler

29 Eylül 2020’de 3030 sayılı Cumhurbaşkanlığı kararı Resmi gazetede yayınlandı. Bu kararda, “Sanal varlıklar ile yapılan işlemlerin vergilendirileceğine dair çalışmaların olduğu ve bu çalışmaların devam edeceği” ifadesi geçti.

Türkiye Maliye Bakanlığının 2021 ve 2012 yıllarını içine alan orta vadeli programına göre;

Dijital olarak alınıp satılabilen ve transfer edilebilen, dijital bir değeri temsil eden sanal varlıklar kullanılarak yapılan işlemlerin vergilendirilmesine yönelik çalışmalar sürdürülecek, bu varlıkların suçun finansmanın kullanılmasının önlenmesine yönelik bir takip mekanizması tesis edilecektir.

Kripto para borsası Coinbase’in geçtiğimiz aylarda yayınladığı şeffalık raporunda Türkiye’nin borsadan bilgi istediği ortaya çıktı. 1 Ocak ve 30 Haziran 2020 dönemi arasında Türkiye, Coinbase’den bir seferde bir ya da birden fazla kullanıcı hakkında bilgi istedi. Borsanın hükumetimize istediği bilgiyi verip vermediği yada bu bilgiyi isteme nedeninin ne olduğu hala bilinmemektedir.

Content Protection by DMCA.com

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu