Anasayfa Rehber Kripto Para Ayı Marketinde Kazanmak İçin 4 İpucu

Kripto Para Ayı Marketinde Kazanmak İçin 4 İpucu

Rehber

Ayı piyasasında para kazanmak için neler yapmanız gerekiyor? İşte konu ile ilgili dikkat çeken tüm ayrıntılar...

Kripto Para Ayı Marketinde Kazanmak İçin 4 İpucu

Kripto Para Ayı Piyasası Nedir?

Ayı piyasası, kripto para birimlerinin değerinin minimum yüzde 20 düşüş yaşadığı ve düşüş yaşamayı sürdürdüğü piyasa olarak karşımıza çıkıyor. Buna 2017 yılının Aralık ayında yaşanan kripto çöküşünü örnek olarak verebiliriz. Bitcoin (BTC) fiyatı, söz konusu çöküş esnasında birkaç gün içerisinde 20,000 dolar seviyesinden 3,200 dolar seviyesine kadar gerilemiştir.

Ayı piyasası, önceki yüksek seviyelerden gelen yüzde 20 ya da daha fazla düşüş ile nitelendiriliyor. Bu nedenle fiyatlar düşük oluyor ve durmaksızın da düşüyor. Düşüş trendi aynı şekilde yatırımcıların bakış açısını etkilerken daha fazla düşüş formasyonunu devam ettiriyor. Peki, "ayı" kavramının nereden geldiğini biliyor musunuz? Bu kavramın, bir ayının dövüş stilinden geldiği düşünülüyor. Yüksekten başlayan ayı, daha sonra pençelerini aşağı doğru indirerek ve bütün ağırlığını aşağı doğru iterek saldırıyor.  

Ayı piyasası esnasında ekonominin, işsizlik oranlarının yüksek olmasından dolayı yavaşladığını görüyoruz. Bu şartlar; piyasa balonlarının patlamasından, jeopolitik krizlerin ortaya çıkmasından, zayıf ekonomi politikalarının yürütülmesinden ve doğal afetlerin yaşanmasından kaynaklanabiliyor. Boğa koşularının aksine genel iyimserlik ve güven yokluğu çekilen ayı piyasası esnasında - özellikle de en aşağı noktada kripto traderları varlık satın almayı hedefliyorlar.  

Ayı piyasasının ne zaman biteceğini kesin bir şekilde belirlemek güç olabiliyor. Bu yüzden yatırımcılar için risk almak ve toparlanabilecek ya da toparlanamayacak düşük değerli bir kripto satın almak zor hale gelebiliyor.  

Bir kripto para birimine ya da hisse senedine ilişkin olumsuz şartlar konusunda haberler alındığı zaman fiyatlar genel olarak düşüyor. Daha fazla insan, aşağı yönlü sarmaldan dolayı yakın zamanda daha kötü haberlerin alınacağına inanarak ve en kötüsü için hazır olmayı hedefleyerek yatırımlarını erteliyor. 

Panik nedeniyle varlıklarını satan bazı insanların düşüş trendini daha da artırdıkları fark ediliyor. Ayı piyasaları en sonunda durgunlaşma eğiliminde oluyor. Yavaş yavaş güven kazanmaya başlayan yatırımcılar tarafından yeni bir boğa döngüsünün önü açılıyor.

Ayı piyasasında kaldıraçlı gerçekleştireceğiniz işlemler için mutlaka stop loss seviyelerini belirlemeniz gerekiyor. Aksi takdirde önemli ölçüde kayıp ile karşı karşıya gelebilirsiniz. Kısa pozisyon açarak aşağı yönlü hareketlerden kazanç sağlayabilirsiniz.  

Kripto Para Ayı Piyasası Nasıl Başlar?

Kripto Para Ayı Marketinde Kazanmak İçin 4 İpucu

Fiyatlandırmada görülen düşüş trendi, genel olarak bir ayı piyasasının başlamasına yol açabiliyor. Fiyatlar düşmeyi sürdürürken yatırımcıların fiyatların iyileşeceğine yönelik güvenleri ortadan kalkıyor. Bu da daha fazla düşüş trendini beraberinde getiriyor. Yavaş ilerleyen ekonomiler, salgın hastalıklar, siyasi krizler, savaşlar vb. gibi küresel nedenlerden dolayı ayı piyasası başlayabiliyor. Devlet müdahalesi nedeniyle de ayı piyasası ortaya çıkabiliyor.

Kripto endüstrisinde önceki trendleri göz önünde bulundurarak ayı piyasasının ne zaman belireceğini öngörmek çok daha güç oluyor. Hisse senedi piyasası, yatırımcılar ve analistler tarafından atıfta bulunulabilecek onlarca yıllık verilere sahip görünüyor. Kripto para piyasasının ise nispeten genç olduğunu ifade edebiliriz.  

Ayı piyasasının sebepleri çeşitlilik gösterebiliyor ancak bunun ne zaman başlayacağına ilişkin çeşitli ortak belirtilerden söz edebiliriz. İşte o belirtilerden bazıları:

  • Geleneksel finanstan gelen olumsuz düşünceler

JPMorgan CEO'su Jamie Dimon, 2017 yılında Bitcoin'in dolandırıcılık olduğunu ileri sürmüştür. Dimon, söz konusu kripto para birimini satın alan kişilerin "akıllı olduklarının düşünülemeyeceğini" söyleyecek kadar ileri gitmiştir. Bunun üzerine BTC fiyatının tepetaklak oluşuna tanıklık edilmiştir.

  • Daha düşük işlem hacmi

Bu, piyasada mevcut olan belirsizlik sebebiyle insanların coinlerini ellerinde tutmaya başladıkları manasına geliyor.

  • Backwardation

Bir dayanak varlığın güncel fiyatının, vadeli işlemler piyasasında işlem gören fiyatlara kıyasla daha yüksek olduğu zamandır. 

  • Ölüm kesişimi (Death Cross)

Son fiyat zayıflığını yansıtan bir piyasa grafiği formasyonudur. Kısa vadeli hareketli ortalamanın, uzun vadeli hareketli ortalamanın altına düşmesini ifade ediyor. Yakından takip edilen hareketli ortalamalar 50 günlük ve 200 günlük olarak ön plana çıkıyor. Cross genel olarak çapraz anlamında kullanılsa da burada kesişim olarak anılıyor

  • Düzenleyici kurumlardan gelen müdahale

Çin hükûmeti tarafından kripto yazılımı ve madenciliği ile ilgili getirilen kısıtlamaları örnek olarak gösterebiliriz. Böyle müdahaleler, çok sayıda madencilik operasyonunu etkisiz hale getirerek kayda değer bir belirsizliğe yol açıyor.

  • Federal fon oranlarında yaşanan değişiklikler

Federal Açık Piyasa Komitesinin belirlediği hedef faiz oranını ifade ediyor. Bu hedef, ticari bankaların bir gecede fazla rezervlerini birbirleri arasında ödünç verdikleri ve ödünç aldıkları orandır.

Kripto Para Ayı ve Boğa Piyasası Arasındaki Farklar Nelerdir?

Kripto Para Ayı Marketinde Kazanmak İçin 4 İpucu

Bir boğa piyasasında zayıf arzın ortasında kripto para birimlerine yönelik talep güçlü oluyor. Birçok yatırımcı kripto para satın almayı hedeflerken çok az sayıda yatırımcı bu varlıklardan ayrılmaya istekli oluyor. Yatırımcılar mevcut olanı satın almak amacıyla rekabet içerisine giriyorlar. Bu da fiyatların daha çok yükselmesini sağlıyor. Ayı piyasasında çoğu insan alımdan daha çok satım yapıyor. Talep, arza kıyasla daha düşük oluyor. Bu da fiyatların daha çok düşmesine yol açıyor.  

Yükselen Gayri Safi Yurt İçi Hasıla (GSYİH), boğa piyasasını beraberinde getiriyor. Düşen GSYİH ise ayı piyasasının başladığını gösteriyor. GSYİH, genellikle şirketlerin gelir artışları ve çalışanların maaş artışları ile beraber yükseliyor. Bu da tüketici harcamalarının artmasını sağlıyor. Şirketlerin gelirlerinin zayıf olması ve maaşların düşük ya da durgun olması halinde ise GSYİH düşüyor. Ayı piyasaları çoğunlukla ekonomik resesyonlara eşlik ederken GSYİH de peş peşe iki çeyrek boyunca düşüyor.  

Ayı piyasası zayıf bir ekonomi ile ilişkilendiriliyor. İşletmelerin gelir hedeflerini yerine getirememeleri ve tüketicilerin yeterli seviyede harcama yapmamaları halinde kârlar düşüyor. Bu da ekonomi üzerinde olumsuz bir etkiye sahip oluyor. Aynı yaklaşım, insanların şartlardan dolayı alım satım ya da yatırım gerçekleştirmekten uzak durduğu kripto ve hisse senetlerini de etkiliyor. Boğa piyasası ise tüketici harcamalarının daha yüksek olduğu ve kârların daha önemli hale geldiği güçlü bir ekonomi ile ilişkilendiriliyor. Boğa koşuları esnasında kripto ve hisse senedi ticareti de artıyor.

Kripto Para Ayı Piyasasında Nasıl Para Kazanılır?

Kripto Para Ayı Marketinde Kazanmak İçin 4 İpucu

Ayı piyasasında para kazanmak için bazı yöntemler aşağıdaki gibidir:

  • Dolar Maliyet Ortalaması ile Dipten Alım Yapma

Ayı piyasasında favori kripto tokenlerinizi dip fiyattan biriktirebilirsiniz. Bu nedenle fiyatların çok yüksek olduğu boğa dönemine kıyasla düşüş döneminde yatırım yapmak çok önemlidir. "Dipten almak", piyasa düşüş dönemine girdiği zaman satın almak için yaygın olarak kullanılan bir ifadedir. Dolar Maliyet Ortalaması (DCA), belirli bir süre boyunca küçük miktarlarda bir kripto token satın aldığınız bir stratejidir.

100,000 dolar değerinde Ethereum (ETH) yatırımı yapmak istiyorsanız bunu birkaç satın alma işlemine bölebilirsiniz. 100 gün boyunca günlük 1,000 dolar değerinde ETH satın alabilirsiniz. Bu, fiyat volatilitesinin etkisini azaltırken uzun vadede yatırım maliyetinizin ortalamasını almanızı sağlayacaktır. Söz konusu strateji, yatırım sürecinize disiplin getirirken favori kripto tokenlerinize küçük bir miktar para yatırmaya devam edecektir.  

  • Açığa Satış

Açığa satış, ayı piyasasında para kazanmanın en popüler yöntemlerinden biridir. Bu, sahip olmadığınız zaman bile bir varlığı satmaya yönelik uygulayabileceğiniz bir ticaret stratejisidir. Her alım satım ya da yatırım faaliyetinin basit bir kuralı vardır: Dipten al ve tepeden sat. Açığa satışta ise önce satıp sonra alıyorsunuz. Kripto para biriminin fiyatının gelecekte mevcut fiyatına göre daha düşük olacağına dair bir beklentiniz oluyor.  

Diyelim ki ETH fiyatı düşüş trendinde ve şu anda 1,500 dolardan el değiştiriyor ancak siz 1,000 dolara düşeceğini tahmin ediyorsunuz. ETH'yi 1,500 dolardan açığa satıyorsunuz ve fiyat 1,000 dolara düştüğü zaman da satın alıyorsunuz. Böylece bu işlemden 500 dolar kazanıyorsunuz.  

  • Kripto Birikimi ve Lending

Bir ayı piyasasında yatırımlarınız kayıp altındayken birikim ya da lending (borç verme), kripto yatırımlarınızdan pasif gelir sağlamanın ideal bir yoludur. Söz konusu stratejiler, şu şekilde fayda sağlıyor: Sadece varlıklarınızı bir platforma ya da protokole yatırdığınız için ücretsiz bir kripto para alıyorsunuz. Bu da ayı piyasası sebebiyle ortaya çıkan kayıpları karşılamanıza imkân tanıyor.  

Birikim, fonlarınızı bekletmenize ve onlardan faiz kazanmanıza katkıda bulunuyor. Çok sayıda borsa tarafından bu tür hizmetler sağlanıyor. Birikim özellikleri hem merkezi hem de merkeziyetsiz ekosistemlerde görülüyor. Bunun dışında faiz kazanmak için kripto varlıklarınızı ödünç verebilirsiniz. Bunu güvenilir platformlarda yapmalısınız. Platformun sadece borçludan yeterli teminat aldıktan sonra borç vermesini sağlamalısınız. Popüler kripto lending platformları arasında NEXO, AAVE, Compound ve MakerDAO yer alıyor.

  • Staking

Staking, kripto varlıklarınızdan pasif ödüller kazanmanızın başka bir yöntemidir. Kripto varlıklarınızı bir platforma kilitliyorsunuz. Platform da sizi daha fazla token ile ödüllendiriyor.  

Kripto varlıklarınızı bir ayı piyasasında stake etmenizin faydaları şöyledir: Ücretsiz olarak kripto tokenleri alırsınız. Ayı safhasından kaynaklanan kayıplarınız karşılanabilir. Fonlarınız bir platformda kilitlenir ve böylece panik satışından uzak kalırsınız.  

Ayı piyasasında para kazanmak için temel olarak yukarıdaki yöntemlerden faydalanabilirsiniz. Bunların dışında likidite madenciliği gibi yöntemleri de kullanabilirsiniz.  

Kripto Para Ayı Marketinde Kazanmak İçin 4 İpucu içeriğimizle alakalı tüm SORULARINIZI aşağıda yer alan yorum alanından bizlere iletebilirsiniz. Alanında uzman analistlerimiz ve editörlerimiz, sizlerin sorularını cevaplayacaktır.
Yorumlar(0)