Coin Rehberi

Kripto Para Birimleri Neye Göre Düşer?

Kripto para sektörü, Bitcoin önderliğinde popülerliğini sürdürürken, ortaya çıkan altcoinler ile de kripto para birimlerinde gün geçtik artış yaşanır. Yatırım yapma amacında olanların, bu kripto paraların neye göre düşüş gösterdiği konusundaki merakı da güncelliğini koruyor. Bu konu hakkında merak edilen bütün detaylara yazımızda yer verdik…

Kripto Para Birimleri Nedir?

Kripto para birimler, kriptografik birtakım protokoller ile şifreleme yapılmış, tamamen sanal olan dijital para birimleridir. Gerçek para birimlerinden en büyük farkı ise tamamen merkeziyetsiz olmaları ve hiçbir otorite veya merkez tarafından kontrol edilmiyor olmalarıdır.

Kripto Para Birimleri Neye Göre Düşer?

https://www.google.com/finance

Kripto Para Neye Yarar?

Kripto paralar, insanların değerli varlıklarını saklamak adına duyduğu güvensizliği ortadan kaldırmaya yarar. Bir merkez tarafından yönetilmediklerinden dolayı, varlıklara el konulması veya dondurulması gibi problemlerle karşılaşmayan insanlar, gerçek para birimlerinde duydukları endişeleri, kripto paralarda yaşamazlar. Bunun yanı sıra kripto paralar, transfer işlemlerinde aracı aranması gerekliliğini de ortadan kaldırır. Tamamen dijital cüzdanların birbirleri arasında yapılabilen bu transferlerde, üçüncü bir tarafa ihtiyaç kalmaz.

Bu İçeriğimizi Mutlaka Okumalısınız!!  Çevrim Dışı Kripto Para Staking Nedir?

Kripto Para Birimlerinin Düşmesinde Neler Etkilidir?

Kripto paraların düşüş trendinde olmasındaki en büyük etken, hiç kuşkusuz arz fazlalığı yaşamasıdır. Eğer bir kripto para, gördüğü talebin üzerinde bir arza sahipse, fiyatı büyük oranda düşüş yaşar.

Bunun yanı sıra bir kripto paranın adının çeşitli skandallar ile birlikte anılması veya o kripto para hakkında olumsuz haberlerin basına yansıması, fiyatının düşmesinde doğrudan etki sahibi olur. Ayrıca, kripto paraların güvenlik sistemlerinde açık ortaya çıkması veya güvenliğine dair olumsuz yorumların çoğalması da fiyatının düşmesine neden olur.

Kripto Para Birimleri Neye Göre Yükselir?

Kripto para birimlerinin arzın artışına bağlı olarak azaldığını belirtmiştik. Fiyatının artması ise bunun tam tersi olarak, arzın düşük, talebin ise yüksek olmasından kaynaklanır. Bir kripto paraya talip olan yatırımcı sayısı ne kadar fazla olursa fiyatı da o kadar yüksek olur.

Ayrıca, bir kripto para hakkında uzman kişiler tarafından yapılan olumlu yorumlar, basında yer alan güven verici haberler gibi etkenler de fiyatının artmasına yol açar. Basit bir örnek vermek gerekirse, Avustralya tarafından Bitcoin’in resmileştirileceği haberlerinin ortaya çıkması ile birlikte, Bitcoin fiyatının önemli ölçüde arttığı görülmüştü.

Bu İçeriğimizi Mutlaka Okumalısınız!!  Kripto paraları kötüleyenlerin sayısı artacak

Kripto Para Birimleri Neye Göre Düşer?

Kripto Para Birimlerinin Değerleri Neden Değişir?

Kripto para birimleri, gösterdiği değişimlerde en fazla arz ve talepten etkilenir. Arzın fazla olduğu kripto paralar azalma trendinde olurlar. Bunun tam tersi olarak talep miktarı yüksek kripto paralar ise fiyat artışı yaşarlar. Ayrıca, yukarıda bahsettiklerimiz ve verdiğimiz örnekler doğrultusunda, kripto paralar hakkında ortaya çıkan olumlu, olumsuz her türlü gelişme, fiyat değişimlerinde büyük rol oynar.

Kripto Para Birimlerinin Fiyatları Nasıl Belirlenir?

Kripto para birimlerinin fiyatlarının belirlenmesinde aktif olarak rol oynayan faktörler arz ve taleptir. Ekonomide temel prensiplerden biri olarak kabul edilen arz ve talep, fiyatların belirlenmesinde de baş rolü oynarlar. Eğer bir kripto para arzı sınırlı sayıda olursa, göreceği talep fazla olacaktır. Bu da fiyatının artış yaşamasını sağlar. Tam tersi olarak arzı, gördüğü talebin üzerinde ise fiyatı düşüşte olur.

Bitcoin Fiyatı Nasıl Belirlenir?

Bitcoin fiyatı da kripto para birimleri geneli için verdiğimiz bilgiler dahilindedir ve arz-talep durumuna göre belirlenir. Herhangi bir sabit değere sahip olmayan Bitcoin de arzın artmasıyla düşüşe, talebin artmasıyla artışa geçer. Toplam arzı 21 milyon olan Bitcoin’in, bu hedefe gittikçe yaklaşması durumunda, göreceği talep artacağı için fiyatı da artabilir.

Bu İçeriğimizi Mutlaka Okumalısınız!!  Decentraland Coin (MANA) Yorum ve Tahminleri 2021

Buna ek olarak Bitcoin için yukarıda vermiş olduğumuz Avustralya’nın resmileştireceği haberleri gibi medyada yer alan spekülasyonlar da fiyatının olumlu veya olumsuz anlamda etkilenmesinde rol oynar.

“Bitcoin Boğa Sezonu Nedir? Ne Zaman Başlar?” adlı rehberimizi okumak için: https://www.koinbox.net/bitcoin-boga-sezonu-nedir-ne-zaman-baslar/

İçeriğimizin kalitesi nasıl ?
[Toplam oy: Puan: ]
Content Protection by DMCA.com

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu