Kripto para birimleri ve düzenlemenin zorluğu

2 Dakikada Okunabilir


Dünyanın önde gelen dijital para biriminin hızlı yükselişine rağmen, Britanya’da (İngiltere * Birleşik Krallık) yasal düzenlemelere sahip olmayan gelişmiş bir ülkedir. Bu yazıda, dijital para birimi için yeterli bir düzenleyici çerçeve oluşturmanın karmaşıklığını beş aşamada araştıracağız.

1. Birleşik Krallık’ta Kripto Para Düzenlemesi Eksikliği

Bunlardan ilki, İngiltere’nin kripto düzenlemelerinin olmamasından kaynaklanan boşluğun arttığını ve bu boşluktan bazı kötü niyetli kimseler tarafından yararlanıldığı konusudur.

2. Bitcoin’in Doğası

Bu nokta, dijital para biriminin spekülatif ve garip doğasına ilişkindir. Bitcoin’in ortaya çıkışı, anonim bir yaratıcı, karmaşık matematik ve çeşitli nedenlere bağlı olarak düzenleme yapmak ve bu düzenlemeleri uygulamak için oldukça zorlayıcı olan bir takım endişelere sebep olmaktadır.

3. Uyumluluk Sorunu

Dijital para biriminin sabit veya sabite yakın bir değeri olmadığı için mevcut finans sistemine entegre edilmesi riskli bir karardır ve kabul edilmeyecektir. İngiltere yönetimi de bunu bilerek hareket eden ülkelerin başındadır.

Tüm BTC işlemlerinin evrensel olarak görülebilen paylaşılan bir deftere kaydedilmesine rağmen, Bitcoin’lerin müşterilerin dijital cüzdanlarına yerleştirildiği zaman takip etmek çok fazla zordur ve bunu ancak istihbarat kurumları çözebilir. Tek bir Bitcoin birimini tanımlamanın bir yolu olmadığında, Bitcoin kripto para biriminin izini sürmek ve bir cüzdanın sahibini başarıyla takip etmek neredeyse imkansızdır.

4. Küresel Düzenleyiciler

Dördüncü neden, yabancı ülkelerde çok belirgin hale gelen Bitcoin ve diğer dijital para birimlerinin dahil edilmesi için düzenleyici çerçevelerin önemini ele almaktadır.

ABD’de, Bitcoin işlemlerinin kanun kapsamında olduğundan emin olmak için birkaç devlet kurumu görevlendirilmiştir. Bununla birlikte, bir Florida mahkemesi geçen yıl Bitcoin’in para olarak sınıflandırılmasının asla uygun olmadığına karar vermiştir.

5. Yeni Mevzuatlar

Yeni bir takım düzenlemeler vardır ancak mevzuatlar kripto para birimi yatırımcılarını kısıtlamak veya kripto para birimi yasaları oluşturmayı eğer bir tehdit olarak görülmez ise ve yetkililerce özel olarak herhangi bir nedenden dolayı gerekli görülmez ise düzenlenmesine gerek olmadığını doğrulamaktadır. 

Dijital para biriminin hızla değişen değeri ne kadar fazla tepki çekse de yatırımcıların kısa zaman içerisinde bu kadar fazla kripto para alması hükümetlerinde bazı adımlar atmasına ne kadar düzenlemek zor da olsa neden olabilir.


İçeriğe Nasıl Tepki Verdiniz?

Kızgın Kızgın
282
Kızgın
Şaşkın Şaşkın
282
Şaşkın
Lol Lol
403
Lol
Harika Harika
282
Harika
Korkunç Korkunç
242
Korkunç
Uğur Acar
28 yaşındayım, 6 senedir gazetecilik yapıyorum ve kripto para yatırımcısı olmamdan ötürü Bitcoin haberleri konusunda yazılarımı okuyucular ile buluşturuyorum. İngilizce biliyorum ve sürekli fotoğraf çekmek hobilerimden sadece bazıları.
error: Kopyalama Engellendi!