Dikkat Çekenler

Kripto Para Birimlerine Yatırım Yapmadan Önce Dikkat Edilmesi Gereken 5 Önemli Husus

Kripto para birimlerine yatırım yapmak tartışmalı ve çok konuşulan bir konu haline geldi. Yatırım için en büyük argümanlardan biri, kripto paraların oynaklığı ve eşsiz getiri potansiyelidir. Yine de bunlar kripto para birimlerine yatırım yapmamanızı gösteren bir şey değildir. İlk yatırımınızı yapmadan önce yapılması gereken birkaç husus var.

Yatırım Yapmadan Önce Dikkat Edilmesi Gereken 5 Önemli Husus

Kripto para birimlerine ilk yatırımınızı yapmadan önce dikkat edilmesi gereken birkaç husus vardır. Bunlar arasında en çok dikkat edilmesi gereken 5 husus aşağıdaki gibidir:

Kaybedebileceğiniz paradan daha fazla para ile yatırım yapmayın

Değişken kripto para piyasasının doğası hem önemli kazançlara ve büyük kayıplara neden olabilir. Bu nedenle, kısa vadede ihtiyaç duyabileceğiniz bir parayla yatırım yapmak isteyen kişiler için kripto paralara yatırım yapılması önerilmez.

Son zamanlarda kripto para birimlerinin kısa bir süre içinde göz kamaştırıcı getiri sağladığı haberleri her yerde olsa da kripto para birimleri uzun vadede en büyük ve en güvenilir büyüme kaydeden varlıklardan biridir. Bu, uzun bir süreliğine köşeye ayırabileceğiniz bir paranız yoksa kripto para birimlerine yatırım yapmayı bırakmanız gerektiği anlamına gelir.

Kripto Para

Ne satın aldığınızı bilin

Rus bir atasözünün dediği gibi: “Güven ama doğrula.” Hiç kimseye körü körüne güvenmemelisiniz. Bir araba satın aldığınızda, paranızı teslim etmeden önce yola çıkmaya elverişli bir durumda olduğundan ve mekanik olarak sağlam olduğundan emin olun ve aynı ilkeler kripto para birimlerine yatırım yapmak için de uygulanmalıdır.

Her gün aktif olarak işlem gören 7000’den fazla kripto para birimi vardır ve bunların önemli bir kısmı Ethereum blok zincirinin üzerinde ihraç edilen ERC-20 tokenleridir (Polkadot veya Tron gibi bu işlevi sağlayan başka blok zincirleri de vardır). Çoğu zaman, bu kripto para birimlerinin arkasındaki ekipler yazılımlarını satar ve bu da ürünlerinin veya yazılımlarının henüz piyasaya sürülmediği veya tamamlanmadığı anlamına gelir.

Bu İçeriğimizi Mutlaka Okumalısınız!!  Bitcoin 6.300 Amerikan Dolar fiyatından işlem görüyor

Bu kripto paraları anlamayı ve araştırmayı yatırım sürecinin kritik bir unsuru haline getirir. Bir kripto para birimini araştırmak için harcanan uygun minimum süre yaklaşık 20 saattir; kendinizi ürüne, ekibine ve amaçlarını ne olduğunu anlamak için beş saat, kripto para biriminin amaçladığı aynı soruna blok zincir dışı çözümler araştırmak için 10 saat ayırabilirsiniz. Son olarak bir beş saat daha harcayarak araştırdığınız kripto paranın hedefindeki olumsuz yönleri bulmaya çalışabilirsiniz.

Bu değerlendirmeyi yapmak için kriptografi uzmanı, programcı veya ekonomist olmanıza gerek yoktur. Sadece elinizdeki bilgileri sindirdikten sonra neye yatırım yaptığınızı ve bu yatırımı ne kadar rahatlıkla yaptığınızı anlamanıza yardımcı olmak için zaman ayırmanız gerekir.

Basit bir kural olarak, belirli bir kripto para birimini araştırmak için 20 saat harcamanıza yetecek kadar bilgi yoksa, kripto para biriminden tamamen kaçınmalısınız.

İlgili İçerik: Bilinmesi Gereken Bitcoin ve Kripto Para Ticaret İpuçları

Çeşitlendirme yapın

Çeşitlendirmeye bakmanın iki ana yolu vardır:

 • Kripto para birimine çeşitlendirme
 • Kripto para biriminin çeşitlendirilmesi

Kripto para birimine çeşitlendirme, yatırım portföyünüzün kripto para birimlerini içerecek şekilde çeşitlendirilmesidir.

İdeal olarak kripto para birimleri mülk, hisse senetleri ve tahviller gibi daha büyük yatırım portföyünüzün bir parçası olmalıdır. Bu geleneksel bir yatırımcıyı genellikle ilişkilendirilen (örneğin, bir havayolu şirketinin bir hisse senedi ile petrol gibi bir emtia fiyatı arasındaki ilişki) geleneksel pazarlara maruz kalmaktan, herhangi bir korelasyonu olmayan bir varlık sınıfına götürür. Bu durumda geleneksel varlıklarla ilişki bir kripto para biriminin özellikle altına sabitlenmiş bir kripto para birimi gibi başka bir varlığa sabitlendiği bazı durumlar hariçtir.

Bu İçeriğimizi Mutlaka Okumalısınız!!  Kredi Kartı İle Nasıl Litecoin Alınır?

Bazı durumlarda ise Bitcoin gibi kripto para birimlerinin geleneksel varlıklar ve para birimleri ile negatif bir korelasyona sahiptir. Sonuçta BTC yavaş yavaş altın gibi güvenli bir liman varlığına dönüşüyor ve piyasada zaman içinde BTC’nin bir değer saklama varlığı olmasını ve böylece değer kazanmasını bekliyor. Tesla ve MicroStrategy gibi işletmeler bilançolarına ABD doları yerine milyarlarca dolar Bitcoin eklemesi ile bu fikrin daha popüler hale geldiğini görebiliriz.

Geleneksel pazarlara girmenin önünde pek çok engel olduğundan dolayı yatırım yapmaya yeni başlayanların tasarruflarının bir kısmını kripto para birimi yatırımlarına dönüştürdüğü artan bir eğilim de var.

Kayıpları azaltmak için birden fazla kripto para satın alarak ve tek bir varlık değerlendiğinde veya değer kaybettiğinde ortak kazançlar ile bazı kişiler kripto para birimi portföylerini çeşitlendirirler. Bu, ilk kripto para biriminizi satın aldıktan sonra atılacak en mantıklı adımdır. Bu yüzden geri dönüp satın almayı düşündüğünüz her kripto para birimi için 20 saat daha harcamalısınız.

Not alın

Portföyünüzü takip etmek ve ilgili tüm maliyetleri hesaba katmak önemlidir. Örneğin:

 • Satın alma fiyatı
 • Alım satım / satın alma ücretleri
 • Blockchain ücretleri
 • Para çekme ücretleri
 • Banka havalesi ücretleri

Bu ücretlerin tümü kullanmakta olduğunuz her platform için geçerli olmasa da performansı doğru bir şekilde ölçmek için kripto para birimlerine giriş ve çıkış para akışınızı doğru şekilde planlamanız gerekecektir.

Kripto Para

Kripto para biriminizi güvence altına alın

Kripto para birimlerine yatırım yapmayı düşünüyorsanız, meydana gelen birçok hack olayını duymuş olacaksınız. Söylemeye gerek yok, kripto para birimlerinizi güvence altına almak, uzun vadeli bir yatırımcı için öncelikli olmalıdır.

Kripto para biriminizi güvence altına almanın birçok yolu vardır:

 • Telefonunuzda bir mobil kripto para cüzdanı
 • Bir kripto para borsa cüzdanı
 • Bir donanım cüzdanı
 • Soğuk depo
Bu İçeriğimizi Mutlaka Okumalısınız!!  ABD Bitcoin'i İzleyebilir Mi?

Mobil kripto para cüzdanları oldukça yaygındır. Bununla birlikte, telefonunuzun kaybolması veya çalınması durumunda ciddi sonuçlar ortaya çıkabilir. Bu nedenle mobil cüzdanınızda tuttuğunuz kripto para birimini harcamayı planlamıyorsanız, telefonunuzda çok fazla kripto para tutmamalısınız.

Kripto para borsaları ve bu borsaların cüzdanları ise saldırılara karşı savunmasızdır, ancak genellikle korsanlık ve güvenlik açıklarının risklerini azaltmak için yürürlükte olan sigorta politikalarına ve çeşitli güvenlik uygulamalarına sahiptir. İyi bir kripto para borsası saldırıya uğraması durumunda kayıp riskini en aza indirmek için geçici boşlukları devreye sokacaktır.

Donanım cüzdanları, kripto para birimi cüzdanlarınızın özel anahtarlarının cihazın kendisinde saklandığı cüzdanlardır. Bu cüzdan türlerinin üç ana güvenlik özelliği vardır:

 • Bir cihaza bağlanmadıkları sürece herhangi bir ağa bağlı değillerdir.
 • Erişim için bir PIN veya şifre gerektirirler.
 • İşlem yapabilmek için fiziksel cihaza ihtiyacınız vardır.
 • Bazı durumlarda, saklama sağlayıcıları kripto paranızı korumak için donanım cüzdanlarından yararlanır. Bununla birlikte, bu yöntem kişisel depolama için daha uygundur.

Soğuk depolama, bir hava boşluğu ile kripto para birimi cüzdanları oluşturmaktır. Başka diğer deyişle, soğuk depolama kripto para birimi cüzdanları oluşturma ve bu özel anahtarları İnternet erişimi olmayan bir bilgisayar veya cihazda saklamaktır. Bu, cihazınızın bir ağa bağlanmasının herhangi bir yolu olmadığı anlamına gelir. Böylece soğuk depolama cüzdanındaki fonların gönderilmesinin imkânsız olduğu bir durum yaratılır. Soğuk depolama, borsaların ve ticaret platformlarının kullanıcılarının hesaplarını ve fonlarını korumak için kullandıkları en yaygın yöntemlerden biridir.

İlgili İçerik: Kripto Para Ticaretiyle İlgili 9 İpucu

Sonuç

Kripto para birimlerinde ilk yatırımınızın göründüğü kadar korkutucu olması gerekmez. Öğrenilecek çok şey olsa da kripto paraların son on yılın en iyi performans gösteren varlık sınıfı olduğundan dolayı öğrenme eğrisi boyunca size rehberlik edecek birçok kaynak ve platform vardır.

İçeriğimizin kalitesi nasıl ?
[Toplam oy: Puan: ]
Content Protection by DMCA.com

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu