Kripto Para Haberleri

Kripto Para Birimlerinin Kullanımı Arttıkça, Siber Suçlar Yoğun Mesai Yapmaya Başladı

Son birkaç yılda, kripto para biriminin popülaritesi hızla arttı. Dünya çapında milyonlarca yatırımcıyı kendine çekmiştir. Kripto para biriminin küresel pazardaki son başarısı, dijital para birimlerinin en şüpheci eleştirmenlerini bile ona yatırım yapmaya ikna etti.

Yıllar boyunca, milyonlarca kripto para yatırımcısı gerçek parayla dolandırıldı. Raporlara göre, 2018’de kripto para suçlarından kaynaklanan kayıplar 1,7 milyar ABD doları olarak gerçekleşti. Siber suçlular, blok zinciri teknolojisi adı verilen çevrimiçi bir veritabanı sistemi aracılığıyla işlem gören dijital para birimlerine dayalı hedeflerine ulaşmak için hem geleneksel hem de modern teknoloji taktiklerini kullanır.

Bitcoin ve diğer kripto para birimleri, bilgisayarları veya diğer yasal para birimleri üzerindeki kontrolü yeniden kazanmak için büyük meblağlar ödedikleri için suçluların büyük ölçekli şirketlerden para sızdırması için birincil araçlardır.

Siber Suçlarda Kripto Paranın Rolü

kripto dolandırıcılığı

Kripto para madenciliği, işlemin güvenli olmasını ve blok zinciri ağının değiştirilmemesini sağlamak için çok önemli bir adımdır. Kurbanların bilgisayarlarının kripto para madenciliği yapma gücünü kullanan kripto hırsızlığı saldırılarının sayısında bir artış oldu. Dolandırıcılık yapmanın başka bir alternatifi de fidye yazılımı saldırılarıdır. Örneğin, suçlular bir organizasyonun iş sistemini veya bir sistemini hackleyecektir.

İşletme, sitelerinin kapalı olduğunu anladığında, siteye artık erişilemeyecektir; bu nedenle, geçersiz kılmalar çalışmayacaktır. Fidye talebi, şirketin sitelerine veya makinelerine erişmesi için ödemenin ulaşması gereken bir kripto adresi sağlayan posta veya mesaj yoluyla gelir. Fidye yazılımı saldırıları için Bitcoin en yaygın kullanılan dijital para birimidir.

Kripto para birimlerinin ademi merkeziyetçiliği, siber suçluların kötü niyetli faaliyetler gerçekleştirmesi için mükemmel bir fırsat sağlar. Ticaret platformlarına ve borsalara girerek para çalıyorlar.

Kripto suçlular, büyük getiriler vaat ederek insanların ihtiyaçlarına veya açgözlülüklerine hitap ediyor. Bu suç aktörleri, gayri meşru faaliyetlerini radar altında tutmak için dijital varlıkları kullanır.

İlginizi Çekebilir: Kripto Para Tarihindeki En Büyük 5 Dolandırıcılık

Suçlular Neden Dolandırıcılık için Kripto Kullanıyor? 

kripto para dolandırıcılığı

Daha önce, kara para aklamanın birkaç yolu vardı. Fidye yazılımı ödemeleri para transferleri, Western Union’ın finansal hizmetleri, ön ödemeli hediye kartları ve ayrıca suçlular tarafından hızla geri çekilen banka hesaplarına para transferi yoluyla yapıldı.

Ancak blok zinciri adı verilen dijital defter sisteminin ortaya çıkmasıyla birlikte, suçluların Bitcoin ve diğer kripto para birimlerini dolandırıcılık amacıyla kullanmalarının temelini oluşturan anonimlik sağlar.

Ademi merkeziyetçilik, suçluların kriptolara çekilmesinin ana nedenlerinden biridir. Teminatsızdır ve kolayca kaybolabilir veya çalınabilir ve devlet kurumları tarafından sigortalı değildir. Bitcoin gibi kriptolar anonimdir; bu nedenle dolandırıcılık ve diğer dolandırıcılık faaliyetlerini yürütmek için mükemmel bir araçtır.

Bu prosedürler, gerçek kökenlerini gizlemek için diğer işlemlerde kusurlu para birimlerini karıştıran madeni para karıştırma ve yuvarlamayı içerir. Mevcut kripto para ortamındaki yatırımcılar, kapsamlı araştırma yapmalı ve parayı nereye koyduklarını, kimin dahil olduğunu ve diğer yatırımcıları dolandırmadan nasıl gerçek para kazanılacağını analiz etmelidir.

İlginizi Çekebilir: Yatırım Yapmadan Önce Bilmeniz Gereken Bitcoin Dolandırıcılıkları

İçeriğimizin kalitesi nasıl ?
[Toplam oy: Puan: ]
Content Protection by DMCA.com

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu