Kripto Para Haberleri

Kripto Para Birimlerinin Son Düşüşünden En Çok Etkilenen Şirketler

BTC’nin fiyatı iyileşmeye devam ediyor, ancak fiyat Nisan ayında %7,5 düştü.

Bitcoin ve kripto para piyasası, 2021’de son iki haftada en şiddetli düşüşlerinden birini yaşadıktan sonra iyileşmeye başladı. Kripto para birimlerinin piyasa değerinde neredeyse yarım trilyon dolarlık bir düşüş oldu. Uzmanlar ise bu düşüşün şirketlerin üzerindeki etkisini değerlendirdi. Son günlerde BTC fiyatlarındaki patlama bağlamında, bu şirketlerin piyasa değerlerinde kaydedilen ralli de gözlendi.

2021 1 Ocak ile 14 Nisan arasında, BTC fiyatının rekor seviyeler olan 64.000 doların üzerine çıktı, BTC yıl başından beri yaklaşık en fazla %115 değer kazandı. Aynı dönemde, kripto paraların toplam piyasa değeri 776 milyar dolardan 2.260 trilyon dolara çıktı. Bu, sadece 3 ay içinde %190’lık bir patlama olduğu anlamına geliyor.

Daha sonra, geçtiğimiz haftalarda %26,4’lük bir düşüş kaydedildi ve 18 Nisan’da ulaşılan 47,677 dolarlık BTC fiyatından sonra Bitcoin ve diğer kripto paralar toparlanmaya başladı.

İlk olarak MicroStrategy ve Square, Bitcoin’i stratejik hazine rezervi olarak satın alan ilk şirketler oldu. Şirketlerin verdiği bu kararın pazardaki payının değer kazanması açısından olumlu oldu. Aşağıdaki grafikte de görülebileceği gibi, MicroStrategy, Bitcoin satın alımının bir sonucu olarak yılın başında önemli bir toparlanma yaşadı. MicroStrategy hissesinin fiyat hareketi, Ocak ve Şubat aylarında BTC’nin değerinin çok üzerine çıktı.

Kripto Para Birimlerinin Son Düşüşünden En Çok Etkilenen Şirketler –

MicroStrategy ve Square hisselerinin fiyatının yıl başından bu yana Bitcoin fiyatına kıyası

Bu İçeriğimizi Mutlaka Okumalısınız!!  Son dakika: Singapur'un en büyük bankası, kripto para ticaretine başladı

Özellikle MicroStrategy’nin 3 ve 4 Şubat’ta Bitcoin ile ilgili stratejisini duyurmak için düzenlediği kurumsal etkinlik, ilerleyen günlerde kurumsal Bitcoin satın alımlarında gözle görülür bir artışa katkıda bulundu. 11 Şubat’ta MSTR hisseleri yıl başına göre %230 değer kazanmıştı. Son aylarda, MicroStrategy hisselerinin fiyatı BTC satın alımı sayesinde BTC fiyatı ile daha fazla ilişkili oldu. BTC’nin yıl içindeki değer kazanması %89 iken, MSTR %73.07 getiriye sahip.

Square’in hisse senedi, BTC fiyatı ile daha fazla ilişkili olsa da Square’in hisse senedinin değeri Bitcoin’inkinden beş kat daha azdır.

Marathon ve Riot Blockchain öne çıkıyor

Bitcointraesures.org’a göre MicroStrategy ve Tesla, sırasıyla 91.579 BTC ve 43.200 BTC ile en çok BTC sahibi olan şirketlerdir. Bu iki şirketi 8.027 BTC ile Square izliyor.

MicroStrategy ve Tesla’nın bu yüklü BTC yatırımları, sırasıyla 5.000 BTC ve 1.000 BTC’den biraz daha fazla BTC’ye sahip Marathon Digital Holdings ve Riot Blockchain gibi şirketlerin yatırımlarıyla tam bir tezat oluşturuyor.

Bununla birlikte, Riot ve Marathon’un borsa performansları grafikte görüldüğü gibi, Marathon durumunda %440’ın üzerinde ve Riot Blockchain durumunda ise %350’nin üzerinde maksimum getiri ile bu yıl dikkat çekiciydi.

Kripto Para Birimlerinin Son Düşüşünden En Çok Etkilenen Şirketler –

Marathon Digital Holdings ve Riot Blockchain geri dönüşlerinde BTC’den daha iyi performans gösteriyor, Tesla ise 2021’de negatif bir getiri oranına sahip.

Belki de Riot ve Marathon’un yüksek getirileri nedeniyle, bu şirketlerin hisseleri son Bitcoin düşüşünde MicroStrategy ve Square’den daha fazla darbe aldı. Bir önceki grafiğe göre, BTC’nin %26 düzelme oranına kıyasla Marathon hissesi %38 ve Riot hissesi %35 düştü. Buna rağmen, Marathon yılbaşına göre %256’lık bir getiri sergilerken, Riot 2021’de %154 değer kazandı.

Bu İçeriğimizi Mutlaka Okumalısınız!!  Venmo ile Birlikte Kripto Paralar Herkesin Cebine Girecek

Grayscale’in GBTC’si, Bitcoin Düşüşünde Daha da Kötüleşti

Garyscale’in en büyük Bitcoin fonu GBTC, Kanada’da birkaç Bitcoin ETF’nin başlatılması ve GBTC’den daha az kısıtlamayla ETF’ye benzer farklı yatırım alternatiflerinin bulunması ile bu yıl kademeli olarak adeta krize girdi.

Örneğin, MicroStrategy gibi şirketlerdeki hisse senetlerine yatırım yapmak, hisse senedinin fiyatı büyük ölçüde BTC fiyatı ile ilişkili olduğundan, bunun bir Bitcoin ETF’sine benzer bir yatırım olarak düşünülebilir. GBTC’ye yatırım yapmak için ise yalnızca nitelikli bir yatırımcı olmayı gerektirmez, aynı zamanda hisseler ikincil piyasada işlem görmeden önce 6 ay süreyle bloke edildi.

ETF’lere olan ilgi arttıkça ve Amerika Birleşik Devletleri Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’ndaki (SEC) yönetim değişikliği sayesinde halihazırda belgelenmiş Bitcoin ETF başvurularının onaylanması hakkında yeni ihtimaller ortaya çıkıyor. Bu yüzden GBTC hisselerine olan talep artmaya başladı ve hisselerin primi düştü. 22 Şubat’ta GBTC hisseleri indirimli olarak satılmaya başlandı. Bugün, %-19 ile rekor kırdıktan sonra, GBTC hisseleri yerel BTC değerinin %9,35 altında satılıyor.

Bundan sonra genel olarak talep düşüşü ve BTC fiyatındaki son düşüşle birlikte 22 Nisan’da bir günde 1 milyar ABD dolarının üzerinde bir kayıp yaşandı. Böylece 650.000’den fazla BTC’ye sahip Grayscale Bitcoin’in son düşüşünden en çok etkilenen şirket haline getirdi.

Bu İçeriğimizi Mutlaka Okumalısınız!!  Coinbase Pro’ya Yeni Özellik: Portföyler

kripto-düşüş

Goldman Sachs, Rekor Bitcoin Yatırımcı Getirisi Raporladı

Goldman Sachs analistleri Salı günü müşterilere gönderilen bir bildiride Bitcoin’e en çok maruz kalan ABD şirketlerinin 19 hissesini belirledi. Goldman, bu şirketlerin bu yıl %43’lük bir getiri sağladığını, S&P 500 endeksindeki şirketlerin ise şimdiye kadar kaydettiği getirinin üç katından fazlasını elde ettiklerini belirtti.

Goldman Sachs bildirisine göre en yüksek getiri sağlayan iki şirket, Riot Blockchain ve Marathon Digital Holdings oldu. Bu, bu makalenin başında sunulan bu şirketlerin sonuçlarıyla tutarlıdır. Goldman ayrıca raporunda MicroStrategy, Square, JPMorgan, BNY Mellon ve Mastercard, Visa ve PayPal’ı da içeriyor.

Goldman Sachs; “Buradaki hikâye ve ana konu, sadece Bitcoin’e yatırım yapmaktan ve olası fiyat hareketini tahmin etmekten çok daha büyüktür.” dedi. Goldman Sachs’ın müşterilerine gönderdiği bildiriye cevap olarak Wedbush analisti Dan Ives; bu açıklamaların kripto para birimlerinin, blok zincirinin ve Bitcoin’in önümüzdeki on yıl içinde iş dünyasında yaratabileceği potansiyel sonuçlarla ilgili.” dedi.

Bitcoin fiyatındaki son düzeltme, 2021 rallisindeki dördüncü düzeltme oldu. BTC’nin fiyatı, 2021’de şu anda %83 değer kazanmış olmasına rağmen bu oran Nisan ayı başındaki getiri oranın hala %7,5 altında.

Bitcoin ve kripto para birimlerinin hareketlerinden Marathon Digital Holdings ve Riot Blockchain en iyi geri dönüşler elde eden şirketler ve Grayscale ise en çok zarar gören şirket oldu.

İlgili İçerik: Kripto Para Piyasa Düşüşlerinde Hayatta Kalmanın 8 Yolu

İçeriğimizin kalitesi nasıl ?
[Toplam oy: 1 Puan: 5]
Content Protection by DMCA.com

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu