Anasayfa Rehber Kripto Para Borsa Kullanıcılarının Vazgeçilmezi YubiKey Nedir?

Kripto Para Borsa Kullanıcılarının Vazgeçilmezi YubiKey Nedir?

Rehber

Bitcoin ve altcoin yatırımcılarının vazgeçilmez güvenlik cihazı YubiKey nedir? YubiKey nasıl çalışır? Yubikey çeşitleri nelerdir?

Kripto Para Borsa Kullanıcılarının Vazgeçilmezi YubiKey Nedir?

YubiKey, çevrimiçi hesaplar ve hizmetler için ek güvenlik katmanı sağlayan fiziksel cihazdır. Bir kullanıcının bir hesaba erişmek için yalnızca bir parola girmekle kalmayıp aynı zamanda fiziksel olarak YubiKey'e sahip olması gereken iki aşamalı doğrulama (2FA) biçimi olarak kullanılır. YubiKey, tek seferlik şifreler oluşturmak veya bir kullanıcının özel şifreleme anahtarlarını güvenli bir şekilde saklamak için kullanılabilir. Bu, bilgisayar korsanlarının bir kullanıcının parolasını ele geçirmiş olsalar bile bir hesaba erişmesini zorlaştırır.

Yubikey Nedir?

YubiKey, çevrimiçi hesaplar ve hizmetler için 2FA sağlamak için kullanılabilen küçük, USB tabanlı bir cihazdır. İsveç merkezli bir şirket olan Yubico tarafından üretilmiştir. YubiKey, her basıldığında benzersiz, tek seferlik bir parola (OTP) oluşturur ve kullanıcı daha sonra bir hesaba erişmek için normal parolasıyla birlikte bunu girebilir. Bu, bilgisayar korsanlarının bir kullanıcının parolasını ele geçirmiş olsalar bile bu hesaba girmesini zorlaştırır.

YubiKey ayrıca FIDO U2F, FIDO2 ve OpenPGP gibi diğer kimlik doğrulama protokollerini de destekler. Yubikey bir donanım cüzdanı değildir, fiziksel bir Google Authenticator olarak düşünebilirsiniz. Bilgisayarınızın, dizüstü bilgisayarınızın, cep telefonunuzun USB girişine takılabilir ve harici güvenlik anahtarı kullanımını destekleyen çoğu platform ve hizmetle birlikte ekstra güvenlik elde etmek için kullanılabilir.

Küçük, dayanıklı ve kullanımı kolay, taşınabilir bir cihazdır ve birden fazla hesabın güvenliğini sağlamak için kullanılabilir. Ayrıca kimlik avı saldırılarına, aradaki adam (man-in-the-middle) saldırılarına ve diğer siber tehdit türlerine karşı güvenlik sağlar.

Yubico, farklı ihtiyaç ve gereksinimleri karşılamak için tasarlanmış farklı özelliklere sahip cihazlar ile hizmet vermektedir.

Yubikey Nasıl Çalışır?

YubiKey yazılım sistemi, her seferinde tuşuna basıldığında benzersiz, tek seferlik bir parola (OTP) oluşturarak çalışır. Bu OTP, YubiKey'de saklanan gizli bir anahtar ve tekrar kullanılamayacağını garanti eden bir zaman damgasının birleşimi kullanılarak oluşturulur.

Bir kullanıcı YubiKey tarafından korunan bir hesaba giriş yapmak istediğinde, önce normal kullanıcı adı ve şifresini girer. Ardından, OTP'yi oluşturacak olan YubiKey üzerindeki düğmeye basar. Daha sonra bu OTP'yi normal şifresiyle birlikte oturum açma ekranına girer ve OTP geçerliyse, kullanıcı hesabına giriş yapar.

OTP'lere ek olarak YubiKey, verileri şifrelemek ve şifresini çözmek için kullanılabilen özel şifreleme anahtarlarını depolamak için de kullanılabilir. Bu, kullanıcıların şifreler veya finansal bilgiler gibi hassas bilgileri bilgisayar veya mobil cihazları yerine YubiKey'lerinde güvenli bir şekilde saklamasına olanak tanır.

Yubikey Nasıl Çalışır?

Yubikey'i FIDO U2F, FIDO2 ve OpenPGP ile kullanırken, paylaşılan gizliliğe dayanmayan güvenli bir kimlik doğrulama yöntemi olan açık anahtarlı şifreleme kullanılır. U2F veya FIDO2'yi destekleyen bir hizmete erişmeye çalıştığınızda, YubiKey'inizi takmanız ve ardından cihazdaki düğmeye dokunmanız istenecektir. Bu, hizmetin daha sonra doğruladığı bir ortak anahtar içeren imzalı bir mesaj gönderir. İmza geçerliyse, kullanıcıya erişim izni verilir.

Özetle, YubiKey benzersiz, tek seferlik şifreler oluşturarak veya özel şifreleme anahtarlarını güvenli bir şekilde saklayarak ek bir güvenlik katmanı sağlar. Bir kullanıcının bir hesaba erişim elde etmesi için yanında bulundurması gereken fiziksel bir cihazdır ve bu, bir kullanıcının şifresini ele geçirmiş olsalar bile bilgisayar korsanlarının kolay erişim kazanmasını zorlaştırır.

Yubikey Çeşitleri Nelerdir?

YubiKey cihazlarının birden fazla türü vardır.

YubiKey 5 Serisi:

Dünyanın 1 numaralı çoklu protokol güvenlik anahtarı olan 5 Serisi, eski ve modern sistemlerin güvenliğini sağlayabilen çok protokollü yetenekler kullanarak güçlü kimlik avı savunması sağlayarak hesapların ele geçirilmesini ortadan kaldırır. Seri, güçlü iki faktörlü, çok faktörlü ve şifresiz ve sorunsuz dokunmatik imza dahil olmak üzere bir dizi kimlik kanıtlama seçeneğine sahiptir.

 • Hesap devralmalarını durdurur,
 • Çoklu protokol desteği vardır; FIDO2/WebAuthn, U2F, Akıllı kart, OpenPGP, OTP,
 • USB-A, USB-C , Lightning ve NFCMobil desteği vardır.

YubiKey 5 FIPS Serisi

5 FIPS serisi sertifikalı güvenlik anahtarları, yeni NIST SP800-63B yönergelerinin en yüksek düzeyde güvencesini (AAL3) karşılar.

 • Devlet ve düzenlemeye tabi endüstriler için uygundur.
 • Çoklu protokol desteği; akıllı kart, OTP, OpenPGP, FIDO U2F, FIDO2/WebAuthn vardır.
 • USB-A, USB-C , Lightning ve NFCMobil desteği vardır.

YubiKey Bio Serisi

Bio Serisi, güvenli ve sorunsuz bir şekilde parola olmadan oturum açma için parmak izi tanımayı kullanarak biyometrik kimlik doğrulamayı destekler. Öncelikle masaüstü için oluşturulmuştur ve güçlü biyometrik kanıt seçenekleri sunmak üzere tasarlanmış olan Bio Serisi, yeni bir kullanıcı deneyimi ile birlikte Yubico'nun ayırt edici güvenliğini sunar.

 • Anahtardaki güvenli öğede saklanan parmak izi şablonlarıyla en sıkı cihaz güvenlik gereksinimlerini karşılar.
 • Windows, macOS, Chrome OS, Linux, Chrome ve Edge gibi işletim sistemleri ve tarayıcılarla çalışır.
 • FIDO2/WebAuthn, FIDO U2F'yi destekler.
 • Biyometrik destekli hem USB-A hem de USB-C form faktörlerinde mevcuttur.

Yubikey Çeşitleri Nelerdir?

YubiKey 5 CSPN Serisi

5 CSPN Serisi, hesapların ele geçirilmesini tamamen engeller ve güçlü, ölçeklenebilir doğrulamanın yapılmasını kolaylaştırır ve kuruluşları çeşitli saldırılara karşı korur.

 • FIDO2/WebAuthn, FIDO U2F, Akıllı Kart ve OTP genelinde çoklu protokol desteği vardır.
 • Akıllı kart ve FIDO2/WebAuthn kimlik doğrulaması ile güvenli parola olmadan oturum açma desteği vardır.
 • Microsoft Windows, macOS, Android ve Linux'un yanı sıra önde gelen tarayıcılarda çalışabilir.
 • Kullanıcılar USB-A, USB-C, NFC ve Lightning ile bağlanmasını sağlayan altı farklı form faktörü arasından seçim yapabilir.

Güvenlik Anahtarı Serisi:

Çok yakında gelecek Yubico'nun Güvenlik Anahtarı Serisi, hem tüketiciler hem de işletmeler için yalnızca FIDO'ya özel güvenlik anahtarları sunar. Bu anahtarlar, hesap devralmalarını ortadan kaldırmak için cihaz tabanlı, açık anahtar şifreleme ve modern kimlik kanıtlama protokollerini birleştirir.

 • Google Workspace, Microsoft 365, en iyi IAM platformları, şifre yöneticileri, sosyal medya uygulamaları ve diğer yüzlerce hizmeti destekler.
 • FIDO2/WebAuthn ve FIDO U2F'yi destekler.
 • Cep telefonları için dokun ve git doğrulaması ve masaüstü ve mobil cihazlarda çalışır.
 • Suya ve ezilmeye karşı dayanıklıdır.
 • USB-A/NFC ve USB-C/NFC ikili konektör tuşları vardır.
 • Kurumsal sürümü anahtarları seri numaralandırma sunar; yalnızca YubiEnterprise aboneliği ile kullanılabilir.

YubiHSM 2 ve YubiHSM 2 FIPS

 • Sunucular, uygulamalar ve bilgi işlem cihazları için kriptografik koruma sunar.
 • Şifreleme anahtarları için gelişmiş koruma sunar.
 • Cihaz destekli güvenlikle hızlı entegrasyon hizmetine sahiptir.
 • Her büyüklükteki kuruluş için basitleştirilmiş dağıtım kolaylığı saplar.
 • FIPS ve FIPS olmayan sürümleri mevcuttur.

Yubikey Avantajları ve Dezavantajları Nelerdir?

YubiKey kullanmanın avantajları aşağıdaki gibidir:

 1. Ek güvenlik katmanı: YubiKey, benzersiz, tek seferlik parolalar oluşturarak veya özel şifreleme anahtarlarını güvenli bir şekilde saklayarak ek bir güvenlik katmanı sağlar. Bir kullanıcının bir hesaba erişim elde etmesi için elinde bulundurması gereken fiziksel bir cihazdır. Kullanıcının hesabı hacklenmiş olsa bile bilgisayar korsanları bu cihaz olmadan hesaba erişemez.
 2. İki faktörlü doğrulama: YubiKey, çevrimiçi hesaplar ve hizmetler için ek bir güvenlik düzeyi sağlamak üzere iki aşamalı doğrulamanın (2FA) bir biçimi olarak kullanılabilir.
 3. Kullanımı kolay: YubiKey, taşınabilir ve bir bilgisayarın veya mobil cihazın USB portuna takılabilen küçük ve kullanımı kolay bir cihazdır. Örneğin bir USB gibi anahtarlıklara takılabilir.
 4. Dayanıklı: YubiKey, günlük kullanım için uygun hale getirilmiş günlük aşınma ve yıpranmaya dayanabilen bir cihazdır.
 5. Çoklu hesap doğrulama protokollerini destekler: Yubikey, OTP, FIDO U2F, FIDO2 ve OpenPGP gibi çoklu kimlik doğrulama protokollerini destekler.

Yubikey Avantajları ve Dezavantajları Nelerdir?

YubiKey kullanmanın dezavantajları aşağıdaki gibidir:

 1. Gerekli fiziksel cihaz: YubiKey fiziksel bir cihazdır, yani kaybolabilir veya çalınabilir ve böyle bir durumda kişi hesaplarına erişemez.
 2. Sınırlı uyumluluk: Bazı ****YubiKey’ler sadece USB bağlantı noktalarına sahip cihazlarla uyumludur. Tüm cihazlarda veya tüm işletim sistemlerinde çalışmayabilir.
 3. Bilgi eksikliği: Bazı kullanıcılar YubiKey'in nasıl kullanılacağına ve iki faktörlü doğrulama kavramına aşina olmayabilir, bu da kurulumlarını ve kullanımlarını zorlaştırabilir.
 4. Sınırlı Destek: Yubikey tüm çevrimiçi hizmetler tarafından desteklenmez, bu nedenle kullanıcının belirli hesaplar için geleneksel iki faktörlü yöntemlere güvenmesi gerekebilir.

Kripto Para Borsa Kullanıcılarının Vazgeçilmezi YubiKey Nedir? içeriğimizle alakalı tüm SORULARINIZI aşağıda yer alan yorum alanından bizlere iletebilirsiniz. Alanında uzman analistlerimiz ve editörlerimiz, sizlerin sorularını cevaplayacaktır.
Yorumlar(0)