Kripto Para Borsaları Hakkında Merak Edilenler

5 Dakikada Okunabilir


Bir kripto para birimi yolculuğuna çıkmak üzeresin ve ilk önce yapman gereken bir kripto para borsası tercih etmek olacaktır. Bir kripto para borsası tercih etmeden herhangi bir şekilde kripto para satın alamaz veya herhangi bir kripto para birimini değişim yapamazsınız. Yatırımcılar kripto para satın almanın bazı zorlukları olduğunu bilirler ve bunun ilk zorluğunun kripto para borsası belirlemekte olduğunu anlarlar. Bitcoin satın almak isteyen bir yatırımcı önce kripto para borsası tercih eder ve bunu tercih etmeden önce en çok ne kadar riskler olduğu, o kripto para birimi borsasının güvenilir mi yoksa güvenlik sorunu olup olmadığını araştırarak karar verir.

Ama artık buraya kadar! Kripto para borsaları hakkında bilmeniz gereken her şey ile ilgili bu rehberimiz yardımcı ve aracı kılavuz olarak yardımcı olabilir.

Bitcoin almak istiyorsunuz ama ABD’li kripto para borsalarından bir tanesi mi yoksa Japonya’daki kripto para borsalarından bir tanesi mi karar veremiyorsunuz? Doğru duyduysak kripto para borsalarını tercih etmek sizin için kolay bir iş gibi görünmüyor. Haklı da olabilirsiniz, kripto para borsası tercih etmek işin en güvenlik gerektiren ve en önemli olan kısmıdır. 1 milyon dolar veya 100 milyar dolar parayı bir bankaya yatırmadan önce o bankanın çok güvenli ve kaçıp kaçmayacak olduğunu araştırmadan en azından önceden tahmin etmeden kadar parayı bir bankaya yatırır mısınız? Hayır. Bitcoin yatırımı yapmadan önce kripto para borsası tercihi de işte bu kadar zor bir tercih ve zorunluluk meselesi olmuştur.

Araştırmayı yaptınız ve hangi kripto para birimlerini satın alacak olduğuna ve ne kadar kripto para birimi satın alacak olduğunuza karar verdiniz.

Ancak kripto para almaya karar verdiniz ama nereden ve nasıl alacak olduğunuza henüz karar vermediyseniz bunu da aşmak gerekiyor ve şimdi bunun tam zamanı! Kripto para borsası tercih ederken nelere dikkat edilmeli, hangi kripto para borsası daha güvenli, en güvenilir kripto para borsası hangisi, kripto para borsaları güvenli mi, en fazla işlem hacmine sahip kripto para borsası hangisi? Ve daha aklınızda olan tüm sorulara tek tek olmasa da toplu olarak yanıt verecek olan bu rehberimiz yardımcı olmanın ötesinde sizin için hayat kurtarıcı olan bir rehber olacaktır.

Kripto para birimi borsası nedir?

Kripto para borsaları kripto borsa versiyonuna benzer; alıcı ve satıcılara, mevcut piyasa fiyatlarına dayanarak değerleriyle farklı varlıkların ticareti için bir platform sunulur. Bitcoin almak istediğiniz zaman piyasadaki mevcut güncel Bitcoin fiyatı üzerinden satın almanıza veya güncel mevcut Bitcoin fiyatı üzerinden satış yapmanıza imkan tanımaktadır. Bazı kripto para borsaları daha fazla komisyon alabilirken, bazı kripto para borsaları ise daha düşük oranlarda komisyon alabilmektedir. Tipik olarak, borsalar geleneksel fiat kripto para işlemlerini sunmanın yanı sıra, kripto-kripto işlemlerini sunar. Örneğin, Güney Afrika merkezli Coindirect’te , bir müşteri Bitcoin’i South African Rand veya Euro ile satın alabilir veya Bitcoin’i Ripple’nin XRP’si ile takas edebilir.

Borsa türleri nelerdir?

Üç tür kripto para birimi borsası vardır:

Ticaret Platformları: Alıcıları ve satıcıları birbirine bağlayan platformlar.

Aracı Kurumlar: Aracı tarafından belirlenen bir fiyata kripto para birimleri satan platformlar. Bunlar, Forex ile uğraşan servis sağlayıcılara benzer şekilde hareket eder.

Doğrudan Ticaret: Doğrudan eşler arası ticaret sunan platformlar. Bu, kullanıcıların dünya genelinde para birimlerini değiştirmelerini ve satıcı ile alıcıların bir fiyata kripto para satışı anlaşmaları için anlaşarak aracı bir havuz görevi görüp ara yolu bulup sadece ödemeyi kontrol edip %100 güvenlik sağlamasından geçen bir kripto para türüdür.

Kripto para borsaları için gereksinimler nelerdir?

Var olma ve faaliyet göstermesine izin verilebilmesi için, bir kripto para borsasının ülke yasalarına uyması gerekir. Bu yasalar ülkeden ülkeye farklılık gösterir ancak genel olarak müşterinin korunmasına ilişkin düzenlemeleri takip ederek bazı kara para aklama ve para aklama yasalarına uymalarını gerektiren lisans almaları istenmektedir.

Bunlardan iki tanesi çoğu ülkede önemlidir:

  • Kara para aklama karşıtı yasalar (AML);
  • Müşteri (KYC) yasalarını bilerek buna uygun olarak hareket edecek olan bir kripto para borsası düzeni kurmaktan geçer.

AML yasaları, yasal olarak karşımıza çıkan para ile ilgili herhangi bir yasadışı faaliyetin önlenmesi için mevcuttur. KYC yasaları, takas gibi bir platformun kiminle uğraştıklarını bilmesini sağlamak için mevcut olarak sunulmaktadır; mevcut müşterileri, işi ve bir ticari işlemin bütünlüğünü korumak için olan bir takım bütün halinde olan yasalardır. Bu, kredi notuna sahip olmak gibi bir şeydir, bankalar bir bireye güvenir, çünkü kredibilitesi vardır.

Bunu düzenlemek için, çoğu borsa yatırımcılardan ve kullanıcılardan platformdaki hesaplarını kendi kişisel banka hesaplarına bağlamalarını ister. İlk olarak, bu fiat para biriminin gönderilip alınabileceği bir yer yaratmaya yardımcı olur. İkincisi, bir kişinin kimliğini ve güvenilirliğini doğrulamaya yardımcı olur. Eğer bir kişi gerçek kimliğini bir kripto para borsasına vermek istemez ise bunun bazı sonuçları olur ve bu sonuçlar kripto para yatırımcıları için bir takım engeller ile karşı karşıya kalmalarına, eğer güvenlik filtresine takılırlar ise kripto para borsasına kendi gerçek kimliklerini göndermeden para çekemeyecekleri veya para yüklemelerine izin verilmeyecek olduğu anlamına gelir.

Merkezi olmayan kripto para birimi borsası nedir?

İki tür kripto para birimi borsası vardır: Geleneksel takaslar ve merkezi olmayan takaslar.

Merkezi olmayan bir borsanın merkezi bir yönetim olmadan çalışmayı amaçlamaktadır. Bu, platformun herhangi bir varlık, bilgi veya veri içermeyen ancak kullanıcılar arasında işlem yapılmasına izin veren bir blok zincir üzerinde çalıştırıldığı anlamına gelir. Akıllı sözleşmeler kullanarak, merkezi olmayan bir takas, kullanıcılar arasında işlem yapma imkanı sunan bir varlığı temsil eden “proxy belirteçleri” adı verilen bir şey üretir.

En büyük kripto para borsaları nelerdir?

Yazma sırasında, CoinMarketCap’e göre piyasa sınırı açısından en büyük kripto borsaları aşağıdaki gibidir:

  1. Binance
  2. Coinbase

Bir kripto para borsasında neye dikkat etmeliyim?

Bir kripto para borsasını kullanırken veya kripto para borsasına kayıt bile olmadan önce nelere dikkat edilmesi ve nelerin dikkatle incelenmesi gerektiği hakkında bazı dikkat edilmesi gereken şeyler vardır.

  • Güvenilirlik: Borsa güvenilir olduğunu gösterebilmelidir. Bir kripto para borsası eğer güvenlik ile ilgili hiçbir bilgi vermemiş ve hiçbir zaman güvenliği ön planda tutmamış olan açıklamaları yok ise kripto para borsası güvenilir olmayabilir ve güvenlik ile ilgili o kripto para borsasının çok büyük problemleri olabilir
  • Adını araştırın: Bir kripto para borsası hakkında daha önce hacklenip hacklenmediğini ve kripto para borsasının geçmişte neler yaşadığı hakkında bilgi edinmek için Google’ı ve kripto para haberlerini okuyun.
  • Ücretler ve ödemeler: Tüm borsaların farklı ücretleri vardır ve ücretler bakımından neye kaydolduğunuzu bildiğinizden emin olmanız gerekir. Ayrıca, kripto para borsasının size hangi ödeme seçeneklerini sunduğunu, kredi kartı ile ödeme yapmanıza izin verip vermediğini araştırın.
  • Kısıtlamalar ve yönetmelikler:  Bazı ülkeler kripto paralara karşı hareket ettiği için o kripto para borsasının hangi ülkede merkezi olduğundan emin olun. ABD kripto para borsaları için en güvenilir 1. Japonya ise 2. ülkedir.

error: Kopyalama Engellendi!