Kripto para borsaları kapatıp gidebilir mi?

1 Dakikada Okunabilir


Yeni Zelanda merkezli kripto para borsasının kapatılmasına karar verilmesinin ardından piyasada yeni bir soru işareti oluştu: Kripto para borsaları çekip gidebilir mi?

Kripto para birimlerinin satın alım ve transfer gibi hayati konularda %99 oranında rol üstlenen kripto paraların bankası yerine geçen bu oluşumlar yatırımcılara her gün binlerce dolar paralarını hesaplarında tutmalarında rol oynarken, bir anda kapanıp gitmeleri ise kısmen söz konusu olabilir. Kripto para borsaları bir lisans almadan hizmet sunamazlar ve devlet kripto para borsasının denetimi konusunda bazı yetkilere sahiptir. Bu Zimbabwe’de de aynıdır, ABD’de de. Kripto para borsaları bu nedenle bir anda kafasına estiği gibi sistemi kapatıp gidemez.

Ancak eğer bir dolandırıcılık durumu varsa borsanın CEO’su tüm kripto para birimlerinin çekim işlemlerine son vererek hesaplardaki kripto paraları çalıp sonsuza dek ortadan kaybolabilir. Bu durumda bazı yasal konulada problemler yaşanması mümkün olabileceğinden dolayı olmaz dememek gerekir. Borsanın CEO’su tüm yetkilere sahip olduğu için bir şekilde sistemde kayıtları tahrip edebilir ve geçmişte kanıtlanmamış olsa bile ABD’de bile buna benzer olaylar var. Bu nedenle gereksiz paniğe gerek bulunmuyor ancak yatırımcıların bu konuda bilgi edinmiş olması son derece önemli.

Kripto para borsasının kapanıp gitmesi ve olası bir dolandırıcılık ihtimali durumunda büyük oranda paraların eğer borsa tarafından geri ödenmez ise geri alınması pek mümkün olmayabilir.


İçeriğe Nasıl Tepki Verdiniz?

Kızgın Kızgın
403
Kızgın
Şaşkın Şaşkın
403
Şaşkın
Lol Lol
121
Lol
Harika Harika
403
Harika
Korkunç Korkunç
363
Korkunç
Uğur Acar
28 yaşındayım, 6 senedir gazetecilik yapıyorum ve kripto para yatırımcısı olmamdan ötürü Bitcoin haberleri konusunda yazılarımı okuyucular ile buluşturuyorum. İngilizce biliyorum ve sürekli fotoğraf çekmek hobilerimden sadece bazıları.
error: Kopyalama Engellendi!