Kripto Para Borsaları

Kripto para borsalarının aldığı önlemlerin maliyeti ne kadar oluyor?

Kripto para birimi borsalarının aldığı güvenlik önlemleri sürekli olarak değişiyor. Yatırımcıların korunması için alınan önlemler yatırımcıları korumakta bazen yeterli bile olamayabiliyor. Kripto para birimi borsaları tarafından alınan önlemler her zaman için gelişen siber güvenlik teknolojilerine rağmen doğru ve başarılı koruma önlemi almada yeterli olamayabilir. Binance borsasının 41 milyon dolarlık siber saldırılara uğramasının ve bunu en güvendiği sistemi üzerinde yaşamasının etkileri uzunca bir süre konuşuldu.

Binance borsası tek değil. Bugüne kadar kripto para camiasında onlarca farklı kripto para borsası siber saldırıya uğradı ve bu siber saldırıların en büyüklerinden bir tanesi bu yılın başlarında yaşandı. Yeni Zelanda’nın kripto para borsası 2 kez üst üste hacklendi ve daha sonrasında bu sorunlar nedeniyle kripto para birimi borsasının yetkililer tarafından da desteklendiği üzere kapatıldığı açıklandı. Borsaların bir hack girişimi sonrasında ayakta durabilmesi için yüksek maliyetler gerekiyor ve bu maliyetler hem kripto para borsası güvenliği, hem yaşanan maddi kayıpların yerine konması hem de faaliyetler için gerekiyor. Kripto para birimi borsası eğer ki yaşanan siber saldırı sonrasında elinde yeterli miktarda kripto para yok ise ve yatırımcıların zararını kapatamayacak durumda ise bu durumda yasal davalar açılıyor ve bu davalar sonucunda kripto para borsasına kayyum atanıyor. Bu durumun yaşanmasını önlemek için büyük kripto para borsaları önlemler alarak kendilerine olası durumlara karşı fonlar oluşturuyor.

Bu fonlar sayesinde olası bir siber saldırı durumunda kripto para birimi borsası hemen bu fonu kullanarak yatırımcıların kayıplarını geri ödeyebiliyor ve bu fon olası riskler için ek bir para olarak kripto para borsasının kendisine ait bir fon olduğu ve paranın tamamen kullanılabilir nakit olması nedeniyle geri ödeme yapılabiliyor.

Bu fonlar olmaz ise kripto para birimi borsaları önce kullanıcılar tarafından dava ediliyor ardından mahkeme tarafından kayyum atanarak kripto para borsasının bir nevi ölmesine neden olunuyor. Tüm bu süreç fazlası ile zaman alıyor ve kripto para birimi yatırımcıları bu süreçte asla fazla para alamadıkları için ciddi bir takım para kaybı yaşamak zorunda kalabiliyorlar.

Kripto para borsalarının güvenlik maliyetleri yüksek

Kripto para birimi yatırımcıları kripto para borsaları neden hackleniyor, nasıl oldu da bu kadar yüksek güvenlik harcaması yapılıyorsa hackleniyorlar? Gibi sorular sormakta haklılar. Borsalar bu kadar yüksek güvenlik harcamaları yaparak nasıl olup da bu kadar fazla büyük siber saldırılara maruz kalıyorlar?

Bu kripto para saldırılarının arkasında birkaç ay süren belki de birkaç hafta süre bir çalışma var. Hemen bir hacker bir kripto para borsasını hacklemek istediğinde hacklemesi asla ve katiyen mümkün olmayan bir şey.

Borsalar aldıkları güvenlik önlemleri için bünyelerinde barındırdıkları güvenlik ekipmanları ve uzmanları kadar dışarıdan da destek alıyorlar. Bir kripto para birimi borsası sadece bünyesinde görevli olan siber güvenlik çalışanları ile sınırlı kalmıyor. Büyük kripto para birimi borsalarının aldıkları önlemlerde dışarıdan büyük güvenlik şirketlerinden yıllık anlaşmalar ile çalışarak olası güvenlik açıklarını kapatmalarını ve bu açıkların engellenerek borsanın güvenliğinin en üst düzeyde sağlanması amaçlanıyor.

Eğer bir güvenlik uzmanı ve şirket kripto para birimi borsasını koruyamayacak ise bu şirketle ile hiçbir güvenlik anlaşması imzalanmayarak direkt farklı şirketler ile borsalar görüşüyor.

Borsaların aldıkları önlemler sabit değil

Bugün bir kripto para birimi borsasının aldığı önlemler sabit değil. Eğer ki borsa tarafından alınan önlem sabit olursa yeni güvenlik mağduru olarak ortaya bir siber saldırı vakası çıkabilir Sürekli aktif olarak yeni güvenlik önlemleri alan kripto para birimi borsaları, bu sayede olası sorunları engellemek, bu sorunların olmadan önüne geçmek istiyor. Borsa tarafından alınan önlem ilk olarak bir açık varsa bunu kapatmak, daha sonrasında ise farkı olası güvenlik önlemleri almaktan geçiyor.

Eğer kısa, orta ve uzun vadeli olarak kripto para borsası önlemini almaz ise bunun sonucunda borsa ciddi sorunlar ile karşı karşıya kalabilir. Bunun en başlarında Binance örneğine bakalım. Binance CEO’su geçmişte güvenliğin çok önemli olmadığını açıklamış ve kripto para camiasından çok tepki çekmişti.

Binance bu açıklamalardan çok ama çok kısa bir süre sonra hacklendi ve ciddi sorunlar ile karşı karşıya kaldı. 41 milyon ABD Doları para kaybetti.

Tüm bunlar sonrasında Binance açıklama yaparak kendisinin bir hata yaptığını onaylayan CEO Zhao, kripto para borsalarının en önemli gündem konuları arasında ilk sıranın gerek kendileri, gerek diğer kripto para borsaları için güvenlik olması gerektiğini açıkladı. Bundan sonra çok fazla güvenlik önlemleri alındı ve daha hala Binance bu önlemleri uzun süredir çok fazla önlemler alarak devam ettiriyor.

Binance daha 2 gün önce bile (Bugün tarihler 18 Ağustos 2019) 8 saat kadar kapalı kaldı ve 8 saat içerisinde sistem güncellemesi yaptıklarını doğruladı. Bu sistem güncellemesi sırasında olası güvenlik problemlerinin önüne geçildi ve güvenlik ile ilgili olarak çalışmalar yapıldı. Bu sırada Binance kapalı kaldı ancak bu önlemleri belki bundan birkaç ay öncesinde almış olsaydı sadece 2019 yılında 41 milyondan daha fazla para kazanmış olacaktı.

41 milyon dolarlık kayıp yerine belki sadece 1 milyon dolarlık siber güvenlik önlemlerine artı para ekleseydi ve bu önlemler daha önceden alınsaydı bugün bu kötü haberlerde çıkmayacağı için Binance 100 milyon dolardan daha fazla para kazanmış olabilirdi. Bu rakamların ne kadarının doğru olduğunu bilemeyiz, bunun için 41 milyon dolar olarak kamuoyuna açıklanan aydınlatma metnine göre bu rakamlar verilebiliyor.

1 kripto para birimi borsası güvenliğe ne kadar harcıyor?

1 kripto para borsasının güvenlik için ne kadar para harcadığını bilmek mümkün değil. Kripto para birimi borsaları bu konuda hiçbir zaman basına açıklama yapmaz ve bu konuda ne kadar kripto para borsasının kendi geleceğine ve güvenliğine yatırım yaptığını açıklamaz.

Tam maliyetlerini bilmek mümkün değil ancak kripto para birimi borsalarının aylık gelirlerinin %10 kadarının güvenlik maliyetine harcandığı ve bu oranın en az oran olduğunu düşünen bazı platformlar var. Güvenlik şirketleri tarafından yapılan analizler ve çalışmalarda sürekli bankalar siber güvenliğe karşı en fazla önlem alan yerler olarak kalsa da kripto para birimi borsaları güvenlik konusunda büyük fiziksel bankalar kadar para harcayamıyor.

Kripto para birimi borsalarının harcadıkları paraların gelecekte güvenlik için çok daha fazla artması mümkün olsa da 1 milyar dolar güvenlik için para harcandığı gibi iddialar yalan. Bu kadar yüksek harcamaların yapılması çoğu kripto para borsasının gelirini bile aşar durumda.

Binance, Coinbase, BitMEX ve daha birçokları için güvenerek kripto para birimi yatırımlarınızı bu borsalarda yapabilirsiniz. Ancak yerel kripto para borsalarının bu dünya çapınca hizmet sunmakta olan kripto para birimi borsaları kadar yüksek güvenlik önlemleri alamayacaklarını da düşünerek Türk kripto para birimi borsalarından uzak durmanızı önermeyiz. Eğer kripto para yatırımı yapacaksanız büyük bir yatırım olsun veya olmasın Binance gibi büyük uluslararası yurtdışında olan kripto para borsasını kullanabilirsiniz. Türk kripto para borsalarının bazıları da güvenlidir. Kripto para borsası tercihine kendiniz karar vererek sürekli tek bir kripto para borsası veya birden fazla kripto para borsası kullanabilirsiniz.

Neden borsaların güvenliği bu kadar çok önemli?

Kripto para borsalarının güvenliği çok önemlidir. Eğer kripto para borsası güvenilir olmazsa kripto para birimi borsasını aktif olarak kullanan yatırımcının hesabını korumak için en güvenilir şifreler bile kullanması fayda etmez. Eğer borsa tarafından güvenlik önlemleri alınmaz veya yeterli alındığı düşünülüp açıklara sebebiyet veren çalışmalar sonrasında bakım yapılmazsa kripto para yatırımcısının hesabındaki tüm paralar siber saldırganlar tarafından hacklenebilir.

Bu türden bir vakada eğer kripto para borsası dünya çapında hizmet sunan bir borsa değilse bu durumda para ödemesi yapamayacak olduğu için yatırımcıya geri ödeme için tek seçenek kalır; Yasal yollar. Yasal yollar ise kayyum atanması gibi süreçleri içerecek olduğu için kripto para birimi yatırımcısının uzunca bir süre fiat para olarak veya kripto para olarak kaybolan çalınan parasını alması için beklemesi gerekebilir.

Bir de şu var ki eğer kripto para borsasının kayyum atansa bile kasasında hiç para yoksa veya hiç para yoksa durum daha ciddi bir hale döner. Bu durumda borsanın ciddi sorunlar ile yüzleşmesi gerekebilir ve kayyum uzun süre boyunca Mt.Gox kripto para borsası saldırısında olduğu gibi kripto paraları satmadan beklemek ve kripto para birimlerinin değerinin yükselmesini bekleyebilir. Bu durumda yine yatırımcı para kaybedecek ve yüksek kripto para birimi fiyatı olsa da asla kripto para birimi yatırımını elinde olmayacağı için piyasalarda değiştiremeyecek ve ciddi sorunlar yaşayabilecektir.

Kayyum hiçbir şekilde asla kripto para birimi yatırımcısına direkt olarak ödeme yapmayacaktır. Kripto para yatırımcıları kayyum tarafından verilecek kararları beklemeli ve sırası ile paralarını beklemek zorunda kalabileceklerdir. Tüm bunlar aslında uzunca bir süre boyunca bir maliyet ve para kaybı anlamına geleceğinden ötürü yatırımcıların güvenilir olmayan borsalardan derhal yatırımlarını çekmesi, güvenilir kripto para yatırımlarına önem vermeleri, kripto para cüzdanları kullanmaları ve soğuk cüzdanlar ile paralarını eğer çok yüksek miktarda kripto paralara sahipler ise korumaları öneriliyor.

Content Protection by DMCA.com

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu