Dikkat Çekenler

Kripto para borsalarının saf dışı bırakılması mümkün mü?

ABONE OL:

Kripto para birimlerinin gelişimi yıllar içerisinde çok fazla sayıda insanı etkiledi. Çok sayıda insan kripto para birimi sahibi oldu ve insanlar bugün bile kripto paraların ne kadar güvenilir ve gizli olduğu konusunda kripto paralara güvenme konusunda geri adım atmıyorlar. Bitcoin konusunda ve altcoin konusunda herhangi bir zamanda son bulmayacak olan bir konu olarak kripto paralar sürekli tartışılacak ancak güvenlik konusu kripto para birimlerinden daha fazla tartışılacak.

Devletler ve büyük topluluklar bu konularda önlemler almadıkça belirsiz kripto para sektörü ve piyasası giderek daha belirsiz hale gelmeye devam ediyor. Daha fazla kripto para borsası açılıyor, daha fazla güvenlik tehdidi ortaya çıkabiliyor ve daha fazla sayıda insan kripto para birimlerine sahip oluyor. Bu da doğal olarak olası tehditlerin çok daha fazla artması anlamını taşıyor. Bitcoin ve altcoin yatırımcıları açısından kripto para birimleri konusunda yapılacak olan tüm düzenlemeler tek kripto paralara yönelik değil, tüm kripto para birimlerine yönelik olarak yapılıyor.

Kripto paraların güvenliğini sağlamak çok mu zor?

Kripto paraların güvenliğini sağlamak günümüzde çok zor değil. Ancak siber saldırıların önüne geçmek çok zor. Bugün Koinbox.net’in siber saldırılara karşı aldığı tüm önlemler üzerinden hesap edelim. Koinbox.net’in aldığı siber güvenlik önlemi 22 birim saldırıya kadar ise ve siber saldırganlar bunu test ederek 23 birimlik bir saldırı düzenlerse Koinbox.net çöker ve bir süre boyunca erişilemez hale gelir.

Bu İçeriğimizi Mutlaka Okumalısınız!!  Blockchain ve Dağınık Hesap Defteri Arasındaki Farklar

Ya da açıklar üzerinden bakalım. Ne de olsa kripto para birimi borsalarının en büyük sorunu açıklar nedeniyle ortaya çıkan sorunlardır. Kripto para borsalarının giderek artan açık ve riskler konusunda attıkları adımlara rağmen siber güvenlik sorunlarından bir türlü başlarını çıkaramıyor ve aksine daha fazla dibe çakılıyor olmaları da bu sebeple ortaya çıkabiliyor.

Bugün biz Koinbox.net sitesine saldırı düzenleyecek bir hacker grubunun açıklarımızı araştırdığını varsayalım. Bu hacker grubu Koinbox.net’in altyapısı, ne kadar güvenli olduğu ve kendisini nasıl koruduğu gibi konularda çok az sayıda da olsa bilgi sahibi olabilir ve bu bilgilerden yola çıkarak Koinbox.net’in A açığını fark ederek kapatması üzerine B açığını bulabilir ve sisteme sızabilirler.

Bunlar sadece bir örnek. Bugün kripto para borsaları kadar iyi korunan bir platform olduğumuzu da hatırlatalım 🙂

Kripto para birimi borsalarının siber güvenlik ile ilgili sorunlar yaşamasının arkasında bunu engelleyebilecek hiçbir şey olmaması yatıyor. Borsalar A açığını kapattıkları dönemde hackerlar o açık kapanırken oluşan veya daha önceden ortaya çıkmış olan B açığını veya C açığını görmüş ve bununla ilgili sistemde çalışmalarına başlamış oluyorlar.

Hiçbir hacker 10 lira için bir sisteme girmeyi göze almaz. Binlerce, milyonlarca, hatta milyarlarca dolar değerindeki kripto para borsalarından çalınabilecek en yüksek para miktarı hedeflenir ve sisteme sızma girişiminin asla kripto para birimi borsası tarafından anlaşılmaması istenir. Ancak tüm bunlar kripto para birimi borsalarının alacak oldukları önlemlerin gereksiz olduğunu veya alınan tüm önlemlerin boşa çaba olduğunu asla göstermez.

Bu İçeriğimizi Mutlaka Okumalısınız!!  Kripto para fiyatları yükseliyor

Kripto para borsalarının güvenlik önlemlerine devam etmesi önemlidir.

Kripto para borsaları bu sorunlardan dolayı kullanılmamalı mı?

Hayır. Kripto para birimi borsaları bu tür siber güvenlik tehditleri var diye kullanılmasın diye bir şey yok, ki bu mümkün bile değil. Kripto para borsalarının gizlilik nedeniyle saf dışı bırakılması ve merkeziyetsiz kripto para borsalarının kullanılması gibi konular sık sık gündeme geliyor. Ancak tüm bunlar Türkiye’de ve dünyada ‘beyhude çaba’ olarak listeleniyor.

Kripto para borsalarının tüm verileri kayıt altına almasını engelleyecek bir takım yasaklar var yasalar var. Bu yasalar, kripto para borsalarının IP adresi, giriş çıkış saati ve diğer birçok veri ve bilgiyi kaydederek 5 yıl süre veya daha uzun-az süreler boyunca zorunlu olarak saklamalarını, olası bir kayıp durumunda kripto para borsasının haklı bile olsa haksız konuma düşeceğini gösterir nitelikte.

Bu konuda kripto para borsalarını bu verileri kaydediyor, siber tehditler var diye bırakmak ve farklı merkeziyetsiz kripto para borsaları aramak geçerli bir neden değil.

Hatırlayalım: Biz normal insanlarız, bunu normal olmayan insanlar ister

Bugün normal bir insan dünyanın neresinde olursa olsun yasalara saygılıdır. Yasalara saygılı olan insan kara para aklar mı? Aklamaz. Kripto para borsalarının hiçbir bilgiyi kaydetmesini istemeyen kimseler daha çok kara para aklayan veya buna benzer yasadışı eylemler yapacak veya yapmış olan insanlardır. Bu insanların bu tür isteklerinin olması çok normal olsa da sıradan normal bir insanın kripto paraların gizliliğine bile çoğu zaman ihtiyacı yoktur.

Bu İçeriğimizi Mutlaka Okumalısınız!!  Bitcoin için rekor yükseliş Aralık ayında olabilir

Belki bir yetişkin kendisine özel bir ürün alacaktır ancak bunun mail ve banka kayıtlarında çıkmasını, olası bir yasal dava durumunda kendisi aleyhine kullanılmamasını istediği için kripto para ile ödeme yapmak ve kendi bilgilerinin kaydedilmesini isteyebilir.

Bu durumda da aslında bu kişi kripto para kullanarak satın alım yapacağı için asla kendisi hakkında kripto para borsası bilgi edinemez ve ne aldığı konusunu bilemez. Karşı cüzdana gönderilecek hiçbir ödemenin kime gönderildiği bilinmediği için kripto para borsası veya yasal süreç olsa bile karşı tarafın ürün satıcısı olacağı bilinemeyeceği için bu konuda hiçbir gizlilik ve güvenlik endişeniz olmasın.

Bizler normal insanlarız. Bizlerin kripto paraların %100 gizli olmasına ihtiyacımız yok. Kara para aklamıyor, uyuşturucu satın almıyor, herhangi bir yasadışı faaliyette bulunmuyoruz. Ancak kişisel verilerimizin ve kendi gizliliğimizin önemi açısından bizlere sunulmuş olan kripto paraları kullanarak hem gizli, hem güvenli, hem de hızlı ödemeler ve para transferleri yapabiliriz.

Bizim anlamamız gereken, bugün bir grup kara para aklama, uyuşturucu ticareti ve daha nice suç için kripto para birimlerini kullanan ve kripto paraların yeterince gizli olmadığından yakınan bir grup insanın gündeme getirdiği ”kripto paralar yeterince gizli değil!” iddialarına kapılarak kripto paraları kullanmaktan vazgeçmemeli, aksine bizler için bugün kripto paraların haddinden daha fazla gizli olduğunu bilmeliyiz.

Content Protection by DMCA.com

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu