Anasayfa Rehber Kripto Para Borsası Nedir? En İyisi Nasıl Seçilir?

Kripto Para Borsası Nedir? En İyisi Nasıl Seçilir?

Rehber

Kripto para borsası nedir? En iyi kripto para borsası nasıl seçilir? Kripto para borsaları hakkında bilmeniz gerekenler...

Kripto Para Borsası Nedir? En İyisi Nasıl Seçilir?

Kripto paraların gelmesiyle kripto paraları satın almak, satmak ve takas etmek için bir aracı varlığı gerekli hale geldi, bu yüzden kripto para borsaları yaratıldı. Mevcut kripto para borsaları oldukça çeşitlidir ve her birinin farklı özellikleri vardır. Bu kılavuzda, ihtiyaçlarınızı karşılamak için en iyi kripto borsasının hangisi olduğunu seçmek, size ne olduklarını ve nasıl çalıştıklarını öğrenmek için gerekli tüm bilgiler yer alıyor.

Kripto Para Borsası Nedir?

Kripto para borsası, temel işlevi kripto para sahiplerinin başkaları ile menkul kıymetler karşılığında kripto takası yapmalarını sağlamak olan bir platformdur. Bu platformlar, tüccarların kriptolarını sanal cüzdanlarında saklaması için de yaygın olarak kullanılır ancak bu borsaların bu özellikleri zaman zaman bazı sebeplerden dolayı önerilmez: İlk ve en önemlisi, kriptonuzu bir borsa cüzdanında sakladığınızda bu cüzdanlara erişmek için gereken anahtarlara tam olarak sahip olmamanızdır ve bu sebeple güvende değilsinizdir.

Dikkate alınması gereken bir başka neden ise, bu platformların sıkça bilgisayar korsanlarının saldırılarının hedefi olmasıdır ve bu saldırganların borsa veri tabanına erişmeyi başarması durumunda, kullanıcıların kriptolarını çalabilir. Bu nedenle, borsaların cüzdanlarının kullanımı ancak ticaret yapacağınız, fakat yatırımınızı tutmayacağınız (uzun süre boyunca kriptonuzun saklanması) zamanlarda önerilir. Eğer yatırımınızı tutmayı düşünüyorsanız, kullanmanız gereken araç özel bir kripto cüzdanıdır.

Bazı borsalar, kaldıraç, OTC (Tezgah Üstü) satışı veya vadeli sözleşmeler gibi genellikle daha deneyimli tüccarlar tarafından kullanılan diğer hizmetleri sağlar.

En İyi Kripto Borsası Nasıl Seçilir?

Sizin için hangi borsanın en iyisi olduğunu anlayabilmeniz için bazı özellikleri incelemeniz gerekir:

Anonimlik Düzeyi

Anonimlik, birçok kripto yatırımcısı için önemli bir niteliktir, bu nedenle yüksek düzeyde anonimlik sunan borsalar dikkate alınmalıdır.

Kripto para borsaları, yalnızca kayıt defterinde sadece bir e-posta adresi veya cüzdan kullanarak platformun tam olarak kullanılmasına izin vermekten adres, kimlik, fotoğraf doğrulama veya KYC (Müşterini Tanı) gibi çeşitli kişisel bilgiler gibi farklı anonimlik düzeylerine sahiptir. Bazen, sunulan bilgilere bağlı olarak kullanıcıya açılan hizmetlerin kullanımı için farklı kısıtlama düzeyleri bulunur. Aynı hizmetleri sunarken, bazı başka bilgileri talep eden borsalar mevcuttur. Bunun nedeni platformun konumu ve o yerde geçerli olan kurallar ve yasalardır.

Hükumetler, Bitcoin ve kripto paraların sadece geçici bir heves olmadığını ve yavaş yavaş ülke ekonomisinde yer almaya başladıklarını fark etmeye başladılar, böylece bu kurallar ülkeye bağlı değişiklik göstererek yavaş ve başarılı bir şekilde, borsaları ve borsalarda meydana gelen işlemleri kontrol etmeye ve bu sayede kripto para kullanan insanlar üzerinde bir kontrol elde etmeye çalışmaktalar.

Bulunulan yere bağlı olarak bazı doğru kuralları uyguladıklarını söyleyebiliriz, çünkü yasalarını kripto paraların kullanımının düzenlenmesi ve normalleştirilmesi, kara para aklamanın önlenmesi ve vatandaşlarının korunması üzerine odaklayan hükumetler var. Öte yandan, diğer hükumetler ise kripto paraların benimsenmesini kolaylaştırmaktan ve buna yardımcı olmaktan hayli uzaktadır. Söz konusu ülkeler kaynaklarını ve çabalarını, kriptoya yatırım yapan vatandaşlarını takip etmek, onları sömürücü vergilerle ezmek ve vergi ödeyen vatandaşlarından faydalanarak devlet sandıklarını doldurmak peşindedir.

Dikkat: Dev Kripto Para Borsası, Bu 3 Altcoini Listeledi...

Komisyonlar veya Ücretler

Bir kripto borsasının hizmetlerini kullanırken borsanın hangi komisyonu keseceğini bilmek, ticaret dünyasına giren çok az kişinin hesaba kattığı bir başka noktadır. Bu platformlar hizmetlerinin kullanımı sırasında, örneğin bir takas işlemi gerçekleştirirken bir kripto para başka bir cüzdana aktarılırken veya emanet parasının bir banka hesabına çekilmesi için belirli komisyon ücretleri talep eder.

Tüm borsalar, hizmetleri için hangi komisyondan ücret aldıklarını açıklayan bir yazıya sahiptir. Para yatırmadan veya ticaret yapmadan önce bu bilgilendirmeleri okumanız gerekir.

Mevcut Çiftler

Bir borsadaki “bir çift” tanımı, bir borsada listelenen ve birbirleri arasında doğrudan takas imkanı sunan dijital veya güvenceli iki farklı kripto para olarak tanımlanabilir. Bir Bitcoin-Ethereum çifti genellikle borsalarda BTC/ETH olarak görülür.

Eğer Bitcoin’inizi [BTC] Ethereum [ETH] ile değiştirmek istiyorsanız, borsa bu iki kripto para birimine sahip olmalı ve doğrudan takasa izin vermek için eşleştirilmelidir, aksi takdirde bu tarz bir eş işlemi yapamazsınız.

Borsada bir kripto çiftinin bulunması fakat eşleştirilmiş olmaması olasılığı da mevcuttur. Bu durumda takası gerçekleştirebiliriz, ancak bunu tek bir adımda yapmak yerine iki adımda yapmanız gerekir.

Örneğin:

BTC’yi satın aldınız ve EOS ile takas etmek istiyorsunuz, ancak para yatırdığınız kripto paraların değişiminde BTC/EOS çiftine sahip değilsiniz. Ancak borsadaki EOS çiftlerini kontrol ederek ETH/EOS’un çiftinin mevcut olduğunu gördünüz. Bu yüzden ticareti yapabilmek için önce BTC’nizi ETH ile takas edebilir ve daha sonrasında ETH/EOS çiftini kullanarak doğrudan takas yapabilirsiniz. Aynı işlemi yapmış olursunuz, ancak bir yerine iki adım sürer.

Mevcut çiftleri bilmek ticaret yaparken önemli bir faktördür, çoğu durumda işlem bir güven borsası aracılığıyla yapılır ve ilgilendiğniz kripto para için borsanızda bir çiftin mevcut olmadığını görmek birden fazla işlem yapmanız anlamına gelecektir ve bu, ödenecek olan ek komisyonlar anlamına gelir.

Kaydi Paraların Kabulü

Nihai amaç, alım satım işlemlerinde karı dolar, avro veya diğer kaydi para birimlerine geçirmekse, hangi borsaların bu işleme izin verdiğini bilmek önemlidir ancak kripto/kaydi para çiftinin hangisinin olduğunu bilmenin yanı sıra doğrudan bir banka hesabı ile işlem yapmaya da izin verilmelidir.

İstediğiniz kripto para borsasının hangi kripto para takasına sahip olduğunu öğrenmek basittir, sadece farklı kripto paralar ve piyasa değeri, örneğin Coinmarketcap hakkında bilgi, sunan sayfalardan birini ziyaret etmeniz yeterlidir. Bir kez incelediğinizde, işlem yapmak istediğiniz kripto parayı seçin ve Pazarlar seçeneğini tıklayın, burada bu kripto parayı ve her birinde bulunan ticaret çiftlerini görebilirsiniz.

Hangi borsaların ilgilendiğiniz kripto/kaydi para çiftine sahip olduğunu belirledikten sonra, bir banka hesabına menkul kıymetin çıkarılmasına izin verip vermediklerini görmek için her birinde aşağıdaki araştırmaları yapmalısınız.

Borsalardaki Toplam Akışlar %370 Artış Gösterdi!

Güvenlik

Kripto paralar bir borsaya transfer edildiğinde yatırılan fonların güvenli bir yerde olacağı varsayılır, ancak bazı durumlarda dikkatsizlikten veya hem borsa hem de kullanıcıların kendisinden kaynaklanan hatalardan dolayı bu fonlar tehlikeye girebilir hatta kaybolabilir. Güvenlik her iki tarafın da dikkat etmesi gereken bir konudur, ancak bu noktada güvenlik aslen kullanıcının sorumluluğundadır. Kripto yatırımı yaptığınızda, fonlarından bizzat yatırımcı sorumludur ve onları korumak için gereken tüm araçlar kullanmalıdır. Hem kullanıcı hem de kripto para  borsalarının hesabı için güvenliği artırma konusunda bazı tavsiyeler vereceğiz.

Kullanıcı Tarafı

Şifreler:

Parolalar, tahmin edilemeyecek kadar güvenli olmalıdır. Şifrelerde tarih, telefon numarası, kimlik numarası, isim veya sahibiyle ilgili olabilecek herhangi bir verinin kullanılmasından kaçınılmalıdır. Bunun yerine alfanümerik anahtarların kullanılması, büyük harfler ve sembollerin girilmesi önerilir.

Tüm borsalar için aynı şifreyi kullanmakta önerilmez, çünkü bunlardan birinin güvenliği tehlikeye düşerse, yatırılan paraların bulunduğu tüm borsaların fonları tehlikeye girebilir. Şifrelerin yedekleri harici cihazlarda saklanmalıdır ve eğer şifrelerinizi kişisel bilgisayarınızda saklıyorsanız, en azından şifreli bir yerde saklamanız önerilir.

Borsada

Kripto para borsaları genellikle farklı güvenlik seviyeleri sunar ve hesaplarını güvence altına almak için bunları etkinleştirmesi gereken kullanıcıdır.

Seviyeler:

 • İkinci anahtar kimlik doğrulama faktörü
 • İşlemleri kabul etmek için bir e-posta gönderme
 • İşlemi doğrulamak için SMS kodu gönderme

Platforma erişim şifresine ek olarak, en azından ikinci kimlik doğrulama faktörünün etkinleştirilmesi tavsiye edilir.

Kullanım Kolaylığı

Her borsa farklı bir arayüze sahiptir ve bu, ticarete yeni başlayan tüccarlar için zorluk ve kafa karışıklığı oluşturabilir. Aslında hepsi tarafından sunulan bilgiler aslen olarak aynı olsa da her platformun düzeni ve sunumu farklıdır.

İşlem yapmak için borsalarda bulunacak veriler aşağıdaki gibidir:

 • Alış/Satış: Kullanıcıların Alış/Satış tekliflerini yaptıkları ve satın almak/satmak için kripto para miktarını ve kendileri için ödemek/almak istedikleri fiyatı koymak zorunda oldukları yer.
 • Talepler: Satış siparişlerinin listesi, genellikle en düşükten en yükseğe sıralanmıştır.
 • Teklifler: Satın alma siparişlerinin listesi, genellikle en yüksekten en düşüğe doğru sıralanmıştır.

Borsa alım satım bölümünde ortaya çıkabilen ancak ticaret yaparken çok önemli olmayan diğer bilgi kaynakları şunlardır: fiyat grafikleri; troll kutusu veya diğerleri arasında yapılmış önceki işlemlerin listesi.

Hacim ve Likidite

Üzerinde görüşmek istediğimiz yüksek miktarda kripto para birimine sahip olmak, ticareti başarılı bir şekilde yapıp yapamayacağımız arasındaki fark olabilir.

Örneğin, 1 Bitcoin’i Tron (TRX) ile değiştirmek istiyorsanız ve seçilen borsada TRX hacmi 0,57 BTC ise bir çok durum ile karşı karşıya kalacaksınız demektir. İlki sadece 0,57 BTC takas edebileceğimizdir, geri kalanın müzakereye açık olması ve takas etmek için TRX’ini girecek bir kullanıcı çıkana kadar satın alma siparişimizin bekleyeceğidir. Borsanın akışına bağlı olarak bu işlem sadece saniyeler de sürebilir, yıllar da alabilir.

Diğer bir sorun ise alış fiyatının optimum olmamasıdır çünkü satıştaki TRX’in her birinin farklı fiyata sahip olması mümkündür (fiyatlar satıcı tarafından belirlenir). Üzerine müzakere edilen tüm miktarı alabilmek için en yüksek ve en düşük fiyat dahil olmak üzere alıcının sunduğu tüm TRX’i almamız gerekmez.

Destek Hizmeti

Destek hizmeti herhangi bir borsanın önemli bir parçadır, ortaya çıkan çoğu sorunun genellikle kullanıcı hatası, parola kaybı veya ikinci faktörün etkinleştirildiği mobil cihazın kaybı olduğu bir gerçektir. Her iki durumda da, bir sorun olduğunda, sorunu çözmek ve bunu hızlı ve verimli bir şekilde yapmak için bir destek ekibi mevcut ekini.

Bu hizmetin iyi veya kötü olup olmadığını bilmek için en iyi yol her zaman borsaların sosyal ağlarını araştırmak ve kullanıcıların görüşlerini görmek ya da paylaşılan sorunların veya problemlerin çözülüp çözülmediğine bakmaktır.

Kripto Para Sektöründeki Son Gelişmeler: 26 Eylül 2022

Sonuç

Bu noktalar analiz edildikten sonra, ihtiyaçlarımıza göre en iyi kripto borsasını seçmek çok daha kolay hale gelecektir. İhtiyaçlarınız, geçen süreye ve kripto hakkındaki bilginiz arttıkça ve işlem yapmak için kullanılan borsaların sayısına bağlı olarak değişebilir.

Bu kılavuzda dikkate alınması gereken en önemli noktalar:

 • Kriptonuzu saklamak için borsa cüzdanını kullanmayın
 • Güvenlik kullanıcı ile başlar. Güçlü parolalar ve yedeklemeler kullanın ve mümkün olduğunda ikinci kimlik doğrulama faktörünü etkinleştirin
 • Aradığınız çiftin kullanacağınız dövizde mevcut olduğundan emin olun
 • Aktif bir ekibi olup olmadığını görmek ve kullanıcıların sorunlarını çözmek için borsanın sosyal ağlarını araştırın
 • Ticaret yapmak istediğiniz kriptonun borsa likiditesini kontrol edin
 • Eğer kaydi para çekme işlemleri yapacaksanız, borsanızın buna izin verdiğinden emin olun.

Kripto Para Borsası Nedir? En İyisi Nasıl Seçilir? içeriğimizle alakalı tüm SORULARINIZI aşağıda yer alan yorum alanından bizlere iletebilirsiniz. Alanında uzman analistlerimiz ve editörlerimiz, sizlerin sorularını cevaplayacaktır.
Haber Hakkında Bir İfade Bırak
Yorumlar(0)