Anasayfa Sektörel Kripto Para Borsasına Hack Şoku: 2 Milyon Dolarlık Fon Çalındı!

Kripto Para Borsasına Hack Şoku: 2 Milyon Dolarlık Fon Çalındı!

Sektörel

Kripto para borsası CoinSpot'un hack'lenmesi nedeniyle yaklaşık 2 milyon dolarlık fonun çalındığı öğrenildi.

Kripto Para Borsasına Hack Şoku: 2 Milyon Dolarlık Fon Çalındı!

Raporlar, Avustralya merkezli kripto para borsası CoinSpot'un kısa süre önce bir güvenlik ihlâline kurban gittiğini ve bunun sonucunda yaklaşık 2 milyon dolarlık (USD) fonun çalındığını gösteriyor. Özel anahtar istismarı, ilk olarak 8 Kasım'da tanımlanamayan bir tehdit aktörünün cüzdanına taşınan büyük Ethereum (ETH) işlemlerinin izlenmesiyle ortaya çıktı.

CoinSpot, konuyla ilgili resmî bir açıklama yapmadı. Bu arada yapılan ilk incelemeler, bir CoinSpot sıcak cüzdanından yaklaşık 2,4 milyon dolar değerinde yaklaşık 1.262 ETH'lik yetkisiz transferlerin başlatıldığını ortaya koydu.

Zimmete geçirilen varlıklar, daha sonra ThorChain ve Wan Bridge üzerinden Bitcoin (BTC) ağına yönlendirildi. Bunu takiben çalınan kaynaklar, Uniswap aracılığıyla 24 Wrapped Bitcoin (WBTC) ile takas edildi ve daha sonra Bitcoin'e dönüştürülerek dört ayrı adrese yayıldı.

Hack Hızlı Bir Şekilde Gerçekleşti

Kripto Para Borsasına Hack Şoku: 2 Milyon Dolarlık Fon Çalındı!

Dünya çapında tanınan bir blockchain güvenlik firması olan CertiK, ihlâlin hızlı bir şekilde gerçekleştiğini doğrulamaktadır. Saldırı vektörü, tehdit aktörünün özel anahtar açıklarından yararlanma konusundaki uzmanlığını ve soygunun hızlı bir şekilde gerçekleştirilmesini sağlayan kapsamlı planlamalarını göstermektedir. 

Daha ileri bir çalışma ise bilgisayar korsanlarının, çalınan fonları daha küçük oranlara bölerek ve bunları çeşitli dijital cüzdanlar arasında paylaştırarak izlemeyi engellemek için kullandıkları metodolojik hileye işaret ediyor.

Araştırmacılar ve siber güvenlik firmaları için karmaşık blockchain işlemleri ağını çözmek, her yeni işlemle daha da karmaşıklaşan ve çalınan fonların izini sürmeyi daha da zorlaştıran çok sayıda zorluk sunuyor. Bu da tehdit aktörlerinin sofistike hack olayını çözmek için gelişmiş blockchain forensics yöntemlerini kullandığı anlamına geliyor.

2013'ten beri faaliyette olan CoinSpot, 400'den fazla kripto para birimini destekleyerek yaklaşık 2,5 milyonluk önemli bir kullanıcı tabanına hizmet vermektedir. Borsa, Avustralyalı finansal düzenleyici kurumu AUSTRAC tarafından belirlenen titiz kurallar çerçevesinde faaliyet göstermektedir.

Kripto Para Borsasına Hack Şoku: 2 Milyon Dolarlık Fon Çalındı! içeriğimizle alakalı tüm SORULARINIZI aşağıda yer alan yorum alanından bizlere iletebilirsiniz. Alanında uzman analistlerimiz ve editörlerimiz, sizlerin sorularını cevaplayacaktır.
Yorumlar(0)
Yürüdükçe Kazandıran Sweatcoin Nedir?
Rehber Banu Fırıncılar
Exen Coin (EXEN) Nedir? Nasıl Alınır?
Rehber Burak Atik
Kripto Para Grafik Okuma Rehberi
Rehber Banu Fırıncılar
GateToken (GT) Nedir? Nasıl Alınır?
Rehber Banu Fırıncılar
Trust Wallet Token (TWT) Nedir? Nasıl Alınır?
Rehber Burak Atik
Major Coin Nedir? Major Coin Listesi
Rehber Banu Fırıncılar