Dikkat Çekenler

Kripto Para Cüzdanlarınızı Güvende Tutmanın 6 Yolu

Kripto para biriminin popülaritesi, yatırımcılar için olduğu kadar siber suçlular için de çekici olduğu anlamına gelir. Kripto, on yıldan biraz daha uzun bir süre önce sahneye çıktığından beri, kripto cüzdanları ve borsalarındaki soygunlar ve saldırılarla ilgili çok sayıda rapor geldi. Bir kripto cüzdanı dijital paraları saklamaz, bunun yerine size çevrimiçi işlemlerde kendinizi şımartmak için kullanabileceğiniz bir anahtar sağlar. Bu anahtara erişim sağlayan herkes, zor kazanılmış kriptonuzu çalabilir ve hatta sahte işlemler gerçekleştirebilir.

Koinbox olarak, kripto para biriminizin güvenliğini sağlamak için kullanabileceğiniz birkaç yolunu sizlere göstereceğiz.

1) Eski Cüzdanları Kullanmak:

Soğuk cüzdanlar, ‘sıcak’ muadillerinin aksine internete bağlı değildir ve bu nedenle siber saldırılara karşı daha az savunmasızdır. Bu nedenle, anahtarları saklamak için soğuk cüzdan kullanmak mükemmel bir seçenektir çünkü bu cüzdanların şifrelenmesi anahtarınızı güvende tutmanıza yardımcı olacaktır.

2019’da BITpoint adlı bir Japon borsası, sıcak cüzdanından 50.000’den fazla kullanıcıyı etkileyen 32 milyon dolar değerinde kripto kaybetti. BITpoint, sıcak cüzdanlarından izinsiz para çekme işlemlerine rağmen, soğuk cüzdanların etkilenmediğini bildirdi. Bitcoin ticareti hakkında daha fazla bilgi için Bitcoin World Capital adresini ziyaret edebilirsiniz .

kripto cüzdanı

2) Güvenli İnternet Bağlantılarını Kullanmak:

Kripto işlemleri veya alım satımları yaparken, halka açık WiFi veya diğer güvenli olmayan internet bağlantılarından uzak durun. Kişisel ağınızı kullanıyor olsanız bile, gelişmiş güvenlik için bir VPN kullanmanızı öneririz. Bir VPN ile konumunuzu ve IP adresinizi değiştirebilir, böylece tarama etkinliğini güvence altına alabilir ve gizliliği koruyabilirsiniz.

3) Birden Fazla Cüzdana Sahip Olmak:

Sahip olabileceğiniz cüzdan sayısında herhangi bir kısıtlama olmadığını ve kriptonuzu birden fazla cüzdanda tutarak bu özgürlükten faydalanmanız gerektiğini unutmayın. Bir cüzdanı günlük işlemlere ayırmak ve para biriminizin geri kalanını farklı bir cüzdanda tutmak iyi bir fikirdir. Bu şekilde portföyünüzü koruyabilir, böylece herhangi bir kayıp veya hesap ihlali olasılığını azaltabilirsiniz.

4) Kişisel Cihazların Güvenliğini Sağlamak:

Tüm kişisel cihazlarınızın, her türlü güvenlik açığına karşı korunmalarına yardımcı olacak en güncel anti-virüslerle donatıldığından emin olmanız gerekir. Sağlam bir anti-virüsün yanı sıra, güvenliği artırmak için bir güvenlik duvarı da kullanmalısınız. Bu önlemler, potansiyel bilgisayar korsanlarının kodlar hazırlayarak cihazınızın güvenlik açığından yararlanmalarını zorlaştıracaktır.

5) Sık Şifre Değiştirmek:

Güvenlikle ilgili hiçbir blog, güçlü parolalara sahip olmaya ve bunları düzenli olarak değiştirmeye güçlü bir vurgu yapılmadan tamamlanamaz. ABD’li Y kuşağının neredeyse %75’inin tüm hesapları, uygulamaları ve cihazları için aynı şifreye sahip olduğunu ortaya koyan bir çalışma vardı. Ayrıca, aynı çalışma, bu %75’in çoğunun bu şifreyi 50’den fazla yerde kullandığını belirtti. Bu son derece tehlikeli bir davranıştır ve sizi büyük kayıplara ve ihlallere açık bırakabilir.

Parolanızın her zaman yeterince karmaşık ve güçlü olduğundan, tahmin edilmesi kolay olmadığından ve düzenli olarak değiştirildiğinden emin olun. Birden fazla cüzdanınız varsa, her biri için ayrı bir şifreniz olsun. Gelişmiş güvenlik için MFA (çok faktörlü kimlik doğrulama) veya 2FA (iki faktörlü kimlik doğrulama) tercih edin.

kripto cüzdan

6) Kimlik avi’den uzak durmak:

Kötü amaçlı e-postalar ve reklamlar biçimindeki kimlik avi dolandırıcılığı, kripto evreninde çok yaygındır. Bu nedenle, kripto para birimi işlemleri sırasında son derece dikkatli olmanız ve bilinmeyen veya şüpheli bağlantılara girmekten kaçınmanız gerekir.

Son söz:

Kripto dünyası büyümeye ve gelişmeye devam ediyor – ne yazık ki aynı şey kriptoyla ilgili dolandırıcılıklar, ihlaller ve hack’ler için de geçerli. Dijital paranızın güvenliğini sağlamak için hiçbir taş bırakmadığınızdan emin olun. En son saldırı teknikleri, önleme taktikleri ve güvenlikle ilgili haberler hakkında kendinizi güncel tutun.

İçeriğimizin kalitesi nasıl ?
[Toplam oy: 1 Puan: 5]
Content Protection by DMCA.com

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu