Kripto para dolandırıcıları telefon ve mail yoluyla arttı!

4 Dakikada Okunabilir


New York Polis Departmanı (NYPD), bazı sanatçıların adını kullanarak bazı insanlardan Bitcoin talep eden dolandırıcı sahtekarlar hakkında yeni bir uyarıda bulundu. New York Polis Departmanı (NYPD) sözcüsü tarafından yapılan uyarıda bu tür dolandırıcılık olaylarının son zamanlarda çok fazla arttığı ve bu tür faaliyetlere izin vermemek için New York halkının dolandırıcılık amacıyla yapılan bu tür telefon aramalarını New York Polis Departmanı yetkililerine derhal iletmelerini önerdi.

New York, dünyada dolandırıcılık yapmak için sanal para birimlerinden yararlanan suçluların yarattığı sayıları giderek artan şehirler arasında en yenisidir. Kolluk kuvvetleri Kaliforniya’dan Avustralya’ya ve hatta Tayvan’dan bile kripto para birimiyle ilgili suçların artmasıyla boğuşmaya devam ediyor ve bu tür dolandırıcılık vakalarının asla son bulmayacak olduğu biliniyor.

Bitcoin Telefon Dolandırıcılığı!

NYPD’ye göre, Bitcoin kullanarak mağdurları dolandırmak için Sosyal Güvenlik İdaresi yetkililerini taklit eden dolandırıcıların vakalarında bir artış var. Polis departmanı, yılın başından bu yana 2 milyon doların üzerinde 200’den fazla dava olduğunu söyledi.

2019’da bugüne kadar kaydedilen rakamlar, 2018’de bu tür suçlara oranla büyük bir artış yaşandı. NYPD rakamları, 2018’in tamamında yalnızca üç olay kaydettiğini göstermektedir.

Dolandırıcılık, bir Sosyal Güvenlik İdaresi yetkilisi olarak veya bir sanatçının adını kullanarak yapılıyor olabilir, sosyal güvenlik numarasının (SSN) uyuşturucu kaçakçılığı veya kara para aklama gibi bazı yasadışı faaliyetlerde bulunduğunu söyleyerek veya vergi cezası olduğu iddiası ile telefon yoluyla dolandırıcılık yapılıyor olabilir. Kripto para çetesi sahtekar dolandırıcıların ilk hedefi yaşlı olan insanlardır ve bu insanların vergi borcu olduğu, haklarında bazı cezalar olduğu ve ödemeleri gerektiği ve bunu kripto para olarak ödemeleri gerektiğini belirten bazı telefonlar yoluyla yapılmış olabilir. Dolandırıcı daha sonra sahte suçlamaları ortadan kaldırmak için para ödenmediği sürece dolandırılacak olan kişiyi tehdit edebilir.

Konuyla ilgili olarak, NYPD toplumla ilişkiler şefi Nilda Hofmann şunları söyledi:

Sofistike telefon dolandırıcılıkları, mağdurların kendi devlet ve kanun uygulayıcı kurumlarında onlara karşı olan güvenini kullanıyor. Bu tür bir telefon dolandırıcılığının kurbanları yaşlılar ile sınırlı değil; bu suçlular toplumun her katmanını hedef almaktadır ve herkes bu tür saldırılara karşı savunmasızdır. Kripto para dolandırıcılarına kurban olmamak için bu tür tehditler karşısında asla ödeme yapmayın. Hiçbir devlet kurumu sizden kripto para birimi ile zorla veya telefon yoluyla ödeme yapmanızı istemez.

NYPD: Asla ödeme yapmayın!

New York Polis Departmanı (NYPD) yetkililerine göre bu tür olaylara kurban olmamak için insanların bu tür dolandırıcılık amaçlı olarak aldıkları telefonlarda asla başkalarına inanmaması ve devlet yetkilisi olan kendisini tanıtan ve cep telefonunda kendilerinden para isteyen kişilere güvenmemeleri yönündedir.

Ne kadar uzun süre kurbanlar telefonda kalırsa, korkutmak veya Hofmann’ın söylediği gibi dolandırılmaları o kadar olasıdır:

Bir aramanın sahtekar olduğundan şüpheleniyorsanız, şans bile vermeyin, telefonu kapatın.

Polis departmanı, bu dolandırıcıları takip etmek için finans endüstrisindeki ortaklarıyla çalışacaklarını ve bu çalışmaların henüz devam ediyor olsa da bunları tamamen engellemek için ekstra finans bütçesi kullanarak bu tür dolandırıcılar ile mücadele edeceklerin açıkladı. Blok zincirindeki işlem izlerini dikkatlice takip ederek, dünyadaki kolluk kuvvetleri sayısız kripto para birimi dolandırıcısını bugüne kadar başarılı birkaç çalışma sayesinde o dakika tutukladı ve bu tür olaylar sayesinde kripto para dolandırıcılığı yapan kişilerin dolandırıcılık yaparak saklı kalacak olduklarını düşünmelerinin önüne bir kez daha geçildi.

Dolandırıcıların Sayısı!

2018’deki Bitcoin ayı piyasasına rağmen, kripto para birimi suçları konusunda yavaşlama olmadığı görülüyor. New York Polis Departmanı (NYPD) ve diğer polis ve güvenlik güçlerine binlerce rapor gönderilmiştir ve bu raporlar kripto para dolandırıcılıklarının büyük oranda arttığını ve daha fazla artacak olduğunu göstermektedir. Kripto para sahiplerinin bu ve buna benzer dolandırıcılık vakalarını yaşamamak için ne gerekiyorsa yapmaları ve olası dolandırıcılık faaliyetlerini engellemek için asla güvenmedikleri insanlara kripto para birimi ile ödeme yapmamaları istenmektedir.

Avustralya Rekabet ve Tüketici Komisyonu (ACCC), ülkedeki Bitcoin sahtekarlığının 2018’de yaklaşık yüzde 190 oranında arttığını ve toplam zararın 4 milyon doların üstüne çıktığını açıklayarak ülkedeki tüm insanların kripto para birimi dolandırıcılığına maruz kalabilecek olduklarını, bu tür dolandırıcılıklara maruz kalmamak için telefon, internet veya başka yöntem ile güvenmedikleri insanlara asla ürün alırken bile kripto para birimi ile ödeme yapmamalarını istemektedir. Mağdurların çoğu, sosyal medya platformları ve e-posta dolandırıcılarının kullandığı kanal olan e-postaları olan 25 ila 34 yaş arasındaki erkeklerdi.

Nisan ayında, Fransız Autorité des Marchés Financiers (AMF) sahte kripto para ticaret programlarını teşvik eden bir firma hakkında uyarılar yaptı. Piyasadaki birçok kötü oyuncu, şüphesiz mağdurları dolandırmak için sektördeki bilgi boşluğundan yararlanmaktadır.

Kripto para dolandırıcılığı dolandırıcılık oranının artmasına rağmen, bu tür faaliyetlerden kaynaklanan kayıplar, viral olmayan yollarla gerçekleşen hırsızlıklara kıyasla hala çok düşük. ACCC raporu, Bitcoin dolandırıcılığının 2018’de Avustralya’da kaydedilen mali suçların yüzde altıdan az olduğunu gösteriyor.


İçeriğe Nasıl Tepki Verdiniz?

Kızgın Kızgın
161
Kızgın
Şaşkın Şaşkın
161
Şaşkın
Lol Lol
282
Lol
Harika Harika
161
Harika
Korkunç Korkunç
121
Korkunç
Uğur Acar
28 yaşındayım, 6 senedir gazetecilik yapıyorum ve kripto para yatırımcısı olmamdan ötürü Bitcoin haberleri konusunda yazılarımı okuyucular ile buluşturuyorum. İngilizce biliyorum ve sürekli fotoğraf çekmek hobilerimden sadece bazıları.
error: Kopyalama Engellendi!