Kripto Para Haberleri

Kripto Para Dolandırıcısı ABD’ye İade Edildi

ABONE OL:

Bitcoin gibi kripto paraları kullanarak yatırım yapmaya teşvik eden bir işletme sahibi İsveçli bir adam, Tayland’dan ABD’ye suç duyurusunda bulunmak üzere iade edildi.

45 yaşındaki Roger Nils-Jonas Karlsson, ABD Adalet Bakanlığının pazartesi günkü açıklamasına göre, haziran ayında Tayland’da menkul kıymetler sahtekarlığı, telefon sahtekarlığı ve kara para aklama iddiasıyla tutuklandı. Savcılar, Karlsson’ı 3.500’den fazla kişiyi dolandırmak ve 11 milyon dolardan fazla kripto para dolandırıcılığı yapmakla suçluyor.

Suçlamalara göre Karlsson, potansiyel yatırımcılara birden fazla yanlış iletişim kurmak için iki internet sitesini kullanıldı. Örneğin, bir keresinde yatırımcılarına “bir kerede çok fazla para bırakmak, tüm dünyada finansal sistemler üzerinde olumsuz bir etkiye neden olabilir” gerekçesiyle ödeme yapmadı. Karlsson ayrıca, ödeme yolunu hazırlamak için Doğu Metal Menkul Kıymetlerinin ABD Menkul Kıymetleri Borsa Komisyonu (SEC) ile çalıştığını hakkında yalan söyledi.

Karlsson, mağdurların yatırımlarını Tayland’da ki kişisel banka hesaplarına aktarmakla suçlanıyor.

Karlsson, ilk federal mahkemesini pazartesi günü, Karlsson’ın gözaltına alınmasını emreden ABD Hâkimi Sallie Kim’e verdi. Bir sonraki duruşma 22 Kasım Cuma günü gerçekleşecek. Hükümlü suçlu bulunursa, telefon dolandırıcılığı ve menkul kıymet dolandırıcılığı suçlamaları için 250 bin dolar ve kara para aklama için 500 bin dolar ve 20 yıl hapis cezasına çarptırılacak.

Content Protection by DMCA.com
Bu İçeriğimizi Mutlaka Okumalısınız!!  Tayland 7 kripto para şirketine onay verdi

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu