Kripto para fiyatları neye göre yükseliyor, neye göre düşüyor?

2 Dakikada Okunabilir


Kripto para fiyatlarının neye göre düşüp yükseldiği konusunda merak edilen sorular henüz bugüne kadar yanıt bulabilmiş değil, ama nasıl? Kripto para fiyatları mevcut piyasa koşulları, piyasanın genel durumu ve yatırımcıların arz-talep dengesine göre değişirken, sadece bunlarla sınırlı kalmaz. Kripto para fiyatlarının değişmesinde en fazla etkili olan nedenler arasında ne kadar fazla alım talebi olduğu veya ne kadar fazla satış talebi olduğuna bağlı olarak değişir.

Eğer ki 1 saat içerisinde 100 BTC satışı yapılır, geri 110 BTC alınır ise fiyat %10 oranında veya daha fazla/az oranda artabilir. Tam tersi durumda 1 saat içerisinde 110 BTC satılır, 100 BTC alınır ise bu durumda %10 veya daha fazla oranlarda düşüş görmek mümkün olur. Piyasanın mevcut durumuna baktığımızda yatırımcı sayısının fazla olduğunu, yatırım oranlarının ise son derece düşük olduğunu görebiliriz. Bu ise piyasanın aslında büyük yatırımcı olarak tanınmakta olan fazla koin sahiplerinin piyasada daha rahat hareket etmesi demek oluyor ki bu durum koin sahipleri adına ”büyükler, küçükleri eziyor mu?” soru işaretlerini doğurmakta.

Sadece yatırımcılar değil, piyasanın durumu da bu konuda en etkili sebeplerden bir tanesidir.

Bunun bugüne kadar net olarak yanıtı verilememesinin nedeni ise piyasada aktif olan koin sahibi büyük yatırımcıların asla bu konuda açıklama yapmıyor olmalarından kaynaklı. Büyük yatırımcıların koin alıp satmaları demek büyük oranlarda koin sahibi olduklarından dolayı piyasada 104 milyar dolar ve civarında olan Bitcoin hacminin son derece etkilenmesine sebep oluyor. Bu tutarın 20 milyar dolar kadar kısmının Satoshi Nakamoto’ya ait olduğu düşünüldüğünde geriye kalan ortalama 80 milyar doların 10 milyar dolarından daha fazlasının da büyük yatırımcılara ait olduğu düşünüldüğünde piyasayı kontrol edebilecek olan insan sayısının bir avuçtan biraz fazla azınlık olduğunu düşünmeye engel değil.


error: Kopyalama Engellendi!