Anasayfa Kripto Para Fiyatları ve Temel Veriler Bu Kripto Kışının Bittiğini mi Gösteriyor?

Kripto Para Fiyatları ve Temel Veriler Bu Kripto Kışının Bittiğini mi Gösteriyor?

Biri ABD doları ikisi kripto paralar için olan toplamda 3 farklı indikatörden elde edilen veriler bu kripto para kışının bittiğini mi gösteriyor?

Kripto Para Fiyatları ve Temel Veriler Bu Kripto Kışının Bittiğini mi Gösteriyor?

Bu yazı Nansen tarafından, ABD doları için önde gelen bir makro indikatör, ortalamaya geri dönen bir uzun-kısa pozisyon zımni oynaklık endeksi ve kripto para fiyatlarını temsil eden bir kripto risk primi olarak iki kripto-türev metriği sunuyor.

Bu göstergelerden gelen son sinyaller:

 • ABD Dolar endeksinin (DXY) zirvesi temel veriler tarafından doğrulanmadı, bu da finansman koşullarının muhtemelen kripto para fiyatlarının döngüsel olarak dip yapması için yeterince elverişli olmadığı anlamına geliyor. 
 • Kripto, S&P 500'e göre ne aşırı "pahalı" ne de "ucuz" görünüyor.
 • Bir ABD durgunluğu ve hisse senedi piyasası satış senaryosunda hem hisse senedi hem de kripto risk priminin birlikte sıçraması muhtemeldir, bu da muhtemelen kripto para fiyatlarında daha fazla ve belki de son bir düşüşe neden olacaktır.

Başlangıç

Devam eden kripto para ayı piyasasında, en hafif tabirle, yetersiz iş modellerinin ifşa edilmesinden düpedüz dolandırıcılık planlarının açığa çıkmasına kadar rahatsız edici olaylar gördü. Bu yazıda, kripto para fiyat davranışlarına ve makro göstergelerin gelişmelerine bakmak için belirli olaylardan geri döneceğiz.

Amacımız, kripto türev piyasalarındaki ve geleneksel spot piyasalardaki sistematik kalıpları belirlemektir. Mevcut piyasa ortamı için sinyal veren bu göstergeler nelerdir? Kripto yatırımcıları, ayrıntılar içinde boğulmadıklarından nasıl emin olabilir?

Bölüm A'da, ABD doları için bir tahmin modeli öneriyoruz, çünkü ABD doları, küresel finansman koşulları için güncel bir göstergedir ve kripto fiyatları, ABD dolarının zayıflığından faydalanma eğilimindedir ve USD’nin güçlendiği ters durumda, makro olarak mücadele eder.

Bölüm B ve C, kripto türev piyasasına odaklanıyor ve Bitcoin (BTC) ve Ethereum (ETH) opsiyon fiyatlarının Bitcoin (BTC) ve Ethereum (ETH) spot fiyatları üzerindeki tahmin gücünü test ediyor. Bölüm B, alım satım yayılım davranışlarını ele alıyor ve Bölüm C, "kripto risk primi" veya "CRP" kavramını sizlerle tanıştırıyor.

A. Doların Gücünün Bir Göstergesi Olarak Büyüme Sapmaları

Bu yazının kaleme alınması sırasında USD, Çin'in "sıfır-covid" çıkışını takiben, başlıca gelişmiş piyasaların para birimleri, özellikle JPY gibi düşük getirili olanlar ve ayrıca Çin’in CNY'si karşısında düşmeye başladı.

ABD dolarının son zamanlardaki fiyat zayıflığının itici güçlerinden biri, Fed faiz oranlarının zirvesinin gelecekteki tahvil piyasaları tarafından fiyatlanması gibi görünüyor. Tahvil vadeli işlemleri şu anda Fed politika faizinin Mayıs 2023'te yaklaşık %4,84 ile zirve yapacağını ve 2023'ün ikinci yarısında 40 baz puan ya da daha fazla indirileceğini tahmin ediyor. Kabul edilmelidir ki, ABD TÜFE verileri üst üste ikinci ay aşağı yönlü sürpriz yaptı ve bu oran artışlarının fiyatlandırılmasının bir kısmını açıklayabilir.

Bununla birlikte, faiz indirimleri veya sözde "Fed pivotu", yalnızca gerçek büyümenin keskin bir şekilde yavaşladığı ciddi ABD makro zayıflığı bağlamında gerçekleşebilir. Fed Başkanı Powell, 1) gereğinden az sıkılaştırma riskinin aşırı sıkılaştırma riskinden daha ağır bastığını, 2) işgücü piyasasının çok sıkı olduğunu ve yeniden dengelenmesi gerektiğini defalarca bildirdi (bakınız şekil A.1). Bu iki politika ilkesi, Fed'in tahvil piyasasının şu anda fiyatlandırdığı şeyi doğrulaması için ABD'deki gerçek büyüme zayıflığının gerekli koşulunu pekiştiriyor. Bu nedenle, gelecekteki USD fiyat hareketlerini değerlendirmek için ABD'nin gerçek büyüme dinamiklerini anlamak önemlidir.

Şekil A.1. Ücret artışı ve en düşük Fed hedefleri

ABD ve diğer ülkeler arasındaki göreli büyüme değişikliklerini ve bunların ilgili USD döviz kurlarının fiyatı üzerindeki tahmin gücünü test ettik.

Göreceli büyümeyi değerlendirmek için, ülkelere göre İmalat için Satın Alma Yöneticileri Endekslerindeki (İmalat PMI'ları) değişiklikleri ölçtük. Mümkün olduğunda, ekonomistlerin PMI öncesi yayınlarını topladık. Fikir birliğine varılamadığı durumlarda, son sürümlerden önceki S&P Global tarafından yayınlanan PMI tahminleri olan flaş anketleri kullandık. Tahminler veya beklentiler mevcut değilse, nihai PMI verilerini kullandık.

Peki, ülkeler arasındaki büyüme farkı kaymaları için neden İmalat PMI'larını bir vekil olarak kullandık?

 • Zamandan Bağımsızlık: Anketler olan PMI'lar, endüstriyel üretim olarak "katı göstergeler" üzerinde önde gelen özelliklere sahiptir,
 • Tek tip metodoloji: PMI hesaplama metodolojisi ülkeler arasında aynıdır,
 • Oto-korelasyon: PMI verilerinin belirli bir süre içindeki düşüşlerini daha fazla düşüşler takip etme eğilimindedir ve artışlar için bunun tam tersi de geçerlidir. Bu fiyat tahminleri için yararlıdır.
 • Hizmet PMI verileri üzerinden İmalat PMI verileri: Zaman içinde ve ülkeler arasında üstün veri kullanılabilirliği nedeniyle Hizmet PMI'ları üzerinden İmalat PMI'larını kullandık.

Her ülkenin PMI'si için 50'nin üzerindeki baskıları pozitif olarak ölçüyoruz, örn. +51 = 1 puan ve -50'nin altındaki sayılar negatif, örneğin 48 = -2 puan. Bu, PMI'nin 50'nin altındaki verilerin sıkışan faaliyet sinyali verdiği ve 50'nin üzerindeki verilerin genişleyen faaliyete sahip olduğu metodolojisini takip eder. Daha sonra ülkeler arası farkı ölçüyoruz: örneğin M ayında Avustralya 1 puan genişlerse ve ABD 2 puan daralırsa, göstergemiz AUDUSD lehine +1-(-2) = 3 puan gösterecektir.

Göstergeleri, PMI mevcudiyetinin izin verdiği en geniş zaman örnekleri üzerinden test ediyoruz. Bu istatistiksel testin sağlamlığı şunlarla desteklenir: Birkaç zaman diliminde testlerin yapılması, birkaç ülke ve para birimi için testler ve eşik optimizasyonunun olmaması, örn. sadece en son aylık PMI verilerini kullanıyoruz.

Aşağıda basit bir testin sonuçlarının bir özeti bulunmaktadır: Bu test kısaca belirli bir para birimini satın almak/nötrleştirmek için PMI göstergesini kullanmanın, para birimini aynı dönemde elde tutmaktan daha iyi risk ayarlı (maksimum düşüşe dönüş) sonuçlara yol açıp açmayacağıdır.

Şunları tespit ettik:

 • Sermayesi orantısız/nötr bir döviz stratejisine yatırım yapmak için girdi olarak kullanılan PMI göstergelerinin çoğu, basit bir al ve tut stratejisinden daha üstün sonuçlar veriyor (bakınız şekil A.2). PMI göstergeleri, özellikle iki ülke arasındaki uzun vadeli büyüme farklılıklarını yakalamada yararlıdır (bakınız şekil A.3 ila A.8)
 • Beklentileri veya ekonomistlerin tahminini kullanmak, gerçek PMI verilerini girdi olarak kullanmaktan biraz daha iyi bir performans sunuyor.
 • ABD doları için bir tahmin, USD ISM için fikir birliği ile ağırlıklı bir EUR ve GBP PMI arasında basit bir fark kullanmanın DXY tahmininde en iyi tarihsel performansı verdiğini bulduk (EURUSD ve GBPUSD, DXY sepetinin ~%70'ini oluşturuyor, bakınız şekil A.3 ve A.4) 
 • Gelişmekte olan para birimlerini tahmin etmek için kullanıldığında PMI göstergelerinin performansı daha düşüktür: USDCNY (bakınız şekiller A.9 ve A.10) ve özellikle USDKRW, USDINR ve USDMXN.

Şekil A.2. Sonuç özeti: Varlık yatırımı için PMI'ları kullanma.

Şekil A.2. Sonuç özeti: Varlık yatırımı için PMI'ları kullanma.

Şekil A.3. PMI Göstergesi (GBP ve EUR tahminine ilişkin nihai tahmin - ABD ISM tahmini) - DXY

Şekil A.3. PMI Göstergesi (GBP ve EUR tahminine ilişkin nihai tahmin - ABD ISM tahmini) - DXY

Şekil A.4. Strateji Getiri Endeksi (GBP ve EUR tahmini üzerine nihai tahmin - ABD ISM tahmini) - Nisan 2005'te DXY, endeks = 1

Şekil A.4. Strateji Getiri Endeksi (GBP ve EUR tahmini üzerine nihai tahmin - ABD ISM tahmini) - Nisan 2005'te DXY, endeks = 1

Şekil A.5. PMI Göstergesi (USD ISM fiili nihai PMI - SEK fiili nihai PMI) - USDSEK

Şekil A.5. PMI Göstergesi (USD ISM fiili nihai PMI - SEK fiili nihai PMI) - USDSEK

Şekil A.6. Strateji Getiri Endeksi (USD ISM fiili nihai PMI - SEK fiili nihai PMI) - USDSEK, Haziran 2005'te endeks = 1

Şekil A.6. Strateji Getiri Endeksi (USD ISM fiili nihai PMI - SEK fiili nihai PMI) - USDSEK, Haziran 2005'te endeks = 1

Şekil A.7. PMI Göstergesi (AUD fiili finali - USD fiili finali) - AUDUSD

Şekil A.7. PMI Göstergesi (AUD fiili finali - USD fiili finali) - AUDUSD

Şekil A.8. Aralık 2019'da Strateji Getiri Endeksi (AUD fiili finali - USD fiili finali) - AUDUSD, endeks = 1

Şekil A.8. Aralık 2019'da Strateji Getiri Endeksi (AUD fiili finali - USD fiili finali) - AUDUSD, endeks = 1

Şekil A.9. PMI Göstergesi (USD ISM fiili nihai PMI - CNY NBS fiili nihai PMI) - USDCNY

Şekil A.9. PMI Göstergesi (USD ISM fiili nihai PMI - CNY NBS fiili nihai PMI) - USDCNY

Şekil A.10. Strateji Getiri Endeksi (USD ISM fiili nihai PMI - CNY NBS fiili nihai PMI) - Ekim 2005'te USDCNY, endeks = 1

Şekil A.10. Strateji Getiri Endeksi (USD ISM fiili nihai PMI - CNY NBS fiili nihai PMI) - Ekim 2005'te USDCNY, endeks = 1

Son olarak, test edilen PMI göstergeleri, DXY'nin tepe noktasını doğrulamamaktadır. Bundan, daha kolay küresel finansal koşullara geçiş çağrısı yapmak için muhtemelen çok erken olduğu ve bu nedenle kripto paralarda dip görüldüğü temel durumun muhtemelen henüz doğru olmadığı sonucu çıkıyor.

B. Taktiksel Kripto Para Yatırımı için Alım Satım Farkı

Kripto para opsiyon yatırımcılarının bu ayı piyasasında henüz “teslim olup olmadıklarını” değerlendirmek için dikkatimizi makro göstergelerden türev piyasalarına çeviriyoruz. Bu soruyu ele almak için, Bitcoin (BTC) ve Ethereum (ETH) için alım ve satım opsiyonlarının açık faiz ağırlıklı zımni oynaklığını veya “CPIV”yi (alım satım ima edilen oynaklığı) hesaplıyoruz.

Hisse senedi CPIV'si ile hisse senedi fiyatları arasındaki ilişki hakkındaki literatür karışıktır; bazı çalışmalar, perakende yatırımcıların hakim olduğu bir pazarda CPIV'nin aykırı olma eğiliminde olduğunu iddia eder; CPIV ne kadar yüksek olursa, dayanak varlığın olası getirileri o kadar düşük olur, ancak bu CPIV, "profesyonel" yatırımcılar tarafından yönetilen bir piyasada temel fiyatta liderdir (bkz. Doran, James ve Fodor, Andy ve Jiang, Danling, Alım-Satım Zımni Oynaklık Farkları ve Opsiyon Getirileri (21 Haziran 2013).

Kripto CPIV çalışmamız için, Tardis ve Nansen-Query aracılığıyla Deribit kaynaklı Bitcoin (BTC) ve Ethereum (ETH) alım ve satışlarının tarihsel zımni oynaklığını kullandık.

CPIV kripto göstergemizi oluşturmak için boş teklif fiyatlarını filtreliyoruz ve alım-satım açık faiz-ağırlık-ivol verilerini vade aralığına (0-10g, 11-40g, 40-90g, 91g+) ve işlem aralığına göre gruplandırıyoruz.

Sabit ortalama regresyon eşikleri aramalarını kapatıyoruz: Verilerimiz Ocak 2021 - Kasım 2022'yi yani kripto para boğa piyasasını ve ayı piyasasının sonunu kapsıyor. Türev piyasasının gelecekteki döngülerde gelişeceğini varsayıyoruz ve bu nedenle bunun yerine giriş ve çıkış eşikleri için hareketli yüzdelik dilimleri test ediyoruz.

Üç aylık takip eden yüzde 90'lık bir giriş eşiğine bakıldığında (örneğin, ilgili CPIV giriş eşiği yüzde 90’ın altına düştüğünde BTC'yi satın alın) ve üç aylık takip eden yüzde 10'luk bir çıkış eşiğinde (örn. ilgili CPIV, çıkış eşiği), test edilen 11 göstergeden dokuzunun (strike aralıkları ve vade aralıklarının CPIV kombinasyonları), toplam getiri ve maksimum düşüş açısından bir al ve tut stratejisini yendiğini ve bunlardan dördünün önemli ölçüde daha iyi performans gösterdiğini bulduk (bkz. şekil B. 9 ve B.1-B.6).

Üç aylık veya altı aylık bir süre boyunca 90’ıncı (90. yüzdelik dilim) veya 95’inci bir giriş eşiğini ve 10’uncu ya da 5’inci yüzdeliğe eşit bir çıkış eşiğini test etmek, sonuçları önemli ölçüde etkilemez; bu, bu yaklaşımın sağlamlığını değerlendirirken cesaret vericidir.

Ancak bu strateji, ETH opsiyonları için pek işe yaramıyor: 11 varyasyondan sadece bir tanesi, ETH spot satın alma ve tutma stratejisinde öne çıkıyor (bkz. şekil B.7 ve B.8).

Şekil B.1. BTC opsiyonları 11-40 gün sona erme tarihli, %5 OTM: Call-Put Implied Volatilite (CPIV) ve 3 ay ortalama 90'ıncı ve 10'uncu eşikler

Şekil B.1. BTC opsiyonları 11-40 gün sona erme tarihli, %5 OTM: Call-Put Implied Volatilite (CPIV) ve 3 ay ortalama 90'ıncı ve 10'uncu eşikler

Şekil B.2. BTC opsiyonları 11-40 gün arasında sona erme tarihli, %5 OTM: CPIV kaplama stratejisi ile BTC satın alma ve tutma karşılaştırması

Şekil B.2. BTC opsiyonları 11-40 gün arasında sona erme tarihli, %5 OTM: CPIV kaplama stratejisi ile BTC satın alma ve tutma karşılaştırması

Şekil B.3. BTC opsiyonları 41-90 gün sona erme tarihli, %40+OTM: CPIV ve 3 ay ortalama 90'ıncı ve 10'uncu eşikler

Şekil B.3. BTC opsiyonları 41-90 gün sona erme tarihli, %40+OTM: CPIV ve 3 ay ortalama 90'ıncı ve 10'uncu eşikler

Şekil B.4. BTC opsiyonları 41-90 gün sona erme tarihli, %40+ OTM: CPIV kaplama stratejisine karşı BTC al ve tutma

Şekil B.4. BTC opsiyonları 41-90 gün sona erme tarihli, %40+ OTM: CPIV kaplama stratejisine karşı BTC al ve tutma

Şekil B.5. BTC opsiyonları 91 gün+ vade sonlu, %40+ OTM: CPIV ve 3 ay ortalama 90'ıncı ve 10'uncu

Şekil B.5. BTC opsiyonları 91 gün+ vade sonlu, %40+ OTM: CPIV ve 3 ay ortalama 90'ıncı ve 10'uncu

Şekil B.6. BTC opsiyonları 91 gün+ vade sonlu, %40+ OTM: CPIV kaplama stratejisine karşı BTC al ve tutma

Şekil B.6. BTC opsiyonları 91 gün+ vade sonlu, %40+ OTM: CPIV kaplama stratejisine karşı BTC al ve tutma

Şekil B.7. ETH opsiyonları 91 gün+ vade sonlu, %40+ OTM: CPIV ve 3 ay ortalama 90'ıncı ve 10'uncu

Şekil B.7. ETH opsiyonları 91 gün+ vade sonlu, %40+ OTM: CPIV ve 3 ay ortalama 90'ıncı ve 10'uncu

Şekil B.8. ETH opsiyonları 91 gün+ vade sonlu, %40+OTM: CPIV kaplama stratejisine karşı BTC al ve tutma

Şekil B.8. ETH opsiyonları 91 gün+ vade sonlu, %40+OTM: CPIV kaplama stratejisine karşı BTC al ve tutma

Şekil B.9. Risk-getiri istatistiklerine genel bakış: CPIV kaplama stratejisi ve BTC satın alma ve tutma

Şekil B.9. Risk-getiri istatistiklerine genel bakış: CPIV kaplama stratejisi ve BTC satın alma ve tutma

Zincir üstü akışlarla karşılaştırıldığında türev yatırımcılarının davranışları nasıl? En iyi performans gösteren CPIV göstergesini (BTC CPIV, 41-90 günlük vade sonu %40 zararda) Nansen Smart Money stablecoin risk iştahı göstergesiyle karşılaştırıyoruz (bkz. şekil B.10 ve B.11).

Şekil B.10. Nansen Smart Money stablecoin göstergesi ve giriş/çıkış eşikleri

Şekil B.10. Nansen Smart Money stablecoin göstergesi ve giriş/çıkış eşikleri

Şekil B.11. Strateji + Nansen Smart Money stablecoin göstergesi - BTC satın al ve tutma

Şekil B.11. Strateji + Nansen Smart Money stablecoin göstergesi - BTC satın al ve tutma

Bundan aşağıdaki sonuçlar elde ediliyor:

 • CPIV göstergesi, stablecoin göstergesinden daha sık riske girme / risk azalta sinyalleri verdi.
 • Her iki gösterge de Kasım 2021'de başlayan çok aylı BTC fiyat düşüşünü işaret etti.
 • Stablecoin göstergesi Mayıs 2022 gibi erken bir tarihte risk al sinyaline geri dönerken, CPIV göstergesi 20 Kasım 2022 itibariyle hala taktiksel bir "risk azaltma" gösteriyor.

C. Kripto Risk Primi veya Kriptolar için Türev Tabanlı Bir Değerleme Modeli

Bu bölümde, kripto için risk priminin ilk versiyonunu, "Kripto Risk Primi" veya "CRP"yi kavramsallaştırıp hesaplıyoruz. Risk primi veya yatırımcıların “riskli varlıkları” elde tutmayı telafi etmek için ihtiyaç duyduğu fazla getiri, yatırımcılar tarafından bu varlıkların algılanan temel değeriyle bağlantılıdır.

Tatmin edici kripto değerleme modelleri şimdiye kadar yapılamadı. Bitcoin (BTC) ve Ethereum (ETH) için bir risk primi hesaplayarak, iki varlığın yatırımcılar tarafından algılanan değerini tahmin etmeye çalışıyoruz, yani yatırımcıların bu varlıklar için ne kadar prim tazminatına ihtiyaç duyuyor? Bu primin Ocak 2021'den Kasım 2022'ye kadar olan zaman aralığı örneğinde bunun nasıl geliştiğini ve hisse senedi yatırımcılarının talep ettiği risk primiyle nasıl bir ilişkisi olduğunu inceliyoruz.

Tardis tarafından Nansen-Query'de iletilen Deribit geçmiş opsiyon verilerini bir kez daha kullanıyoruz, bu sefer Bitcoin (BTC), Ethereum (ETH), ETH ve Solana'daki (SOL) alım ve satımların gün içi alış ve satış fiyatlarını dikkate alıyoruz (zaman örneği SOL açısından çok daha küçüktür ve bundan dolayı biz SOL ile ilgili verileri istatistiksel olarak incelemiyoruz, ancak basit bir görselleştirme sunuyoruz).

Ian Martin'in Nisan 2015'te yayınlanan “Piyasadaki Beklenen Getiri Nedir?” başlıklı makalesinde geliştirdiği metodolojiyi benimsiyoruz. Bu makale, ERP’yi bir zımni oynaklık ölçüsü olan SVIX'e bağlayarak Özkaynak Risk Primi (ERP) tahminini sunuyor. Daha temel bir hesaplamaya (hisse senetleri için kazanç getirisi veya temettü getirisi tahminleri gibi) göre ima edilen oynaklığı kullanmanın avantajları, verilerin güncelliği ve gelecekteki getirileri veya diğer girdileri tahmin etmek için gereken minimum varsayım miktarıdır.

Bir “Kripto Risk Primi” veya CRP bulmak için kripto para opsiyon fiyatlarına dayalı bir SVIX tahmini hesaplamak aynı avantajları sunar. Ek olarak, yukarıda yazıldığı gibi, şimdiye kadar kripto para birimleri için sağlam bir "temel değerleme" modeli oluşturmanın zor olduğu kanıtlanmıştır.

SVIX metodolojisini hisse senetlerinden kriptoya aktarırken dikkat edilmesi gerekenler, bir varlık sınıfı için zımni oynaklığın diğer varlık sınıfının zımni oynaklığı ile yakın benzerlikler paylaştığının dolaylı olarak varsayılmasıdır. Kripto türev piyasası hala genç ve henüz hisse senedi opsiyon piyasası kadar kapsamlı bir şekilde üzerinde çalışılmadı. Bu nedenle, CRP tahminlerini analiz ederken açık fikirli olmak gerekiyor. Bu yazının ilerleyen kısımlarında CRP ve ERP dinamiklerini de karşılaştıracağız.

Hisse senedi ve kripto değerleme modellerini bir araya getirmek için bir argüman, özellikle 2021'den beri iki varlık fiyatı arasındaki artan korelasyondur (bkz. Şekil C.1). Hisse senetleri ve kripto para fiyatlarının, özellikle riskli varlık satış dönemlerinde birlikte hareket ettiği iddia edilebilir.

Şekil C.1. BTC & SP500 ile ETH & S&P 500 arasında 52 haftalık korelasyon yuvarlaması

Şekil C.1. BTC & SP500 ile ETH & S&P 500 arasında 52 haftalık korelasyon yuvarlaması

Kripto paralarda SVIX'i hesaplamak için, şekil C.2'de sunulan formüle girdi olarak gün içi orta opsiyon fiyatlarını kullanıyoruz. T zamanındaki SVIX tahmininin görsel temsili şekil C.3'te çizilmiştir. Her bir günlük SVIX tahmini, günlük olarak yenilenen eğrinin altındaki grafik alana karşılık gelir.

Şekil C.2. SVIX formülü

Şekil C.2. SVIX formülü

Şekil C.3. SVIX görsel gösterimi: Eğrinin opsiyon strike değerine (x ekseni) göre opsiyon orta fiyatlarını (y ekseni) temsil ettiği, eğrinin altındaki alanın günlük tahmini

Şekil C.3. SVIX görsel gösterimi: Eğrinin opsiyon strike değerine (x ekseni) göre opsiyon orta fiyatlarını (y ekseni) temsil ettiği, eğrinin altındaki alanın günlük tahmini

Şekil C.4, 30g, 90g ve 180g vade sonu varyasyonları ile seçenekleri kullanarak (BTC, ETH, SOL) kripto CRP'lerinin grafiklerini göstermektedir. Bunlardan çıkarılacak birkaç gözlem:

 • CRP'ler, altta yatan tür veya sona erme süresi ne olursa olsun, birlikte hareket ediyor gibi görünmektedir.
 • Zaman içinde SOL CRP > ETH CRP > BTC CRP sıralaması ortaya çıkmıştır. Bu CRP’nin, gerçekleşen volatilitede gözlemlenen risk hiyerarşisini takip ettiği için anlamlıdır.
 • SVIX / CRP çizgileri, zaman içinde belirli noktalarda yükselme ve daha sonra daha uzun süreler boyunca daha kararlı seviyelere gerileme eğilimindedir (bakınız şekil C.5 ve C.6)
 • Ocak 2021 ve Mayıs 2021'de iki dikkate değer CRP artışı meydana geldi (ikincisi, Çin'in yerel kripto para madenciliği ve ticaretine yönelik baskı önlemlerini açıkladığı zaman aralığına denk geliyor)

Şekil C.4. 30g / 90g / 180g opsiyonları kullanılarak BTC, ETH, SOL için hesaplanan SVIX veya Crypto Risk Premium (CRP)

Şekil C.4. 30g / 90g / 180g opsiyonları kullanılarak BTC, ETH, SOL için hesaplanan SVIX veya Crypto Risk Premium (CRP)

Şekil C.5. 30g / 90g / 180g opsiyonlarını kullanan BTC için SVIX veya CRP

Şekil C.5. 30g / 90g / 180g opsiyonlarını kullanan BTC için SVIX veya CRP

Şekil C.6. 30g / 90g / 180g opsiyonlarını kullanan ETH için SVIX veya CRP

Şekil C.6. 30g / 90g / 180g opsiyonlarını kullanan ETH için SVIX veya CRP

Şekil C.7. 180 günlük BTC opsiyonları için SVIX veya CRP ile BTC/USD spot fiyatının tersine çevrilmesi

Şekil C.7. 180 günlük BTC opsiyonları için SVIX veya CRP ile  BTC/USD spot fiyatının tersine çevrilmesi

Şekil C.8. 180 günlük ETH opsiyonları için SVIX veya CRP ile ETH/USD spot fiyatının tersine çevrilmesi

Şekil C.8. 180 günlük ETH opsiyonları için SVIX veya CRP ile ETH/USD spot fiyatının tersine çevrilmesi

Şekil C.7 ve C.8, altta yatan kripto para fiyatlarının, CRP düşük ve yükselirken düşme eğiliminde olduğunu ve CRP yüksek ve düşerken artma eğiliminde olduğunu göstermektedir.

Bu gözlemi test etmek için, CRP tarihsel olarak yüksek ve düşük bir yüzdelik dilime ulaştıktan sonra kripto paraların spot performansını hesaplıyoruz. Ocak 2021'den Kasım 2021'e kadar olan sürenin yarısı, örnek içindeki çeşitli yüzdelik eşikleri test etmek için kullanıldı.

Strateji, CRP "yüksek" eşiği geçtiğinde dayanak varlığa, yani burada BTC'ye yatırım yapar ve CRP "düşük" eşiği geçtiğinde nötr hale gelir. %75'lik bir "yüksek" CRP yüzdelik eşiği ve %25'lik bir "düşük" eşik örnek içinde seçilir ve örnek dışında iyi sonuçlar vermektedir. (bkz. Şekil C.9).

Şekil C.9. CRP 30'un günlük numune içi, numune dışı ve tam numune testi: CRP'nin yüzdelik dilimine göre dayanak varlığa yatırım yapmanın müteakip performans getirileri

Şekil C.9. CRP 30'un günlük numune içi, numune dışı ve tam numune testi: CRP'nin yüzdelik dilimine göre dayanak varlığa yatırım yapmanın müteakip performans getirileri

Şekil C.10. Diğer CRP varyasyonları için tam örneklem sonuçları ve CRP yüzdelik dilimine göre müteakip getiriler

Şekil C.10. Diğer CRP varyasyonları için tam örneklem sonuçları ve CRP yüzdelik dilimine göre müteakip getiriler

Sonunda farklı varlıklar arası görüşümüze geri dönüyoruz ve kendimize şunu soruyoruz: CRP (Kripto Risk Primi) ve ERP (Öz Sermaye Risk Primi) zaman içinde nasıl karşılaştırılır?

Şekil C.11, C.12, C.13 ve C.14 şunları göstermektedir:

 • S&P 500 risk primi, Ocak 2021'den itibaren istikrarlı bir şekilde artıyor.
 • Buna karşılık, BTC ve ETH'nin ilgili CRP'leri 2021'de istikrarsızdı, ancak 2022'de, hatta Mayıs 2022'deki UST çöküşü ve bulaşmasına rağmen daha fazla menzile bağlı hale geldi.
 • Bu nedenle CRP ve ERP arasındaki oran sabit değildir, Ocak 2021 ve Kasım 2022 arasında S&P 500'e göre BTC için ~4 ile ~30 arasında ve ETH için ~6 ile ~60 arasında değişmektedir ve ilgili ortalamalar sırasıyla ~12 ve ~20'ye yakındır.
 • CRP'ler ve ERP arasındaki oranlar, 20 Kasım 2022 itibarıyla (son veri noktamız) zaman örneğinin en düşük seviyelerine yakındır: BTC vs S&P 500 için 7 ve ETH vs S&P 500 için 12'dir. Bu, kriptoya ve hisse senetlerine yatırım yapmak için istenen göreceli primin düştüğünü gösteriyor.
 • Daha uzun bir zaman örneğine bakacak olursak ve Şekil C.15'te BTC'nin S&P 500'e karşı gerçekleşen oynaklığının oranına bakıldığında, bu oranın da 2 ile 20 arasında, ortalamanın 5 civarında değiştiğini ve örneğimizdeki CRP / ERP'ye çok yakın olduğunu gözlemliyoruz, ayrıca en son CRP / ERP oranına da yakın.
 • BTC ile S&P 500 arasındaki gerçekleşen oynaklık oranı, ara dönemlerde yani 2017 sonu-Ocak 2021, Şubat 2020 (pandemi satışları) ve Mayıs - Kasım 2021 (son ayı piyasasının başlangıcı) keskin sıçramalarla ~5 civarında değişiyor.

Şekil C.11. BTC Crypto Risk Premium vs S&P 500 Equity Risk Premium karşılaştırması

Şekil C.11. BTC Crypto Risk Premium vs S&P 500 Equity Risk Premium karşılaştırması

Şekil C.12. ETH CRP vs S&P 500 ERP karşılaştırması

Şekil C.12. ETH CRP vs S&P 500 ERP karşılaştırması

Şekil C.13. Oranlar (BTC CRP / S&P 500 ERP) ve (ETH CRP / S&P 500 ERP)

Şekil C.13. Oranlar (BTC CRP / S&P 500 ERP) ve (ETH CRP / S&P 500 ERP)

Şekil C.14. Oranlar (BTC / S&P 500, 52 haftalık gerçekleşen hareketli oynaklık) ve (ETH / S&P 500, 52 haftalık gerçekleşen hareketli oynaklık)

Şekil C.14. Oranlar (BTC / S&P 500, 52 haftalık gerçekleşen hareketli oynaklık) ve (ETH / S&P 500, 52 haftalık gerçekleşen hareketli oynaklık)

Bu varlıklar arası analizi sonuçlandıracak olursak, kripto risk primi ile hisse senedi risk primi arasındaki ilişkinin, istikrarsız bir 2021'in ardından 2022'de "normalleştiği" görülüyor. Bu, kripto para fiyatlarının ileriye dönük gidişatı için ne anlama geliyor?

S&P 500'ün ERP'sinin uzun geçmişine bakarsak (1990'lardan beri), ERP'nin şu anda nispeten yüksek olduğunu görürüz (75'inci tarihi yüzdelik dilimin üzerinde, bkz. şekil C.15), bu da hisse senedi yatırımcılarının tarihsel olarak daha yüksek bir prim istediğini gösteriyor. Bununla birlikte, S&P 500'ün ~%8-9 olarak tahmin ettiğimiz en son ERP'si, önceki resesyon piyasa çöküşlerinde ulaşılan seviyelere kıyasla sönük kalıyor: ERP, keskin bir şekilde tersine dönmeden önce 2020 ve 2008'de %20'nin üzerine çıktı.

Şekil C.15. Opsiyon fiyatlandırmasına dayalı S&P 500 Hisse Riski Primi (ERP)

Şekil C.15. Opsiyon fiyatlandırmasına dayalı S&P 500 Hisse Riski Primi (ERP)

Bu nedenle, ABD'de bir resesyon ve ABD hisse senedi satışları olasılığında (Fed'in sıkı finansman koşullarını daha uzun süre koruma kararlılığı göz önüne alındığında 2023 için ana senaryomuz), ERP'nin ve tersine CRP'nin ya da kripto risk priminin çok daha yüksek seviyelere çıkacağını tahmin ediyoruz. Bu nedenle, finansman koşulları hem hisse senedi hem de kripto için daha uygun hale gelmeden önce, kripto para fiyatlarının bu döngüde daha fazla ve belki de son bir düşüş yaşaması mümkündür.

Marka bilinirliğinizi arttırmanın en hızlı yolu. Kullanıcılarınızla direk etkileşime geçin !