Anasayfa Rehber Kripto Para Grafik Okuma Rehberi

Kripto Para Grafik Okuma Rehberi

Rehber

Kripto para grafik okuma rehberi. Grafik nedir? Grafik nasıl okunur? Grafik okuyarak para kazanılır mı? Mum grafiği ve daha fazlası.

Kripto Para Grafik Okuma Rehberi
Hızlı İçerik

Grafik Okuma Nedir?

Grafik okuma, kripto para piyasasında bulunan yatırımcıların, geçmiş dönemdeki fiyat hareketlerini incelemek ve gelecekte piyasa eğiliminin nasıl olacağına öngörüde bulunmak için kullandıkları bir yöntem olarak karşımıza çıkıyor. İşlemlere yönelik kararlar almadan önce grafik okuma yönteminden faydalanmak isteyen yatırımcıların, söz konusu yöntem hakkında mutlaka yeterli düzeyde bilgi sahibi olmaları gerekiyor.

Grafik Okuma Neden Bu Kadar Önemli?

Grafik okumak kripto para piyasasına yeni girenler için zor olabiliyor. Yatırımcılardan bazıları, sezgilerine göre davranmayı tercih ediyor. Böylece boğa piyasası şartlarında geçici bir şekilde başarıya ulaşılabiliyor. Fakat bu şekilde uzun vadeli olarak başarı elde edilmesinin mümkün olamayacağını net bir şekilde söyleyebiliriz. İşte tam da bu noktada grafik okuma devreye giriyor. Yatırımcılar, grafik okuma yöntemi ile hem geçmiş trendler hakkında fikir sahibi oluyor hem de ilerleyen süreçteki fiyat eğilimlerine dair tahmin yürütebiliyor.

Grafik Okuma ile Nasıl Kripto Para Seçimi Yapılır?

Yatırımcılar, kripto para seçimini yaparken özenli ve dikkatli olmalıdır. Grafik okumak gözünüzü korkutmasın. Grafik okumak için belli başlı bilgilere sahip olmanız ve kolay bir şekilde kavrayabileceğiniz bir grafiğe yoğunlaşmanız yeterli olacaktır. Söz konusu bilgilere ne kadar hâkim olduğunuzu test etmek için alım-satım yapmadan önce çeşitli öngörülerde bulunabilirsiniz.

Grafik okumak için temel bilgileri özümsedikten sonra aceleci davranıp hızlı bir şekilde alım-satıma başlamayın. Ufak yatırımlarla işe koyulabilirsiniz. Grafik okumak için gerekli kavramları kafanızda belirli bir çerçeveye oturtuncaya kadar büyük yatırımlar yapmanızı önermiyoruz.

Kripto Para Grafik Okuma Teknikleri Nelerdir?

Kripto para grafik okuma tekniklerine bakacak olursak, çok sayıda teknik bulunduğunu söyleyebiliriz. Yazımızın ilerleyen bölümlerinde söz konusu teknikleri ayrıntılı bir şekilde sizlerle paylaşacağız.

Kripto Para Grafik Okumanın Avantajları Nelerdir?

Kripto para yatırımcısı olmak istiyorsanız sistematik olmanızda fayda var. Bunun da yolu grafik okumayı öğrenmekten geçiyor. Her yatırımcının kendine ait bir stratejisi olabilir. Fakat grafik okumak uzun vadede kazançlı çıkmanızı sağlayacaktır.

Ne zaman işleme gireceğinizi veya ne zaman işlemden çıkacağınızı grafik okuma yöntemi ile belirleme imkânınız var. Stop-loss düzeyinizi ve kâr elde edeceğiniz noktayı da söz konusu yöntem ile tespit edebilirsiniz. Bu şekilde alım-satımlarınızda daha ciddi bir başarıya ulaşmış olacaksınız.

Kripto Para Grafik Okuma Rehberi

Grafik Okuma Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Grafik okuma yaparken mutlaka dikkat etmeniz gereken bazı noktalar var. Mesela kırmızı ve yeşil sütunların ne ifade ettiğini mutlaka bilin. Analiz yaparken telaşa kapılmayın. Yerinde kararlar alabilmek için sabırlı olun. Grafik okuma konusunda edindiğiniz bilgilerin dışına çıkmamaya çalışın.

Saatlik bazda olan grafikleri inceleyerek en fazla kâr getirebilecek yatırımları ve en büyük riske sahip olan yatırımları ayırt edin. Asla sıkılmadan grafik okumaya devam edin. Bu şekilde ilerleyen süreçte işiniz çok daha kolay olacaktır.

Kripto Para Grafik Okuma Programları

Kripto para grafik okuma programları için cep telefonunuza Investing veya TradingView indirip grafik okuma işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

Yatırım alanında faaliyet gösteren firmaların genel olarak grafik programlarına sahip olduklarını söyleyebiliriz. Firmalar, bu programların büyük bir bölümünü kullanıcılarla paylaşırken, bir bölümünü de kendilerine saklamayı tercih ediyorlar.

Kripto Para Grafik Okuma Eğitimi

Kripto para grafik okuma eğitimi almak için ne yapacağınızı merak ediyorsanız farklı yöntemlere başvurabileceğinizi söyleyebiliriz. Öncelikle grafik analizi için üniversitelerin İstatistik, İktisat veya İşletme gibi bölümlerinde eğitim görebilirsiniz. Fakat bu konuya ciddi bir vakit ayırmak istemiyorsanız açık öğretim fakültelerini de tercih edebilirsiniz.

Kripto para grafik okuma eğitimi için yatırım şirketlerine ait internet sitelerini, online hızlı kursları veya borsa piyasası kitaplarını kullanabilirsiniz. Öte yandan, deneyimli borsacılardan bu konuda özel dersler de alabilirsiniz.

Kripto Para Temel Analizi Nasıl Yapılır?

Temel analiz, hem bireysel hem de kurumsal yatırımcılar tarafından karar verme süreçlerinde kullanılan bir yöntemdir. Temel analiz yöntemleri ile genel olarak orta vadeli ve uzun vadeli kararlar veriliyor. Yatırımcılar, kripto varlığın gerçek değerini ortaya koymak için temel analize başvuruyor. Söz konusu yatırımcılar, kripto varlığın gerçek değerini etkileyebilecek bütün konularda bilgi edinmek için çaba harcıyor.

Kripto varlıkların fiyatları; bildiğiniz üzere kurucular tarafından projelere ilişkin verilen bilgiler, popüler yatırımcıların sosyal medya paylaşımları ve basın-yayın organlarına yer alan haberlerden de etkileniyor. Bu nedenle teknik analizin yanı sıra temel analizin de kullanılması tavsiye ediliyor.

Yani birden fazla iç ve dış faktörün göz önünde bulundurulduğu temel analizde, kripto varlığın değerlemesinin ne kadar olduğu tespit ediliyor. Yatırımcılar, pozisyon almak veya pozisyondan çıkmak amacıyla bu bilgiden yararlanıyor. Kripto para piyasasında başarılı bir temel analiz gerçekleştirmek istiyorsanız kripto paraların değerinin nereden geldiğini kavrayabilmeniz şart.

Finansal kriterler, proje kriterleri ve zincir üstü kriterler, kripto para temel analiz kriterleri arasında yer alıyor. Finansal kriterlere bakacak olursak, kripto varlığın güncel olarak nasıl işlem gördüğünün temel analiz için önemli olduğunu söyleyebiliriz. Söz konusu kripto varlığın piyasa değeri, likiditesi, işlem hacmi ve arz mekanizmaları bu noktada önem taşıyor.

Proje kriterlerini göz önünde bulundurduğumuzda, mevcut ekibin gösterdiği performans, projenin sahip olduğu whitepaper ve izlediği yol haritası mutlaka dikkate alınmalıdır.

Zincir üstü kriterler ise blok zincirinin sunduğu verilerin incelenmesiyle takip edilebilen kriterlerdir. İşlem sayısı, işlem değeri, işlem ücretleri, aktif adresler, stake edilen miktar ve hash oranı bu kriterler arasında yer alıyor.

Kripto Para Grafik Okuma Kitapları

Kripto para grafik okuma kitapları ve teknik analiz kitaplarından bazılarına sizler için yer vereceğiz. İşte o kitaplar:

 • Borsa Sihirbazları – Jack D. Schwager
 • Getting Started in Chart Patterns – Thomas N. Bulkowski
 • Technical Analysis Using Multiple Timeframes – Brian Shannon
 • The Complete Turtle Reader – Michael W. Covel
 • Japanese Candlestick Charting Techniques – Steve Nison
 • Technical Analysis of the Financial Markets – John J. Murphy
 • Trades About to Happen – David H. Weis
 • The Law of Vibration – Tony Plummer
 • Super Trader – Van K. Tharp
 • Trading in the Zone – Mark Douglas

 

Kripto Para Grafik Okuma Rehberi

Kripto Para Hacminin Önemi Nedir?

Kripto para hacminin önemine bakmadan önce hacim kelimesi ile ne kastedildiğine bakalım. Grafik okuma esnasında karşılaştığınız fiyat endeksi sayfalarında özel olarak bir kripto parayı incelediğinizi varsayalım. Bu paranın işlem hacmi, son 24 saat içerisinde alım-satımı yapılan toplam coin tutarını gösteriyor. Şimdi de herhangi bir platform üzerinden baktığınızı düşünelim. Bu kez söz konusu kripto paranın o platformdaki son 24 saatlik işlem hacmini görmüş olacaksınız.

Kripto para piyasası ile yakından ilgilenen herkes CoinMarketCap’i kullanıyor. Bu platform, son 24 saat içerisinde alım-satımı yapılan toplam coin tutarını sizlerle paylaşıyor. Deneyimli yatırımcılar, grafik okuma yöntemini kullanırken işlem hacminden sürekli olarak faydalanıyor.

Kripto paranın fiyatı ile işlem hacminin düşmesi, alım-satım yapanların bunaldığına ve kısa bir süre içerisinde mevcut durumun tam tersinin yaşanacağına işaret ediyor. Kripto paranın fiyatının yükselmesi ve işlem hacminin düşmesi, fiyatların genel olarak daha düşük bir teklife doğru sürüklendiğini gösteriyor. Böylece ayılar için daha ideal bir ortam oluşuyor.

Kripto Paralarda Grafik Okumada Hangi Kaynaklar Kullanılır?

Kripto paralarda grafik okumada birden fazla kaynak kullanabilirsiniz. Bu kaynaklardan ilkinin “TradingView” olduğunu söyleyebiliriz. Söz konusu internet sitesine ücretsiz bir şekilde üye olarak bazı basit indikatörlere erişim sağlayabilirsiniz. Ücretli üyeliği tercih ederseniz çok sayıda indikatöre ulaşmanız mümkün. “TradingView” olarak bilinen internet sitesinde deneyimli yatırımcıların tahminlerine de erişebilirsiniz.

İkinci kaynağımız “Beincrypto”, kripto para endüstrisindeki en iyi teknik analizlere her gün kolay bir şekilde erişmenize imkân tanıyor.

Üçüncü kaynağımız “Twitter” aracılığıyla kripto para piyasasının en popüler uzmanlarını ve analistlerini takibe alabilirsiniz. Söz konusu sosyal medya platformu ile birlikte kripto para piyasasına dair ayrıntılı bilgiler alabilirsiniz.

Dördüncü kaynağımız “Babypips” ise Forex işlemleri kapsamında hayata geçirilen bir platform olarak karşımıza çıkıyor. Teknik analiz hakkında bilgi sahibi olmak isteyenler için uygun bir platform olduğunu belirtebiliriz.

Destek ve Direnç Nedir?

Destek, düşüş eğilimine sahip bir fiyatın karşı karşıya geldiği ve geçmekte güçlük yaşadığı fiyat seviyesidir. Direnç, yükseliş eğilimine sahip bir fiyatın geçmekte güçlük yaşadığı ve genel olarak geçemediği fiyat seviyesidir.

Destek, talep yoğunluğu nedeniyle düşüş trendinin duraklamasının beklendiği yerde oluşur. Varlıkların ya da menkul kıymetlerin fiyatları azaldıkça, hisselere yönelik talep artar. Bu şekilde destek hattı ortaya çıkar.

Direnç ise arz yoğunluğu nedeniyle yükseliş trendinin geçici bir şekilde duraklamasının beklendiği yerde oluşur. Fiyatlar arttıkça da direnç bölgeleri ortaya çıkar.

Kripto Para Grafik Okuma Rehberi

Destek ve Direnç Ne İşe Yarar?

Destek ve direnç çizgileri, grafik modellerini analiz etmenin bir parçası olarak karşımıza çıkıyor. Yatırımcılar, bir varlığın fiyatının belirli bir yöne itilmesini engelleyerek bariyer görevi gören fiyat seviyelerine atıfta bulunmak için söz konusu terimleri kullanıyor. Destek ve direnç çizgileri, teknik analizin kuşkusuz en fazla tartışılan özelliklerindendir.

Destek ve Direncin Önemi Nedir?

Destek ve direnç çizgileri, öncelikle alım-satımların planlanması açısından önemlidir. Muhtemel fiyat değişim yönünün öngörülebilmesi için gerekli olan destek ve direnç çizgileri, aynı zamanda kripto para piyasasındaki mevcut durumun açık bir biçimde fark edilebilmesi bakımından da kritik bir önem arz ediyor.

Teknik İndikatörler Nedir?

Teknik indikatörler, yatırımcıların geçmişi analiz etmek ve gelecekteki fiyat eğilimlerini ve modellerini tahmin etmek amacıyla kullandıkları teknik analiz araçları olarak ifade ediliyor. Söz konusu indikatörler, fiyatın yönü ya da trendin geleceği hakkında yatırımcıların fikir sahibi olmalarını sağlayan matematiksel modellere deniliyor. Göreceli Güç İndeksi (RSI), Fibonacci, MACD, Bollinger Bantları ve Hareketli Ortalamalar en fazla kullanılan teknik indikatörler arasında yer alıyor.

Teknik İndikatörlerin Önemi Nedir?

Teknik indikatörler, yatırımcılar tarafından fiyat hareketlerinin yorumlanabilmesine katkı sağlıyor. İndikatörleri kullanmadaki amaç, alım-satım fırsatlarını belirlemektir. Mesela hareketli ortalama kesişmesi, genel olarak yaklaşan bir trend değişikliğine işaret ediyor. Bu durumda hareketli ortalama indikatörünü fiyat grafiğine uygulamak, trendin sona erebileceği ve yön değiştirebileceği alanların, yatırımcılar tarafından tespit edilmesine imkân sağlıyor. Böylece alım-satım yapma fırsatı ortaya çıkıyor.

Teknik İndikatörlerin Avantajları

Teknik indikatörler, fiyat hareketi, hacim ve ivmenin sürdürülebilirliği gibi konulara kesinlik kazandırılması açısından önem taşıyor. Geçmiş trendleri görmeyi sağlayan teknik indikatörler, aynı zamanda hem kısa vadeli hem de uzun vadeli fiyat hareketlerini tahmin edebilmeye yarıyor. Yatırımcılar, teknik indikatörler sayesinde kripto para piyasasına ilişkin yön tahminlerinde bulunabiliyor. Kısacası teknik indikatörler, yatırımcıların geçmişteki trendlere bakmalarını ve bu şekilde gelecekteki trend yönlerine dair fikir edinmelerini sağlıyor.

Kripto Para Grafik Okuma Rehberi

Kullanılan Diğer İndikatörler Nelerdir?

Kullanılan diğer indikatörlerden biri MVRV Z-Score’dur. (Piyasa Değeri-Gerçekleşen Değer)/ Piyasa Değeri formülü kullanılarak hesaplanıyor. Söz konusu indikatör, genel olarak herhangi bir kripto varlığın değer düşüklüğünü ya da aşırı değer kazanıp kazanmadığını ölçmek amacıyla tercih ediliyor.

Öte yandan, herhangi bir madencilik cihazının çalışma hızını gösteren hash oranı, gas ücreti, gas limiti, rezerv riski, madencilik zorluğu ve madencilik geliri de kripto para indikatörleridir.

Grafik Çizme İşlemi Nasıl Yapılır?

Grafik çizme işlemi nasıl yapılır? diye soracak olursanız bunun için TradingView platformunu kullanabilirsiniz. Söz konusu platformun sol tarafında çok sayıda çizim aracının bulunduğunu göreceksiniz. Mesela kısa pozisyon veya uzun pozisyon araçlarından birini seçebilirsiniz. Seçiminizi yaptıktan sonra grafiğe tıklayın. Yeşil bölge “hedefinizi” gösterirken, kırmızı bölge ise “potansiyel zararınızı” temsil edecek. Grafiğin ortasında da risk/ödül oranı ile karşılaşacaksınız.

Trend çizgilerini çizmeye başladığınız zaman trendleri daha rahat tespit edebilme imkânına sahip olacaksınız. Bunun için ilk olarak trend çizgisi butonuna basın. Yükseliş trendinde destek seviyelerinin dip noktalarını birleştirmeniz gerekiyor. Düşüş trendinde ise direnç seviyelerinin tepe noktalarını birleştirmelisiniz.

Trend çizgilerini mum gövdeleri veya mum fitilleri ile çizebilirsiniz. Trend çizgilerini mum gövdeleri ile çizmeniz durumunda yükseliş trendleri için trendin altında bulunan kırmızı mumların kapanışını, düşüş trendleri için de trendin üstünde bulunan yeşil mumların kapanışını kullanabilirsiniz.

Teknik göstergeleri grafiğe ekleyebilme imkânınız da var. Bunun için “Teknik Gösterge” sembolüne tıklayın. İstediğiniz bir teknik göstergeyi seçin. Söz konusu teknik göstergeyi grafikte göreceksiniz.

TradingView platformunda genel olarak Fibonacci kullanılıyor. Bunun için araç kutusundan “Fib Düzeltmesi”ni seçin. Fibonacci düzeltme seviyelerini bulmak istiyorsanız, yükseliş trendinde dipten tepeye doğru, düşüş trendinde ise tepeden dibe doğru çizmeniz gerekiyor. Bu şekilde Fibonacci düzeltme seviyelerini görme imkânına sahip olacaksınız.

Öte yandan, serbest çizim yapabilmek için dörtgenler, fırçalar ve yayları da kullanabilirsiniz.

Grafik Çizme için Kullanılan Programlar

Grafik çizmek için çok sayıda program bulunuyor. Fakat teknik analistler, grafik çizmek için genel olarak Investing ve TradingView platformlarını kullanıyor. Söz konusu platformlar, pratik ve ücretsiz bir şekilde kullanılabilmeleriyle dikkat çekiyor.

Mum Grafiği Nedir?

Mum grafiği, herhangi bir zaman aralığında bir değer varlığının en düşük fiyatlarını, en yüksek fiyatlarını, açılış fiyatlarını ve kapanış fiyatlarını gösteriyor. Söz konusu zaman aralığında değer varlığının fiyatına ilişkin çok sayıda bilgi sunan mum grafiği, en fazla tercih edilen grafik türlerinden biridir.

Kripto Para Grafik Okuma Rehberi

Mum Grafik Analizi Nasıl Yapılır?

Mum grafik analizi yaparken karşımıza kırmızı veya yeşil mum çubukları çıkıyor. Yeşil mum çubukları, herhangi bir zaman aralığında alıcıların daha üstün olduğunu ve fiyatların yükseldiğini gösteriyor. Kırmızı mum çubukları ise söz konusu zaman aralığında satıcıların daha üstün olduğuna ve fiyatların düştüğüne işaret ediyor. Gövde ve kuyruk/fitil gibi bölümlerden oluşan mum çubuklarını çok basit bir şekilde analiz edebilirsiniz.

Fiyatın yükselmesi durumunda ne oluyor? Bu durumda mum çubuğu yeşil renkle gösteriliyor. Gövdenin alt çizgisinde açılış fiyatını görürken, gövdenin üst çizgisinde ise kapanış fiyatını görüyorsunuz. Peki, fiyatın düşmesi durumunda ne oluyor? Bu durumda mum çubuğu kırmızı renkle gösteriliyor. Gövdenin alt çizgisinde kapanış fiyatını görürken, gövdenin üst çizgisinde ise açılış fiyatını görüyorsunuz.

Kripto Para Grafik Okuma Rehberi

Şimdi de mum çubuğunun kuyruk/fitil bölümünü anlayalım. Mum çubuğunda kuyruk/fitil, ince çizgilerle gösteriliyor. Alttaki ince çizgi, en düşük fiyatı gösteriyor. Üstteki ince çizgi ise en yüksek fiyatı temsil ediyor.

Mum Grafik Çeşitleri Nelerdir?

Mum grafik çeşitleri ile ilgili bölümümüzde en fazla karşılaşılan mum grafik çeşitlerine yer vereceğiz.

Çekiç (Hammer)

Çekiç (Hammer), herhangi bir zaman aralığında fiyatın dip seviyelere gerilediğini ve söz konusu fiyatın alımlarla birlikte yükseldiğini gösteriyor. Mumun alt kısmında yer alan fitil, mumun yukarı kısmında bulunan fitile kıyasla çok daha uzun oluyor. Buradan şunu anlıyoruz: Herhangi bir zaman aralığında ciddi bir satış ile karşılaşılmış, fakat fiyatı yükseltmeyi hedefleyen yatırımcılar tarafından alımların artırıldığı görülmüştür.

Kripto Para Grafik Okuma Rehberi

Ters Çekiç (Inverted Hammer)

Ters Çekiç (Inverted Hammer) olarak adlandırılan grafik çeşidinde ise mumun yukarı kısmında yer alan fitil, mumun alt kısmında bulunan fitile kıyasla çok daha uzun oluyor. Herhangi bir zaman aralığında önce fiyatın düştüğü, ardından daha yüksek düzeylerin denendiği, fakat satışların artmasıyla birlikte fiyatın daha düşük düzeylerde kapandığı görülüyor.

Doji

Doji olarak bilinen grafik çeşidini inceleyelim. Herhangi bir zaman aralığındaki açılış fiyatları ile kapanış fiyatlarının birbirlerine oldukça yakın veya aynı olduğu hallerde söz konusu grafik çeşidine rastlanıyor. Klasik doji mumuna baktığımızda, dikey çizgilerin uzun bir artı (+) işaretine benzediğini görüyoruz.

Doji modellerinde ince çizgilerin çok uzun olması durumunda trend değişikliğinin yakın olduğunu anlıyoruz. Yani yükseliş trendinin var olması durumunda düşüş trendinin yakın olduğunu, düşüş trendinin var olması durumunda ise yükseliş trendinin yakın olduğunu fark ediyoruz.

Yusufçuk (Dragonfly) Doji Mumu

Yusufçuk (Dragonfly) olarak bilinen grafik çeşidinde, birbirlerine oldukça yakın veya aynı oldukları görülen açılış fiyatları ve kapanış fiyatları, zaman aralığı içerisinde yüksek fiyat seviyelerinde oluyor. Mum çubuğunun uzun fitilinin, yükseliş trendini temsil ettiği söylenebilir. Fiyat düşüşü sırasında bu grafik çeşidi ile karşılaşıldığı zaman söz konusu fiyatın yukarıya yönelebileceğini anlarız.

Mezar Taşı (Gravestone) Doji Mumu

Birbirlerine oldukça yakın veya aynı oldukları görülen açılış fiyatları ve kapanış fiyatları, Mezar taşı (Gravestone) olarak adlandırılan grafik çeşidinde, günün düşük düzeylerinde oluyor. Mum çubuğunun uzun fitili, düşüş trendini gösteriyor. Fiyat yükselişi esnasında bu grafik çeşidine rastlanılırsa söz konusu fiyatın aşağıya yönelebileceğini anlarız.

Kayan Yıldız (Shooting Star)

Kayan Yıldız (Shooting Star) olarak bilinen grafik çeşidinde mumun üst fitili uzundur. Alt fitili az olan ya da alt fitile sahip olmayan mumun küçük gövdesi, günün en düşük fiyatına yakın oluyor. Ters Çekiç (Inverted Hammer) ile görüntü bakımından benziyor. Fakat Kayan Yıldız (Shooting Star), yükseliş trendinde görülmesi ile farklılık gösteriyor.

Söz konusu mumda açılış fiyatı ile günün en yüksek fiyatı arasında bulunan mesafenin, gövdenin iki katını aşması gerekiyor. Muhtemel bir fiyat artışı ile bu artışın tersini gösteren grafik çeşidi, düşüş trendinin sinyalini veriyor.

Kripto Para Grafik Okuma Rehberi

Asılı Adam (Hanging Man)

Asılı Adam (Hanging Man) olarak adlandırılan grafik çeşidinde mumun gövdesi küçüktür. Çok az bir üst fitile ve uzun bir alt fitile sahip olan mum, üst fitile sahip olmayabilir de. “T” harfine benzeyen mumda aslı adam, satışa yönelik ilgideki artışı gösteriyor.

Asılı adam, açılışın ardından fiyatın azalmasına yol açan büyük bir satışa işaret ediyor. Fakat bu fiyat, belirli bir sürenin ardından alıcılar tarafından açılış fiyatına yakın bir düzeye geri itiliyor. Söz konusu mum, boğaların gücünü yitirmeye başladığını gösteriyor. Kısa bir süre içerisinde varlığın düşüş trendine gireceği anlaşılıyor.

Mum Formasyonu Nedir?

Mum formasyonu, mumların ikili veya üçlü kombinasyonuna deniliyor. Mum formasyonları; boğa formasyonları ve ayı formasyonları olarak ikiye ayrılıyor.

Boğa piyasası, alım-satımlarda fiyatların yükseliş trendine girdiğini gösteriyor. Boğa formasyonlarında bulunan mumların kapanış fiyatı, açılış fiyatına kıyasla daha yüksek oluyor. Söz konusu mumlar, yükseliş eğilimine sahip oluyor.

Ayı piyasası ise uzun süre boyunca fiyat düşüşlerinin meydana geldiği bir zaman olarak kendisini gösteriyor. Ayı formasyonlarında yer alan mumların kapanış fiyatı, açılış fiyatına kıyasla daha düşük oluyor. Bu mumlar, düşüş eğiliminde oluyor.

Mum Formasyon Analizi Nasıl Yapılır?

Bireysel mumlar, zaman içerisinde mum formasyonlarını meydana getiriyor. Mumların gövde ve fitil olmak üzere iki kısımdan oluştuğunu belirtmiştik. Fitilin kripto varlığın en düşük fiyatı ile en yüksek fiyatını gösterdiğini, gövdenin ise açılış fiyatı ve kapanış fiyatı arasında bulunan farkı temsil ettiğini hatırlatalım. Her mum formasyonunun farklı anlamları var. Şimdi o anlamlara birlikte bakalım.

Mum Formasyon Çeşitleri Nelerdir?

Mum formasyon çeşitlerinden bazıları şu şekilde:

Sabah Yıldızı (Morning Star) Formasyonu

Sabah Yıldızı (Morning Star) formasyonu, üç mumdan meydana geliyor. “Dipten dönüş formasyonu” olarak biliniyor. Birinci mum, düşüş trendi esnasında düşüşe onay veriyor. İkinci mumun, aşağı yönlü olarak geliştiği fark ediliyor. Söz konusu mum, ayı piyasası tarafından fiyatların aşağı çekilmeye çalışıldığını gösteriyor.

Fakat ayılar arasında bir uyumsuzluk ortaya çıkıyor. Üçüncü mum, yukarı yönlü olarak gelişen bir boğa piyasasını harekete geçiriyor. Bir sonraki mum tarafından üçüncü mumun yüksekliğinin geçilmesi durumunda kripto para alabilirsiniz.

Kripto Para Grafik Okuma Rehberi

Yutan Boğa (Bullish Engulfing) Formasyonu

Yutan Boğa (Bullish Engulfing) formasyonunda, büyük bir mum, kendisinden önceki küçük bir mumu içine alıyor. Söz konusu formasyon, düşüş trendi esnasında beliriyor. Ayı piyasasının sürdüğüne dair işaretler verilse bile zamanla piyasaya boğaların hâkim olduğu görülüyor. Alım baskısı tarafından satış baskının üstüne çıkılıyor. Bir sonraki mumun, büyük mumun üstünde açılış yapması durumunda alım gerçekleştirebilirsiniz.

Kripto Para Grafik Okuma Rehberi

Üç Beyaz Asker (Bullish Three White Soldiers) Formasyonu

Üç Beyaz Asker (Bullish Three White Soldiers) formasyonu, açık bir biçimde yükseliş çanlarını çalan boğa formasyonlarından biridir. 3 tane standart uzunluğa sahip mumdan oluşan formasyonda, söz konusu mumların dizilerek merdiven yarattıkları fark ediliyor.

Birinci mumun yükseliş trendine, ikinci ve üçüncü mumlarda yüksek kapanışlar ile destek veriliyor. Bir sonraki mumun, üçüncü mumun yüksekliğini geçmesi durumunda kripto para alımı gerçekleştirebilirsiniz.

Kripto Para Grafik Okuma Rehberi

Hamile Boğa (Bullish Harami) Formasyonu

Hamile Boğa (Bullish Harami) formasyonu, iki mumdan oluşan bir formasyondur. Mumlardan biri büyük bir gövdeye sahiptir. Bir de büyük gövdeli mumun içerisinde kalan küçük bir mum vardır. Söz konusu formasyonun, hamile bir kadını anımsattığını söyleyebiliriz.

Piyasadaki kararsızlığı temsil eden formasyon, düşüş trendinin biteceğini de gösteriyor. Bu formasyonda ayı piyasası güç kaybederken, boğaların avantaja sahip olduğu bir piyasa güç kazanıyor. Bir sonraki mumun, büyük gövdeli mumun yüksekliğini aşması durumunda alım gerçekleştirebilirsiniz.

Hamile Ayı (Bearish Harami) Formasyonu

Hamile Ayı (Bearish Harami) formasyonu, yükseliş trendi sırasında oluşan bir formasyondur. Söz konusu formasyon, yakın bir zamanda fiyatların düşüş trendine girebileceğine dair sinyal veriyor. Bir sonraki mumun, uzun mumun altında ortaya çıkması halinde satış yapma opsiyonunu göz önünde bulundurmalısınız.

Kripto Para Grafik Okuma Rehberi

Akşam Yıldızı (Evening Star) Formasyonu

Akşam Yıldızı (Evening Star) formasyonu, üç mumdan meydana gelen bir formasyondur. “Yükseliş mumu” ile “düşüş mumu” arasında kısa bir mum bulunuyor. Yükseliş trendinin doyum noktası ile ilişkilendirilen formasyon, söz konusu trendin sona ermek üzere olduğunu gösteriyor. Üçüncü mum, birinci mumun kazançlarını yok ettiği zaman güçlü bir şekilde görülüyor.

Kripto Para Grafik Okuma Rehberi

Yutan Ayı (Bearish Engulfing) Formasyonu

Yutan Ayı (Bearish Engulfing) formasyonu, yükseliş trendi esnasında beliren bir ayı formasyonu olarak biliniyor. Düşüş trendinin habercisi olan formasyon, kendisinden önceki küçük mumu kaplayan büyük bir mum ile gösteriliyor.

Yükseliş trendi esnasında bu formasyon ile karşılaştığınızda, satıcılar tarafından alıcıların önüne geçildiğini anlayabilirsiniz. Bu şekilde fiyatların ciddi bir biçimde düşüş trendine girdiğini göreceksiniz. Bir sonraki mumun, ikinci mumun altında ortaya çıkması halinde satış yapma seçeneğini değerlendirebilirsiniz.

Kripto Para Grafik Okuma Rehberi

Kara Bulut Örtüsü (Dark Cloud Cover) Formasyonu

Kara Bulut Örtüsü (Dark Cloud Cover) formasyonu iki mumdan meydana geliyor. Söz konusu mumlardan biri büyük bir gövdeye sahip olan “yükseliş mumu” iken, diğer mum ise birinci mumun yükseğinin üstünde açılış gerçekleştiren ancak birinci mumun gövdesinin ortalarında bir yerde kapanan “düşüş mumu” olarak karşımıza çıkıyor. Bu formasyon, ayıların oyuna dâhil olduğunun bir işaretidir. Fiyatlar da ayılar tarafından önemli ölçüde düşürülüyor.

Mum Formasyon Formülleri

TradingView platformunda “Pine Editor” bölümüne mum formasyon formüllerini yapıştırabilir, ardından “Grafiğe Ekle” seçeneğine tıklayabilirsiniz. Böylece söz konusu grafiğin üzerinde bütün mum formasyonlarının yazı ile çıktığını göreceksiniz. Mum formasyon formüllerinden bazıları şu şekilde:

Akşam Yıldızı (Evening Star): (close[2] > open[2] and min(open[1], close[1]) > close[2] and open

Sabah Yıldızı (Morning Star): (close[2] max(open[1], close[1]) and close > open ) plotshape(data3, title= “Morning Star”, location=location.belowbar, color=lime, style=shape.arrowup, text=”Morning\nStar”)

Kayan Yıldız (Shooting Star): (open[1] close[1] and high – max(open, close) >= abs(open – close) * 3 and min(close, open) – low

Çekiç (Hammer): (((high – low)>3*(open -close)) and ((close – low)/(.001 + high – low) > 0.6) and ((open – low)/(.001 + high – low) > 0.6)) plotshape(data5, title= “Hammer”, location=location.belowbar, color=white, style=shape.diamond, text=”H”)

Ters Çekiç (Inverted Hammer): (((high – low)>3*(open -close)) and ((high – close)/(.001 + high – low) > 0.6) and ((high – open)/(.001 + high – low) > 0.6)) plotshape(data5b, title= “Inverted Hammer”, location=location.belowbar, color=white, style=shape.diamond, text=”IH”)

Hamile Ayı (Bearish Harami): (close[1] > open[1] and open > close and open

Hamile Boğa (Bullish Harami): (open[1] > close[1] and close > open and close

Yutan Ayı (Bearish Engulfing): (close[1] > open[1] and open > close and open >= close[1] and open[1] >= close and open – close > close[1] – open[1] ) plotshape(data8, title= “Bearish Engulfing”, color=red, style=shape.arrowdown, text=”Bearish\nEngulfing”)

Yutan Boğa (Bullish Engulfing): (open[1] > close[1] and close > open and close >= open[1] and close[1] >= open and close – open > open[1] – close[1] ) plotshape(data9, title= “Bullish Engulfing”, location=location.belowbar, color=lime, style=shape.arrowup, text=”Bullish\nEngulfling”)

Asılı Adam (Hanging Man): (((high-low>4*(open-close))and((close-low)/(.001+high-low)>=0.75)and((open-low)/(.001+high-low)>=0.75)) and high[1]

Mum Grafiği ile Mum Formasyonunun Coin Analizindeki Önemi

Kripto paralardaki fiyat hareketliliğini değerlendirdiğimizde, mum grafiği ile mum formasyonunun coin analizinde önemli bir yere sahip olduğunu görüyoruz. Yatırımcılar, ana destek ve direnç düzeylerini anlamak için mum formasyonlarına başvuruyor.

Kripto para piyasasındaki fırsatın yakalanabilmesi için söz konusu formasyonlar kritik bir önem taşıyor. Mum formasyonlarından bazıları, alım baskısı ile satım baskısı arasında bulunan dengeye ilişkin fikir sahibi olmamızı sağlıyor. Bazı mum formasyonları ise trendin süreceğine ve piyasaya kararsızlığın hâkim olduğuna işaret eden göstergelere sahip oluyor.

Mum grafiği ve mum formasyonu sayesinde kripto para piyasasında fiyat yükselişinin yaşanıp yaşanmayacağına veya fiyat düşüşün gerçekleşip gerçekleşmeyeceğine dair tahminlerde bulunabilir ve buna göre hareket edebilirsiniz. Yani geçmişe bakarak geleceği öngörebilirsiniz.

Kripto Para Grafik Okuma Rehberi

Kripto Para Grafik Paternleri

Kripto para grafik paternleri, fiyatın bir sonraki aşamada nasıl bir seyir izleyebileceği hususunda fikir sahibi olmamızı sağlıyor. Mevcut trendin değişip değişmeyeceğine veya sürüp sürmeyeceğine dair soru işaretlerini gideren paternler, ayılar veya boğalar lehine fikir edinmemize de imkân tanıyor. Kripto para grafik paternlerinden en fazla kullanılanlar şu şekilde:

Trendin süreceğini gösteren paternler

Alçalan veya yükselen takoz, bayrak ve flama, trendin süreceğini gösteren paternlere örnek olarak gösterilebilir.

Trendin değişeceğini gösteren paternler

Alçalan veya yükselen takoz, çifte zirve/dip, fincan kulp formasyonu ve omuz-baş-omuz formasyonu, trendin değişeceğini gösteren paternler arasında yer alıyor.

Bilateral paternler

Alçalan veya yükselen üçgen formasyonlar ve simetrik üçgenler, bilateral paternlere örnek olarak gösterilebilir.Trendin yönünü tespit etmek için farklı seçeneklere sahip olduğumuzu söyleyebiliriz.

Higher High Lower Low, boğaların yararına bir patern olarak ortaya çıkıyor. Fiyat artışının devam edeceğine ve trendin aynı şekilde süreceğine işaret ediyor. Fiyatın önceki zirveleri aşacağını ve düşüşlerin önceki düzeylerdeki kadar derin olmayacağını gösteriyor.

Lower High Lower Low ise ayıların yararına bir patern olarak ortaya çıkıyor. Fiyat azalışının süreceğine ve trendin düşüş eğilimini muhafaza edeceğine işaret ediyor. Fiyatın eski zirveleri aşamayacağını ve her düşüş sırasında yeni bir dip seviyenin kayıtlara geçeceğini gösteriyor.

Trend Kanalları Nedir?

Trend kanalları kritik bir konudur. Grafik okurken kripto varlığın fiyatının paralel iki çizgi arasında hareket etmesi durumunda kanal ortaya çıktığını anlayabilirsiniz. Trend kanallarının grafikte yanlara, aşağıya ya da yukarıya doğru eğilebildiğini göreceksiniz.

Kripto Para Grafik Okuma Rehberi

Trend Kanalları Bizlere Neyi Anlatır?

Kripto varlığın fiyatının, trend kanalından yukarı doğru kırıldığını düşünelim. Bu durumda kripto varlığın fiyatının yükseleceğini anlayabilirsiniz. Trend kanalının büyüklüğü, fiyat oynaklığı ile doğru orantılı oluyor. Yani trend kanalının büyük olması halinde fiyat oynaklığının da yüksek olduğunu söyleyebiliriz. Fakat bu, kazancınızın küçük kanallara kıyasla daha çok olabileceği manasına da geliyor.

Yükselen bir kanal varsa alımınızı söz konusu kanalın altına yakın olan bir noktadan yapın. Daha sonra pozisyondan çıkmak için üste yakın olan bir noktayı seçin. Trend yükselişi sebebiyle shortlamanın gerekli olup olmayacağı konusunda dikkatli olmanızı öneriyoruz. Alçalan bir kanal varsa pozisyonunuzu kanalın üstüne yakın bir noktada shortlayın. Daha sonra da pozisyondan çıkmak için dibe yakın noktaları tercih edin. Long pozisyon alma hususunda temkinli olun.

Kripto Paralarda Boğa Piyasası Nedir?

Boğa piyasası, kripto paralara yönelik talebin artış gösterdiği ve alımların başladığı zaman dilimi için kullanılıyor. Söz konusu dönemde ana trendin yükseliş yönüne sahip olduğunu görüyoruz. Yatırımcılar, boğa piyasasında genel olarak yükselişin uzun bir süre boyunca devam edeceğini düşünüyor.

Kripto Para Grafik Okuma Rehberi

Boğa Piyasası Nasıl Anlaşılır?

Boğa piyasası 3 safhada gerçekleşiyor. Boğa piyasasının anlaşılması için bu safhaları bilmenizde fayda var. Birinci safhaya “toplama safhası” deniliyor. Büyük yatırımcılar, kripto para piyasasından çıkmayı hedefleyen yatırımcıların sattıkları varlıkları almaya başlıyor. Bu safhada bariz bir yükseliş trendinden bahsedemeyiz.

Fakat ikinci safha olan “alım safhası”nda, kripto para piyasasına olumlu bir hava hâkim oluyor. Tüm yatırımcılar tarafından alımlara başlandığı görülüyor. Böylece işlem hacimlerinde de artış görülüyor.

Üçüncü safhaya ise “doygunluk safhası” deniliyor. Alımlar sayesinde işlem hacimlerinin artmasıyla birlikte kripto para piyasasının doygunluğa eriştiği fark ediliyor. Böylece alıcıların sayısında azalma gerçekleşiyor. Daha sonra da boğa piyasası sona eriyor.

Boğa Piyasası Ne Zaman Biter?

Boğa piyasası ne zaman biter? sorusuna kesin bir yanıt veremeyiz çünkü bu, hem kripto para piyasasında bulunan varlıklara hem de ortam şartlarına göre değişiklik gösteriyor. Tek söyleyebileceğimiz şey, alım ve işlem hacimlerinin artması ile piyasanın doygunluğa erişmesinin ardından boğa piyasasının bitiyor olmasıdır.

Boğa piyasasını sadece arz-talep dengesi bakımından ele alamayız. Kripto paraların güvenilirliği ve tanınırlığı ile yatırımcıların sahip oldukları psikoloji de bu noktada önem arz ediyor.

Ayı Piyasası Nedir?

Ayı piyasası, kripto para piyasasındaki karamsar dönemi ifade etmek için kullanılıyor. Söz konusu dönemde, kripto varlıkların fiyatlarının düşüş trendine girdiği fark ediliyor. Ana trendin düşüş yönüne sahip olduğu görülüyor.

Ayı Piyasası Nasıl Anlaşılır?

Ayı piyasasında kripto varlıkların fiyatlarının, en son kayıtlara geçen tepe noktasına kıyasla yaklaşık yüzde 15 ila yüzde 20 oranında düştüğü anlaşılıyor. Bu fiyatların belirli bir süre boyunca düşüş trendinde olacağı öngörülüyor. Ayı piyasası, kripto varlıklara yönelik talebin azalması ve fiyatlardaki düşüşün sürmesi gibi özellikleri sayesinde kolay bir şekilde anlaşılıyor.

Ayı Piyasası Ne Zaman Biter?

Ayı piyasasının bitişine ilişkin kesin bir söylemde bulunmak mümkün değil. Tıpkı boğa piyasasında olduğu gibi ayı piyasasının da ne zaman biteceği hem kripto varlıklara hem de ortam şartlarına göre değişiklik gösterebiliyor. Arz-talep dengesinin yanı sıra kripto varlıkların güvenilirliği ve tanınırlığı, ekonomik faaliyetlerdeki değişim ve yatırımcıların sahip oldukları psikoloji, ayı piyasasını da etkiliyor.

Boğa ile Ayı Piyasasındaki Farklar Nelerdir?

Boğa piyasası ve ayı piyasasındaki farkları özetleyelim.

 • Boğa piyasasında kripto varlıklara yönelik talep artış gösterir. Yani alımlar artarken, satışlar azalır. Ayı piyasasında ise kripto varlıklara yönelik talep azalır. Yani alımlar azalırken, satışlar artar.
 • Boğa piyasasında kripto varlıkların fiyatları yükseliş trendindedir. Ayı piyasasında ise kripto varlıkların fiyatları düşüş trendindedir.
 • Boğa piyasası iyimser bir görünüme sahiptir. Ayı piyasası ise kötümser bir görünüme sahiptir.
 • Boğa piyasasında pazar göstergeleri güçlüdür. Ayı piyasasında ise pazar göstergeleri zayıf olur.
 • Boğa piyasasında yatırımcı yanıtı pozitiftir. Ayı piyasasında ise yatırımcı yanıtı olumsuzdur.

Teknik Analiz Nedir?

Teknik analiz, kripto varlıkların geçmiş dönemdeki hareketlerini incelemek ve bu şekilde geleceğe yönelik tahminlerde bulunmaya çalışmak olarak nitelendirilebilir. Teknik analiz sayesinde destek ve direnç noktalarının yanı sıra trendin yükseliş mi yoksa düşüş yönünde mi olduğunu tahmin edebiliriz.

Yalnızca matematiksel bir çıkarımda bulunan teknik analiz, herhangi bir varlığın gerçek bir değere sahip olup olmadığına bakmaz. Yani söz konusu analiz, tümüyle matematiksel bir perspektif kullanır. Böylece mümkün olduğunca objektif bir sonuç elde edilir.

Teknik Analiz Nasıl Yapılır?

Teknik analiz yapmak için trend, trend çizgisi, destek ve direnç gibi kavramlara hâkim olmanız gerekiyor. Bunlara yazımızda ayrıntılı bir şekilde yer verdik. Teknik analiz yapılırken hareketli ortalamalar, destek ve dirençler, Fibonacci, RSI, MACD, Stokastik, Parabolik SAR ve Bollinger Bantları gibi çok sayıda indikatör kullanılıyor.

Söz konusu indikatörler ile mum grafiklerini birlikte kullanmanız durumunda fiyat artışının veya fiyat düşüşünün yaşanıp yaşanmayacağı konusunda daha doğru tahminler yürütebilirsiniz. İkisinin kombinasyonu, daha iyi neticeler almanızı sağlayacaktır.

Teknik Analiz Programları

Teknik analiz yapmak için TradingView, Investing, Matriks Veri Terminali, iDeal Sistem Modülü, Foreks Trader ve Finnet Active Charts Pro gibi programları kullanabilirsiniz. Teknik analiz programlarını kullanarak grafik okuyabilir ve kripto para piyasasının geleceğine dair tahminlerde bulunabilirsiniz. Grafik okurken yalnızca işlem hacimlerine ve fiyatlara baksanız bile kafanızda belirli bir tablo oluşacaktır.

Teknik Analiz Göstergeleri Nelerdir?

Teknik analiz göstergelerinden yani indikatörlerinden biri “Hareketli Ortalamalar”dır. Söz konusu indikatör, genel olarak trendin yönü hakkında fikir sahibi olmamıza imkân tanıyor. Hareketli ortalamalardan biri SMA yani “Basit Hareketli Ortalama”dır. Kapanış fiyatının toplam değerleri, herhangi bir zaman aralığına bölünüyor. Ortaya çıkan ortalamaya da SMA deniliyor.

Diğer hareketli ortalama ise EMA yani “Üssel Hareketli Ortalama”dır. Herhangi bir gün sayısı baz alınarak son dönem fiyatlarına daha çok yoğunlaşılması ile elde ediliyor. Trendin değişeceği zamanı Hareketli Ortalamalar sayesinde tahmin edebiliyoruz.

Kripto Para Grafik Okuma Rehberi

Diğer indikatör “Fibonacci”dir. Fiyattaki muhtemel geri dönüş düzeylerini tespit etmek amacıyla kullanılıyor. Yükseliş veya düşüş yönünde olan bir fiyat hareketinin tersine döneceği kabul ediliyor. Söz konusu fiyatın, tersine dönüşten sonra trendi sürdüreceği ifade ediliyor.

Göreceli Güç İndeksi (RSI)” bir diğer indikatördür. Kısa vadeli ve orta vadeli fiyat analizlerinde başvurulan bir indikatör olduğunu söyleyebiliriz. Bu indikatör aracılığıyla piyasanın sahip olduğu güç gösteriliyor. 1-100 arasında puanlanan indikatörde, 30’un altındaki puanlar aşırı satış olduğuna işaret ediyor. 70 ve üstündeki puanlar ise aşırı alım gerçekleştiğini gösteriyor.

Hareketli Ortalama Yakınsama Iraksama (MACD)” indikatörüne bakacak olursak, bu indikatör, genel olarak hareketli ortalamaların sahip olduğu uyumu veya uyumsuzluğu tespit ediyor. Yani iki hareketli ortalama arasında bulunan ilişkiyi yansıtıyor. Yatırımcılar tarafından sürekli olarak tercih edilen bir indikatör olarak karşımıza çıkıyor.

Kripto Para Grafik Okuma Rehberi

Bollinger Bantları” ise piyasada mevcut olan fiyat oynaklığını ölçüyor. Yatay olarak birbirine yaklaşan bantlar, fiyatların hızlı bir şekilde artıp hızlı bir şekilde azalmasıyla birbirinden ayrılıyor. Üstteki bant direnç seviyelerini gösteriyor. Alttaki bant ise destek seviyelerini temsil ediyor.

Kripto Para Grafik Okuma Rehberi

Parabolik SAR” ve “Stokastik” indikatörlerine bakalım. Parabolik SAR indikatörü, alım veya satımın ne zaman gerçekleştirilmesi gerektiğini hesaplıyor. Skotastik indikatörü de herhangi bir varlığın aşırı alındığı durumları veya aşırı satıldığı durumları gösteriyor.

Ortalama Gerçek Aralık (ATR)” indikatörü, oynaklığı ölçmede kullanılıyor. Fiyat yönünü tespit etmek amacıyla kullanılmayan indikatör, dediğimiz gibi sadece oynaklığı ölçmek için tercih ediliyor. ATR değerinin yüksek olması, fiyat oynaklığının da aynı oranda yüksek olduğunu gösteriyor.

Ichimoku Bulutları” ise herhangi bir kripto varlığın direnç ve destek seviyeleri ile güncel trendinin tespit edilmesine katkıda bulunan bir indikatördür. Söz konusu verileri tek seferde göstermesi sayesinde piyasa yönüne ilişkin daha fazla fikir sahibi olmamızı sağlıyor.

Teknik Analiz Önemli mi?

Teknik analiz, kripto varlıkların geçmiş dönemdeki fiyat hareketlerine yoğunlaşıyor. Yatırımcılar, herhangi bir kripto varlığa yönelik hacim verilerini ve fiyat dalgalanmalarını görebilmek için teknik analize başvuruyor. Yatırımcılar, teknik analiz sayesinde hem eğilimleri hem de verimli alım-satım fırsatlarını tespit edip bu doğrultuda hareket edebiliyor.

Teknik Analiz Eğitimi Nasıl Alınır?

Teknik analiz eğitimi almak istiyorsanız, Udemy platformuna kayıt olabilir ve teknik analiz kurslarını satın alabilirsiniz. Teknik analizi hiç bilmeyenler veya teknik analizi bilip de işlemlerini başarıyla yapamayanlar, Udemy platformu aracılığıyla teknik analize dair videolar izleyebilir.

Borfin platformunu da teknik analiz eğitimi için kullanabilirsiniz. Söz konusu platformda şu anda yeni başlayanlar için “Teknik Analize Giriş Eğitimi”, “Teknik Analiz Başlangıç ve Geliştirme Eğitimi”, “Mum Grafiklerle Teknik Analiz” ve “Teknik Analizin Temel Yöntemleri” gibi online eğitimler bulunuyor. Öte yandan, geliştirmek isteyenler için eğitimler ile ileri düzey eğitimler de yer alıyor. Her bir eğitimin ücretine dair bilgiye de platform üzerinden ulaşabilirsiniz.

Teknik Analizde Hangi İndikatörler Önemlidir?

Teknik analizde uzmanların en fazla önem verdiği indikatörler; Göreceli Güç İndeksi (RSI), Fibonacci, MACD, Bollinger Bantları ve Hareketli Ortalamalar olarak sıralanıyor. Söz konusu indikatörlere dair bilgileri yukarıda verdik. Yatırımcılar, teknik analiz yaparken genel olarak bu indikatörlerden yararlanıyor. Böylece kripto varlıkların fiyat hareketlerine dair öngörüde bulunan yatırımcılar, üst düzey kâr sağlamak için hangi pozisyonları alacaklarına da karar verebiliyorlar.

Teknik İndikatörler Ne Demek?

Teknik indikatörler, fiyatın yönü ya da trendin devamına ilişkin fikir veren indikatörlerdir. Matematiksel modeller olarak karşımıza çıkan teknik indikatörler, piyasadaki yön değişikliği konusunda yatırımcılara yol gösteriyor.

İndikatör Nedir?

İndikatör, TDK’ye göre “gösterge” anlamına geliyor. Gösterge ise “bir şeyi ifade etmeye yarayan şey”, “bir gelişimi yansıtan değerler ya da nicelikler arasında bulunan ilişki” ve “bir duruma ilişkin farklı safhaları gösteren liste” olarak tanımlanıyor.

Kripto para piyasasında indikatör; hacim ya da fiyat verilerinin değişik formüller aracılığıyla hesaplanmış matematiksel modellerine deniliyor. Grafiklere yerleştirilen indikatörler, fiyatın geçmişteki hareketleri ile mevcut durumu arasında bağlantı kuruyor.

İndikatör Ne için Kullanılır?

İndikatör, geçmiş verileri incelerken, trend yönünün gelecekteki durumuna ilişkin fikir edinmemizi sağlıyor. Yatırımcılar, indikatörleri kullanarak, kripto para piyasasına dair yön tahminlerinde bulunabiliyor.

İndikatörlerin Önemi Nedir?

İndikatörler, kripto para piyasasında önemli bir yere sahiptir. Söz konusu indikatörler, yatırımcıların, gelecekteki fiyatlara dair daha doğru tahminler yapmalarını sağlıyor. Bu şekilde yatırımcıların uygun pozisyonu almalarının ve maksimum kazanç elde etmelerinin önü açılıyor.

İndikatör Örnekleri Nelerdir?

İndikatörler 6 farklı kategoriye ayrılıyor:

Aşırı alım/satım indikatörleri: Göreceli Güç İndeksi (RSI), Emtia Kanalı İndeksi (CCI)

Momentum indikatörleri: Stokastik, Momentum

Hacim indikatörleri: Değişim Hacmi Oranı (VROC), Para Akışı İndeksi (MFI), Intraday Intensity, Hacim Ağırlıklı MACD (VWMACD), Denge İşlem Hacmi (OBV)

Trend indikatörleri: Hareketli Ortalamalar, Doğrusal Regresyon, Hareketli Ortalama Yakınsama Iraksama (MACD), Parabolik Sar (PSAR)

Trend takip indikatörleri: Vortex, Ichimoku

Volatilite indikatörleri: Donchian Kanalları, Keltner Kanalları, Ortalama Gerçek Aralık (ATR), Bollinger Bantları

Teknik Analiz Çeşitleri Nelerdir?

Teknik analiz, fiyat değişimlerinin yönünü öngörebilmek ve işlemlerden kazanç elde etmek amacıyla kullanılıyor. Teknik analiz yapmak için trend çizgileri çekebilir, mum çubukları oluşturabilir, Fibonacci çizebilir veya hareketli ortalamaları kullanabilirsiniz.

Kripto Para Grafik Okuma Rehberi içeriğimizle alakalı tüm SORULARINIZI aşağıda yer alan yorum alanından bizlere iletebilirsiniz. Alanında uzman analistlerimiz ve editörlerimiz, sizlerin sorularını cevaplayacaktır.
Haber Hakkında Bir İfade Bırak
Yorumlar(1)
 • Kubilay Kubilay Emeğinize sağlık grafiklerde görüyordum da anlamıyordum nasıl okuyacağımı grafikte düşeyin ve yatayın ne anlama geldiğini öğrendim sonunda... Yanıtla
Koinbox Lounge