Bitcoin Haberleri

Koinbox olarak sizlere Bitcoin ve altcoin haberleri, canlı kripto para fiyatları ile grafiklerini anlık olarak sunmaktayız.

Sayfa 1 - 139 1 2 139

Sosyal Medya Hesaplarımız !

Kripto 101

Kripto Paralar Hakkında Bilgim Yok ve Öğrenmek İstiyorum Diyorsan Kripto 101 Platformu Tam Sana Göre !

AirDrop & Bounty

Kripto Para Ödüllerini ve Bountyleri Kolaylıkla Takip Et Basit Yönergeler İle Sen de Kazanmaya Başla !

Kripto Soru Cevap Platformu

Blockchain, Kripto Paralar, Fintech ve Daha Fazlası Benim İşim Diyorsan, Çılgın Hediyeler Kazanma Sırası Sende !

Top 5

Bitcoin(BTC)
₺82,309.99 -0.50%(24hours Cilt)
₺157.07B
Ethereum(ETH)
₺2,872.78 -2.22%(24hours Cilt)
₺98.80B
Tether(USDT)
₺7.57 -0.13%(24hours Cilt)
₺295.70B
Litecoin(LTC)
₺363.39 -1.69%(24hours Cilt)
₺13.87B
Binance Coin(BNB)
₺205.63 2.49%(24hours Cilt)
₺4.01B
Reklam

Kripto Para Sözlüğü

Bitcoin Hakkında Merak Edilenler

Bitcoin ve tüm detayları öğrenebilmeniz için herşeyi tek bir adreste topladık. Kripto 101 ve daha fazlası için https://kripto.koinbox.net

Bitcoin (BTC) elektronik olarak kullanılan ve blockchain teknolojisini kullanan dijital bir para birimidir. Merkezi olmayan denklerarası bir ağda işlem görmektedir. Herhangi bir kurum veya şahıs tarafından kontrol edilmez. Üretim sayısı 21 milyon ile sınırlıdır.

Bitcoin ilk olarak 2009 yılında Satoshi Nakamoto lakaplı anonim bir programcı veya programcı grubu tarafından açık kaynak kodlu yazılım olarak tanıtıldı. Bitcoin’in yaratıcısı hakkında birçok dedikodu bulunmaktadır. 

 2010 yılında Mr.Nakamoto, Bitcoin’i topluluğun önde gelen isimlerine bırakmıştır. Satoshi aynı zamanda Gavin Andresen‘i öncü geliştirici olarak seçmiştir.

Ağ içerisinde işlem yapan kullanıcılar sadece Bitcoin cüzdanlarındaki bakiyeyi ve işlem sonuçlarını görebilirler. Arka planda ise Bitcoin ağı ”Blockchain” adı verilen bir açık defterde işlemler paylaşılır. Bu defter şimdiye kadar yapılmış tüm işlemlerin kaydını içermektedir. İşlemlerin dijital kayıtları ”bloklar” halinde birleştirilir. Kullanıcıların cüzdanları işlemlerin geçerliliğini onaylamaktadır. İşlemlerin güvenliği kullanıcının adresi olan dijital imzalar ile sağlanır. Onaylama süreci ve aynı zamanda işlem yapılan platforma bağlı olarak Bitcoin ile yapılan işlemlerin tamamlanması birkaç dakika sürebilir. Sistem, her blok 10 dakika sürecek şekilde tasarlanmıştır.

Ülkelere göre değişiklik gösteren bu durum, özel olarak incelenmeyi gerektirir. Birçok ülkede yasallaştırılan durum, Ülkemizde resmi kaynaklar tarafından tam anlamıyla yasallaştırılmamıştır. Yapılan işlemler kanunen onaylanmıştır. Fakat kripto paralar SPK tarafından sınıflandırılmamıştır. Gün geçtikçe ve kullanımı yaygınlaştıkça, emniyet teşkilatları, vergi makamları ve tüm dünyadaki yasal düzenleyiciler, kripto para kavramını anlamaya, mevcut mevzuatlara ve yasal çerçevelere tam olarak nasıl uyacağını çözmeye çalışmaktadırlar.

Kısaca, Bitcoin’in yasallığı, kim olduğunuza, hangi ülkede işlem yaptığınıza ve onunla ne yaptığınıza bağlı olarak değişiklik göstermektedir.

Bitcoin’e  olan güven her geçen gün artmaktadır. 10 yıldan fazla geçmişe sahip bir kripto para olan Bitcoin birçok kişi ve kurum tarafından kabul görmüştür.

Bitcoin fiyatı, satın alınacak platformlara göre farklılık göstermektedir. Genel olarak fiyatlar birbirine yakında olsa, bazı kullanıcılar arbitraj fırsatlarını değerlendirmektedir.

Bitcoin almanın en kolay yolları arasındaki ilk tercih bulunduğunuz ülkedeki kripto para borsalarıdır. Bunun dışında bitcoin satan benzer platformlarda bulunmaktadır. Bitcoin satın alırken nakit, kredi kartı veya banka kartı kullanabilirsiniz. Alım yapmadan önce bir Bitcoin cüzdanına sahip olmanız gerekmektedir.

Bir diğer seçenek de madenciliktir. Günümüzde bitcoin kazım cihazları ile yeni Bitcoin üretilmektedir. Fakat uyarmalıyız ki, işler sanıldığı kadar kolay değildir. Günümüzde Bitcoin madenciliği yapmak için gereken enerji ve zorluk oranı oldukça artmıştır.

Bitcoin’lerinizi cüzdanlar arası transfer yapmak için aynı ağ altyapısına sahip olması gerektiğini unutmayınız. Bunu doğruladıktan sonra kişisel cüzdanınıza girerek gönderme seçeneğini seçiniz. Ardından alıcının Bitcoin adresini yazarak gönderim sağlayınız.

Örnek Bitcoin Adresi : 18cBEMRxXHqzWWCxZNtU91F5sbUNKhL5PX

 1. Ulusal Kripto para borsaları,
 2. Global Kripto para borsaları,
 3. Bireysel satış yapanlar,
 4. Aracı kurumlar,
 5. Localbitcoins ve benzeri siteler

Günlük olarak yayınladığımız teknik analizler ve en güncel bitcoin haberlerine platformumuzdan hızlı birşekilde ulaşabilirsiniz.

https://www.koinbox.net

Bir Bitcoin cüzdanı, kullanıcısının, kripto para birimlerine erişmek için kullandığı genel ve özel anahtarlarını barındıran bir dijital yapıdır. Birçok çeşit cüzdan bulunmaktadır. Bunlar sırasıyla, masaüstü uygulama cüzdanları, mobil aplikasyon cüzdanları, donanım cüzdanları ve kağıt cüzdanlardır.

Madenciliği en kolay yoldan tanımlarsak, Bitcoin üretmek diyebiliriz. Madencilik, bu kripto para ile gerçekleşen işlem kayıtlarını blockchain adlı açık deftere ekleme işidir. Her işlemin doğrulanabilmesi ve ağın her bir kullanıcısının bu deftere erişebilmesi için tasarlanmıştır. En basit tanımıyla madencilik bilgisayarda kayıt tutma işlemidir. Bu kayıtların tutulduğu yerde Blockchain’dir.

Bitcoin vergi düzenlemeleri ülkeden ülkeye önemli ölçüde değişiklik göstermektedir.

Türkiye’de, Bitcoin’in sınıflandırılması tam olarak yapılmadığı için herhangi bir vergi alımı söz konusu değildir. Bitcoin işlemleri, 11 Eylül 2019 tarihinde yayınlanan ŞİB ile MASAK tarafından şüpheli işlem sınıfından çıkartılmıştır.

Amerikan Milli Gelirler İdaresi (IRS) Bitcoin’i ve diğer dijital para birimlerini döviz yerine mal varlığı olarak ele almaktadır. Ürün ve hizmetleri için Bitcoin ile ödeme alan tüm vergi mükellefleri, aldıkları Bitcoin miktarını yıllık vergi beyanlarında belirtmek zorundadırlar. Aynı şekilde Amerikan madenciler de işlemleri başarılı olduğu sürece vergi ödemek zorundadır.

Avrupa Adalet Divanı’na göre Bitcoin mal varlığı değil, bir döviz çeşidi. KDV’den muaf tutulmaktadır. Fakat belirlenmiş bir vergi oranı bulunmaktadır.

Bu soruya cevap vermek oldukça zordur. Ünlü ekonomistlerin farklı görüşleri bulunmaktadır. Herhangi bir mal varlığının balon olarak nitelendirilmesini sağlayan bir çok madde Bitcoin için geçerli olmuştur.

Fakat, yaşanan her ciddi düşüşün ardından fiyat tekrar toparlamıştır. Mt.Gox vakası ve birçok benzer örnek incelendiğinde fiyatların aşırı yüksek miktarlarda dalgalanma yaptığını görebilirsiniz.

Bitcoin’de değer kazanımı sınırlı sayıdaki üretiminden gelmektedir. Bitcoin sahibi kişi sayısı arttıkça rezerv azalmakta olup, talep artmaktadır. Bu da değere pozitif bir yön vermektedir.

Bilinen saadet zincir yapılarından çok uzak olup, kıyas yapılması doğru değildir.

Bitcoin Balinaları piyasadaki en büyük oyunculardır. Balinalar genellikle şahıslardan değil Pantera Capital, Bitcoins Reserve ve Bitcoin Investment Trust gibi serbest fonlar ve Bitcoin yatırım fon şirketlerinden oluşmaktadır. Bitcoin’de hacim araştırıldığında görünen o ki 1000 kişi piyasanın %40’ına sahiptir. 2020 Haziran itibariyle Dünyada Bitcoin sahibi olan 25 milyon insan bulunmaktadır. ilk %30’luk dilimde olmak için edinilmesi gerek Bitcoin miktarı ise yalnızca 0,15 civarındadır. İlk %1’lik dilimde olmak için ise 15 Bitcoin sahibi olmanız yeterlidir.

Bitcoin almanın en kolay yolları arasındaki ilk tercih bulunduğunuz ülkedeki kripto para borsalarıdır. Bunun dışında bitcoin satan benzer platformlarda bulunmaktadır. Bitcoin satın alırken nakit, kredi kartı veya banka kartı kullanabilirsiniz. Alım yapmadan önce bir Bitcoin cüzdanına sahip olmanız gerekmektedir.

Bir diğer seçenek de madenciliktir. Günümüzde bitcoin kazım cihazları ile yeni Bitcoin üretilmektedir. Fakat uyarmalıyız ki, işler sanıldığı kadar kolay değildir. Günümüzde Bitcoin madenciliği yapmak için gereken enerji ve zorluk oranı oldukça artmıştır.

Günlük yayınladığımız Bitcoin teknik analizleri ve grafikler için Telegram kanalımızı takip edebilirsiniz.

https://t.me/koinbox

Bitcoinlerinizi güvenle alabileceğiniz birçok platform mevcut olup, tercihlerinizi yaparken dikkat etmeniz gereken hususlar aşağıdaki gibidir,

 1. Düşük İşlem Ücretleri
 2. Alım/Satım Komisyonları
 3. 7/24 Para Yatırma ve
 4. Çekme İşlemleri
 5. Günlük Bitcoin Hacmi
 6. Destek Ekibi