Kripto Para Haberleri

Kripto para madencileri, Nvidia’nın kazancını rekor seviyeye çıkarttı

Nvidia’nın kripto para madencileriyle karmaşık bir ilişkisi vardır. Kripto para madencileri bir sürü ekran kartı satın alıyorlar ve bu yüzden ekran kartlarının asıl tasarlanma amacı olan oyuncular ekran kartı bulmakta zorlanıyor.

Nvidia Çarşamba günü 3. çeyrek kazançlarını bildirdiğinde, rakamlar büyük ölçüde video oyunu segmenti nedeniyle beklenenden çok daha iyiydi. Geçmişte olduğu gibi şimdide Nvidia’nın yeni RTX 3000 ekran kartları Ethereum ile ilgilenen kripto para madencileri arasında popüler oldu.

Nvidia, mali üçüncü çeyreği için 2,7 milyar dolarlık video oyunu odaklı satış yaptığı bildirdi. Bu açıklanan miktar beklenen 2,1 milyar dolarlık satış tahmininin çok üzerinde yer aldı. Nintendo’nun Switch sistemi için üretilen ekran kartı çipleri bu sonuçlara yardımcı oldu. Ayrıca şirket, Eylül ayında Ampere tabanlı oyun kartlarının piyasaya sürmesinden de sağlam bir artış elde etti.

Nvidia 2020’nin üçüncü çeyreğinde 4.72 milyar dolar gelir elde ettiğini ve 2020’de bazında yüzde 57 artış yaşandı. Faaliyet karı da yine yüzde 51 artışla 1.4 milyar dolar civarında gerçekleşti.

Nvidia ekran kartları ve Ethereum madenciliği

RBC Capital analisti Mitch Steves’e göre, Nvidia’nın madencilere yaptığı satışlar 2020 üçüncü çeyrekte şirkete en az 175 milyon dolar kazandırdı. Şirket kazançlarını açıklamadan önce Mitch Steves, madencilere yapılan satışların 150 milyon dolar olacağını söylemişti.

Ampere ekran kartları veya GPU’lar, Ethereum kripto para madencileri arasında popülerdir. Ethereum’un 16 Aralık civarında güncellenmesi ile Ethereum madencileri artık Ampere’den daha eski ekran kartlarını madencilik için kullanamayacak. Bunun bir sonucu olarak Mitch Steves, ETH madencilerinin Ampere ekran kartılarını satın aldıklarını ve Nvidia’nın da bu durumdan kârlı çıktığını söyledi.

Ethereum (ETH) Madencilik Rehberi… Detaylı Anlatım

Eylül ayında Mitch Steves, modifiye edilmemiş bir RTX 3080 kartı ile bir Ethereum madencisinin kâr elde etmesinin 233 gün süreceğini söyledi. Steves daha sonra RTX 3080’in Ethereum madencilerine günde yaklaşık 3 dolar kazandırdığı yazdı. RTX 3080’in 699 dolara perakende satış yapması gerekiyordu, ancak lansman sırasında kıtlık yaşandı.

Nvidia Çarşamba günü yaptığı açıklamada Ocak sona eren 2020 dördüncü mali çeyrekte çipler ve kartlar için tedarik kısıtlama sorunlarıyla karşılaşmaya devam ettiğini söyledi. Nvidia hisseleri Perşembe günü yaklaşık 537 dolardan işlem gördü. Şirketin hisse senedi bu yıl şimdiye kadar %128 oranında değer kazandı.

Content Protection by DMCA.com

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu