Kripto Para Haberleri

Kripto Para Madenciliği Zararları ve Temiz Enerji Kullanımı

Kripto para madenciliği dünyamızdaki enerji kaynaklarını gelecekte çok daha fazla kullanabilecek. Buna karşı bilimadamları şimdiden yeni bir takım araştırmalar yapıyor ve yaptıkları bu araştırmalar sayesinde en kısa süre içerisinde doğal enerji kaynakları sayesinde kripto para madenciliğinin nasıl daha ucuz fiyata ve dünyaya zarar vermeden yapılabilecek olduğunu arıyorlar. Bitcoin madenciliği olsun, Ethereum madenciliği olsun hangi kripto para biriminin madenciliği olursa olsun, hepsi dünyadaki enerji kaynaklarının daha fazla üretim yapmasına sebep olarak dünyaya bir miktar zarar veriyor.

Diyebilirsiniz ki ”dünyaya zarar veren onca enerji tüketen ürün ve kaynak var, madencilik neden bu kadar ön planda tutuluyor?” bu konuyu araştırmalara konu eden bir takım kripto para uzmanları, kripto para madenciliğinin aşırı yüksek enerji tüketimi dolayısı ile dünyaya zarar vermesinden dolayı ve dünyada gelecekte kripto para madenciliği yapacak olan insan sayısının çok daha fazla artabilecek olduğundan dolayı bu konunun üzerinde durmayı tercih ediyor.

Madencilik için tüketim yapılan enerji miktarı sürekli olarak artıyor ve sürekli olarak daha fazla insan dünyada madencilik yapmaya yönelik admlar atarak gelecek yıllarda bu sektörün sürekli olarak daha fazla gelişmesine sebep olacaklar ve bu da insanlık için tüketime sunulan enerji depolarının daha çabuk bitmesine yol açarak, daha fazla dünyaya zarar veren enerji üretim kaynaklarının çalışmasına sebep olacak.Kripto Para Madenciliği Zararları ve Temiz Enerji Kullanımı - Koinbox.Net

Dünyada birçok insanın yararlandığı nükleer enerji santrallerinden çıkan enerjinin verdiği zarar bu durumda çok daha fazla artacak ve neredeyse hiçbir ülkede aktif olarak kullanılmayan doğal enerji kaynakları burada devreye girmez ise artacak olan nükleer enerji santral atıkları ve doğaya verdiği zarar insanlar üzerinde kanser, solunum yolları ve cilt bozukluklarına kadar varan birçok soruna sebep olacak. İnsanlar için madencilik son derece kazançlı bir yöntem olabilir.

Herkes daha fazla kazanmak için doğanın kirlenmesinin kendisi için önemli olmadığını ve tek başına bir şey değiştiremeyecek olduğunu düşünebilir. Ancak yapılan araştırmalar bunun tam tersi olduğunu doğruluyor. İnsanların her biri tarafından dünyaya verilen zararın başta enerji ve su kullanımının gereksiz yere olması sonucunda ortaya çıkan problemlerin yüksek olduğu, sürekli olarak dünyada su tüketiminin gereksiz yere arttığı kadar, enerji tüketiminin de bir o kadar gereksiz yere artış gösterebildiğini ortaya koyuyor.

Kripto para madenciliği neden bu kadar çok enerji kullanıyor?

Kripto para madenciliğinin aşırı yüksek oranlarda enerji kullandığı kanıtlanmış bir gerçek. Öyle ki bir madencilik cihazlarının kullandığı enerji bir bölgenin en fazla enerjisinin tüketim yapılan evde veya çiftlikte kullanılmasını enerji şirketlerinin tüketim grafiklerinde gösterebilecek kadar büyük. Çin’de onlarca farklı madencilik cihazı çalarak üretim yapmaya başlayan ve ev tipi alanda madencilik yapan birkaç kişi geçtiğimiz aylarda özel enerji dağıtım şirketinin bölgede olağanüstü enerji tüketim talebinin meydana gelmesi sonucunda hatlarda problemler yaşaması üzerinde yaptığı çalışmalar sonucunda en fazla enerji tüketen ev bulunmuş ve bu evde kripto para madenciliği cihazlarının aktif olarak 7 gün 24 saat boyunca durmadan çalıştığı, bunun sonucunda ise bölgede enerji talebinin patlama noktasına ulaşarak doruk seviyeye geldiği ortaya çıkmıştı.

Çinli yetkililer bu durum sonrasında kripto para madenciliği hakkında bazı önlemler almaya başlarken, henüz daha dünyada ev ortamında madencilik yapan insan sayısının az olması dolayısı ile gerçek sonuçlarını görmek mümkün olmuyor. Ancak genele bakıldığı zaman dünyada şu dakika itibari ile enerji kaynaklarının kullanımının en az %1 kadarının madencilik cihazları tarafından kullanıldığı konusunda bir takım tahminler bulunuyor. Bu tahminlerin nedeni olarak ise madencilik cihazlarının aşırı fazla tüketim yapması gösteriliyor ki bu dünyada 10.000 ampülün aynı anda yanması ile bir madencilik cihazının tükettiği enerjinin eşit olabilecek olduğunu gösteren bir takım çizelgeler üzerinde analizler yapılıyor.Kripto Para Madenciliği Zararları ve Temiz Enerji Kullanımı - Koinbox.Net

Ne kadar doğru bilinmese de bir ev içerisinde tüm enerji tüketen cihazların toplamının bir madencilik cihazı tarafından 4/1 oranında yanında az kaldığı belirtiliyor. Türkiye’den örnek verilecek olursa bir ev aylık olarak 250 TL tutarında enerji tüketiyor ise madencilik yapılması durumunda cihazların toplam 750 TL kadar enerji faturasına ek bir maliyet yükleyebilecek olduğu göz önüne alınması gerekiyor. Bu rakamlar tamamen temsili olarak verilirken, 750 TL’lik enerji maliyetine karşılık olarak kazanç 4.750 TL olabilir. Burada anlatılan durum, madencilik cihazları ve enerji tüketimi arasındaki oranların gösterilmeye çalışılması.

Enerji tüketimi sadece madencilik cihazları tarafından değil, evlerde bulunan her elektronik ürün tarafından tüketiliyor. Dünyada buzdolapları 7 gün 24 saat enerji olduğu sürece tüm evlerde çalışıyor ancak bu cihazların tükettiği enerji tüm dünyadaki mevut madencilik cihazları kadar belki var, belki yok.

Ülkeler ucuz enerji vermek istemiyor

ABD, Kanada, İzlanda ve Norveç ve benzeri bazı ülkeler kripto para madenciliği yapmak isteyen ve bu ülkeleri tercih etmek isteyen şirketlere asla ucuz enerji vermeyecek olduklarını belirterek, geri çeviriyor. Ki bu ülkeler nükleer santraller ve doğal enerji kaynakları sayesinde sürekli olarak enerji üreten ve kendisine yetenden daha fazla dışarıya enerji satan ülkeler olmasına rağmen ülkelerinin ucuz fiyata enerji verecek kadar zengin olmadıklarını, madencilik tesislerinin son derece fazla enerji talebi olduğunda dolayı zararına satış yapmaya asla yanaşmayacak olduklarının mesajını veriyorlar. Kanada, soğuk bölgelerinin çok olmasından dolayı madencilik devlerinin en fazla tercih etmek istediği ülkelerden birisi iken, yapılan resmi başvurulara rağmen ucuz enerji ile madencilik yapılmasına onay vermeyecek olduklarını resmen açıklayarak şirketleri vatandaşların uyarısı ve ucuz enerji verilmemesi istekleri dolayısı ile geri çevirmek zorunda kalıyor. Buna benzer dünyada sürekli olarak farklı örnekler görmek mümkün.

Neden olarak ise sadece enerjiyi ucuza vermek meselesi değil. Kripto para madenciliği tesisleri veya çiftlikleri tarafından enerji tüketim oranlarının son derece yüksek olacağından dolayı ülkeye ve dünyaya verecek olduğu doğal zararı gidermek adına hükümet tarafından daha fazla para harcanmak zorunda kalınacak olması Hem ucuz enerji alıp, hem ülke kaynaklarını kullanmak isteyen bu madencilik şirketi doğaya verecek oldukları zararı vergi vererek karşılasalar bile hükümetler daha fazla zararı engellemeye ve küresel ısınmayı düşürmeye yönelik olarak para harcayacak olduklarından dolayı son derece bu konuda katı kurallar ile red yanıtı vermekteler.

Küresel ısınmayı artırıyor

Madencilik sadece enerji tüketimi ile değil, küresel ısınmayı artırma tehdidi ile de adından sık sık söz ettiriyor. Maalesef günümüzde tüm üretimi yapılmış ve yapılmakta olan madencilik cihazları dünyaya olağanüstü zarar veriyorlar ki verdikleri bu zarar sürekli olarak artış gösteriyor. Bu oranların artış göstermesinin arkasında ise birinci etki olarak enerji tüketimi yatarken, asıl etki ise madencilik cihazlarının aşırı fazla küresel ısınmaya sebep olabilecek olduğuna yönelik olmakta.

Cihazların aşırı fazla ısınıyor olması sonucunda dünyaya verdiği zararın sürekli olarak artış gösterdiği ve yüksek ısının küresel ısınmanın her yıl daha fazla artış gösterdiği dünyada daha fazla ısınmaya sebep olduğu yönünde. Madencilik cihazlarının ısınması ve çevreye yaydığı ısının engellenmesinin mümkün olmadığını belirten raporlar, bu ısının dünyadaki küresel sıcaklık değerlerinde artışlara, bununla da kalmayarak çevresel olarak sıcaklıkların daha fazla artmasına sebep olduğu görüşündeler.

Kripto para madenciliğinin dünyaya küresel ısınmayı yaymasının tek sebebi cihazların yaydığı aşırı yüksek ısı değil. Bir madencilik yaydığı ısıyı gidermek için mecburi olarak bir takım iklimlendirme cihazlarının kullanılması gerekiyor. Bu cihazlar arasında klimalar, soğutucu cihazlar ve devasa fanlar bulunuyor. Klima gazlarının son yıllarda gelişen teknoloji ile birlikte çok daha fazla doğaya daha az zarar verecek şekilde üretiliyor olmasına rağmen bir takım zararları bulunuyor, bu zararların oranı ise küresel ısınma dahil edildiği zaman son derece büyük zararlar olarak gösteriliyor. Bundan dolayı madenciliğin doğaya verdiği zararlar say say bitmiyor. Doğanın dengesini bozan iklimlendirme cihazları sıcaklıkları düşürmekte başarılı olsa da bu sıcaklıkları ortam içerisinde gideren bu cihazlar dış ortamda ise dünyaya son derece fazla zarar verebiliyorlar.

Teknolojik gelişmeler sonucunda ortamı soğutmaya yarayan cihazların doğaya verdikleri zararın düşmüş olması, madencilikten doğan zararların azalmasına sebep olmuyor.Kripto Para Madenciliği Zararları ve Temiz Enerji Kullanımı - Koinbox.Net

Bir madencilik cihazının küresel ısınmaya sebep olmasını tam manası ile engellemek maalesef ki günümüz şartlarında mümkün değil. Nasıl ki kimyasal gazların dünyaya verdiği zararı engellemek için milyarlarca dolarlık çalışmalar yapılıyor ama hala etkili bir sonuç alınamıyor ise benzer olarak madenciliğin küresel ısınmaya etkisini durdurmak mümkün değil. Sürekli olarak ısı yayan bu cihazlar ortalama olarak bir oda sıcaklığını 70 dereceleri aşabilecek hale getirebilir. Ortalama bir ev odası sıcaklığının 24.0 derece sıcaklıktan 70 dereceleri aşabilecek seviyeye gelmesi demek bu sıcaklığın dünyaya daha fazla ısı katması anlamına gelir. Bu ortam ısısını düşürmek için yine dünyadaki doğal havanın kendisinden gerek oda camları açılarak, gerek ise klimalar kullanılarak bir şekilde sıcaklığı dışarıya atmak gerekir. Bu sıcaklık eğer ki dışarı atılmaz odada kalır ise bu durumda maalesef ki cihazların aşırı fazla ısınma dolayısı ile çalışması durur ve yangınlara sebep olabilir.

Küresel ısınmaya sebep oluyor olması ile gelecek birkaç yıl sonunda hükümetler tarafından bu konuda önlemler alınması ve madencilik yapanların çevre vergisi vermesine yönelik olarak beklentiler başta ABD olmak üzere tüm dünyada daha yaygın hale gelebilir. Bununla ilgili yapılmış olan çalışmalar ve yapılacak olan siyasi çalışmalar sonucunda madencilikten vergi alınması durumunda sonuçlarının çok daha fazla ağır olabilecek olduğuna yönelik beklentiler ortaya çıkaracak iken, yasal zeminde bunu yapmak mümkün. Çin’de madencilik yapanların uyması gereken bazı kuralların olduğu üzere, tüm dünyada insanların ve çevrenin daha huzurlu ve daha iyi olması için hükümetler tarafından madencilik alanında önlemler alınması son derece doğal ve son derece istenen bir neden.

Küresel ısınmaya sebep olabilecek olan yönü ısı dolayısı le olan madenciliğin, bu yönü dışında ortama verdiği zararın da dünya için bir takım zararları olabilecek olduğu iddia edilse de bu zararlar henüz kanıtlanmış değil.

Yangınlara sebep olarak zarar veriyor

Küresel olarak kripto para madenciliği dolayısı ile dünyaya yayılan zarar oranı sürekli olarak artıyor. Bu artış zaman zaman yangınlar ile de ortaya çıkabiliyor. ABD’de okullar ve yurtlar tarafından alınan önlemler madencilik cihazlarının aşırı yangın riski yaratması dolayısı ile odalarda yasaklandığını gösterse de öğrenciler hala bu cihazları kontrol günlerinde saklayarak, madencilik yapmaya devam ediyorlar. Daha önce Çin, ABD ve daha birçok farklı ülkede madencilik cihazlarının büyük çaplı yangınlara sebep olması ise bu cihazların masum olmadığını, gerek kullanım olarak, gerek ise soğutma önlemleri olarak gereken önlemler alınmaz ise milyonlarca dolarlık zarara sebep olabilecek olduğunu gösteriyor.

Madencilik cihazlarında yaşanan arızalar ve bir takım soğutma hatalarının da yangına sebep olduğu bilindiğinden dolayı, çok fazla dikkatli hareket etmek gerekiyor. Eğer madencilik cihazının aşırı ısındığı ortam soğutulmuyor ise bu durumda cihazın yangına sebep olması son derece normal.Kripto Para Madenciliği Zararları ve Temiz Enerji Kullanımı - Koinbox.Net

Yangını önlemek için mutlaka ortamda bulunan madencilik cihazının bir klima veya benzeri cihaz ile tamamen oda ortamını soğutacak önlemler alınması en olumsuz bu durumu engellemeye yarayabilecek olan basit bir önlem olacaktır.

yurt yönetimi aldığı karar ile birlikte madencilik cihazlarının kullanımı dolayısı ile yangınlar ortaya çıktığından dolayı madencilik cihazlarının kullanılmasını engellemek için bir yönetim kararı aldı. bu yönetim kararına göre yurt içerisinde asla madencilik cihazlarının kullanılmasına izin verilmeyecek ve madencilik cihazlarının odalarda kullanılması durumunda yönetim tarafından gerekli olan uyarılar yapılacaktır. ceza verilmesi söz konusu olmasa da gelecekte kripto para madenciliği cihazlarının öğrenciler tarafından para kazanma ve bedava enerji olması dolayısı ile gelir kaynağı olmasından dolayı yurt odalarında bu cihazların kullanımının artacak olduğunu tahmin ediyorum. kripto para madenciliği cihazlarının yangınlar sebep olarak gösterilerek yasaklanması bence doğru, ancak odalarda bu cihazları havalandırma şartlarına daha fazla özen gösterilir ise benim yaptığım gibi yangına sebep olması mümkün değil ve tamamen yurt yönetimi tarafından bu cihazların yasaklanması mümkün değil

-abd’li bir öğrencinin yerel kaynağa açıklaması-

Benzer olarak bir ABD’li öğrencinin madencilik yorumunu paylaşalım;

yurt yönetimi bize gönderdiği yazılı uyarı belgesinde kripto para madenciliği cihazlarının yurt odalarında kullanılmasının kesinlikle yasak olduğunu açıkladı. yurt odalarında kripto para madenciliği cihazları kullanımı görülmesi durumunda cihaza el konulacak olduğu veya cihazın kullanılmaması konusunda bizim tarafımıza uyarı yapılacak olduğu açıklandı.rutin oda kontrollerinde gerekli olan önlemleri alarak ben cihazımı hala kullanmaya devam ediyorum. oda denetimi yapılacak olduğu gün madencilik cihazını yorganımın hemen altına saklıyorum ve bu sayede görevli gidene kadar madencilik cihazı birkaç dakika çalışmıyor ve madencilik yapıldığından haberleri bile olmuyor. bu bedava para kaynağını kullanmayı yurt yönetimi engelleyemez, federal eyalet yasaları madencilik yapılmasını engelemediği sürece bu bir suç değildir. yangına sebep olacak olduğu bahanesi ile bu cihazların engellenmeye çalışılması yurt yönetimlerinin aşırı bilgisiz olmasından kaynaklı, her madencilik yapan kişi yangına sebep olmayacağından dolayı ben hem hobi olarak, hem para kazanma amacı ile bu madencilik cihazını yakalansam bile kullanmaya devam edeceğim, bunu engelleyemezler.
-abd’li öğrencinin yerel basına yaptığı açıklama-

Bu öğrencilerin madencilik cihazlarını kullanmaya devam ediyor olmaları bir yangın sebebi değil. Ancak cihazların aşırı fazla ısınan ortamlarda tutulması, veya çevresinde yanıcı olan eşyalar olması durumunda odada olmadıkları bir vakit cihazların yangına sebep olabilecek olduğu göz önünde bulundurulmalı. Türkiye’de yurtlarda kripto para madenciliği cihazlarının kullanılıp kullanılmadığı konusunda henüz basına yansıyan bir bilgi olmamasına rağmen, yurtlarda madencilik cihazlarının kullanılıyor olabilecek olduğu tahmin ediliyor. Bununla ilgili olarak madencilik yapan öğrencilerin yurt yönetimleri tarafından uyarılar alması veya gelecekte yurtlardan atılması gündeme gelir mi? Diye düşünüldüğü zaman olabilecek olduğunu düşünmek mümkün oluyor.

Ses kirliliği!

Maalesef ki madenciliğin bir diğer dünyaya verdiği zarar ise ses kirliliği yönünde. Madencilik sürekli olarak cihazların aşırı ses yapması dolayısı ile aşırı yüksek seslere varacak kadar fazla ses çıkarıyor ve bunun sonucunda çevrede mevcut olan ses kirliliğini daha da fazla artıyor. Bir ortamda cihazların fan seslerinin durulamayacak kadar fazla probleme sebep olabildiği bu cihazlar aşırı ısınmalarının ve en yüksek performansta çalışıyor olmalarının sonucunda fazla sese sebep olup, öngörülemeyecek kadar fazla aşırı yüksek ses sıkıntısına sebep vermekteler. Bu yönü ile klasik bir aparman dairesinde çok fazla madencilik cihazı kullanılmasının mümkün olmadığı, yüksek ses dolayısı ile hastane ve benzeri yerlere yakın ve bitişik olan daireler ve tesislerde de buna benzer madencilik tesislerine belediyeler tarafından izin verilmeyecek olduğu çok net. Yasal olarak bununla ilgili düzenlemeler tüm dünyada yerel yönetimler tarafından kontrol edildiği için hükümetler tarafından yapılan düzenlemeler ile gelecekte bununla ilgili bir ses sınırı getirilmesinin de mümkün olabilecek olduğu düşünülebilir.

Ses kirliliğinin dünyada yarattığı tahribat hepimizin genel olarak bir takım sağlık problemleri yaşaması ile karşı karşıya gelebilecek olmamıza sebep olurken, sadece bununla kalmayarak aşırı ses dolayısı ile bir takım sağlık problemlerine sebep olabilecek olduğu belirtilmekte.

Bir sonraki sayfa: Temiz enerji ve Kripto Para Madenciliği

İçeriğimizin kalitesi nasıl ?
[Toplam oy: Puan: ]
Content Protection by DMCA.com
1 2 3 4Sonraki sayfa

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu