Anasayfa Rehber Kripto Para Piyasa Trendleri Nelerdir?

Kripto Para Piyasa Trendleri Nelerdir?

Rehber

Özünde çok basit olsa da kripto para piyasasında işlem yaparken dikkat edilmesi gereken trendler nelerdir? Örnekler ile kripto para piyasa trendleri nelerdir?

Kripto Para Piyasa Trendleri Nelerdir?

İnsanlar ne anlama geldiğini bilmeden kripto para piyasa trend terimlerini kullanmayı çok sever. Aşağıda yaygın olarak kullanılan “piyasa yapısı” terminolojisine bakacağız. Özünde çok basit olsa da trend terimlerini öğrenmek çok önemlidir. Temel ilkeleri anlamak çok kolaydır, ancak piyasada işlem açarken ince detaylara hakim olmak hem zor hem de hayatidir.

Piyasa trendlerinde zaman çerçevesi önemli değildir. Trendlerin içinde trendler, bunların içinde başka trendler olabilir. Zaman aralığı ne kadar yüksek olursa trendler o kadar sağlamdır ve trendlerin temel özellikleri herhangi bir zaman dilimine uygulanabilir.

Hem kripto para hem de geleneksel piyasa yapıları üç farklı trendden oluşur:

 1. Yükseliş Trendi
 2. Düşüş Trendi
 3. Yatay Trend / Konsolidasyon

Her bir trendin ve hatta trendsiz yatay hareketin kendine ait özellikleri vardır.

Piyasa yapısını ve trendlerde ki bir kırılmanın ne anlama geldiğini ve neye benzediğini anlamak için her bir trendin belirli göstergelerinin ne olduğunu anlamak çok önemlidir.

Yükseliş Trendi Nedir?

Bir yükseliş trendi, daha yüksek tepeler (HH) ve daha yüksek dipler (HL) tarafından yaratılan, genel olarak fiyatın artmasıdır. Fiyatın ne zaman yukarı doğru hareket ettiğini veya yükseldiğini açıklar. Bu nedenle yükseliş trendi, higher low (HL) ve higher high’lardan (HH) oluşur.

Fiyat higher low (HL) ve higher high (HH) yaptığı sürece, yükseliş trendi bozulmamış olarak kabul edilir.

Kripto Para Piyasa Trendleri Nelerdir?

Kripto Para Piyasa Trendleri Nelerdir?

Düşüş Trendi Nedir?

Bir düşüş trendi, fiyatta daha düşük dipler (LL) ve daha düşük yüksek tepeler (LH) tarafından oluşturulan genel bir düşüş hareketidir. Düşüş trendi, bir finansal varlığın genel yönünün aşağı yönlü olduğu fiyat hareketini tanımlar. Bir düşüş trendinde, art arda gelen her düşük tepe ve dip, trendde daha önce görülenlerden daha düşük seviyededir. Bu nedenle düşüş trendi, lower low (LL) ve lower high’lardan (LH) oluşur.

Fiyat bu lower low (LL) ve lower high'ları (LH) yaptığı sürece, düşüş trendi bozulmamış olarak kabul edilir. Fiyat higher low (HL) ve higher high (HH) yapmaya başladığında, düşüş trendinin devam edip etmediği sorgulanır veya trend bir yükseliş trendine dönüşmüştür.

Kripto Para Piyasa Trendleri Nelerdir?

Kripto Para Piyasa Trendleri Nelerdir?

Yatay Trend Nedir?

Yatay trend, arz ve talep neredeyse eşit olduğunda ortaya çıkan yatay fiyat hareketidir. Yatay bir trendde, fiyat dar bir aralıkta hareket eder ve ne yukarı ne de aşağı gider. Bu genellikle, fiyat önceki bir trende devam etmeden veya yeni bir trende dönüşmeden önce bir konsolidasyon döneminde meydana gelir. Yatay bir fiyat eğilimi, genellikle "yatay eğilim" veya "aralığa bağlı" olarak da bilinir.

Konsolidasyon yapan bir piyasa, arz ve talep dengesinin dışında olduğunda ve fiyatın kırılmasına kadar yukarıda belirtilenlerin hiçbirini yapmaz. Fiyatın genel pazar durumu ile ilişkili olduğu yere bağlı olarak yukarı veya aşağı yönde kırılabilir.

Kripto Para Piyasa Trendleri Nelerdir?

Bir grafiğe bakarken kendinize sorabileceğiniz şeyler:

 1. Önceki trend nedir?
 2. Fiyat nerede? Destek veya dirençte mi?
 3. Genel olarak daha yüksek zaman aralığı trendi nedir?

Aşağıdakilerin farkında olmak çok önemlidir:

 1. Konsolidasyon diplerde ve tepelerde olabilir. Bunlar bir alt formasyonun özel bir işareti değildir!

Kripto Para Piyasa Trendleri Nelerdir?

Kripto Para Piyasa Trendleri Nelerdir?

Parabolic Advance (Parabolik İlerleme) Nedir?

Parabolik ilerleme, çok kısa bir süre içinde büyük bir mesafe kat eden, genellikle bir parabolün yarısına benzeyen, hızlanan bir şekilde hareket eden bir piyasayı tanımlar. Parabolik hareketler yukarı veya aşağı olabilir, ancak genellikle yukarıdır. Fiyatlar sürekli artan bir hızla yükseldiğinde, sürekli artan bir tedbir hissetmemize neden olacak şekilde parabolik bir eğri oluştururlar.

Parabolik ilerleme, fiyat hızlı ve güçlü bir şekilde yukarı doğru hareket ederken ve genellikle çok az geri çekilme ile takip eden yükseliş mumlarından oluşur. Tamamen açgözlülük tarafından yönlendirilen parabolik ilerlemede varlığın fiyatı geri çekilmez. Bu parabolün kırılması pazar yapısında bir kırılmaya yol açar ve spekülatif güdümlü hızlı yükseliş durur.

Parabolik ilerleme, hareketi sürdüren satın alma çılgınlığı nedeniyle nihai zirvenin ne zaman geleceği asla bilinmez, ancak dikey hareketlerin sürdürülemeyeceği bilinir ve nihayetinde parabolik ilerleme hareketin biteceği ve fiyatların olabildiğince hızlı düşeceği beklenebilir.

Parabolik ilerleme yapan bir ticaret varlığında olmak heyecan vericidir, ancak roketin yakıtının bitmesi ve bunun sonucunda fiyatların hızla düşmesi gibi neredeyse kesin bir tehlike vardır. Bu tür bir hareket için son noktayı belirlemeye çalışmak kişinin sağlığı için tehlikeli olabilir, ancak potansiyel tehlikenin farkında olmak pozisyonları yönetmede faydalı olabilir.

İnsanlar parabolik bir hareketin sadece kripto paralarla sınırlı olduğuna inanabilirler ancak bu böyle değildir. Her varlık sınıfında gün içi zaman aralıklarında ve tüm zaman aralıklarında çeşitli parabolik ilerleme görebilirsiniz.

Kripto Para Piyasa Trendleri Nelerdir?

Piyasa trendleri yukarıdakilerdir peki bunların devamı var mıdır?

Swing Seviyeleri Nedir?

İki tür swing vardır:

 • Swing High (SWH)
 • Swing Low (SWL)

Swing High Nedir?

Bir swing high fiyatın belirli bir seviyenin üzerine çıkma başarısızlığıdır. Alıcıların fiyatı daha da üst seviyelere çıkarmakta başarısız olduğu ve böylece yukarı yönlü trendin tükenmekte olduğunu gösterir.

Kripto Para Piyasa Trendleri Nelerdir?

Swing Low Nedir?

Bir swing low fiyatın belirli bir seviyenin atına düşme başarısızlığıdır. Satıcılar fiyatı daha da aşağıya çekmek istemez ve böylece alıcılar fiyat hareketini kontrole alır.

Kripto Para Piyasa Trendleri Nelerdir?

Swingler grafiğinizin solunda olması gereken önemli seviyelerde gerçekleşir.

Swing Seviyeleri Neden Önemlidir?

 1. Swing seviyeleri piyasa yapısında bir kırılmanın olabileceği yerlerdir.
 2. Duruma bağlı olarak aşağı veya yukarı yönlü bir mum swing seviyelerini kırar ve üzerinde kapanırsa, bu devam eden trendini değişeceği veya aynı trendin devam edeceği anlamına gelir.
 3. Bir düşüş trendindeki higher low’lar, fiyat higher high yapmazsa hiçbir şey ifade etmez.

Kripto Para Piyasa Trendleri Nelerdir?

Piyasa Yapısındaki Kırılmalar Nedir? ve Nasıl Görünür?

Piyasa yapısındaki bir kırılmanın nasıl göründüğünü anlamak için ilk olarak bir seviyenin nasıl engulfing olduğunu öğrenmek gerekir.

İki tür engulfing mumu vardır:

 1. Bullish engulfing
 2. Bearish engulfing

Bullish Engulfing Nedir?

Yutan boğa formasyonu olarak da bilinen bullish engulfing, küçük bir siyah mum çubuğunun ardından gelen mum gövdesinin bir önceki günün mum çubuğuyla tamamen örtüşen veya onu içine alan büyük bir beyaz veya yeşil mum çubuğu geldiğinde oluşan iki mum çubuklu bir tersine dönüş formasyonudur.

Engulfing yani yutmak, bir şeyin üzerini örtmek, etrafını sarmak veya tamamen kapsamak demektir. Yutan boğa formasyonunda bir mum çubuğu diğerini kaplar veya içine çeker. Bu iki mum modeli, bir düşüş trendinden sonra oluşur ve bir düşüş mumu (kapanan) ve bir yükseliş mum (tamamen yutan) tarafından oluşturulur.

Kripto Para Piyasa Trendleri Nelerdir?

Bearish Engulfing Nedir?

Yutan ayı formasyonu olarak da bilinen bearish engulfing,  beyaz veya yeşil mum çubuğunun ardından gelen küçük beyaz veya yeşil mumu tamamen yutan büyük bir siyah veya kırmızı mum çubuğundan oluşan iki mum çubuklu bir formasyondur.

Temel olarak, bu model adını ikinci mumun ilk mumu yutması ile alır. Yutan ayı formasyonu, genellikle bir yükseliş trendinin tepe noktasında meydana gelen, trendin tersine dönüş modeli olarak kabul edilir.

Kripto Para Piyasa Trendleri Nelerdir?

Piyasa Yapısındaki Kırılmalara Örnekler

Bir trendini kırılmasını tasvir etmek için ilk olarak yatay trendin yukarı yönlü kırılmasına dair bir örneğe bakalım. Bu çok basit ve teorik bir yaklaşımdır.

Kripto Para Piyasa Trendleri Nelerdir?

Bir düşüş treninde piyasa yapısında kırılma örneği ise aşağıdaki gibidir:

Kripto Para Piyasa Trendleri Nelerdir?

Trendlere dikkat etmek tüm bu nedenlerden dolayı çok önemlidir. Piyasalardaki en genel geçer kurallardan biri "Trendler dostunuz olmayana dek en iyi dostunuzdur." kuralıdır.

Yatırımcılar trendleri kendi avantajınıza kullanmayı öğrenmek zorundadır. Hem yükseliş hem de düşüş trendinde para kazanılır ve piyasanın size söylediklerine dikkat ederseniz, bir trendin değişmesini daha kolay tespit edebilir ve böylece işlemlerinizi buna göre ayarlayabilirsiniz.

Kripto Para Piyasa Trendleri Nelerdir? içeriğimizle alakalı tüm SORULARINIZI aşağıda yer alan yorum alanından bizlere iletebilirsiniz. Alanında uzman analistlerimiz ve editörlerimiz, sizlerin sorularını cevaplayacaktır.
Yorumlar(0)