Dikkat Çekenler

Kripto para piyasasında neler oluyor? Bitcoin neden düşüyor? BTC’yi düşüşe iten etmenler:

Kripto para piyasası daha çok yeni ve yüksek kâr potansiyeline sahip olması nedeniyle tüccarlar, yatırımcılar ve hatta finansal kurumlar tarafından manipülasyona tabidir. Deneyimsiz piyasa katılımcıları genellikle fonlarını kaybederek, yalnızca kendi hatalarından değil, aynı zamanda kitle iletişim araçlarının, sosyal ağların veya sahte haberlerin etkisiyle manipülasyon ve beklenmedik piyasa davranışlarına kurban giderler. Peki, şu anda kripto para piyasasında neler oluyor? Bitcoin neden düşüyor? BTC’yi düşüşe iten etmenler:

Bugünün makalesinde, genellikle piyasa fiyatlarını manipüle etmek için kullanılan FUD (korku, belirsizlik ve şüphe) yaymanın bir yolu olarak piyasa manipülasyon taktiklerinden bahsedeceğiz. Bu tür manipülasyonların son örneklerine ve dış kaynaklı illüzyonlara nasıl karşı geleceğimize bakacağız.

FUD: Korku, Belirsizlik ve Şüphe

FUD, belirli bir olayla ilgili olarak kripto para piyasalarını istenen bir sonuca yönlendirmek için bir araç olarak kullanılır. Sonuç olarak, FUD üretenler bu tekniğin uygulandığı piyasanın tepkisinden faydalanabilir.

Negatif bilgi üreterek ve yoğun bir şekilde bunu yayarak kamuoyunu şekillendirme stratejisi, kripto para birimi veya geleneksel piyasaların dışında yaygın olarak kullanılmaktadır. Hatta, bu genellikle siyaset, işletme, pazarlama veya reklamcılık gibi alanlarda daha da yaygındır.

Kripto para birimleri söz konusu olduğunda FUD, büyük oyuncular tarafından piyasayı manipüle etmek için kullanılan en popüler stratejilerden biridir. Örneğin, birçok “uzman”, ünlü ve medya şahsiyeti, 400’den fazla kez Bitcoin’i kötüledi ve kripto para biriminin öldüğünü ve artık geçerli olmadığını ilan etti. Ancak, bu açıklamaların çoğu piyasa manipülasyonundan başka bir şey değildi.

İlgili içerik: FUD Nedir? Ne İşe Yarar?

Piyasa Manipülasyonu Örnekleri:

Piyasa manipülasyonu, katılımcıların tepkisini şekillendirmek için bir piyasa içinde olumsuz veya olumlu bir senaryo oluşturma girişimidir. Olumlu haberler ortaya çıktıkça ve katılımcıların beklentileri arttıkça fiyatta bir artış meydana gelirken, piyasa belirsiz olduğunda, şüphe ve korku ile dolu olduğunda genellik düşüş olur.

Aşağıda, daha önce medya tarafından yayılan ve keskin fiyat dalgalanmalarına neden olan planlı ve devam eden FUD örneklerini listeleyeceğiz. Bu örnekler aynı zamanda fonları zayıf ellerden alarak yeniden dağıtmayı veya varlıkları yeni alıcılarına satmayı da amaçlamıştır.

MT.Gox Bitcoinleri…

En eski kripto para borsalarından biri olan Mt.Gox, tüm kripto para topluluğu tarafından hala çok iyi hatırlanıyor. Borsa, kullanıcılarına ait 700.000’den fazla BTC’nin çalındığını açıkladıktan sonra Şubat 2014’te çalışmayı durdurdu ve bu borsanın daha sonra iflas başvurusunda bulunmasına neden oldu.

Görünüşe göre, yaklaşık 200.000 BTC “eski formatlı” bir cüzdanda saklandı ve şirketin hala fonlara erişimi var. Sonuç olarak, borsa hackinden etkilenenlere fonları iade etmek için bir plan başlatıldı. 2016 yılında başlatılan geri ödeme süreci halen devam ediyor. Bununla birlikte, FUD devraldı ve geri ödeme planının bir sonraki yeniden planlanması veya revizyonu ile ilgili haberler, kripto para birimleri hakkında geniş çaplı olumsuz duyguların olduğu anlarda yayınlandı. Buradaki FUD; BTC’leri çalınan kişilerin muhtemelen yasal masraflarını karşılamak için BTC’lerini satacağını ve böylece fiyatın düşmesine neden olacağıdır.

Kripto para piyasasında neler oluyor? Bitcoin neden düşüyor? BTC'yi düşüşe iten etmenler: - Koinbox.Net

Bu FUD’ın Mt. Gox ile emsal olduğunu düşünmeye değerdir. Mt.Gox benzersizdir çünkü kripto para birimleri herhangi bir yargı alanı tarafından kontrol edilmez. Borsa kapatıldığından beri Bitcoin fiyatı yükselmeye devam etti ve bunun üzerine, borsanın birçok kullanıcısı yasadışı faaliyetlerle ilişkilendirildi ve bu da fonların geri alınmasında sorunlara yol açtı ve piyasa manipülatörlerine fiyatı tercih ettikleri yönde hareket ettirmeleri için büyük bir araç sağladı.

Bitcoin’i Yasaklamak…

kripto yasak

Halkın beklentilerini manipüle etmenin bir diğer yaygın yolu, Bitcoin yasağıyla ilgili haberleri teşvik etmektir.

2017 sonbaharında, Çin’in kripto para birimi borsalarını yasaklamasının bir sonucu olarak Bitcoin fiyatı düştü. Bitcoin fiyatı o zamanlarda %30’dan fazla düştü, ancak bundan üç ay sonra Aralık ayına kadar, Çin’in yasağının ilan edildiği gibi olmadığı netleştikten sonra BTC o zamanki tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 20.000 dolara ulaştı.

Benzer bir örnek, kripto para madenciliğine geçici bir yasak getiren İran’dan gelen haberlerdir. İran, Bitcoin hash gücünün yaklaşık %5’ini oluşturuyor ve ülkedeki kripto para birimlerine olan talep, ülkenin makroekonomik sorunları ve ABD yaptırımları nedeniyle daha da artıyor. Periyodik düzenleyici sıkılaştırmalar, piyasada kripto para birimlerinin fiyatını olumsuz yönde etkileyen ve deneyimsiz yatırımcıların daha fazla panik satışı yapmasına neden olan FUD oluşturuyor.

Kripto para piyasasında neler oluyor? Bitcoin neden düşüyor? BTC'yi düşüşe iten etmenler: - Koinbox.Net

FUD, bir varlığın fiyatına kısa vadeli baskı yapmak için de oluşturulur. Örneğin, haberler ya tamamen yanlış ya da abartılı olsa da medya, kripto para yasağı hakkında yüksek profilli başlıklar yayınlayabilir. FUD tuzağına düşmemek ve doğru kararlar verebilmek için haber bilgilerinin kaynağını araştırmak ve birden fazla kaynakla bu haberleri doğrulamak gerekir.

Çin Twitter FUD’ı…

Kripto para piyasası manipülasyonunun en popüler araçlarından biri, büyük Twitter hesaplarıdır. Çin ile ilgili haberleri yayınlayan bir gazeteciye ait olan @WuBlockchain gibi Twitter hesapları önemli miktarlarda FUD üretiyor. Çin, kripto sektörünün en büyük oyuncularından biridir ve bu nedenle ülke içinde kripto para birimleri ile ilgili alınan önlemler doğrudan bir bütün olarak piyasayı etkiliyor.

Bir başka FUD örneği, Wu’nun Twitter hesabında yayınlanan Çin’de kripto para madenciliği yasağıyla ilgili haberlerdir. Daha sonra ortaya çıktığı gibi, yayınlanan belge, finansal riskler ve piyasalar hakkında bir emir listesi içeriyordu ve bu eylemlerin halihazırda uygulanmakta olduğunu değil, madenciliğin yasaklanmasına yönelik önlemlerin alınması gerektiğini öne sürüyordu. Bilgilerin sık sık (kasıtsız veya maksatlı olarak) yanlış beyan edilmesi nedeniyle, yatırımcılar yanlış anlatıların kurbanı olmaktan kaçınmak için birincil kaynakları bağımsız olarak doğrulamalıdır.

Binance’e Baskı Yapmak…

binance-fud

Binance, ticaret hacmi ve sunduğu hizmetler açısından dünyanın en büyük kripto para borsalarından biridir. Yine de Binance etrafındaki FUD azalmadı ve düzenleyiciler periyodik olarak şirketin operasyonları hakkında sorular soruyor. Bu tür haberler hem borsanın kendisini hem de genel olarak kripto paraları etkiler, Mt. Gox gibi merkezi borsalar borsa hırsızlığı veya dolandırıcılık olasılığının çok gerçek bir tehdit olduğunu açıkça kanıtlamıştır.

Binance hızla büyüyor ve finansal piyasalarda ciddi bir oyuncu haline geliyor. Düzenleyicilerin ilgisi, şirketin genişlemesi ve borsa tarafından olası ihlal yapılması ile ilgili endişelerden kaynaklanabilir. Son zamanlarda, üç yargı bölgesindeki düzenleyiciler; Cayman Adaları, Singapur ve Tayvan, Binance tarafından ihlal yapıldığını bildirdi.

İlgili içerik: Binance Hesap Açma İşlemi Nasıl Yapılır?

Binance çevresindeki FUD’ın bir kısmında haklı olsalar da Binance’ın faaliyetleriyle ilgili olumsuz haberler ayı piyasalarında ortaya çıkma eğilimindedir ve olumsuz piyasa duyarlılığını çoğaltır. Bu, Binance’ı kripto para pazarında FUD üretmenin bir yolu olarak kullanmanın bir yolu olarak görülebilir.

Bu FUD örnekleri; Çin Twitter gönderileri, İran madencilik yasağı ve Binance’ın operasyonları kripto para birimleri üzerindeki baskıyı artırıyor ve piyasada bir “korku, belirsizlik ve şüphe” durumunun yapay olarak sürdürüldüğünü gösterebilecek bir düşüş piyasa hissi yaratıyor.

Sonuç

Hem doğal hem de insan yapımı kaynaklardan gelen FUD, kripto para piyasasını büyük ölçüde etkiler. Farklı seviyelerde ve farklı piyasa koşullarında kullanılan FUD, piyasayı manipüle etmek için etkili bir araçtır. FUD mağduru olmamak için, tüm haber kaynaklarını dikkatlice okumak ve piyasa ile ilgili tüm bilgi ve verileri doğrulamak hayati önem taşımaktadır. Piyasa duyarlılığı olumsuz haberlerle güçlenirse ve durum ısınırsa, deneyimsiz piyasa katılımcılarının teslim olmasına ve böylece satış baskısının artması ile daha fazla olumsuz fiyat hareketine yol açabilecek keskin fiyat dalgalanmaları bekleyebilirsiniz.

İçeriğimizin kalitesi nasıl ?
[Toplam oy: 1 Puan: 5]
Content Protection by DMCA.com

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu