Anasayfa Analiz Kripto Para Piyasasında Son Durum: 17 Ekim 2023

Kripto Para Piyasasında Son Durum: 17 Ekim 2023

Analiz

Sahte Bitcoin ETF haberlerinin getirdiği 2.000 dolarlık bir artışın ardından BTC fiyatı 28.000 doların üzerine yerleşti.

Kripto Para Piyasasında Son Durum: 17 Ekim 2023
Hızlı İçerik

Bitcoin (BTC) fiyatı dün dakikalar içerisinde 2.000 doların üzerinde bir artış gösterdi. Fakat spot Bitcoin ETF onayına ilişkin haberlerin sahte olduğunun onaylanması üzerine Bitcoin fiyatı bu kazanımlarını aynı hızla kaybetti.

Altcoinler de benzer bir süreçten geçti ancak çoğu şu anda küçük kayıplarla duruyor. Öte yandan, Solana (SOL) fiyatı günlük yüzde 6 oranında artış gösterdi.

Bitcoin

Bitcoin (BTC) fiyatı sakin bir hafta sonu geçirdi ve 26.500 ila 27.000 dolar arasında dar bir aralıkta işlem gördü. 27.000 doları aşmak için yapılan birkaç girişime rağmen ayılar, piyasanın kontrolünü elinde tuttu ve daha fazla artışa izin vermedi.

Bu durum Pazartesi sabahı Bitcoin fiyatının, yaklaşık 1.000 dolar artarak yaklaşık bir hafta içinde ilk kez 28.000 dolara ulaşmasıyla değişti. Bu, 24 saat içinde etkileyici bir fiyat artışı olmasına rağmen, o günün ilerleyen saatlerinde yaşananlarla karşılaştırıldığında hiçbir şeydi.

SEC'in nihayet ABD'de bir spot Bitcoin ETF'ine yeşil ışık yaktığına dair raporlar ortaya çıktı. Bu, çok sayıda endüstri katılımcısı tarafından beklenen bir hareketti. Haber piyasada şok dalgaları yarattı ve Bitcoin fiyatı dakikalar içinde 2.000 dolar artış göstererek iki ayın zirvesi olan 30.000 dolara ulaştı.

Fakat raporlar hızla yalanlandı ve varlık 28.000 dolara geriledi. Biraz daha volatilitenin ve başka bir küçük yükselişin ardından kripto para birimi şimdi, 28.000 doların hafif üzerinde işlem görüyor.

Bitcoin'in piyasa değeri 550 milyar doların biraz üzerinde yer alırken, altcoinler üzerindeki hâkimiyeti yüzde 50’nin oldukça üzerinde.

Altcoinler

Çoğu altcoin de sahte haberin olumlu sonuçlarını kısa süreliğine hissetti ancak kazanımlarının neredeyse tamamını anında kaybetti. Bu nedenle Uniswap (UNI), MakerDAO, Cronos (CRO), Chainlink (LINK), UNUS SED LEO (LEO), Avalanche (AVAX), Polkadot (DOT) ve Cardano (ADA) dâhil olmak üzere orta büyüklükteki altcoinlerin çoğu artık kırmızı renkte işlem görüyor.

Buna karşılık Ethereum (ETH), BNB, TRON (TRX) ve Polygon (MATIC) varlıklarının küçük kazanımları var. Öte yandan, Solana (SOL) piyasa duyarlılığına meydan okudu ve yüzde 6'nın üzerinde artış gösterdi. Sonuç olarak SOL fiyatı 24 dolarda bulunuyor.

Kripto para piyasasının toplam değeri bir gecede 10 milyar dolar daha arttı ve 1,1 trilyon dolara yaklaştı. İlginç bir şekilde, CMC'ye göre 24 saatlik işlem hacimleri sahte haberlerin ardından dün yüzde 140'tan fazla arttı.

Kripto Para Piyasasında Son Durum: 17 Ekim 2023

Kripto Para Piyasasında Son Durum: 17 Ekim 2023 içeriğimizle alakalı tüm SORULARINIZI aşağıda yer alan yorum alanından bizlere iletebilirsiniz. Alanında uzman analistlerimiz ve editörlerimiz, sizlerin sorularını cevaplayacaktır.
Yorumlar(0)
Yürüdükçe Kazandıran Sweatcoin Nedir?
Rehber Banu Fırıncılar
Exen Coin (EXEN) Nedir? Nasıl Alınır?
Rehber Burak Atik
Kripto Para Grafik Okuma Rehberi
Rehber Banu Fırıncılar
GateToken (GT) Nedir? Nasıl Alınır?
Rehber Banu Fırıncılar
Trust Wallet Token (TWT) Nedir? Nasıl Alınır?
Rehber Burak Atik
Major Coin Nedir? Major Coin Listesi
Rehber Banu Fırıncılar