Dikkat Çekenler

Kripto para sektörü 2019’da darbe alabilir!

ABONE OL:

Kripto para sektörünü 2019 yılında iyi bir yıl beklemiyor. Bugünden görülen bir şey var ki hükümetler 2019 yılında kripto para birimlerini ”saldım çayıra, mevlam kayıra” diyerek serbestiye izin vermeyecekler. Amerikan hükümeti, Çin hükümeti veya Avrupa hükümetleri, tüm dünyadaki devletlerin yöneticileri kripto paralara dair bazı önlemler almak zorunda kalacaklar ve alacak oldukları bu önlemler sınırlı olan önlemler olmayacak. Bir süredir kripto paraları engellemeye çalışan ve yasaklar uygulayan Güney Kore yönetimi daha sert adımlar atmaya başlayacak ve 2018 yılında kazanmış olduğu tecrübesini 2019 yılında çok daha fazla kullanarak kripto para engellerine devam edecek. Bir süre önce Pekin’den yapılan resmi açıklamada, 2019 yılında kripto para yasalarının çıkabilecek olduğu bir yıl olabileceğine yönelik açıklamalar oldu ve 2019 yılında Çin’de kripto paraların düzenlenecek olduğu belirtildi. Yıl olarak 2018 ila 2019 yılı arasında kripto paraların düzenlenmesi konusunda birçok ülkede farklı farklı kararlar alınmak zorunda kalacak.

Bu İçeriğimizi Mutlaka Okumalısınız!!  Çin kripto paraları etkin olarak kullanabilir

2018 yılında kripto para düzenlemeleri yeterli seviyede değildi. Yasaklar yeterince iyi uygulanamadı ve bazen çok katı yasaklar, bazen ise yetersiz yasaklar uygulandı. Tüm bunların gölgesinde geçen 365 günün ardından artık 2019 yılına hazırlanan hükümetler Ocak ayının ilk günü olan 1 Ocak 2018 00.00’dan itibaren kripto paralar ile ilgili Norveç hükümetinin uygulayacak olduğu yasal kararları da göz önünde bulundurarak bazı kararlar almaya yönelik adımlarını sert bir şekilde atacaklar.

2018 yılında kripto paralar denetlenmedi. Denetlenmemesinin sonucunda ise bazı kripto para borsalarında milyarlarca dolarlık olaylar yaşandı ve yaşanan tüm bu olaylar milyarlarca dolarlık kripto para kaybının ötesinde devletlere de iflas olarak geri dönüş yapan vatandaşları dolayısı ile bir yük oluşturdu. Küresel ekonomide bir değeri olmayan Bitcoin ve tüm kripto paraların, 1 trilyon dolara yakın piyasa hacmine sahip olmadan küresel ekonomi için gelecek birkaç yıl vadeli olarak bir risk teşkil etmediği tahmin ediliyor. Amerikan hükümeti ise bu konuda önlemleri almaya devam ettikleri konusunu geçtiğimiz birkaç aylık sürede açıklamış ve küresel ekonomiye yönelik olarak kripto paraların bir etkisini olumlu veya olumsuz olmayacak olduğunu, Amerikan ekonomisine veya müttefiklerin ekonomisine yönelik olarak da belirli bir tehdit olarak görmediklerini açıkladı.

Bu İçeriğimizi Mutlaka Okumalısınız!!  Siber saldırılar 2018 yılında en yüksek noktaya ulaştı

2018 yılı kripto paralar için iyi mi geçti?

2018 yılının kripto paralar için iyi geçtiğini söyleyenlerin sayısı sınırlı iken, kötü bir yılı geride bırakacak olduklarını belirtebilecek olanların sayısı milyonlarla anılıyor. 1 Ocak ila 30 Ocak tarihleri arasında başlayan kripto para fiyatlarındaki gerilemelerin etkisi sonrasında binlerce dolar değer kaybeden Bitcoin, tüm piyasada ciddi etkiler yarattı ve yaratmış olduğu bu etkiler dolayısı ile milyarlarca dolar piyasa hacmi toplam kaybına sebep oldu. Bitcoin kripto para hacminin düşmesi ile tüm kripto para fiyatlarının düşmesi aynı zamanda gerçekleşirken, 2018 yılında 870 milyar dolar seviyesine ulaşan kripto para piyasası hacmi bugün ise 100 milyar dolar seviyesinde bir çıkıyor, bir düşüyor seviyesinde dengesiz olarak seyrediyor.

2018 yılının kripto paraların iyi bir yıl geçirdiğini söylemek çok ama çok zor olur. Bitcoin Cash hard forku sonrasındaki süreç dolayısı ile ciddi kayıplar yaşayan Bitcoin ve diğer kripto paraların değeri sürekli olarak düşüş gösterdi. Fiyatların düşmesinin etkisi sonrasında 2018 yılı kötü bir yıl olarak geride kalırken, sadece fiyat değişimleri ile de sınırlı olan bir yıl olmadı.

Bu İçeriğimizi Mutlaka Okumalısınız!!  İran yaptırımları kripto para ile aşabilir mi?

2019 yasalar ile ”onu” düzenleyebilir

2019 yılında kripto paralar düzenlenebilir ve her şey yolunda gidebilir. Alınabilecek her yasa ise kripto para sektöründe güvenlik, gizlilik ve fiyatlar ile kripto para borsalarının yönetimini etkileyebilecek olduğu için, devletlerin büyük bir kısmı tarafından alınacak yasal karar ve önlemler ciddi bir güvenlik açığını kapatsa da aynı zamanda kripto paraların 2019 yılında ”darbe” almasına sebep olabilecek gelişmeler arasında.

Content Protection by DMCA.com

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu